DOLAR 16,3640 -0.03%
EURO 17,5939 0.53%
ALTIN 972,07-0,27
BITCOIN 483783-0,93%
Mersin
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 9 Şubat 2022

Tarsus Mektubu 9 Şubat 2022

Yakup Boncuk Tarsus gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 9, 2022 12:10
Tarsus Mektubu 9 Şubat 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAKUP BONCUK TARSUS MEKTUBU- 9 ŞUBAT 2022

SELAM  DOSTLAR…Tarsus ‘tan sizleri

 bilgilendirmek için tarihe not düşüyorum.

En derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

…………OOO………..

TARSUS’TA BEYAZ G(Ö)REV!

Tarsus’ta doktorlardan uyarı grevi.. Sağlıkta şiddete karşı mücadele eden ve hakları için “Beyaz Grev”de olan sağlık emekçilerine başkan Haluk Bozdoğan da destek verdi.

Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamada özetle  şu görüşlere yer verildi:

“Sağlık çalışanlarına şiddete karşıyız.  Ayrıca çalışmakta olan pratisyen ve asistan hekimlerin temel ücretleri yoksulluk sınırının en az iki katı, uzman hekimlerin temel ücretleri ise 3 katı olmalıdır.

İnsanca yaşayabileceğimiz emekliliğimize de yansıyacak temel bir ücreti sağlayacak ekonomik haklarımız ve özlük haklarımız için yeni  bir düzenleme bir an önce yapılmalıdır.

Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyinin önerdiği diğer sağlık meslek örgütlerinin desteklediği etkili ve caydırıcı yeni bir “Sağlıkta şiddet yasası” çıkarılmalıdır.

COVİD-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilmelidir. COVİD-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarılmalıdır.

2021   yılında yürürlüğe giren Aile hekimliği Ceza Yönetmeliği iptal edilerek, ilgili meslek örgütleri ile birlikte ASM’lerde çalışmayı kolaylaştıracak demokratik bir yönetmelik yayınlanmalıdır.

Pandemi süresince çalıştığımız her yıl için tüm sağlık çalışanlarına 120 gün fiili hizmet süresi zammı verilmeli, hekimleri ek göstergesi 7200, diğer sağlık çalışanlarının 3600 olacak şekilde düzenlenmelidir.

Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde, meslek örgütleri ve sendikalar olarak haklarımızı alana kadar daha güçlü eylem ve etkinliklere hazır olduğumuzu, hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.”

Açıklamaya   Mersin Tabip Odası, Mersin Diş Hekimleri Odası, SES  Mersin Şubesi, Genel Sağlık iş Birlik Dayanışma Sendikası , Mersin Aile Hekimleri Derneği destek verdi.

…………OOO………..

TARSUS’TA SİLAH KAÇAKÇILIĞINDAN İKİ GÖZALTI

Mersin il Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü  Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Grup Amirliği ekipleri, yasa dışı silah ticareti yapan şüphelilere yönelik operasyon düzenledi. Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararına istinaden B.T. (54) ile O.T.’nin (23) ev ve iş yerinde yapılan aramada 4 tabanca, 5 tabanca şarjörü 53 tabanca fişeği, 1 ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.

 B.T. ve O.T., gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

…………OOO………..

TARSUS KENT KONSEYİNDE SİGARAYI

 BIRAKMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Tarsus Kent Konseyi işbirliği 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında bir etkinlik yapılacak.

Kent Konseyi ile Tarsus Kaymakamlığı (İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü), Tarsus Belediyesi ve Tarsus Kent Konseyi işbirliği ile, 09 Şubat 2022 Çarşamba günü, saat 14:00’de, Belediye Nikah Salonu’nda, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Kiriş ve Uzman Klinik Psikolog Meriç Mavi’nin sunumları ile “Siz mi Sigarayı Tüketiyorsunuz, Sigara mı Sizi?” konulu söyleşi yapılacaktır.
Söyleşimize tüm üyelerimiz ve ilgi duyan herkes davetlidir. “”

…………OOO………..

Tarsus’un amatör birinci küme takımlarından Kavaklıspor camiasına başsağlığı diliyoruz. kulüp başkanı Murat Ulukanoğlu’nun babası dün vefat etti. Merhuma Allah’tan rahmet diliyor, Ulukanoğlu ailesininacılarını paylaşıyoruz.

…………OOO………..

TARSUS’TA SİLAH TİCARETİNE YÖNELİK OPERASYON

Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü, KOM Grup Amirliği görevlileri olarak Silah Ticaretine yönelik yapılan operasyonda;

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararına istinaden (B.T.) ve (O.T.) isimli şahısların ikametlerinde ve iş yerinde yapılan aramada, 7,65 mm çaplı ve 9 mm çaplı olmak üzere toplam 4 tabanca, 5 tabanca şarjörü, 7,65 ve 9 mm çaplı toplam 53 tabanca fişeği, 1 ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.

