DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 5 Temmuz 2022

Tarsus Mektubu 5 Temmuz 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un Gündemini yazdı

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 12:56
Tarsus Mektubu 5 Temmuz 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 TEMMUZ  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

TARSUS’UN KURTULUŞUNA VEFA

BORCUMUZU NE ZAMAN ÖDEYECEĞİZ?

Bundan en az 12-13  yıl öncesinde popüler bir sanatçıydı, Kurtuluş Türkgüven.

Aslen Tarsus’un Bağlarbaşı köyündendi. Tarsus’ta düğün salonlarında söylediği parçalarla sesini ve adını duyurmuştu.

Sonda Adana’da sahne aldı, ardından İstanbul’da..

Ve ünü Türkiye’ye yayıldı. Hatta adını dünya duydu, ezberledi.. Şarkıları gibi adı da dillerdeydi.

Kurtuluş!..

Vefat ettiği 2009 yılından  önce İki yıl kanser tedavisi görmüştü.  Tarsus’un Bağlarbaşı köyünden olan Kurtuluş’un müzik hayatı başarılarla dolu olduğu gibi, kendisi her fırsatta Tarsuslu olduğunu söyleyen ve aslını inkar etmeyen bir sanatçıydı.

Bundan 13 yıl evveldi. Tarsuslu sanatçı Kurtuluşu kaybettik.  Hayata veda ettiğinde 55 yaşındaydı..

Yine bir Temmuz ayıydı. Takvimler 04.07.2009’u gösteriyordu.

4 Temmuz’da ilk telefon geldiğinde zekaret dönemi geçirdiği belirtiliyordu.

Sonraki telefonda vefat  haberini aldık. Ardından bir saat geçmeden cenazesinin 5 Temmuz 2009 tarihinde Tarsus’un Bağlarbaşı köyünde defnedileceği duyuruldu. Yarım saat geçmişti ki sevgili abim Rasim Ulay tekrar aradı. Cenazenin Pazar günü yerine sanatçı dostlarının isteği ve katılımını sağlamak için 6 Temmuz Pazartesi gününe bırakıldığı haberi geldi. Saat 10.00’da Adana’dan alınacak cenaze Tarsus’un Bağlarbaşı köyünde defnedilecekti.

Bu haberin üzerinden 15 dakika geçmişti ki Rasim abi tekrar aradı.

Kendilerini ve Kurtuluş’un ailesini  ( o dönemin) Adana Büyükşehir Belediye başkanı Aytaç Durak ile Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan’ın aradığını, Kurtuluş’u “Adanalı kabul ettikleri için mezarının Adana’da olmasını istediklerini” söyledi.  Hatta Kurtuluş Parkı sözünü de vermişler.

Ailesi de bunu kabul etmiş ve Kurtuluş’un Adana’da defnedilmesini istemişti.

Bunun üzerine bazı ilgilileri arayıp durumu haber verdim. İlgililere yetkililere bunu duyurmak lazım dedim. Çünkü Kurtuluş Tarsusluydu ve kendisi bunu her fırsatta söylerken “Bir gün iyileşip köyüme gideceğim, Tarsuslularla ve köylülerimle hasret gidereceğim” demişti.

Olmadı. Hayalleri gerçekleşmedi..Adana’da toprağa verildi.

Xx

Dün Rasim Ulay abim bir mesaj göndermiş. Baktım mesajda Kurtuluş’u vefatının 13. yıldönümünde unutmadıklarını yazmış. Elbette biz de unutmadık.

Bir insanın unutulmaması ne güzel.

Peki biz Tarsuslular olarak  bağrımızdan çıkan sanatçı Kurtuluş için ne yaptık?

Ne yapabildik? Kocaman bir hiç!..

Üstelik adama sağ iken sahip çıkamadığımız gibi cenazesine bile sahip çıkamadık.

O dönemin Adana Belediye Başkanı Aytaç Durak, Kurtuluş’a sahip çıktı ve Kurtuluş Adana’da toprağa verildi. Adına tesisler yapıldı. Tarsus’ta ise Kurtuluş Türkgüven adını taşıyan bir küçücük tabela bile yok.

Xx

Türkiye Kurtuluş’u tahta gitarı ile tanımıştı. Sonraki yıllarda meşhur olan “İstanbul Sokakları” ve ”Keskin Bıçak” gibi unutulmayan şarkılarla 35 yıldır sahnelerde dimdik durdu şarkıcı Kurtuluş Türkgüven..

