DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 6 Eylül 2022

Tarsus Mektubu 6 Eylül 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Eylül 6, 2022 17:00
Tarsus Mektubu 6 Eylül 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 EYLÜL  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO……….. 

EYLÜL AYI, KADIN, GENÇLİK VE

ÇOCUK MECLİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Demokratik ve katılımcı belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren Tarsus Belediyesi, kadınların, gençlerin ve çocukların yerel yönetimlerde karar alma mercilerinin tamamına dâhil edilmesinin önemine değinerek; demokratik, özgür ve doğrudan katılımı sağlamak amacıyla Eylül ayı kadın, gençlik ve çocuk meclisini gerçekleştirdi.

Düzenlenen Eylül ayı meclislerinde söz alan kadınlar, çocuklar ve gençler taleplerini, sorularını ve projelerini Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a aktardı.

Tarsus Belediyesi bölgede bir ilki gerçekleştirerek hizmette ve yönetimde demokratik katılımcılığı arttırmak, çok özneli ve etkileşim içinde kenti birlikte yönetme ve birlikte başarma kültürü oluşturmak amacıyla olağan kadın, gençlik ve çocuk meclislerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Eylül ayı kadın, gençlik ve çocuk meclisleri gerçekleştirildi. Katılımcıların kente olan aidiyet duygusunu ve kenti sahiplenen, koruyan vatandaşlık bilincini güçlendirmek amacıyla düzenli olarak sürdürülen meclisler ile çözüm üretebilme yeteneği, aynı zamanda kentlinin birikimini ve çeşitliliğini kente aktarmanın etkili bir yolu önemsenmektedir. Düzenlenen meclis toplantılarında yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar gerçekleştirerek katılımcıların kendilerini yönlendirebileceklerini ifade eden Başkan Bozdoğan, tüm katılımcılara tek tek söz hakkı vererek taleplerini faaliyetlerini ve projelerini dinledi. İl’le de Tarsus projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ardından Tarsus Belediyesi’nin kadınlara çocuklara ve gençlere yönelik faaliyet ve çalışma alanları aktarıldı.

’MECLİSİMİZDE KADINLARIN FİKİRLERİ VE YÜRÜTECEĞİ ÇALIŞMALARLA ÇOK KIYMETLİ SONUÇLARA ULAŞACAĞIZ’’

Kadınlara yönelik örnek projeleri ile bilinen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, kadınların özgür, demokratik ve doğrudan katılımının arttırılmasının altınız çizerek, katılımcı kadınları tek tek dinledi, taleplerini not aldı.  Başkan Bozdoğan,’’ Kadın Meclisinde yürütülecek çalışmalarla, kadınların yaşamlarına dokunacak, onların gücünü harekete geçireceğiz. Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal yaşamın her alanında daha fazla söz sahibi olmalarını sağlamak öncelikli gayemizdir. Meclisimizde kadınların fikirleri ve yürüteceği çalışmalarla çok kıymetli sonuçlara ulaşacağız. Katılım sağlayan tüm kadınlara teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

‘’ŞEHİR VE GENÇLİĞİ BİR BÜTÜN HALİNDE DÜŞÜNÜYORUZ’’

Gençlerin hizmette katılımcılığının yerel yönetimlerde örneklerinden olan Tarsus Belediyesi Eylül ayı gençlik meclisi düzenledi. Tarsus gençliğine ve dinamizmine güveniyoruz diye söze başlayan Başkan Bozdoğan, ’’Gençlik hayata farklı pencerelerden bakıyor bunları görmek gerekiyor. Gençler bizim geleceğimiz ve gelecekte bu ülkeyi hatta dünyayı onlar şekillendireceklerdir. Bizim de gençlerin en iyi şekilde yetişmesi için çalışmalıyız, faaliyetlerde bulunmalıyız. Genç fikirlerin dile getirilmesi, yerel demokrasinin işleyişi, sorunlar karşısında çözüm üretme ve bunu da yaparken toplumun her kesiminin katılımını sağlayabilmesi Gençlik Meclisimizin temel prensibini oluşturuyor. Tarsus’ta kent kimliği ve kent vizyonu oluşturma yolunda, şehir ve gençliği bir bütün halinde düşünerek şehre ve gençliğe, sürekliliği olan, kalıcı ve yararlı etkinlikler, projeler üretmek temel hedefimizdir.” diye konuştu.

