DOLAR 32,2683 -0.08%
EURO 34,6220 -0.27%
ALTIN 2.424,840,07
BITCOIN 22570011,34%
Mersin
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 23 Şubat 2024
125 okunma

Tarsus Mektubu 23 Şubat 2024

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 23, 2024 14:59
Tarsus Mektubu 23 Şubat 2024
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..                              

TARSUS’TA 25 YILINI TAMAMLAYAN

SAĞLIKÇILARA TEŞEKKÜR

Tarsus Devlet Hastanesinde 25 yılını tamamlayan sağlık görevlilerine teşekkür plaketi verildi. Düzenlenen etkinliğe hastane başhekimi Op. Dr. Sadık Emre Direk, İlçe Sağlık Müdürü Orhan Acehan ve doktor ile sağlık çalışanları katıldı. Acehan ve Direk, Tarsus Devlet Hastanesinde 25 yıl emek verenlere hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

………..…OOO………….. 

ÜMİT ÖZDAĞ DÜN TARSUS’A GELDİ

Zafer Partisi lideri Prof. D. Ümit Özdağ dün (22 şubat’ta) Tarsus’a geldi. Otobanda saat

13.30 da batı gişelerinde karşılanan Özdağ buradan Çamlıyayla’ya geçti. Çamlıyayla’da başkan adayı ile buluşup esnaf gezisi yaptı. Ardından saat 16.30’da Yarenlikte halkla buluştu, esnaf gezisi yaptı ve Mersin’e geçti.

………..…OOO…………..         

TARSUS’TA EKMEK ZAMMI

BİR SÜRE ASKIYA ALINDI

Mersin’de geçen hafta ekmek fiyatlarının zamlanmasının ardından Tarsus’ta da ekmek zamlandı. Ancak fırınlar henüz zammı uygulamadı.

Buna göre daha önce 7.5 TL olan somun ekmek yeni zamla 230 gramdan  ve 9 TL den satılmaya başlanacaktı. Ancak fırıncılar zammı henüz uygulamadı..

Yeni zamlı rakamlar şöyle:

230  gr. pide ekmek 9 TL.

60 gram rool ekmek 3 TL

 80 gram açık ekmek 6.5 TL,

200 gram lavaş ekmek 10. TL.

Fırıncılar Odası başkanı Suat Yaşar, yeni zamlı tarifeden satışlara yakında başlanacağını söyledi.

………..…OOO………….. 

NAMRUN KART ÇIKARILACAK

Çamlıyayla (Namrun) MHP belediye başkan adayı Ali Rıza Genç yardım amaçlı Namrun kart çıkaracaklarını söyledi.

Akkoza Medya da sosyal medyadan canlı yayın konuğu olan Genç, fakir halka yardım amaclı Namrun kart çıkarıp yardım yapacaklarını söyledi.

………..…OOO………….. 

LATİF AKPINAR, ÇAMLIYAYLA

HÜDAPAR ADAYI OLDU

Latif Akpınar Çamlıyayla (Namrun) Hüdapar belediye başkan adayı oldu.

Akpınar “Huzurlu ve  güvenli şehirler bizimle olur” diyerek seçim çalışmalarına başladı.

………..…OOO………….. 

“EDEBİYATIMIZDA RADYOLAR” KİTABI

ARATOS YAYINLARI’NDAN ÇIKTI

Aratos Dergisi edebiyatımız serisi kapsamında yeni bir kitap daha yayınlandı. Aratos Yayınları’ndan çıkan son kitap ise “Edebiyatımızda Radyolar” başlığını taşıyor.“Edebiyatımızda Radyolar” kitabı şiir, öykü ve romanlarda, şarkı, türkü radyo ile ilgili metinlerin derlenmiş bir çalışma olarak yayınlandı.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, “Edebiyatımızda Radyolar”  kitabına yazdığı “Biz radyonun son çocuklarıyız” başlıklı sunuş yazısında şunları dile getiriyor, “Radyonun ülkemizde yaygın anlamda yaşamımıza girmesi 1950’li yıllara rastlar. Bu tarihten sonra üretimi artan radyo böylece dünyanın en hızlı ve yaygın kitle iletişim aracı oldu.

Evlere ve işyerlerine giren radyo aracılığıyla dünyanın her bir köşesindeki gelişmelerden haberdar oldular. Acı haber de sevinçli haber de, radyo ile ulaştı insanlara. Hani deyim yerindeyse radyoyla yatıp radyoyla kalkılan bir süreç yaşandı. O yıllar ve sonraki yıllarda gerek ülkemizdeki gerekse dünyadaki ekonomik, toplumsal ve siyasal gelişmeler daha hızlı değişiyordu.

Aynı şekilde futbol karşılaşmaları, olimpiyatlar gibi spor müsabakaları ile çeşitli kültür etkinlikleri de radyolardan takip edilir olmuştu. TRT’de Arkası Yarın, Radyo Tiyatrosu gibi sanat ve edebiyat yanı olan programlar radyo dinleyicilerinin önem verip takip ettiği yayınlardı.

Aratos dergisi olarak 2006 yılında derginin ekinde ayrı basım kitaplar yayınlarken bir de edebiyatımız serisi oluşturduk.

Kimi gündelik yaşamımızda yer tutan, kimi artık nostaljiye dönüşmüş nesneler, araçlar ve yapıların edebiyat içindeki yeri ve anlamları üzerine bir derleme olarak düşünüldü.

Böylece söz konusu unsurların şiir, öykü, roman gibi edebi metinler ile şarkı-türkü, manilerde nasıl yer bulduklarını okurla paylaşmak ve okuru bu tadımlık metinlerden kitaba yönelmesini sağlamaktır.

 Edebiyatımızda Radyolar” kitabında, Roman, öykü ve şiir başta olmak üzere, edebiyatımızda tren konulu metinler derlenerek bir araya getirildi. Kitapta, edebi metinleriyle yer alan isimler şunlar; Yaşar Kemal, Nazım Hikmet, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Kemal’, Can Yücel, Bekir Yıldız’, Naim Tirali ve Necatı Cumalı.

Sadece edebiyat değil manilerde, türkülerde ve yine edebiyattan sinemaya uyarlanan eserler de afişleriyle yer alıyor.

2009 yılında yayınlanan başlayan seride, ‘Edebiyatımızda Radyolar’, ‘Edebiyatta Tarsus’, ‘Edebiyatımızda Bisiklet’, “Edebiyatımızda Köprüler”, “Edebiyatımızda Trenler ve İstasyonlar” çalışmasından sonra şimdi de “Edebiyatımızda Radyolar” kitabını yayınladık ve okurlarımıza sunuyoruz” diye konuştu.

Uğur Pişmanlık

Aratos Felsefe Dergisi

Yayın Yönetmeni

İletişim: Tel: 0 533 723 47 89

Ÿ aratosdergisi@gmail.com Ÿ ugurpismanlik@gmail.com

………..…OOO…………..        

MERSİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN

TARSUS DAHİL ORMAN KÖYLERİNE

 EĞİTİM DESTEĞİ

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Şube Müdürlüğü tarafından 9 Orman İşletme Müdürlüğünde gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri tamamlandı. Eğitimlerde, Ödeneklerin Tahsisi, Çalışma Programlarının Hazırlanması, Tespitlerin Yapılması, Ödeme İşleri, Hukuki İşler ve İklime Dirençli Ormancılık Projesi (İDOP) ile ilgili konular anlatıldı. Tarsus Orman İşletme Müdürlüğünde düzenlenen etkinlikte ise Orman Köyleri Strateji ve Proje Geliştirme Şube Müdürü Yusuf Kurt’un da katılımıyla İklime Dirençli Ormancılık Projesi hakkında detaylı bilgi verildi. Orman köylülerine yönelik desteklerin artarak süreceği bildirildi

……….…OOO…………..

MUHARİP GAZİLERDE, RASİM

BAŞKANA GÜVENOYU

Muharip Gaziler Derneği Tarsus Şubesinde yapılan olağan genel kurul ile  yeni yönetim belirlendi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tarsus Şubesinin yapılan olağan genel kurulunda başkan Rasim Yuvarlakoğlu güven tazeledi.

Dernek lokalinde yapılan kongrede seçimlere tek liste ile girildi. Mevcut başkan Rasim Yuvarlakoğlu “Bugüne kadar bizlere güvenen ve destek veren tüm üyelerimize teşekkür ederim. bundan sonra da sizlerin haklarını aramaya ve savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan kongrede yönetim şu isimlerden oluştu: Rasim Yuvarlakoğlu (Başkan),, İbiş Demircan,Necmettin Önal, Cehdi Cocalak, Duran Sarıkehf. Denetim kurulu: Eyüp Tanrıverdi, Ramazan Bağlan, Necati Karaca. Genel merkez delegeliğine ise  Necmettin Önal seçildi. Yeni yönetimi ve diğer görev alan gazileri kutlarız.

Muharip Gaziler DerneğiTarsus Şubesinde yeni yönetimi bugünlerde toplanıp görev bölümü yapacak.

……….…OOO…………..

 BORSA BAŞKANINDAN TOBB MESLEKİ

VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNE ZİYARET

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Mustafa Teke , Tarsus Ticaret Borsası olarak eğitime yönelik yaptıkları desteklerin önemli kazanımlar olduğunu ifade ederek, “Özel sektör olarak, nitelikli çalışan bulamamaktan, mesleki eğitimin ihtiyaçları karşılamamasından şikayet ediyorduk. Mesleki eğitimde kamu-özel sektör iş birliğini artırmak, özel sektörün rolünü güçlendirmek istiyorduk. Mesleki eğitim, özel sektörün insan kaynağını karşılamada en önemli vasıta olsun istiyorduk. Tarsus’a kazandırılan Tarım Meslek okulumuzun bir an önce ara eleman ihtiyacımızı karşılamasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” Dedi.

TARSUS’TAN TOBB YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR

TOBB’un Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte mesleki eğitim ile reel sektörü birbirine entegre etmek ve iş dünyasının nitelikli elaman ihtiyacını gidermek amacıyla ülke genelinde yürüttüğü Proje kapsamında, Tarsus’a kazandırılan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili bilgilendirmede bulunan okul Müdürü İbrahim Akman, “TOBB’un Tarsus’a kazandırdığı TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin kazanımında, bugüne kadar sizlerin de desteği çok önemliydi. Bundan sonrada destekleriniz bekliyor, teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 ……….…OOO…………..

 ……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali Doc Dosyasında var. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error code: 522