DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 8 Haziran 2022
2039 okunma

Tarsus Mektubu 8 Haziran 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Haziran 8, 2022 17:46
Tarsus Mektubu 8 Haziran 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8 HAZİRAN 2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

TARSUS ESNAF SİCİL BÜROSUNUN

KAPATILMASINA TEPKİ VAR!..

Tarsus’ta eski Maliye binasına çıkışta oradaki Sicil Bürosunun haftanın 3 günü kapatılması tepki yarattı.

Daha önce haftada  her gün açık olan Sicil bürosu  şu sıralar iki gün açık diğer günler kapalı olunca gelen esnaf  tepki gösteriyor.

Esnaflar “MESOB yeni yönetimi seçildikten sonra, Tarsus’taki sicil bürosunu kapattılar. Burası geçen haftaya kadar  hafta içi her gün açıktı, şimdi iki gün açık. Burası 400 bin nüfuslu bir kent. 10 binin üzerinde esnafı var. Yeni yeni işyerleri açılıyor. Yada kapanıyor.. Kimisi sicilden düşüyor, kimisi yeni kayıt yaptırıyor.  Eski Maliye binasına çıkın oradaki Sicil Bürosunu görün. Haftada iki gün açık diğer günler kapalı olunca  esnafın işi aksıyor.

MESOB başkanı Sayın Talat  Dinçer, gelin bu Sicil Bürosunu yine haftada 5 gün açık tutun. Tarsus böylesine eziyete layık değil.” dediler.

DİNÇER’E ÇAĞRI

Bazı esnaflar ise “Bizim  Tarsus’ta MESOB başkanı Talat Dinçer’i destekleyen 14 oda başkanı yapılan hatayı düzelttirmek için gerekeni yapsın. Bunu  yapamıyorsanız,  bu konuyu her gün  dile getirmeye devam edeceğiz. Biz  zor durumdaki esnafımızın sıkıntısını duyurmak durumundayız.. Sicile işi düşen burası kapalı olduğu günlerde Mersin’e  aracı ile gidip gelirken en az 200   liralık  akaryakıt yakar,  ayrıca gidiş gelişlerde  koca bir günü feda olur. Bu eziyet Tarsus esnafına reva mı? En kısa zamanda Sicil Bürosu tekrar haftanın 5 günü hizmet verir hale getirilmelidir. Zaten burada bir görevli var. Onun masrafını kısmak için mi böyle bir yol seçildi. Tarsus bu eziyete layık değil. Hatadan bir an evvel dönülmelidir” dediler.

………….OOO…………

 TARSUS KIRKKAŞIK

BEDESTENİNİ TANITIYORUZ

Aynur Sevinç ile Aynurca’nın bu haftaki konukları Tarsus Kırkkaşık Bedesteni esnafları ve bedesten esnafları başkanı Çetin Kaya  olacaklar. 8 Haziran Çarşamba günü (bugün)  saat 12.00’de  yayını izlemeye bekleriz.. iyi seyirler. (facebook’ta sevincaynur)

………….OOO…………

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Tarsus Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 6.Birleşimin 1.Oturumu 07.06.2022 Salı günü (dün) saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektirildi.

Toplantıya başkan Haluk Bozdoğan başkanlık etti.

07.06.2022 Salı günü saat 14.00’de toplanan, 2022 yılı 6. Birleşimin 1. Oturumu Olağan Meclis Toplantısı Gündeminde Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.Komisyondan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması. Dilek ve öneriler ele alındı.

………….OOO…………

TARSUS BELEDİYESİ 35 MİLYONLUK

KREDİ  KULLANACAK

Göreve geldiği günden bu yana sosyal hizmetlerden eğitime, ulaşımdan yol yapımına, tarımdan sağlığa kadar Tarsus’ta eşit ve adil bir biçimde hizmetlerini sürdüren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda, Tarsus Belediyesi’nin yeni açılan yollar ve mevcut yolların yapım, bakım ve onarımında kullanılmak üzere asfalt yapım işi ve çeşitli projeler için 35 milyon TL’lik kredi kullanılması görüşüldü. Başkan Bozdoğan birim müdürlerine gerçekleştirilen saldırı hakkında ise sert konuştu.

………….OOO…………

ASFALT YAPIM İŞİ VE PROJELER

 İÇİN 35 MİLYONLUK KREDİ GÖRÜŞÜLDÜ

Tarsus Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan başkanlığında yapıldı. Meclise sunulan dilekçelerin görüşüldüğü toplantıda çeşitli maddeler kabul edilirken komisyon raporları da karara bağlandı. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında sıcak asfalt ve iki tabaka astarlı bitümlü sathi kaplama yapım işinde kullanılmak üzere İller Bankası’ndan 35 Milyon TL’lik yatırım kredisi kullanılması görüşüldü. Tarsus’un yol kalitesini yükseltmek, yaşam konforunu arttırmak amacıyla köyden mahalleye dönüşen 129 Köy 5 belde 46 Merkez mahallede yeni açılan yollar ve mevcut yolların yapım, bakım ve onarımında kullanılmak üzere 90.258.729,59 TL sözleşme bedelli sıcak asfalt ve iki tabaka astarlı bitümlü sathi kaplama yapım işi ihalesi gerçekleştirilmişti. Bu kapsamda asfalt yapım işi ile birlikte Tarsus Belediyesi’nin diğer hizmet ve yatırımlarını aksatmadan yerine getirilebilmesi için söz konusu ihaleye ait hak edişlerin 35 milyon TL tutarındaki kısmının iller bankası yatırım kredisi kaynaklarından karşılanması için gelen evrak meclis üyelerince Plan Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonu’na havale edildi. Komisyon kararı sonrası maddenin onaylanması halinde asfalt yapım işinin arttırılarak devam edeceği ve projelerin son hızla sürdürüleceği bildirildi.

