DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 5 Nisan 2022

Tarsus Mektubu 5 Nisan 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Nisan 5, 2022 10:39
Tarsus Mektubu 5 Nisan 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

5 NİSAN.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo…………

AVUKATLAR GÜNÜ

ÇELENGİ BUGÜN KONULUYOR

Bugün 5 Nisan  ‘Avukatlar Günü ..

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Barosu’nun düzenlediği geleneksel ‘Avukatlar Günü Balosu’na katıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman Mersin Barosu ile iş birliği içerisinde olacaklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Avukatlar Gününüzü kutluyorum” dedi. 

Tarsus’ta bugün sabah anıta çelenk konulacak.

………….ooo…………

TARSUS ŞEHİR TİYATROSU NİSAN AYI OYUN PROGRAMI

Tarsus Şehir Tiyatrosu Nisan Ayı Oyun Programı belli oldu.

Nisan ayı yine dopdolu..

Tüm oyunlar ücretsiz olup katılım için rezerve gerekmektedir.

☎️0535 545 36 00

………….ooo…………

79 YAŞINDAKİ ŞAHIS EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Tarsus’ta yalniz yaşayan yaşlı adam komşuları tarafından evinde bulundu.

 Göçük köyünde tek başına yasayan 79 yaşındaki Hasan Kılıç’ın bir süredir görünmediğini fark eden komşuları, yaşlı adamın yaşadığı evi kontrol etti.

Hareketsiz şekilde elektrikli soba üzerine yaşlanmış şekilde bulunan yaşlı adamın hayatını kaybettiği anlaşıldı. Olay yerine gelen jandarma soruşturma başlatırken yaşlı adamın kalp krizi sonucu öldüğü iddia edildi.

………….ooo…………

TARSUS İDMAN YURDUNDAN SİYASİ PARTİLERE ZİYARET

Tarsus İdmanyurdu  Yönetim Kurulu Başkanı ALİ İLK ve Yönetim Kurulu Üyeleri TBMM’de Grubu Olan Partilerin İlçe Başkanlıklarına Ziyarette Bulundu.

İlk ‘’Temel Sorun Dünkü Maçta da Gördüğümüz Üzere Birçok İlden Büyük Olan TARSUS’umuzun STADYUM Sorununa Bir Çözüm Bulmaktır. Tüm İlçe Başkanlarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerine Konuyla İlgili Göstermiş Oldukları İlgi ve Alakadan Dolayı Teşekkür Ederiz’’ dedi.

………….ooo…………

TARSUS KÜRKLÜ PETROL 70 YAŞINDA

 Tarsus’ta akaryakıt sektörünün köklü ismi Kürklü Petrol 70 yaşını girdi.

Tarsus’un hayırsever işinsanı Kadri Tufan Kürklü ‘nün yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Kürklü Petrol 70. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Tufan Kürklü’nün yakın çevresi iş yerine ziyaret ederek Kürklü Petrol’un yeni çalışma yılını pasta keserek kutlayıp başarı dileklerini ilettiler.

………….ooo…………

TARSUS’TAN LÜBNAN’A

UN YARDIMI

Tarsus’tan Lübnan’a 1 Tır Dolusu Un Yardımı gönderildi.

Tarsus müftüsü Ali Can koordinesinde Lübnan’daki kamplarda yaşam mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimiz başta olmak üzere, sıkıntıya düşmüş olan Lübnanlılara ve yine bu ülkede kamplarda hayata tutunmaya çalışan Filistinli kardeşlerimize dağıtılmak üzere Türkiye Diyanet vakfı Tarsus şubesi tarafından bir tır dolusu un “iyilik gemisi” vasıtası ile bölgeye gönderildi.

Düzenlenen törene Tarsus müftülüğü şube müdürü Osman Çayır, Türkiye diyanet vakfı Tarsus şubesi çalışanları, imam hatiplerimiz katılarak dualarla yardım götüren tırı yolcu etti.

………….ooo…………

TOK’A SAHİP ÇIKTILAR

Tarsus Otobüsçüler Kooperatifi(TOK) Başkanı Nafiz Kızılyaka,yapılan olağan genel kurulda güven tazeledi.

Tarsus Şoförler Odasında yapılan genel kurulda Divan başkanlığını Ali Özek yaptı.

2 liste ile gidilen seçimde 112 üyeden 108’i oy kullandı.

Mevcut başkan Nafiz Kızılyaka 67 oy alırken,diğer aday 39 oy aldı.2 oy geçersiz sayıldı.

Böylece Nafiz Kızılyaka yeniden Tok başkanlığına seçildi.

………….ooo…………

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI MERCAN’’HİZMETE TALİBİZ’’

İYİ Parti Tarsus ilçe başkanı Danyal Mercan, gazeteleri ziyaret etti.

Mercan, Tarsus Ekspres Kurucusu Mustafa Erdoğan ile Yazı İşleri müdürü Ahmet Can Erdoğan ile görüştü.

Mercan, ziyarette hizmete talip olduklarını belirterek,’’Genel seçilerde en az 4 milletvekili çıkaracağız.Tarsus Belediye başkanlığı seçiminde de iddialıyız. Tarsus’ta partimize müthiş bir teveccüh vardır. Kapımız ve gönlümüz herkese açıktır’’

………….ooo…………

VERGİ DAİRESİNDEN FERİT ÇETİNER’E TEŞEKKÜR

Kızılmurat Vergi Dairesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ferit Çetiner’in firması Ferer Yapı Mühendislik, Mimarlık, İnşaat, Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi  teşekkür belgesi verdi.

Kızıl Murat Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Osman Günay beraberinde Şef Muhittin Şenol ve Gelir Uzmanı İlknur Sönmez Ulutaş, Tarsus’ta Vergisel yükümlülükleri konusunda  gösterdiği  hassasiyet nedeniyle  Ferit Çetiner’i ziyaret ederek, teşekkürlerini sundu.

Soysal’a  teşekkür eden Kızılmurat Vergi Dairesi müdür yardımcısı Osman Günay Mersin Vergi Dairesi Başkanı Seyfettin Baysal imzalı ‘’Vergisel yükümlülükleriniz konusunda  göstermiş olduğunuz hassasiyet nedeniyle  kutlar,ülkemiz ekonomisine yaptığınız değerli katkılardan dolayı teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. ’’ifadelerinin yer aldığı  teşekkür belgesini takdim etti.

………….ooo…………

MUSTAFA DEDE , KUR’ANI KERİM VE KİTAPLARI YENİLİYOR

Tarsus’ta 60  yıldır cilt sanatı ile uğraşan  mesleğinin duayeni Mustafa Güler, “Cilt sanatı gönül ve sevda işidir” dedi.

Tarsus’ta matbaacılık ve kitap ciltçiliği yapan Mustafa Güler, aynı zamanda unutulmak üzere olan cilt ustalığını devam ettiriyor. Güler, özellikle Kur’an-ı Kerim’lerin yıpranması sonucu  sayfalarının dağılması durumunda kendisine getirildiğini ve çoğu zaman bu işi hayrına yaptığını, ayrıca yerel gazetelerinde arşiv gazetelerini ciltlediğini söyledi.  İşlerinin Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayında arttığını ifade etti.

Meslekte 60 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiğini, matbaacılık ve gazetecilik yaptığını,  yine ciltçilik yaparak sektörün her alanında bilgisi olduğunu belirten Mustafa Güler “Cilt yapmak ve kitapları tamir edip onları yeniden kullanılır hale getirmek çok zor ama önemli ve mutluluk verici bir iş. Ben 60 yılı aşkındır bu sektörde emek veriyorum. Yeni nesil ise cilt işini zor ve zahmetli olduğu için pek öğrenmek ve yapmak istemiyor. Ben cilt ustalığının sona ermemesi için  iki oğluma bu mesleği öğrettim. Son nefesime kadar, ayakta  kaldığım  ve elim  iş gördüğü sürece mesleğimi devam ettireceğim’’  dedi.

………….ooo…………

ARATOS FELSEFE DERGİSİ 19. YILINDA

 Tarsus’ta 2004 yılında yayın hayatına başlayan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi Aratos 19. yılında. Adını Antik çağda yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos’tan alan dergi şu ana kadar 109 sayı yayınlandı.

  Edinilen bilgiye göre Aratos, Tarsus’ta cumhuriyetten bu yana yayınlanan en uzun süreli felsefe, kültür ve sanat dergisi oldu.

Aratos dergisi yayın hayatına başladığı 2004 yılından bu yana 109. sayı yayınlandı, derginin ekinde Tarsus tarihi ve kültürünü yansıtan ayrı basım 59 adet kitap çıkarıldı. Ayrıca Aratos dergisi 2015 yılında bir kültür ve sanatevine dönüştü. Dergi bünyesinde oluşturulan Aratos Felsefe Okulu 11. yılına girdi ve dergi adına yapılan bir girişimle Türkiye genelinde 28 kentte felsefe okulu kuruldu.

Aratos Dergisi ve Kültür Sanatevi adına felsefeden, edebiyata, tiyatrodan, sinemaya ve konserden sergilere kadar yüzlerce etkinliğe imza attı.

Aratos felsefe dergisi, yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, Aratos dergisinin Tarsus’un tek entelektüel yayını olduğunu belirterek, “Tarsus’ta cumhuriyettin ilk yıllarından başlayarak zaman zaman bazı dergiler yayınlanmıştır. Ancak kimi üç beş sayı, kimi 20-25 sayı çıkan bu dergilerin ömrü çok uzun olmamıştır. Hiç kuşkusuz, bu 19 yıla ulaşmak kolay olmadı. Aratos, yayımlandığı kentin yerelliğinde çıkan ancak yerelliği aşan ulusal düzeyde bir dergi.

Tarsus, Aratos’a vefa gösteriyor, ona olan tarihsel borcunu ödüyor.

Tarsus, Aratos’tan devraldığı mirasın üzerine yeni şeyler ekleyerek yazarlarıyla, okurlarıyla ve dostlarıyla çoğaltıyor. Aratos’un yükü hafiflemiyor, omzunda daha ağır yüklerin sorumluluğunu taşıyor. Bunlardan biri de Tarsus’u yeniden felsefe kenti yapmak.

Bugünün Aratos’u, yeni, ilerici ve aydınlanmacı çabaları ile sadece Tarsus’ta değil bütün bir Çukurova’da felsefenin tarihini yeniden yazıyor.” diye konuştu.

Pişmanlık ayrıca, Aratos dergisinin yereli aşan bir yayın ve bir anlamda da Türkiye’de yayınlanan en uzun süreli birkaç yerel dergiden biri olduğunu vurgulayarak, “Aratos dergisinin bugüne gelebilmesi de kolay olmadı elbet. Aratos’un ardında bir karınca ordusu var. Bu 19 yıllık süreçte dergiye her türlü desteği veren dostlarımıza, yazılarıyla besleyen yazarlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Aratos 19 yıl önce çıktığı yolculuğa devam ediyor” dedi.

………….ooo…………

TARSUSUN YİĞİT BİLEĞİ

Şehit Fazlı Kalaycı Ortaokulu Öğrencisi Yiğit Efe İnak, Aksaray’da düzenlenen bilek güreşi şampiyonasında bölge ikincisi olurken, 21 Mayıs’ta yapılacak olan Türkiye Bilek Güreşi şampiyonasına ise katılmaya hak kazandı.

15 yaş altı 50 Kg’da bölge ikincisi olan İnak, Türkiye şampiyonasında Tarsusa altın madalya getirmeyi hedefliyor

………….ooo…………

TARSUS BELEDİYESİ CAN DOSTLARI UNUTMADI

Tarsus belediyesi  4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları günü vesilesi ile vatandaşlarımıza hayvan sevgisini aşılamak,  daha duyarlı olmaya davet etmek ve farkındalık yaratmak amacı ile Yarenlik Alanımızda ve Belediyede mama dağıtımı gerçekleştirdi.

Can dostlarımızın sadece 4 Nisan’da değil her gün yanındayız

………….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.