Şüpheli (B.T.) ve (O.T.) isimli şahıslar, gerekli işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştır.

…………OOO………..

– MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TARSUS’TA

 SANAYİ ÇARŞISI ESNAFLARINA KAYNAR İKRAMI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin beğeni toplayan sosyal hizmetleri arasında yer alan kaynar ikramı, Tarsus’ta 82 Evler Mahallesi’nde bulunan Sanayi Çarşısı esnaflarına da sunuldu.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürü Soner Yetgin’in de bulunduğu ikram sırasında, esnaflar ve çevrede ki vatandaşlar kaynara yoğun ilgi gösterdiler. Üzerine ceviz de konulan sıcak kaynarları afiyetle içen esnaflar, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e teşekkürlerini ilettiler.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında enfes kaynarlar, aşhanede usta ellerde hazırlanıyor. Tarsus’ta Pazartesi günü Yarenlik Alanı PTT girişinde ve Cumartesi günleri ise Kültür Park önünde uygulanan kaynar ikramı, diğer günlerde ise gelen taleplere göre farklı noktalarda gerçekleştiriliyor.

…………OOO………..

BÜYÜKŞEHİR, “Z” KUŞAĞINI ATÖLYE

 ÇALIŞMALARINA YÖNLENDİRİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı olan ve Tarsus Ötüken Parkı içerisinde yer alan atölyede, minik gurmeler için aşçılık eğitimi verilmeye başlandı. Şubat ayı boyunca her Cumartesi 7-10 ile 11-14 yaş gruplarına uzman aşçılar tarafından verilecek eğitimlerde, çocukların motor becerilerinin desteklenmesi, sorumluluk alabilmeleri ve pratik tarifler öğrenmeleri amaçlanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocuklar ve gençlerin hayata en iyi şekilde hazırlanabilmeleri için eğitimlerini destekleyici projelerin yanı sıra özgüvenlerini artıracak ve el becerilerinin gelişmesini sağlayacak atölye çalışmalarını da sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Tarsus Ötüken Parkı içerisinde yer alan atölyede, minik gurmeler için aşçılık eğitimi verilmeye başlandı.

Şubat ayı boyunca her Cumartesi 7-10 ile 11-14 yaş gruplarına özel uzman aşçılar tarafından verilen eğitimlerde, temel aşçılıkla ilgili uygulamalı atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi, çocuklara ve gençlere yönelik atölye çalışmalarını yaygınlaştırmayı hedefliyor.

İlk kez Tarsus’ta açıldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez Tarsus’ta açılan Minik Gurmeler Aşçılık Atölyesi’nde, çocukların el becerilerinin artması, özgüven kazanmaları, motor becerilerinin desteklenmesi, sosyalleşmeleri ve bilinçli şekilde kendilerini nasıl besleyebileceklerini öğrenmeleri amaçlanıyor. Eğitimlerde çocuklara sebze doğrama, çırpma, karıştırma, pişirme, baharat miktarları ve diğer temel aşçılık bilgileri öğretiliyor. Çocuklar, eğitimlerin ilk gününde uzman aşçılarla birlikte pişirdikleri peynirli makarna, çorba ve salatadan oluşan menüyü afiyetle yedi.

Çocuklar hem el becerilerini geliştiriyor hem de pratik tarifler öğreniyor

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi’ne bağlı Çocuk Gelişim Merkezi aşçılarından Neşe Sarı, “Bu projedeki amacımız çeşitli yaş grubundaki çocuklarımızın motor becerilerini, sorumluluklarını alabilmelerini; bununla birlikte özgüvenli hissetmelerini desteklemektir. Bu proje sayesinde minik gurmelerimiz, gençlerimiz öğrendikleri tariflerin yanı sıra besin değerleri hakkında bilgi sahibi olacaktır. Temennimiz günlük hayatta pratik el becerileri kazanmalarını sağlamak” diye konuştu.

“Tablete, telefona boğulmuş Z kuşağı için çok önemli bir yer”

Kursa katılmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden 10 yaşındaki Cevdet Sefa Duran, “El becerilerimi geliştiriyorum. Eğleniyorum, yemek yapmayı öğreniyorum ve çok mutluyum. Çok eğlenceli bir yer burası. Tablete, telefona boğulmuş Z kuşağı için çok önemli bir yer. Bu aşçılık kursuna katkısı olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Annesiyle birlikte yemek yapmayı sevdiğini kaydeden bir diğer öğrenci Tuana İlayda Akyaz da “Burada arkadaşlarımla birlikte yemek yapıyorum. Öğretmenlerim bana çok güzel şeyler anlatıyor. Yemeğe merakım var, çok güzel de yemek yaparım” diye konuştu.

…………OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.