DOLAR 32,2683 -0.08%
EURO 34,6220 -0.27%
ALTIN 2.424,840,07
BITCOIN 22570011,34%
Mersin
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 15 Şubat 2024
4059 okunma

Tarsus Mektubu 15 Şubat 2024

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 15, 2024 11:40
Tarsus Mektubu 15 Şubat 2024
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TİCARET ODASINDA EKONOMİ SÖYLEŞİSİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasında bugün Ekonomi konulu söyleşi yapılacak.

Ticarette yeni ufuklar başlığı altında düzenlenecek olan panel TSO binasında toplantı salonunda saat 15.00’de yapılacak. Ekonomi gazetesi yayın koordinatörü Vahap Munyar’ın da katılacağı panelde Hakan Güldağ ve Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu konuşacaklar.

………….OOO……………

FELSEFE DERGİSİNİN 120. SAYISI ÇIKTI

Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe, kültür ve sanat dergisinin 120. sayısı çıktı. Emekten, yana, yurtsever, ilerici ve aydınlanmacı ilkelerle kendini tanımlayan dergi Tarsus’un tek entelektüel yayını olarak 19 yıldır, yerellikten  evrenselliğe anlayışıyla yoluna devam ediyor.

Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan Aratos alan derginin, 120. sayısının konu ve yazarları şöyle: Gericiliğe karşı aydınlanmacı mücadele, felsefe, örgütlü güçle olur/Sunu (Uğur Pişmanlık), Çizgiyle/Karikatür, Ölü Bebek (Nazmi Bayrı), Vah Yavrum Vah! (Berdan Günışığı), Hangi Yüreğe Dokunsan İçinden Bir Öykü Çıkar (Uğur Pişmanlık), Siyanürlü Topraklar Üzerine (Havva Ağral), Prof. Server Tanilli ile Söyleşi/‘Natalya’ Ya Da Leningrad’ın “Beyaz Gecelerinde” (Ali Özenç Çağlar) Veba, Kaçamayacağımız Yazgı (Volkan Koyutürk), Persona: Türkiye’de ve Türkçede Felsefi Kişilikler (Mustafa Günay), Yazı Araç ve Gereçlerinin Kullanımı ve İnsan Üzerine Etkisi Hakkında Bir Değerlendirme (Dilek Biçer), Mahzuni’li Bir Tarsus Akşamı (Fehmi Enginalp), Daha Kurulmadan Yıkılmış Modern Harabelerin Altında İnleyen, Unutulmuş Eşsiz Bir Kent Tyana-Kemerhisar-6 (Ahmet Ünal), Kitaplar Arasında.

Aratos Felsefe dergisi Yayın Yönetmeni ve gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, derginin 120. sayısına yazdığı önsözde, krizlerden beslenen bu kapitalist düzende emeği ile geçinen insanların gündelik yaşamı giderek daha da zorlaşarak ağırlaştırdığını belirterek şunları söylüyor, “Bir yandan zengileşme diğer yanda yokullaşmayla sınıflar arası uçurum daha da büyüyor. İçinde yaşadığımız bu sömürü düzeninin yarattığı eşitsizlikler ve çelişkiler bu mevcut sistem içinde çözülemez bir hal alıyor.

Sorun sadece sıradan emekçi insanların ekmeğinin küçülmesinde değil, buradan da beslenen doğa katliamları, tarihi yapıların tahribatları, aşırı kar hırsıyla sürüp giden acımasız sömürü, cinayete dönüşen iş kazaları, yer altı zenginliklerinin, insan emeğinin ve ülke ile insanın geleceğinin emperyalist çıkarlara teslim edilmesidir.

İnsanca yaşam sürmenin zorlaştığı bu topraklarda gelecek karartılıyor. Bütün bunların yanında kültür sanat da, sanatçılar da, akademisyenlerde nasibini alıyor. Kültürel yozlaşma, dinci gericilik, daha açıktan göstererek ve tehditkâr bir şekilde kendini ortaya koyan cemaatler, tarikatların eğitime, okullara saldırması, kitap fuarlarında bile Şeyhleri, Şıhlarıyla boy göstermeleriyle karanlık bir geleceğin yolu döşeniyor.

