DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320938-0,05%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu- 8 Ocak 2022

Tarsus Mektubu- 8 Ocak 2022

Yakup Boncuk Tarsus gündemini yazdı

ABONE OL
Ocak 8, 2022 11:44
Tarsus Mektubu- 8 Ocak 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BORSA’DAN GÖRME ENGELLİLERE KUTLAMA

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Murat Kaya , mesajında; görme engelli vatandaşların gönül gözlerinin ufku ile sabrın en güzel örneğini gösterdiklerini söyledi. Başkan Murat Kaya mesajının devamında, ” Engelli vatandaşlarını tehlikelerden koruyacak, başkasına muhtaç olmadan, özgürce diledikleri hayatı yaşamalarını sağlayacak kültürel ve sosyal gelişmişliğe sahip toplumlar, bunun yanında engelli vatandaşlarını yaşamlarında kalıcı çözümler üretmesi, yaşama sevinçlerini canlı tutarak onların hayata tutunmalarını kolaylaştırması gayesindedir.
Toplumumuza faydalı, üretken ve bağımsız bireyler haline gelmeleri için engelli vatandaşlarımızın yanında olmak, işbirliği içinde hayatı beraber paylaşmak insana ve topluma gösterdiğimiz saygının en önemli göstergelerinden biridir.Tüm engelli vatandaşlarımız gibi görme engelli vatandaşlarımızın da yaşamlarını kolaylaştırmak, onlara sahip çıkarak sorunlarına ortak olmak insani görevimiz ve asli vazifemizdir.
Engelli insanların hayat kalitesini yükseltecek ve kolaylaştıracak faaliyetlerin kurumlar kadar toplum tarafından sürdürülmesi ve desteklenmesi gerekir. Bu noktada, inanıyorum ki; görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmek ve karşılaştıkları zorluklar konusunda farkındalık oluşturmak bizlerin elinde Bu önemli gün ve haftada tüm engelli vatandaşlarımıza sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu engelsiz bir gelecek diliyor, biz her zaman yanınızdayız.” dedi.

…………OOO………..

TARSUS’ K. MİLLİYE EKİBİ DÖRTYOL’A GİTTİ

Kuvayi Milliye Derneği Ekibi Hatay Dörtyol’a gitti.

Kuvayi Milliye Derneği başkanı İsmail Taşgit  önderliğindeki ekip belediyenin tahsis ettiği bir araçla bugün Dörtyola gitti. Yarın Dörtyol’un kurtuluşunun 100. Yılı kutlanacak.

……………O………..

TARSUS’TA 11 NOKTADA MAHALLE MUTFAĞI AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus’ta 11 noktada mahalle mutfağı Hizmet veriyor. Toplam 30 noktada 3,5 TL’ye 3 çeşit yemek sunulan Mahalle Mutfakları Projesi, Tarsus’ta da 11 noktada vermekte ve  bu hizmetle vatandaşların sofralarına bereket olmakta..

…………OOO………..

TARSUS’TA BARBAROS HAYRETTİN YARKIN

 İLE “KANSER DEĞİL YAKAMOZ”

Tarsus Kültür Parkında, 8 Ocak günü saat 14.00’de Kanser konusunun ve bu konuda yazılmış kitabın konuşulacağı bir etkinlik düzenlendi.

Tarsus’a ve Tarsuslulara 20 yıl hizmet etmiş olan  Barbaros Hayrettin Yarkın yazdığı kitabının bütün gelirini Kanser hastalarının tedavisinde kullanılması amacıyla  bağışladı.

Kitap gelirini Kanser Savaşçıları Derneğine bağışlamış olan Barbaros Hayrettin Yarkın ile “Kanser değil Yakamoz” adlı kitabının konuşulacağı İmza Günü ve Söyleşi gerçekleştirilecek.

    Tarsus Kent Konseyinden yapılan açıklamada “Konsey olarak Tarsus Belediyesinin katkıları ve Tarsus Beşiktaşlılar Derneğinin çabalarıyla gerçekleştireceğimiz bu etkinlikte Barbaros Hayrettin YARKIN; Kanserin nasıl üstesinden gelinebileceğine dair konuları, bilimsel bilgi ile donanmış uzman
doktorlardan anlayıp öğrendiklerini, yaşadıklarını, yaptığı çeşitli araştırmalarla edindiği bilgileri bizlerle paylaşacak. Hep birlikte moral ve motivasyonumuzu artıracak bu anlamlı söyleşi etkinliğine tüm halkımız davetlidir.” denildi.

……….ooo…………

MADENİ SANATKARLAR  ODASI

KONGRESİ 12 OCAK’TA YAPILACAK

Tarsus Madeni Sanatkarlar  Odası kongresi  için geri sayım başladı. 

Kongre  Beydeğirmeni mahallesi Adana caddesi no 5 Tarsus adresinde  Çarşamba günü yapılacak.

Gazetemizi ziyaret eden Başkan Kaplan Kiltaş  “Kongremiz 12 Ocak 2022 Çarşamba günü yapılacak. Bu önemli günde tüm üyelerimizi aramızda görmek istiyoruz ve kendilerini kongreye davet ediyoruz” dedi.

……….ooo…………

MAYA GÖZ’DEN AÇIKLAMA

Tarsus  Maya Göz  Merkezi Sahiplerinden Doktor Mehmet Yunus Seven, Harun Yılmaz  Ve  İspir Kırbeci bir toplantı düzenlediler. Maya Göz  Merkezi hakkında bilgi verip  belediye  tarafından  yazılan bir ceza konusunu anlattılar.

Seven “Bu yapılan haksızlıktır.  Tarsus’ta usulsüz yapılmış binlerce yapı varken, MAYA GÖZ MERKEZİ’NE yazılan ceza   kuruma değil, Tarsus halkına yapılmış bir haksızlıktır” dediler. Konuyu hukuka intikal ettirdiklerini anlattılar.

……….ooo…………

BAŞKAN BOZDOĞAN’DAN İL MÜFTÜLÜĞÜNE CEVAP

-BAŞKAN BOZDOĞAN, “MÜFTÜLÜK GERÇEĞİ İNKÂR ETTİ, HİÇ KİMSE TARSUS BELEDİYESİ’Nİ YALANCILIKLA SUÇLAYAMAZ”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus Belediyesince inşaatları tamamlanarak ibadete açılan camilerde görev yapan imamların müftülük tarafından  geri çekildiğini bildirdi. İmamları geri çeken İl Müftülüğünün gelen tepkiler üzerine durumu inkâr ettiğini ve Tarsus Belediyesini suçlamaya çalıştığını kaydeden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ” Tarsus Belediyesi’ni hiç kimse yalancılıkla suçlayamaz. Camilerde görev yapan imamlar, müftülük tarafından geri çekildi. Kapısı kapanan camilere taziyelerde görev yapan personellerimizi 1 Aralık 2021 ile 22 Aralık 2021 tarihleri arasında imam olarak görevlendirip, camilerin kapısını açtık. Yapılanların yanlış olduğunu daha önce kendilerine bildirmiştim, ancak müftülük gerçeği inkâr etti. Yalan sahibini utandırır, rezil eder.” dedi.

Tarsus Belediyesi Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde İl Müftülüğü tarafından basına yapılan açıklamalarla ilgili Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, sert cevap verdi. Tarsus Belediyesi tarafından ibadete açılan camilerde görev yapan imamların geri çekilmesi konusunda hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Bozdoğan, müftülüğün yaptığı açıklama ile gerçeği inkar ettiğini ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu belirtti.

……….ooo…………

BAŞKAN BOZDOĞAN’DAN VALİLİĞE ÇAĞRI

İmamların geri çekilmesine rağmen İl Müftülüğü tarafından böyle bir uygulama yapmadık şeklinde inkâr politikası güdülmesinin doğru bir davranış olmadığını ifade eden Başkan  Haluk Bozdoğan, bu şekildeki bir açıklamanın kendisini yalancılıkla itham etmekle eşdeğer olduğunu savundu. Bu durumu kabul etmeyeceğini belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ” Bu yalan beyanlar konusunda hiç kimse Tarsus Belediye Başkanına yalancılıkla suçlayamaz . Mersin Valiliğinin konu hakkında soruşturma açarak kimin yalan söylediğinin anlaşılması için bu soruşturmanın sonucunu kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyoruz, ‘’dedi.

