DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE


Vedat Nedim Tör Ve Burhan Belge’nin 10.Yıl Kitabi
172 okunma

Vedat Nedim Tör Ve Burhan Belge’nin 10.Yıl Kitabi

Yıldırım Koç yazdı "Vedat Nedim Tör ve Burhan Belge'in 10 yıl kitabi"

ABONE OL
Şubat 27, 2022 12:10
Vedat Nedim Tör Ve Burhan Belge’nin 10.Yıl Kitabi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vedat Nedim Tör ve Burhan Asaf Belge’nin 10. yıl kitabi

Kadro Dergisi 1932 yılında Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Şevket Süreyya Aydemir, Mehmet Şevki Yazman, Vedat Nedim Tör, Burhan Asaf Belge ve İsmail Hüsrev Tökin tarafından yayımlanmaya başlandı.

Kadro’nun kurucu ve yazarlarından Vedat Nedim ve Burhan Asaf, 1933 yılında, Cumhuriyetin 10. Yıl kutlamaları vesilesiyle, “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne: Nasıldı? Nasıl Oldu?” başlıklı 48 sayfalık bir kitap hazırladılar. Kitap 1933 yılında Maarif Vekaleti tarafından yayımlandı.

Pek bilinmeyen bu kitapta çeşitli konularda eski düzen ve Cumhuriyet düzeni karşılaştırılmaktadır. İki eski komünistin Kadro’yu yayımlarken 1933 yılında hazırladığı bir kitabı, internet sitemin belgeler bölümüne koyduk. Cumhuriyet’in kazanımlarının 1933 yılında değerlendirilmesi açısından önemli bir belge olduğunu düşünüyorum.

Vedat Nedim (Tör) 26 Ağustos 1897 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1916 yılında Ticaret Nezareti’nin sınavını kazanarak Berlin’e gitti ve Yüksek Ticaret Okulu’nda öğrenciliğe başladı. Berlin’de Ethem Nejat ve arkadaşlarıyla birlikte Türkiye İşçi ve Çiftçi Fırkası’nın kurucuları arasında yer aldı. Parti’nin yayın organı olan Kurtuluş’ta yazısı yayımlandı. 19 Mayıs 1919 tarihinde İstanbul’a döndü. Almanya’da kurulan Parti adını değiştirerek Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası oldu.

Parti’nin önderi Şefik Hüsnü idi. Kurtuluş Dergisi de İstanbul’da yayımlanmaya başladı. Vedat Nedim, Komintern’in 1922 yılı sonunda toplanan 4.Kongresi’ne delege olarak katıldı. Aynı yıl, Almanya’da iktisat doktoru oldu ve Türkiye Komünist Partisi içinde çalışmaya başladı. Parti’nin legal olarak çıkardığı Aydınlık’ta yazıları yayımlandı. 1926 yılı Mayıs ayında Viyana’da yapılan toplantıda Vedat Nedim, Türkiye Komünist Partisi genel sekreterliğine getirildi. Ancak daha sonra çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle, TKP’nin çalışmalarını ihbar etti ve 20 Kasım 1927 tarihinde gözaltına alındı. Yargılama sonunda bir ay hapis cezasıyla cezalandırıldı. Daha sonra, 1929 yılı sonlarından itibaren Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti’nin yönetiminde bulundu. 1932 yılında da Kadro Dergisi’nin kurucuları ve yazarları arasında yer aldı.

Burhan Asaf (Belge) 1899 yılında Şam’da doğdu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’ya gitti. Bu yıllarda Vedat Nedim ile dostluk kurdu. 1923 yılında Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası ile ilişkiye geçti ve Aydınlık’ta yazıları yayımlandı. 1927 yılındaki TKP tevkifatında Atatürk’ün müdahalesiyle tutuklamadan kurtulan Burhan Asaf, 1932 yılında Kadro’nun kurucuları ve yazarları arasında yer aldı.  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Tarsus Mektubu 25 Mayıs 2023

Tarsus Mektubu 25 Mayıs 2023

SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ               Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.