Hiç kuşkusuz, bu ülkenin emekten yana, yurtsever ve ilerici aydınları elbette bu sermayeden beslenen gericiliğe karşı aydınlanmacı bir mücadeleyi daha da yükseltecektir. Felsefe, sanat ve siyaset, ileriye doğru toplumsal değişim ve dönüşümün ideolojik ve pratik ayağını oluşturuyor. Bu dönüşüm ise ancak örgütlü bir güçle sağlanabilir ve devrimci bir duruma evrilebilir.

*  * *

Aratos Felsefe Dergisi olarak, başta felsefe okulu olmak üzere, çeşitli felsefe ve kültür sanat etkinlileri gerçekleştiriyoruz ve çabamızı sürdüreceğiz.

Aratos olarak çok şey biriktirdik. Bundan sonraki sayılarımızda bir Aratos Güncesi oluşturarak yaptığımız çalışmaları dergimiz sayfalarında kaydını tutacağız.

……….…OOO…………..

TELEFONCU DÜKKANINDA YANGIN

Tarsus’ta Şehitmustafa Mahallesi İsmetpaşa Bulvarı üzerinde bulunan telefon satış dükkanında gece saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine olay yerine intikal eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, darabayı kırarak yangına müdahale etti ve söndürdü.

Olayda maddi hasar meydana geldi.

……….…OOO…………..

BAŞKAN BOZDOĞAN

TSM KONSERİNE KATILDI

Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği, Şef Mahmut Atdağ yönetiminde Tarsuslulara unutulmaz bir gece yaşattı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın da katıldığı ‘Efsunlu Şarkılar’ adlı konserde koro ve solistler tarafından icra edilen şarkılar büyük alkış aldı.

Soğuk bir kış akşamında davetlilere güzel bir gece yaşatan Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği

Şefi kıymetli Mahmut Atdağ başta olmak üzere Dernek Başkanı Ahmet Deniz ve yönetimi ile dernek üyelerini kutluyoruz

……….…OOO…………..

TARSUS AMERİKAN KOLEJİ’NE STEM

LABORATUVARI KURULUYOR

Türkiye’nin dünya çapında yetiştirdiği en önemli profesyoneller arasında yer alan işinsanı Muhtar Kent, mezunu olduğu Tarsus Amerikan Koleji’ne STEM Laboratuvarı kurulmasına katkıda bulundu. Okul kampüsündeki tarihi Misak-ı Millî binasındaki laboratuvarın açılış törenine katılan Muhtar Kent, “STEM Laboratuvarımız, öğrencilerimizin bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik alanlardaki yeteneklerini geliştirmelerine katkı sağlayacak. Genç zekâlara güveniyor ve onlara destek olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Uzun yıllar Coca Cola’nın yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luğunu yaptıktan sonra 2019 yılında görevinden ayrılan Muhtar Kent, Türkiye’de gençlerin eğitimini desteklemeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Muhtar Kent, 1971 yılında mezun olduğu Tarsus Amerikan Koleji’nde (TAC), STEM Laboratuvarı’nın kurulmasına katkıda bulundu ve açılışını yaptı.

150 yıllık geçmişe sahip Sağlık ve Eğitim Vakfı’na (SEV) bağlı Türkiye’nin en köklü okullarından TAC’de; Ahşap Atölyesi, FAB Lab & Precious Plastics Merkezi, Kayıt Stüdyosu, Müzik Prova Odası, Sanal Gerçeklik Stüdyosu ve Derslik bölümlerinin bulunduğu tam donanımlı STEM Laboratuvarı kuruldu. TAC’nin kampüs alanında bulunan tarihi Misak-ı Millî binasına kazandırılan Muhtar Kent STEM Laboratuvarı törenle hizmete girdi. Açılış töreninde okul ve vakıf yöneticileri, öğrenciler ve Muhtar Kent ile dönem arkadaşları bir araya geldi.

“NESİLLER BOYUNCA İLHAM VERECEK” 

Törende konuşan SEV Mütevelli Heyeti Başkanı Sait Tosyalı, yapılan çalışmalar kapsamında 150 yıllık Misak-ı Millî binasının da yenilenip güçlendirildiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti: “TAC kampüsümüzde Misak-ı Millî binamızın restorasyonu tamamladık ve Misak-ı Millî Muhtar Kent STEM Laboratuvarı olarak açtık. Bu yatırımın bir mezunumuzun, yani Muhtar Kent’in cömert bağışıyla mümkün olması çok önemli bir nokta. Mezunumuz ve SEV Onursal Mütevellimiz Muhtar Kent’in bağışları sayesinde ayrıca her sene iki TAC öğrencimiz de burslu okuyor. STEM Laboratuvarı için yaptığı bağışla katkılarını artırarak sürdürüyor. Muhtar Kent’in ismi bu laboratuvarda yetişecek tüm gençlerimize nesiller boyunca ilham verecek. Okulumuz ve Vakfımız adına kendisine teşekkür ediyoruz.”

……….…OOO…………..

TEB ÇUKUROVA BÖLGE MÜDÜRÜ

BUĞRA ÇELİK, BORSADA

 TEB Tarsus Şube Müdürü Sıtkı Tanrıöver, Tarım Bankacılığı Bölge Satış yöneticisi Mehmet Öztürk ve Bireysel Satış Yöneticileri Borsa Yönetim kurulu Başkanı Mustafa Teke’ye ziyarette bulundu.

Tarsus’un tarımsal üretim ve tarımsal üretimden kaynaklı yüksek katma değer yaratılan ticari portföyü üzerine istişarede bulunulan ziyarette, üreticilerin yeni ve alternatif finansmana erişebilirliğini sağlayacak konular görüşüldü.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Borsa Başkanı Mustafa Teke, kendisinin de üretici olduğunu belirttiği ziyarette, Üreticilerin son yıllarda finansmana erişiminde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. TEB bankası yöneticilerinden üreticiye nefes aldıracak, kolay ve erişebilirliği yüksek tarımsal kredi olanaklarının çeşitlendirilmesine yönelik üreticilerin taleplerini ilettiği görüşmede, özellikle lisanslı depolarda ürün muhafaza eden üreticiler için esnek ve cazibesi olan kredi kullanımına dair önerilerini paylaştı.

Ziyaretin ardından resim sergisi gezildi.

……….…OOO…………..

HUZURKENT MAHALLESİ BÜYÜKŞEHİR

SAYESİNDE TOZDAN KURTULDU

Huzurkent Mahallesi’nde bulunan ve çiftçinin, üreticinin çok sık kullandığı ve esnafın da yoğun olarak bulunduğu Atatürk Bulvarı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından yeni çehresine kavuşturuldu.

Huzurkent Mahallesi’nde bulunan ve çiftçinin, üreticinin çok sık kullandığı ve esnafın da yoğun olarak bulunduğu Atatürk Bulvarı, Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından yeni çehresine kavuşturuldu. Yolu baştan sona yenileyen ekipler, çalışmalarını en hızlı şekilde sonlandırdı.

Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından Huzurkent Mahallesi’nde süren çalışmalar kapsamında Atatürk Bulvarı’nı yenileyen ekipler; 2 bin metre uzunluğundaki yolda 11 bin 67 ton, 1000 metre uzunluğundaki Işık Bulvarı’nda 5 bin 316 ton, 700 metre uzunluğundaki Cengiz Topel Caddesi’nde ise 1905 ton sıcak asfalt serim çalışması yaptı.

……….…OOO…………..

KAÇAK KAZI YAPANLAR SUÇÜSTÜ YAKALANDI

Silifke ilçesinde tarihi eser bulmak amacıyla kaçak kazı yapan (5) şahıs Jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyon ile suçüstü yakalanarak gözaltına alındı. Kaçak kazı olayında kullanılan çok sayıda malzemeye Jandarma tarafından el kondu. Yakalanan şüpheli şahıslar işlemleri tamamlanmak üzere Jandarma Komutanlığına götürüldü.

……….…OOO…………..

TARSUS, SPORCULARIYLA

GURUR DUYUYOR

Tarsuslu sporcularımızdan art arda gelen güzel haberler sevindirdi. Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak: ‘’Sporcularımızla gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.’’ dedi.

Tarsuslu Milli Sporcumuz Gamze Altun, Bulgaristan’da düzenlenen Büyükler Avrupa Halter Şampiyonasında 45 kg sikletinde silkmede 92 kilo ile Avrupa rekoru kırarak Avrupa şampiyonu oldu. Milli Sporcumuz totalde ise 157 kilo kaldırarak Avrupa ikinciliği elde etti.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali Doc Dosyasında var. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error code: 522