‘’MÜFTÜLÜK GERÇEĞİ İNKÂR ETTİ’’

Başkan Bozdoğan, ‘’Bugün meclisimizde ulusal basında çıkarak artık Türkiye kamuoyunu ilgilendiren bu konu hakkında açıklama yapma gereği duyduk. Tarsus Belediyesi tarafından yaptırılan camilere ataması gerçekleştirilen imamlar geri çekildi. Ancak bir programda gerçekleştirdiğim konuşma sonrası görevliler yerlerine geri verildi. İl Müftülüğü kimseyi görevden almadıklarını iddia ediyor. Bakıldığı zaman bütün kitaplar aslında tek bir kitabı anlatır o da Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimdir. Kitabımız çözebilenler için bir matematik problemidir. Görebilenler için bir kimya laboratuvarıdır. Düşünebilenler için bir felsefe atölyesidir. Hayal edebilenler için uçsuz bucaksız bir edebiyat bahçesidir. Geleceği görenler için de bir bilim kitabıdır. Bunun anlaşılması için gerekli donanıma göre gören göze ve işiten kulağa ve anlayan beyine sahip olmak gerekir. Kuran-ı Kerim’in mealini okuyanlar iyi bilir. Genel olarak hepsi yalanın kötülüğüne değinir. ‘’ Onlar, yalana şahitlik etmeyen, faydasız boş bir şeyle karşılaştıkları zaman, vakar ve hoşgörü ile geçip gidenlerdir’’ der. Konu hakkında her türlü şeffaflığımızla karşınızdayız. Müftülük tarafından yapılan açıklama gerçeği yansıtmamaktadır. ‘’ diye konuştu.

BAŞKAN YARDIMCISI ALİ DİNSEVER, ‘’ASLA DİNİ SİYASETE ALET ETMEYECEĞİZ’’

Konuyla ilgili konuşan Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dinsever ise, ‘’ Biz konu ile ilgili olarak gerekli yerlerle görüşme gerçekleştirdik. Kamuoyunu ilgilendiren haberlerin medyada gerçeği yansıtması konusunda herhangi bir sorun olup olmadığını araştırarak öğrendik. Bu konuda haber içeriğinde bir çarpıtma, size atfedilmiş bir söz ya da bir söylem var ise bunu siz kamuoyuyla paylaşıp tekzibini yayınlatıp düzeltin dedik. Ama değilse; biz bu söylemlerin size ait olduğu gerçeği karşısında tüm hakikati kamuoyu ile paylaşmak zorunda kalacağız diye aktardık.  Şu ana kadar kamu görevlileri tarafından il Müftülüğü ve İlçe Müftülüğü tarafından bu konuda bir tekzip ya da yalanlama yapılmış değil. Bu nedenle bazı açıklamaları yapma gereği duyduk. Biz dini kutsalların ve her türlü kutsallığın siyaset kurumuna bulaştırılmaması gerektiğine inanan bir yapıdan geliyoruz. Siz dini siyasete alet ya da siyaseti dine alet etmeye başladığınız zaman aslında her iki kuruma da zarar veriyorsunuz.  Siyasetle dini asla karıştırmamak lazım. Bahsi geçen camiler konusundan biz itham altında kalıyoruz.  Müftülük tarafından yapılan açıklama bizim kutsallarımıza zarar verecek bir söylemdir. Bu işten kutsallarımız, dinimiz zarar görür. Konu ile ilgili bütün belgeleri bizde mevcuttur. Biz ibadethanelerin her türlü ihtiyacını gidermeye, halkımızın ibadet yapacağı yerlerin hazırlanması konusundaki çalışmalarımıza hiçbir ara vermeden devam edeceğiz. Halk ne isterse biz onu yapmaya hazırız. Ama asla dini de siyasete alet etmeyeceğiz. Bunu da dine duyduğumuz saygıdan dolayı yapmayacağız. Bunun da kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.’’ diye konuştu.

……….ooo…………

TARSUS İDMANYURDUNUN

YARI KARNESİ ZAYIF

TFF 2. lig beyaz grupta yer alan şehrimiz temsilcisi Tarsus İdmanyurdunun ilk yarı karnesi zayıf oldu.

TİY  17 haftada 5 galibiyet, 5 beraberlik ve 7 mağlubiyet alarak 20 puan topladı. 14 gol atan ekibimiz kalesinde 16 gol gördü.

19 takımlı beyaz grupta şampiyonluk ümidi ile yola çıkan Tarsus İdmanyurdunun ilk yarıda zirvenin aksine küme düşme hattının bir puan ve bir basamak üzerinde yer alması ise hayal kırıklığı yarattı. 15. sırada yer alan TİY ekibinin altında kalan 16,17 ve 18. takımlar küme düşecek, 19. sıradaki Kastamonuspor ise sezon başında kentte sel afeti yaşandığı için maçlara bu yıl çıkmıyor ve küme düşmeden gelecek sezon tekrar 2. ligden yoluna devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.