DOLAR 16,6919 0.31%
EURO 17,5291 0.7%
ALTIN 969,43-0,36
BITCOIN 316714-5,12%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Ukrayna Yoguslavya Olur mu?

Ukrayna Yoguslavya Olur mu?

Bülent Esinoğlu yazdı "UKRAYNA YOGUSLAVYA OLUR MU?"

ABONE OL
Aralık 7, 2021 13:47
Ukrayna Yoguslavya Olur mu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna Yugoslavya olur mu?

Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyeti diye bir devlet vardı.

Amerika, Yugoslavya’yı 99* gün, bombalamış, sayısız insan öldürmüş ve Yugoslavya’yı yedi parçaya bölmüştü.

1991 yılında, Sovyetler Birliğinin dağılmasından yararlanan, Amerika Birleşik Devletleri ummadığı bir başarıyı elde etmişti.

Amerika’nın Doğuya doğru, yani Rusya’ya doğru ilerlemesi, Baltık ülkeleri, Romanya, Polonya, Çekoslovakya gibi Doğu Avrupa ülkelerini de kendi hegemonyasına katmasıyla katmerlenmişti.

Doğu Blokundan ayrılan Ukrayna bir taraf seçmemişti. Çünkü Ukrayna yönetimlerinde, hep Rusya kökenli başkanlar seçimlerle işbaşı yapıyordu.

Rusya Ukrayna ilişkileri 2014 yılına kadar belli bir anlayış içinde devam etmişti. Hatta Rusya, gaz boru hatlarının Ukrayna’dan geçip Avrupa’ya gitmesi konusunda bir çekincesi de olmamıştı.

2014 yılında Maydan’da Amerika CIA elemanlarının da iştirakiyle, aşırı sağcıların önderlik ettiği Turuncu Amerikan darbesiyle iktidar Amerikan yanlılarının eline geçmişti.

Durum bu olunca, Dinyeper Nehrinin doğusunda kalan bölgeler, süzme Rus kökenli Ruslar olması nedeniyle, Ukrayna ikiye bölündü.

Tıpkı Kıbrıs’ta Türk tarafı ve Rum tarafı gibi…

Kırım nüfusunun ezici bir çoğunluğu Rus olması sebebiyle, Kırım halkı referandum yaparak, Rusya tarafını seçti. Donbas ve Lugans’ta da referandum yapılacaktı ama ABD Ukrayna yönetimleri bu bölgede şiddet kullanarak, engellediler.

O gün bu gündür Ukrayna’nın arkasında ABD ve Avrupa var.

Rusya yaşadığı tarihi travmanın sorumlusu olarak Amerika’yı belirlediği için Dinyeper’in doğusunu da Amerika’ya vermek istemiyor. Çünkü Amerika burayı da ele geçirirse, Moskova’ya üç yüz kilometre kalıyor.

Amerika’nın Doğu Avrupa ülkelerine, yüz bin asker ve teçhizat yığınağı yaptı. Zaten II Dünya Savaşından beri Almanya’da bulunan 80 bir askeri ve teçhizatları var. Dedeağaç da bunlara dahil.

Rusya’da Ukrayna Kuzey sınırına yüz bin tank ve bir o kadar teçhizat yerleştirdi.

 Eller tetikte. Rusya, Ukrayna benim kırmızı çizgimdir.Diyor. Her türlü savaşı göze aldım diyor.

Durum bu kadar gerginken, BOP eşbaşkanı-artık Ukrayna eşbaşkanı- Ukrayna’daki aşırı sağcılara, insansız hava aracı satıyor. Sonra Dışişleri Bakanı çıkıyor. “Biz sattık diyor. Artık sorumluluk Ukrayna’nındır” diyebiliyor.

Sonra ne oluyor derseniz. Rusya Esad’da diyor ki Meclisinden bir karar çıkar. Hatay Suriye’nin de. Esad da aynen bunu yapıyor.

Şimdi Rusya, Avrupa, İran ve  Çin, diyor ki, Türkiye Suriye topraklarından çıksın. Al sana dış politika.

Arap Ülkeleri eşbaşkanlığından, Ukrayna eşbaşkanlına terfi edince, Rusya ile olan iyi ilişkiler alt üst oluyor.

Eşbaşkan hep kendini düşünüyor ya Ukrayna Rusya arasında arabulucu olmayı, Rusya’ya teklif ediyor. Rusya bu teklifi anında, kategorik olarak reddediyor.

Artık S-400 ler konuşulmuyor. Amerika’dan satın alacağınım F-16’lar konuşuluyor.

Ne demiştik, bunların genlerinde Amerika var. Siyasal İslam için önemli olan para ve iktidar. Gerisi hikâye.

Ukrayna Yugoslavya olmaz. Kesinlikle olmaz. Rusya ve Çin bu tarafta, ABD ve İngiltere öte tarafta. Avrupa yanı başında dünya savaşı istemez. ABD debelenip sonra çekip gidecek.

5 Aralık 2021, bulentesinoglu@gmail.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.