 55 yaşında yakalandığı kanser hastalığı ile aramızdan uçup gitti. Sıcak bir  4 Temmuz günü kaybettik. Kurtuluş Türkgüven’i..

Kurtuluş… Yıllar geçse de unutulmayacak, şarkıları dillerde, TV ekranlarında, radyolarda söylenmeye devam edecek.

SON SÖZ:

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan geçen yıl söz vermişti. Kurtuluş Türkgüven adı yaşatılacak, adı güzel bir esere verilecek demişti.

Tarsus’ta halen Kurtuluş Türkgüven adını taşıyan bir küçücük tabela bile yok.

Söz vereli üç yıl oldu.. Bekliyoruz..

……………OOO………..

NAMRUN KALESİNDE VALİMİZE BRİFİNG..

Mersin Valisi  Ali Hamza Pehlivan,  Çamlıyayla ilçe temasları kapsamında ilçenin en eski tarihi eseri olan ‘Namrun Kalesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Geçmişi Hitit ve Asur medeniyetlerine kadar uzanan, Bizans, Kilikya Krallığı, Karamanoğulları Beyliği, Anadolu Selçuk Devleti ve Osmanlı Devleti yönetiminde savunma amacıyla kullanılan tarihi kalede, Valiliğimiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından yapılan restorasyon çalışmaları hakkında Tarsus Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper’den bilgiler aldı. Yapılan çalışmaların tamamını gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Ali Hamza Pehlivan’a ziyareti esnasında Kaymakam Muhammed Berat Berdibek ile Belediye Başkan Vekili Osman Yasin de eşlik etti

……………OOO………..

VALİ ÇAMLIYAYLA’DA ŞEHİT

AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

Mersin Valisi  Ali Hamza Pehlivan, 2016 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde PKK’lı teröristlerin tuzakladığı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan J. Yzb. Halil Özdemir’in Fakılar Mahallesinde ikamet eden annesi Hürü Özdemir ve babası Necip Özdemir ile; 2017 yılında Hakkâri’nin Çukurca İlçesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca döşenen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Oğuzhan Sezer’in Darıpınarı Mahallesinde ikamet eden annesi Zarife Sezer ve babası Ahmet Sezer’i ziyaret etti.

Şehit ailelerimizle hasbihalde bulunan Vali Pehlivan, başta Şehitlerimiz Halil Özdemir ve Oğuzhan Sezer olmak üzere bütün Aziz Şehitlerimiz ile ebediyete irtihal etmiş Gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ederek ailelerimize sabır ve başsağlığı diledi.

………….OOO………..

TARSUS MÜCAHİTLER CADDESİ

BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN ASFALTLANDI 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, ulaşımda sorun yaratan cadde ve bulvarların kalitesini arttırmaya devam ediyor.

Bozuk zeminin yanı sıra, MESKİ ekiplerinin içme suyu hatlarını yenilediği Tarsus merkez Yeni Mahalle’den geçen 1300 metre uzunluğundaki Mücahitler Caddesi, sıcak asfalt ile kaplandı. Asfalt işleminin tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, caddenin trafik akışının sağlıklı şekilde işlemesi ve yaya güvenliği için sarı çizgileri çizdi. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, ulaşımda sorun yaratan cadde ve bulvarların kalitesini arttırmaya devam ediyor.

Başkan Vahap Seçer’in öncülüğünde Mersin’in en büyük ilçesi olan Tarsus’ta son aylarda Hürriyet Caddesi, Ömer Nazmi Caddesi, Veysel Çavuş Caddesi, Celal Bayar Caddesi ve birçok noktada bozuk zeminin kazınması ve sıcak asfalt serim işlemini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, bunlara bir yenisini daha ekledi.

Tarsus merkeze bağlı Yeni Mahalle’de kuzey-güney aksında yer alan ve üzerinde semt pazarının da kurulduğu Mücahitler Caddesi, Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından tamamen yenilendi.

Zemin kazındı, asfaltlandı, sarı çizgi çizildi

Yıpranan ve MESKİ ekiplerinin içme suyu hatlarını yenilemesinden dolayı da bozulan 1300 metre uzunluğundaki Mücahitler Caddesi’nin bozuk zeminini freze makinesi ile kazıyan Büyükşehir Belediyesi yol yapım ekipleri, ardından sıcak asfalt serim işlemi uyguladı.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler tarafından da, trafik akışının sağlıklı şekilde işlemesi ve yaya güvenliği açısından cadde de çizgileme çalışması yerine getirildi.

