DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 31 Ağustos 2022

Tarsus Mektubu 31 Ağustos 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Ağustos 31, 2022 12:27
Tarsus Mektubu 31 Ağustos 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 AĞUSTOS  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

TARSUS’TA 30 AĞUSTOS

 KUTLAMALARI YAPILDI

30 Ağustos Zaferinin 100. Yıldönümü Tarsus’ta da törenlerle kutlandı.

Tarsus’taki  kutlamalar 09.00’da Tarsus Şehitliğinde başladı. Şehitlikte Kuran tilaveti yapılıp şehitlerimiz için dua okundu. Daha sonra saat 09.30’da Cumhuriyet alanında Atatürk anıtı önünde törenlere devam edildi.

Kaymakamlık ve Belediye  Başkanlığının  Atatürk anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başlayan etkinliklerde İstiklal marşımız söylendi.  Törene Kaymakam Kadir Sertel Otcu, Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Garnizon komutanı Yüzbaşı Volkan Göçmen, Cumhuriyet Başsavcı vekili Osman Cengiz, Emniyet Müdürü Ali Garanlı, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Güler, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, Müftü Ali Can, bazı daire müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Rasim Yuvarlakoğlu, Kuvayi Milliye Tarsus Şube başkanı İsmail Taşgit, bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanları öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, şiirler okundu ve Halk oyunları ekibi gösteri sundu.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği  Zafer Bayramı mesajı okundu. Ardından Günün önem ve anlamını belirten konuşmayı Yenice Mühimmat bölüğünden Astsubay Ali Cengiz yaptı. Cengiz, Atatürk ve silah arkadaşlarının, Başkomutanlık zaferini nasıl kazandıklarını anlattı ve “Türk ordusu yeniden var olma mücadelesini kazanmış, işgal güçlerini hüsrana uğratmıştır. Bu destan Türklerin esir alınamayacağını göstermiştir” dedi.

Daha sonra Muharip Gaziler Derneğinden Necmettin Ünal, Kuvayi Milliye Derneğinden Zeynep Petek ve Zühtü Günaştı Lisesinden Melek Nur Köse  30 Ağustos zaferi ile ilgili şiirler okudular.

Son bölümde ise Tarsus Halk Eğitim Merkezi ekiplerinin muhteşem gösterisi izlendi ve büyük alkış aldı. Buradaki törenden sonra protokol Hükümet konağında bayram tebriklerini kabul etti.

………….OOO………..

TARSUS KAYMAKAMI KADİR SERTEL

OTCU TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla, Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etti.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU  ile birlikte hükümet konağındaki tebrikleşmede belediye başkanı Haluk Bozdoğan adına Hakan Yıldırım d ve e diğer protokol mensupları da hazır  bulundu.

………….OOO………..

ZAFERİN 100.YILI EMRE AYDIN İLE TAÇLANDI

30 Ağustos Büyük Zaferin 100. yıldönümünde Türk Rock Müziğinin efsane ismi Emre  Ayr-dın Tarsusta konser verdi.

Baca meydanında gerçekleşen  Emre Aydın’ın muhteşem konseriyle hemşehrilerimiz unutulmaz bir gece yaşadı. Başkan Haluk Bozdoğan sanatçıya çok güzel bir hediye verdi.

………….OOO………..

-‘İL’LE TARSUS’ MUHTEŞEM BİR LANSMAN İLE TANITILDI

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan önderliğinde ve 21 odanın 58 medya kuruluşunun da desteği ile kentin il olması için hayata geçirilen “İl’le de Tarsus” projesinin lansmanı unutulmaz bir etkinlik ile gerçekleştirildi. Çok sayıda davetli konuğun katılımıyla Oyuncu Meltem Cumbul’un sunumu ile düzenlenen lansman etkinliğinde medeniyetler beşiği Tarsus’un il olması için hazırlanan projenin web sitesi ve mobil uygulamasının tanıtımları yapıldı.  Başkan Bozdoğan’ın 82 plakalı araç ile alana gelmesi de katılımcılara heyecan yarattı. Tarsus il olmak için kenetlendi.

“İl’le de Tarsus’’ uygulamasının ve web sitesinin tüm detaylarının ünlü oyuncu Meltem Cumbul tarafından anlatıldığı lansmanda konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Kentimizi hür irademizle yönetebilmek, kentimizi “bağları olan bir yapıdan’’ kurtarabilmek, kendi kararlarını kendi halkıyla verebilen bir kent olabilmek; ticaretiyle, tarımıyla, kültürüyle sanatıyla, eğitimiyle güçlü bir kent olabilmek adına, Tarsus’un il olmasını istiyoruz ’’ dedi. Başkan Bozdoğan’ın ev sahipliğinde ve 21 oda 58 medya kuruluşunun desteği ile gerçekleşen ‘’İl’le Tarsus’’ projesinin lansmanına, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri,  sanatçılar, oda ve dernek başkanları, basın mensupları, muhtarlar, iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“İL’LE DE TARSUS’ MOBİL UYGULAMASI VE WEB SİTESİ TANITILDI

“İl’le de Tarsus” sloganıyla yola çıkılan tanıtımda şehrin birbirinden kıymetli tarihi eserleri, antik alanları, muhteşem bir görsel sunumla gözler önüne serildi. En ünlü lezzet ustalarını bile şaşırtacak zenginliğe sahip olan Tarsus’un sınırları içerisinde bulunan tarihi alanlar, dillere destan yemekleri, gezilecek yerler ve Tarsus hakkındaki her şeyin erişilebilir olması için hazırlanan ‘İl’le de Tarsus” mobil uygulaması ve web sitesi tanıtıldı. İçerisinde kentin il olması için hazırlanan imza kampanyasının da bulunduğu uygulama ve sitede Tarsuslu vatandaşların il olmak için destek verebileceği iletildi. 

‘’BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ’’

Lansmanda konuşan Eski Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu ‘’Bugün Tarsus’un il olması için de siyaset ve görüş ayrılığı gözetmeden bilimsel objektif olarak çalışmalar yaparak sonuca varabiliriz.  Emeği geçen herkes teşekkür ediyoruz. Tarsus’a yakışır bir başlangıç oluyor. Başaracağız, çok mücadele ettik. Hep birlikte olursak sonuca varırız’’ diye konuştu.

‘’TARSUS İL OLMAYI HAKEDİYOR’’

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu “Cumhuriyet Gazetesi ailesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz.  Tükenmek bilmeyen gücü çalışkanlığı ve ışıyan bilinciyle çevresine ve memleketine ufuklar açan, ileri görüşlülüğü ile tanıdığım Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,  Tarsus’u il olma istek kararlığına başarıya ulaştıracaktır’’ diye konuştu.

CANLI DESTEK’TEN 7/24 ANINDA YANIT

Tarsus Belediyesi’nin kentin il olması için hayata geçirdiği İl’le de Tarsus proje lansmanı unutulmaz bir dans gösterisiyle başladı. Tarsus’un tanıtım videosunun yer aldığı toplantıda destek veren 21 odanın başkanlarının ve Tarsuslu sanatçıların röportajları yayınlandı. Lansmanda  Meltem Cumbul uygulamayla ilgili detaylı bir anlatım yaptı. Tarsus hakkında en ince ayrıntısına kadar her detayın yer aldığı uygulama ve web sitesinde yer alan 7/24 canlı destek ise katılımcıların dikkatini çekti. Meltem Cumbul canlı desteğe soru sordu. İl’le de Tarsus uygulamasından yanıt gecikmedi. Uygulama üzerinden canlı desteğe mesaj atan Cumbul, “Bana Tarsus’la ilgili hiç kimsenin bilmeği bir sır verebilir misin?” yazdı. İl’le de Tarsus uygulamasından anında cevap geldi. Gelen cevapta; “Tarsus il oluyor ” ifadeleri yer aldı. Bir soru daha soran Cumbul “Tarsus’tan vazgeçmek mümkün mü’’ diye sordu. Uygulama ise  “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 kere ziyaret ettiği bir şehirden vazgeçmek ne mümkün değildir.’’ dedi.  Cumbul, anlatımın ardından katılımcılara “AppStore” veya “GooglePlay” üzerinden İl’le de Tarsus uygulamasını indirmelerini önerdi.

’HERKES TARSUS’UN İL OLMASINI İSTİYOR’’

Lansman’da konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘Tarsus’un Mersin’in bir ilçesi olmaması gerektiğini yalnızca bizler, sizler, bu salondaki destekçilerimiz söylemiyor. Yalnızca 400 bin nüfuslu Tarsuslu hemşerilerimiz, esnaflarımız, eğitimcilerimiz söylemiyor. Yalnızca aydınlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız söylemiyor. Yalnızca odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız söylemiyor. Tarsus’un il olmasını Asurlular istiyor. Hitit İmparatorluğu istiyor. Roma İmparatorluğu istiyor. Tarsus’un il olmasını zulümden kaçan 7 Uyurlar, kölelikten kurtularak bağımsızlığını kazanan Bilal-i Habeş, Tarsus’u tüm Dünya’ya tanıyan Saint Paul istiyor. Tarsus’a dağlarımızın eteklerinden bakan yörük annemiz, Tarsus’u her sabah çörek kokularıyla uyandıran Arap Teyzemiz, iyi günde kötü günde birbirimize sarıldığımız Kürt kardeşimiz istiyor’’ dedi.

‘’HEPİNİZİN DESTEĞİYLE TARSUS İL OLACAK’’

Haluk Bozdoğan, “Bugün Tarsus’un il olmasına yönelik başlattığımız ‘’İl’le De Tarsus’’ isimli projenin lansmanında, kararlılığımızı ve birlikteliğimizi pekiştirdiğimiz için hepinize şükranlarımı iletiyorum. ‘’İl’le De Tarsus,’ içinde şehir milliyetçiliği olan, hiçbir il ve lobiye bağlı kalmak istemeden “Sadece Tarsus’’ diyenlerin içinde bulunduğu büyük bir kampanya.  Bu kampanya bugün bu salondan dalga dalga yayılarak, kentimizin hak ettiği tacı alması için durmadan çalışacak, imza kampanyaları başlatacak, diplomasiyi ve bürokrasiyi uyandırarak; istediğini elde etmek için var gücüyle çalışacak. Ve eminim ki, hepinizin desteğiyle Tarsus İl Olacak! Hepinizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarım’’ diye konuştu. 

CUMBUL: “İL’LE DE TARSUS İLE TARSUS’U KEŞFET’’

İl’le de Tarsus web sitesi ve uygulamasının özelliklerini anlatan Cumbul uygulama ile vatandaşların Tarsus hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceklerini belirtti.

GİRİŞ EKRANINDA 5 SEKME YER ALIYOR

Lansmanda özellikleri anlatılan İl’le De Tarsus uygulamasının giriş ekranında “İmza Kampanyası”, “Tarsus’u Keşfet”, “Şehir Ajandası” ve “Gökyüzünden Tarsus” sekmeleri yer alıyor. Kullanıcılar aradığı tüm bilgilere de uygulamadan ve web sitesinden hızla erişebiliyor. Tarsuslu sanatçılar, Tarsus’ta çekilen filmler ve diziler, Tarsus’ta yapılabilecekleri web sitesi ve uygulama ile öğrenebilecek. Her türlü detaylı bilgiye ulaşabilen vatandaşlar, “Tarsus’u Keşfet” sekmesinden ise Tarsus’u keşfedebiliyor.

SEKMELER KULLANICILARA REHBER OLUYOR

“Şehir Ajandası” sekmesi vatandaşlara birçok olanak sunuyor. Bu sekmeden kente dair her şeyi bulabilme imkânı bulan kullanıcılar, Tarihi Çarşılar, Tur rehberi, Önemli telefonlar, Çocuklarla Tarsus’ta yapılabilecekler, Kutsal Mekânlar, Parklar, Okuma Salonlarına erişebilecek. Duyurular ve etkinliklerin güncel olarak paylaşıldığı sekmede ‘Gökyüzünden Tarsus’ bölümü dikkat çekiyor. Tarsus’un dron ile çekilmiş videolarının yer aldığı Gökyüzünden Tarsus sekmesi vatandaşlara Tarsus’a farklı açıdan bakma deneyimi yaşatıyor. Tarsus’ta spor sekmesi, ata tohum sekmesi ve çok sayıda detaylı tüm bilgilerin yanı sıra hava durumu, tren saatleri ve nöbetçi eczane bilgilerini de güncel olarak kullanıcılara sunuluyor.

………….OOO………..

İMZA KAMPANYASI YER ALIYOR

 İmza kampanyasının da yer aldığı web sitesi ve uygulamada Tarsus’un il olması için imza ver alanı da yer alıyor. Kent bütünlüğünü, lobisini ve birliğini sağlamak amacıyla hazırlanan form ile vatandaşlar Tarsus’un il olması için hazırlanan kampanyaya destek olabiliyor.

………….OOO………..

MELTEM CUMBUL, ‘’TARSUS KOSKOCA BİR ŞEHİR’’

Meltem Cumbul’’ Bugün Türkiye’de 6 ilin nüfusu, Tarsus’ta yaşayan kadın sayısından daha az… Size de tuhaf gelmiyor mu? Tarsus bir büyükşehirin merkez ilçesi değil üstelik. Tarsus’ta yaşayan kadın sayısı, 2021 verilerine göre 172 bin 218. Yalnızca kadın nüfusuyla bile 6 ilden büyük olan Tarsus, müstakil ilçeler açısından 1. sırada, nüfus açısından 26 ilden daha büyük olma özelliği taşımakta. 400 bine yaklaşan bir nüfus, var olan ve geliştirilen ekonomik planlar, havalimanı, lojistik kalkınma projeleri, organize sanayi bölgeleri, çağdaş belediyecilik hizmetleri, kültürel, sanatsal dokunuşlar-planlamalar, gastronomi farkındalığı; dağ, deniz ve inanç turizmi ve tek başına 180 mahalleye hitap eden koskoca bir şehir’’ dedi.

Lansman, koreograf Mehmet Balkan’ın ve şehrin çeşitli yerlerinden gelen dansçıların muhteşem dans gösterisi ile sonlandı.

………….OOO………..

KENT KONSEYİ

OLAĞAN ÜSTÜ KONGREYE HAZIR

Tarsus Kent Konseyinin  olağanüsüt kongresi yakında yapılacak.

Geçen hafta olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısı, toplantı yeter sayısının sağlanamaması

nedeniyle ertelendi. Daha önce yapılan çağrı metninde belirtildiği üzere, Güner Baykal Toplantı ve Konferans Salonunda  kongre 08 Eylül 2022 Perşembe günü saat 16:00’da salt çoğunluğa bakılmaksızın yapılacaktır. Üyelerimize, basınımıza ve Tarsus kamuoyuna duyurulur.

………….OOO………..

BAŞKAN SEÇER, ZAFER BAYRAMI’NIN

100. YIL KUTLAMA PROGRAMLARINA KATILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Valiliği tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen kutlama programlarına katıldı. Başkan Seçer tören sonrası yaptığı değerlendirmede,“30 Ağustos bir anlamda, bağımsız ve demokratik Türkiye’nin ilk kilometre taşlarının döşendiği bir gündür” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği günden bugüne kadar temel prensibinin adaletli olmak, insanları ayırmamak, birliği, beraberliği tesis etmek ve kul hakkına tenezzül etmemek olduğunu belirten Başkan Seçer,“Mersinimiz için, milletimizin mutluluğu için, adalet, demokrasi, insanlık için çok daha güzel işler yapacağımıza canı gönülden inanıyorum”diye konuştu.

100 yıl sonra Türkiye’nin, 100 yıl öncenin mücadele ihtiyacını duymaya başlayacak noktaya geldiğini ifade eden Başkan Seçer, “Ülkede kaybolan huzuru tesis etmek için, ayrışmayı, ötekileştirmeyi ortadan kaldırmak için, tahrip edilen hukuk devleti anlayışını tekrar tamir etmek için, Türkiye’yi Cumhuriyet devrimlerinin laik çizgisine tekrar çekmek için ve her şeyden önemlisi ülkenin, toplumun huzuru için, refahı için söz veriyoruz, bu ülkede çok güzel işler yapacağız”ifadelerini kullandı.

İlk olarak Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ilk olarak Mersin Valiliği tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Atatürk Anıtı’na çelenk sunma törenine katıldı.

Protokol üyeleriyle birlikte Kültür Merkezi’ndekiTebrikat Töreni’nin ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama törenine geçen Başkan Seçer ve kent protokolü, törene katılanların ve halkın bayramını kutladı

………….OOO………..

TARSUSTA MEZARLIKTA KAVGA

Tarsus’ta amca çocukları cenaze töreninde kavga etti, 6 kişi yaralandı.

 Şehir Mezarlığında  dün kavga meydana geldi.

Ramazan A.nın’ın cenaze töreninde amca çocukları olduğu iddia edilen kişiler önce tartıştı. Tartışma büyüyünce kavga çıktı. Cenazeye katılanlar, kavga edenleri ayırmaya çalışmasına rağmen iddia göre bir  kişi pompalı tüfekle akrabalarının üzerine ateş etti. Bıçak ve silahın karıştığı kavgada 6 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Olay yerine gelen polis ekipleri taraflara müdahale etti. Yaralılar ambulans ve araçlarla Tarsus ve Mersin’deki hastanelere kaldırıldı.Polis 6 kişiyi gözaltına alındı.

…………ooo…………

TARSUS İDMANYURDUNDA

 DÜZCE HAZIRLIĞI

TFF 2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu  bu sezonki ilk iç saha maçını sahasında Düzce ile yapacak..

Tarsus İdmanyurdu   ilk lig maçında deplasmanda Erzincan ile oynamış ve 1-1 berabere kalmıştı.

TELAFİ EDERİZ

Teknik direktör Serdar Bozkurt,  Erzincan’da 2 puan bıraktıklarını bunu telafi edeceklerini söyledi.

Düzce maçı hazırlıklarına devam ediliyor..

Teknik direktör Serdar  Bozkurt “takımımızda bir kenar oyuncusu birde sol beke oyuncu alma durumumuz var. İki oyuncu daha alabilirsek hiç eksiğimiz kalmaz.” dedi.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.