GENÇLER İSTEDİ, BAŞKAN BOZDOĞAN SÖZ VERDİ

Soru sorarak Başkan Bozdoğan’a gençler için bir faaliyet alanı istediğini dile getiren genç katılımcıya cevap veren Başkan Bozdoğan,’’ Şu an kent merkezimizde bir alanın değerlendirilmesi için yarın meclise bir belge sunacaktım. Ancak bir kez daha anladım ki gençlerimiz bizim geleceğimiz. Bu talebin üzerine yarın sunacağımız bu evrakı geri çekiyorum. Ve bir dahaki meclisimizde sizin de bana ileteceğiniz proje ile bu alanı siz gençlerimize tahsis ediyorum,’’ diye konuştu. Gençler ise belirlenen alan için projelerini hazırlayarak bir sonraki meclise kadar sunacaklarını dile getirdi.

‘’KENTİ İÇİN HAYALİ VE GELECEK HEDEFİ OLAN ÇOCUKLARIMIZLA GELECEĞİMİZE HEP BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ’’

Çocukların kendilerini doğru ifade edebilmelerine, isteklerini ve taleplerini dile getirebilmelerine olanak tanımak ve fikirleri ile onlara daha iyi bir kent inşa edebilmek amacıyla Eylül ayı çocuk meclisi gerçekleştirildi. Başkan Bozdoğan çocuk meclisine çok ayrı kıymet verdiğini dile getirerek, ‘’ Gelecek planlamalarımızda çocuklarımızın kentimiz ile ilgili planlamalarda aktif rol almalarını sağlayarak, kenti için hayali ve gelecek hedefi olan çocuklarımızla aydınlık geleceğimize hep birlikte yürüyeceğiz. Sizler bu şehrin ve bu ülkenin geleceğisiniz. Taleplerinizi öğrenmek, sizleri dinlemek ve sizlerin sözünün bize ulaşması çok önemli. Çocuklarımız ne diyor, ne istiyor, ihtiyaçları nedir, neyi hayal ediyorlar? Çocuk Meclisimiz vasıtasıyla bunları almayı arzuluyoruz. Onun için Çocuk Meclisimizi çok önemsiyorum” diye konuştu. Meclisi üyesi çocuklar hayvanlardan, Tarsus’un il olmasına, oyun parklarından, kültür sanata kadar pek çok konuda Tarsus’a dair fikirlerini ve isteklerini dile getirdi. 

………….OOO……….. 

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ BUGÜN TOPLANIYOR

Tarsus Belediye Meclisi bugün toplanıyor. Yapılan duyuruda 06.09.2022 Salı günü saat 14.00’de toplanacak olan, 2022 yılı 9. Birleşimin 1. Oturumu Olağan Meclis Toplantısı Gündemi açıklandı.

Tarsus Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı 9.Birleşimin 1.Oturumu 06.09.2022 Salı günü saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir.

GÜNDEM MADDELERİ:

 1-Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı.

2-Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması. 

3-Komisyondan gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması.

4-Dilek ve öneriler.-5- Kapanış.

………….OOO……….. 

MİLLİ YOL PARTİSİ ÇAMLIYAYLA

İLÇE BAŞKANI ÇİRKİN “MYP MUHSİN

YAZICIOĞLU’NU SEVENLERİN PARTİSİDİR”

 Geçtiğimiz aylarda kurumlan ve bölgemizde teşkilatlanmasını tamamlayan , kısa adı MYP olan Milli Yol Partisi Çamlıyayla ilçe başkanı Veli Çirkin Tarsus Ekspres gazetemizi ziyaret etti.Veli Çirkin gazeteye çiçek göndererek, yeni yayın yılını kutladı.

Gazete yazı işleri müdürü Ahmet Can Erdoğan ile görüşen ve MYP hakkında bilgi veren Veli Çirkin, “Merhum liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun ilkelerini ve hedeflerini yaşatmak, fikirlerini  anlatmak, ülkemize bu doğrultuda hizmet etmek için kurulan milli Yol Partisi hızla büyüyor. İl başkanımız Hasan Köse ile teşkilatlanmalarını tamamlayan ilçelerde tüm gücümüzle partimizi tanıtıyoruz. bende Çamlıyayla ilçemizde  ilçe başkanı olarak bu yolda hizmete başladım. Milli Yol Partisi gerçek Muhsin Yazıcıoğlu sevenlerin partisidir” dedi.

………….OOO………..

MEZARLIKTAKİ KAVGAYA 3 TUTUKLAMA

Tarsusta geçen hafta mezarlıktaki cenazede 6 kişinin yaralandığı silahlı kavgaya karıştıkları iddiasıyla  üç kişi  tutuklandı.Olay, 30 Ağustos günü Tarsus Şehir Mezarlığı’nda meydana gelmişti. Aile büyüğü Ramazan Ağsar’ın cenazesinde amca çocukları olduğu iddia edilen husumetli iki grup arasında çıkan tartışma, kavgaya dönüştü. Pompalı tüfek, bıçak ve sopaların da kullanıldığı kavgada 6 kişi yaralandı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, taraflara müdahale ederek kavgayı ayırdı. Yaralılar, ambulanslarla Tarsus ve Mersin’deki hastanelere kaldırıldı. Kavgaya karışan S.A., Ş.A., T.A., İ.A. ve Y.A. gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan şüphelilerden S.A., Ş.A. ve T.A. tutuklanırken, İ.A. ve Y.A. ise adli kontrolle serbest  bırakıldı.

………….OOO………..

TARSUS SINAV KURS MERKEZİ AÇILDI

Tarsus’ta eğitim camiasına yeni bir dershane açıldı.

Sınav kurs Tarsus şubesinin ana merkez binası dün törenle açıldı. Kent merkezinde Merkez PTT binası üstünde bulunan Sınav Kurs gelecek nesillere daha iyi bir eğitim sunmak için açıldı. Açılışa Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus ilçe Milli Eğitim müdürü Mehmet metin de katıldı.

Tarsus şube kurucusu Remzi Kara “Eğitim alanında gelecek nesillere daha iyi bir eğitim vermek için hazırız” dedi.

………….OOO………..

TARSUS KUNDURACILAR ODASI

BAŞKANININ ANNESİ VEFAT ETTİ

Duatepe Mahallesi Sakinlerinden Kunduracı Ersin Deveci’nin Annesi Sabiha Deveci Vefat Etmiştir. 06 09 2022 Salı Günü Saat 12 00 de Güney Mezarlığında Defnedilecektir. Dost Akraba Yakınlarına Teessürle Duyurulur .

Allah Rahmet eylesin nur içinde yatsın tüm sevenlerine ailesine Allah sabırlar versin.

………….OOO………..

81 VE 82 PLAKALAR KARŞI KARŞIYA GELDİ.

Sporda bir ilginçlik.. 81 ve 82  Plakalar karşı karşıya geldi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr Haluk Bozdoğan ‘ın İL’LE DE TARSUS’ a Tarsus İdman Yurdu – Taraftar Grubu Korsanlar ‘dan Büyük Destek Geldi.

………….OOO………..

BELEDİYE OTOBÜSÜ KAZA YAPTI

Tarsus’ta otomobilin belediye otobüsü ile çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı.Kaza ilçeye bağlı Çamalan Mahallesi Cevizalanı mevkiinde meydana geldi. Alınan bilgiye göre, H.Y’nin (31) kullandığı MAHB 2030 plakalı otomobil, yolun virajlı kısmında karşı yönden gelen O.T. (39) idaresindeki 33 DKK 09 plakalı Mersin Büyükşehir Belediyesine ait otobüs ile çarpıştı. Kazada otomobilde yolcu olan D.B. (26) ve belediye otobüsünde yolcu olarak bulunan M.K.G. (3) ile ismi öğrenilemeyen 1 kişi yaralandı.Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

………….OOO………..

TARSUS İDMANYURDU,

DÜZCE MAÇINDA 2 PUAN

KAYBETTİĞİ İÇİN ÜZGÜN

TFF 2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu  bu sezonki ilk iç saha maçında Düzcesporu elinden kaçırdı.

İlk haftada deplasmanda  Erzincan’da 2 puan bırakan TİY, bu kez kendi sahasında 2 puan kaybetti.

Maçın ilk yarısında 1-0 öne geçen sarı lacivertliler ikinci yarıda bir penaltı atışını kaçırırken, kalesinde de bur gol gördü ve skor 1-1 oldu. Bu sonuçla takımlar birer puanı paylaşınca takımımız sahasında iki puandan oldu. İlk maçta alınması beklenen galibiyetler yerine 2 beraberlik alan sarı lacivertli ekip iki haftada 4 puan kaybetti ve henüz galibiyetle tanışamadı.

Tarsus idmanyurdu 3. hafta maçında deplasmanda Menemenspor ile karşılaşacak. İzmir deplasmanındaki karşılaşma cumartesi günü oynanacak olup takımımız bu maçın hazırlıklarına başladı.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.