“Burası çok kullanılan bir cadde”

Tarsus Yeni Mahalle Muhtarı Ali Tarhan, yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Vahap Seçer’e teşekkür ederek, “Mücahitler Caddesi’nde MESKİ çalışma yaptı. Sonrasında asfaltı yenilendi. Sevgili Vahap Başkanıma çok çok teşekkür ediyorum, Allah razı olsun. Burası çok kullanılan bir cadde. Eline, koluna sağlık” diye konuştu.

………….OOO………..

SEÇER EMEKLİ EVLERİ HAKKINDA

 KONUŞTU: “HER İLÇEMİZDE OLSUN İSTİYORUZ”

Başkan Seçer, ‘Emekliler Haftası’ dolayısıyla, Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Tarsus Şube Başkanı Mehmet Bülent Gözener ve Yönetim Kurulu Üyelerini makamda ağırladı. Seçer, emekliler için hem merkezi hükümetin hem de yerel yönetimlerin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayarak, “Emekli insanlar zaten hayatın baharında ülkesine bir anlamda katkı sunmuşlar. Dolayısıyla emeklilik dönemlerinde de layıkıyla yaşatmak gerekiyor” dedi. Son günlerde yaşanan hayat pahalılığının emeklileri daha da fazla etkilediğinden söz eden Seçer, “Son günlerdeki hayat pahalılığı bütün toplum kesimlerini etkiliyor, ama emeklileri 2 kat daha fazla etkiliyor. Emekli maaşlarıyla yaşamı idame ettirmek mümkün değil” diye konuştu. Tarsus’ta ve Mersin merkezde yer alan Emekli Evi hakkında da bilgi veren Seçer, Toroslar’da yapımı biten Toplum Merkezi’nin içerisinde de Emekli Evi olduğundan bahsederek, “Onu da hayata geçireceğiz. Her ilçemizde olsun istiyoruz. Emekli yurttaşlar gelsin, orada vakit geçirsin” ifadelerini kullandı.

………….OOO………..

GAZİPAŞA HEMZEMİN GEÇİDİNDE  ÇALIŞMA

Geçtiğimiz günlerde 100. Yıl hemzemin geçidinde yapılan çalışmanın ardından, Gazipaşa Bulvarı üzerinde yer alan ve özellikle ağır tonajlı araçların sıklıkla kullandığı Gazipaşa hemzemin geçidinde de TCDD ekipleri tarafından raylı sistemin bulunduğu noktalarda revize ve düzenleme işlemi yerine getirilecek. Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise 100. Yıl’da olduğu gibi Gazipaşa hemzemin geçidinin de üst yapısını oluşturan asfalt zeminini tamamen yenileyecek. Hemzemin geçitte yapılacak teknik çalışma ve zemin düzenleme işlemi ile trenlerin yanı sıra hem sürücülerin, hem de özel gereksinimli bireyler ve diğer yayalarında güvenli geçiş yapmaları sağlanacak. Söz konusu faaliyet kapsamında Tarsus Gazipaşa hemzemin geçidi 4 Temmuz Pazartesi günü saat 20.00’den başlayarak trafiğe kapatılacak. Kısa sürede bitirilmesi hedeflenen işlemlerin ardından geçit yeniden açılacak.

………….OOO………..

KURNAZ: 2022 TEMMUZ AYI İTİBARİYLE

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİ AYLIKLARINA

YÜZDE 42,35; MEMUR EMEKLİSİNE

YÜZDE 41,85 ZAM YAPILACAK

2022 Temmuz ayından itibaren SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 42,35; memur

emeklilerine ise yüzde 41,85 zam yapılmıştır.

Emekli aylıklarına yapılan zamları değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali

Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yüksek enflasyon karşısında yapılan

zamların yetersiz kalacağını belirterek, çarşı-pazar fiyatlarıyla TÜİK tarafından yapılan

hesaplamalar arasında büyük fark olduğundan, altı aylık TÜFE artışının emeklileri koruyan

bir sistem olarak görmediklerini söyledi.

Yapılan zamların kısa sürede etkisini yitireceğinden, emekli aylıklarına seyyanen zam

yapılmasının daha adil olacağına dikkat çeken Kurnaz, sosyal güvenlik sistemimizin gelecek

güvencesi olması için insanca yaşamaya yetecek bir aylığın ödenmesini istedi.