Gündem maddesi hakkında konuşan Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ” Tarsus’un yol kalitesini yükseltmek, yaşam konforunu arttırmak amacıyla köyden mahalleye dönüşen 129 Köy 5 belde 46 Merkez mahallede yeni açılan yollar ve mevcut yolların yapım, bakım ve onarımında kullanılmak üzere 35 milyon TL’lik kredi kullanmak istiyoruz, hali hazırda yapmış olduğumuz ihaleye ek olarak devam edecek çalışmalarda bu kredi ile imkânlarımızı arttırmayı istiyoruz. Çünkü Tarsus yaşam kalitesinin en üst düzeyini hak ediyor” dedi. Gündem maddesi oy birliği ile Plan Bütçe ve Kesin Hesap Komisyonlarına havale edildi.

 ………….OOO…………

TARSUS BELEDİYESİ’NDE 2 YENİ MÜDÜRLÜK KURULUYOR

Nüfus yoğunluğu ve başkanlığın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belediye teşkilatı norm kadroya uygun olarak belediyenin nüfusu fiziki ve coğrafi yapısı ekonomik sosyal kültürel özellikleri ve gelişme potansiyel dikkate alınarak Gelirler Müdürlüğü ile İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kurulması konusu meclis üyelerince görüşüldü. Oy birliği ile onaylanan madde ile Belediyenin ihtiyaçları doğrultusunda kurulacak olan müdürlükler için kadro ihdasları kabul edildi.

………….OOO…………

BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’GECESİNİ

GÜNDÜZÜNE KATARAK HALKA HİZMET

EDEN PERSONELİME SALDIRI KABUL EDİLEMEZ’’

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, dilek ve temenniler bölümünde sert konuşarak dün Belediye bünyesinde çalışan çeşitli müdürlerinin darp edildiğini belirtti. Başkan Bozdoğan, çalışma arkadaşlarının katkı sağlamak ve kurumu geliştirmek için ahlak ve dürüstlükten ödün vermeyerek gecesini gündüzüne kattıklarını ifade etti. Her şeye rağmen Tarsus için çalışmaya devam edeceklerini belirten Başkan Bozdoğan ’’Kim böyle Alçakça bir saldırı yapıyorsa elbette bunların bir bedeli olacaktır. Ama biz istiyoruz ki hep adalet karşısında bu bedel ödensin. Hep adaletle işimizi yapalım. Çünkü bu ülke güçlü bir ülke. Böyle mafya kırıntılarına, ödün verecek, prim tanıyacak bir kent değil burası. Çok bilinçli bir kent. İtalyan yazar Pavese’nin bir sözüydü, ‘’Söz değil eylem’’ der. Biz acımızı içimizde yaşıyoruz. Ama üzerine bu eklenen acılar çalışma şevkimizi ortadan kaldırmaz. Tam tersi, daha fazla çalışacağız. Bu şehir için bütün baskılara, engellemelere rağmen çalışarak cevap vereceğiz. İşin özü bu. Siz de sevginizi gösterin. Ne olursa olsun, emek veren insanlara karşı sevginizi gösterin. İftira ve dedikodu eksenli, kirli siyaset yerine çalışarak ve üreterek bütün müdürlerimin bana yardımcı olacağına inanıyorum. Bugünkü alınan tüm kararların da Tarsus’a ve hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ dedi.

………….OOO…………

TARSUS CHP’DEN SEÇİM GÜVENLİĞİ

KONULU KONFERANS

CHP Tarsus İlçe Başkanı  Av. Ozan Varal “ Seçim güvenliği için birlikte varız” diyerek  seçim vesandık güvenliğini anlatacaklarını söyledi.

Varal “Seçim ve sandık güvenliği olmazsa olmazımız; en önemli önceliğimizdir.

Tarsus Belediyesi Nikah Salonu’nda,8 Haziran 2022 Çarşamba günü Saat 17:30’da başlayacak,

CHP Mersin İl Başkanı Sayın Adil Aktay’ın katılımı ile gerçekleşecek, Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Örgütü Seçim Güvenliği Bilgilendirme Toplantısı’na katılımınızı bekleriz.” dedi.

………….OOO…………

 KÖY TURNUVASINDA İLK GÜN MAÇLARI OYLNANDI

Tarsus İdman Yurdu’nun kuruluşunun 100. yılı nedeniyle düzenlenen Köyler Arası Turnuvası başladı. ilk gün 2. maçında Kefeli ile  Hacıhamzalı köyü yenişemedi.

Turnuva  TİY Başkanı Ali İlk ve Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Sıtkı Dev’in yaptıkları başlama vuruşuyla start aldı.

Bolatlı: 6- Karadirlik.2

Maç sonucu.. Kefeli: 2 – Hacıhamzalı: 2

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ               Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.