3.500 TL’nin altında emekli aylığı olan emeklilerin kendi aylıklarına yüzde 42,35 zam

yapılacak ve 3.500 TL’yi geçmediği takdirde 3.500 TL ödenecektir. Emekli aylıklarına

yapılan yüzde 42,35 zam değerlendirildiğinde, düşük emekli aylığı alanlara yapılan artışların

yetersiz kaldığı; 6.325 TL açlık sınırına göre emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması,

zorunlu harcamaların karşılanması için bir ihtiyaç haline geldiği görülmektedir.

Emekli aylıklarındaki hesaplamalar nedeniyle 3.500 TL aylık alacak emeklilerimizin kayıpları

giderek büyüdüğünden, bu kapsamda olan emekli aylıkları önce 3.500 TL’ye çekilmediğinden

ve bunun üzerine yüzde 42,35 zam uygulanmadığından, düşük aylık alanların kayıpları tam

olarak giderilememiştir.

Bu durumda, 3.500 TL’nin altında aylık alan 1,5 milyon emeklinin mağduriyeti devam

edecektir. Asgari ücrete göre bir değerlendirme yapıldığında; en düşük aylık alan emekliler,

asgari ücretin 2.000 TL altında aylık almaya devam edecektir.

Emekli aylıkları hesaplama sistemi değişmeli ve yüksek enflasyona karşı emekliler

korunmalıdır.

Bu nedenle, intibak yapılmalı ve emekli aylıkları yeniden hesaplanmalıdır. Eşitliğin olmadığı

bir sistemde, fazla prim ödeyenlerin aylıklarının düşmesine çözüm getirilmelidir.

………….OOO………..

ORMAN YANGINLARINA KARŞI HAVADAN VE

KARADAN DENETİMLER SÜRÜYOR.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı komando ve asayiş timleri yaz sezonunda çıkabilecek orman yangınlarına karşı havadan ve karadan denetimlerini sürdürüyor.

 Asayiş ekiplerinin yanı sıra Komando timlerinin de katılımı ile kara yoluyla ulaşılan noktalarda devriye görevi yürüten ekipler, ulaşılması güç noktaları ise dron kullanarak kontrol ediyor.

Jandarma oluşturduğu noktalarda ise araçları ve sürücüleri kontrol ederken sürücüleri orman yangınlarına karşı uyarıyor. Mersin İl Jandarma Komutanlığı en önemli doğal kaynağımız ve milli servetimiz olan, doğal yaşamın vazgeçilmez parçası ormanlarımızı korumak için denetimlerini aralıksız sürdüreceğini belirtti.

………….OOO…………

TARSUSLU LGS BİRİNCİSİ MERSİN’DE

İl Milli Eğitim Müdürümüz  Adem KOCA, LGS sınavında Türkiye birincisi olan Barbaros Ortaokulu öğrencisi Muhammed AĞIRMAN ve Fazlı Kalaycı Ortaokulu öğrencisi Beril Alkım ÜREN ile Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN’ı makamında ziyaret ettiler.Valimiz  Ali Hamza PEHLİVAN, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu başarıya ulaşmakta emeği geçen tüm velilerimize, öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Adem KOCA’ya teşekkür etti.  Valimiz öğrencilerimiz ile gurur duyduğunu ifade ederek başarılarının devamını diledi.  Sayın Adem KOCA Valimiz Ali Hamza PEHLİVAN’a misafirlikleri ve iyi temennilerinden ötürü şükranlarını sundu. 

………….OOO…………

TARSUS’’TA MOTOSİKLET KAZASI

Tarsustaki kaza, Tozkoparan Zahit Mahallesi, Kasım Gülek Bulvarı üzerinde meydana geldi. Y.K’nın (49) kullandığı 33 APY 79x  plakalı motosiklet ile M.H. idaresindeki 33 AAH 278x plakalı minibüs çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle yere düşen motosiklet sürücüsü Y.K. ve kızı G.K. (21) yaralandı. Olay yerine gelen 112 Acil Sağlık ekipleri baba ve kızına müdahale etti. Motosiklet sürücüsü belinde ağır ağrı şikayeti ile 112 acil ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Motosiklet sürücüsünün kask takmış olması kazayı hafif atlatmasına neden oldu.Baba ve kızının durumları iyi ..

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort