DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 30 Kasım 2022

Tarsus Mektubu 30 Kasım 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Kasım 30, 2022 12:38
Tarsus Mektubu 30 Kasım 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

30 KASIM  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO……….. 

 “ÇİRKİN” 25. ULUSLARARASI

ANKARA TİYATRO FESTİVALİ’NDE

ANKARALILARLA BULUŞTU

Tarsus Şehir Tiyatrosu “Çirkin ” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında Ankaralı tiyatroseverlerle buluştu. Yaşar Kemal Sahnesi’nde oynanan oyun Ankaralılardan büyük alkış topladı.

Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun ünlü Alman Oyun Yazarı Marius von Mayenburg tarafından kaleme alınan tek perdelik “Çirkin” oyunu, 25. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali’nde Ankaralılardan tam not aldı. Ankara’da, Yaşar Kemal Sahnesi’nde oynanan oyun izleyiciler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı. Yönetmenliği Nihat Çapar tarafından gerçekleştirilen “Çirkin” oyunu, tiyatroseverler tarafından keyifle izlendi. Oyunda Murat Çapar, Özmen Güvençli, Seçil Dedeyi, Ozan Karabulut, ve Yahya Okat yer alıyor. Tiyatronun konusu kapital sistemin içerisinde kimliğini kaybeden bireyin, bedensel olarak başkaldırılışını, herkesin aynılaştığı durumu mizahi bir dille anlatıyor.

 “ANKARALI İZLEYİCİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Oyun sonrası konuşma yapan Tarsus Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Çapar, Ankaralı tiyatroseverlere teşekkürlerini ileterek “ Herkese merhabalar, Tarsus’tan geliyoruz. Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’ın çok çok selamları var. Bizleri yalnız bırakmadığınız için siz Ankaralı izleyicilerimize teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki geldiniz. Çok sağ olun.” dedi.

“BİR SÜRÜ PROFESYONEL TİYATRODAN DAHA İYİYDİ”

Oyunu çok beğendiğini ifade eden Tiyatro Oyuncusu Koray Ergun  “Çok hoş bir oyundu. Güzel sergilediler. Bilhassa rejisini çok beğendim. Zor bir metnin altından iyi kalkmışlar. Bir ilçe tiyatrosu olarak güzel bir çalışmaydı. Bir sürü profesyonel tiyatrodan daha iyiydi. Yılların devlet tiyatrolarında seyrettiğimiz çoğu oyundan daha iyiydi. Böyle bir tiyatroyu bize izlettiği için Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ı da ayrıca tebrik ediyorum.” diyerek tüm ekibi kutladı.

Oyunu izlerken kendi gençliğine döndüğünü ifade eden bir izleyici “ Kendi yanlışlarımız sorgulamaya başladım. Psikodrama şeklinde güzel bir oyundu. Tüm arkadaşları tebrik ediyorum.” dedi.

“KENDİ HAYATIMIZLA İLGİLİ FARKLI ŞEYLER ÇIKARTTIM”

Tiyatroyu izlerken kendi hayatıyla ilgili farklı şeyler çıkarttığına değinen bir izleyici “Oyunu çok sevdim. Oyunu izlerken önce başroldeki karakter çok rahatsız etti. Daha sonrada onun durumuna üzüldüm. Kendi hayatımızla ilgili farklı şeyler çıkarttım. Oldukça hoşuma gitti. Emeklerine sağlık. Tarsus Belediyesi’ne bu tip oyunları sahnelemesine vesile oldukları için çok teşekkür ederim.” şeklinde ifade etti.

“MÜTHİŞ BİR REJİYDİ”

Tiyatrosever olarak çok keyif aldığını belirten bir diğer izleyici “Müthiş bir rejiydi. İyi çalışılmış, zekice çözümler bulunmuş. Tiyatroyla ilgilenen biri olarak çok keyif aldım. Çıtayı çok yükselttiler bundan sonrakileri çok merak ediyorum. Tarsus’u artık biz ilçe olarak görmüyoruz. İl’le de Tarsus. İl yapacağız inşallah. Kültür Merkezi açıldığında çok daha güzel, daha büyük prodüksiyonlarla seyirci karşısına çıkacaklarını tahmin ediyorum. Başkanımız Haluk Bozdoğan’a sanata ve tiyatroya sahip çıktığı için gençleri kucaklayıp şehir tiyatrosunun oluşmasına olanak sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Tarsus’un önü çok açık.” şeklinde ifade etti.

“SAHNEYE YEPYENİ BİR ŞEY TAŞIYORLAR”

Oyunu çok beğendiğini söyleyen bir diğer tiyatrosever “Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun çok oyununu izledim. Hemen hemen bugüne kadar yaptıkları bütün oyunlarını izledim. Çok başarılılar. Sahneye yepyeni bir şey taşıyorlar. Şu an içerisinde bulunduğumuz herkesin aynılaşması, kapitalist sistemin bizi nasıl içerisine çektiği ve harcayıp sömürdükten sonra nasıl güzel tükürüp attığını çok güzel anlattı. Oyuncuları, Nihat Bey’i tebrik ediyorum. Rejisi muhteşemdi, Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun önü açık olsun.” diyerek çok başarılı bir oyun olduğunu belirtti.

“İLÇELERDE BÖYLE BÜYÜK BİR OYUN ÇIKMASI GERÇEKTEN BAŞARILI.”

İzlerken çok heyecanlandığını söyleyen bir başka izleyici “ Öncelikle hoş geldiniz, eskiden Mersin’de yaşayan birisi olarak. Oyun harikaydı. Oyuncularımızın kendi üstünde dekorları yansıtması, dekor değişimleri, sahne geçişleri, ışık tasarımı her şeyiyle çok güzel bir oyundu. Çok keyif aldık. İnşallah Ankara’ya tekrardan bekliyoruz. On numara beş yıldız bir oyundu.  İlçelerde böyle büyük bir oyun çıkması gerçekten başarılı.   Burada herkesi takdir ediyorum Oyuncuların o yüzüne yansıtması, jestler, mimikler, konuşmaları, volümü ve tonlamaları her şeyiyle çok güzeldi.  O karakterleri çok güzel aktardılar. Hayatımızdaki, her şeyin gittikçe mekanikleştiğini, robotlaştığını, hayatın ikiyüzlülüğünü çok güzel anlattılar.  Hiçbir eksik yok, fazlaydı.” diyerek profesyonel bir tiyatro izlediğini aktardı.

“DÜŞÜNDÜRÜCÜ AYNI ZAMANDA DA ÇOK KEYİFLİYDİ”

Keyif alarak izlediğini söyleyen bir seyirci “Oyunu çok beğendim. Zaten farkındalık yaratan bir oyundu. Kalabalık bir grup olarak buraya geldik. Düşündürücü aynı zamanda da çok keyifliydi.” diye konuştu.

“TARSUS BELEDİYESİ’NE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Çirkin oyununu beğendiğini kaydeden bir seyirci “Çok muhteşem bir oyun. Bir insan göründüğü gibi olmalı ya da olduğu gibi görünmeli. Güzellik, çirkinlik göreceli bir şeydir. Herkes güzeldir. Bütün insanlar güzeldir. Tarsus Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz. Kucak dolusu sevgiler.” dedi.

………….OOO…………

13. ALZHEİMER EĞİTİM KAMPI’NDA

BİR EĞİTİM ŞÖLENİ KATILIMCILARI

BEKLİYOR

Günümüzde sıklığı ve önemi her geçen gün artan Alzheimer hastalığı hakkında toplumun ve hekimlerin farkındalığını artırmak, dayanışma ruhunu pekiştirmek ve hasta yakınlarına destek olmak amacıyla Mersin Alzheimer Derneği’nin düzenlediği Alzheimer Eğitim Kampları’nın 13’sü 29-30 Kasım tarihlerinde gerçekleştiriliyor..

13. Alzheimer Eğitim Kampı’nın 29 Kasım 2022 Salı gününde, 12.30-17.00 saatleri arasında ‘hastalar, hasta yakınları ve bakım verenleri’ ile Mezitli Belediyesi Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evi’nde bir araya gelindi.  Ücretsiz katılımla gerçekleşecek olan bu etkinliklerde hastalar gençler rehberliğinde çeşitli etkinliklerle zaman geçirirken, hasta yakınları ve bakım verenleri de alanındaki lider isimlerden eğitim aldı.

 Bu bölümdeki program Mersin Alzheimer Derneği’ne en çok sorulan soru ve önerilere göre oluşturuldu. Bu program ile katılımcılar bir yandan Demans ve Alzheimer’e ait güncel bilgileri en ehil kişilerden öğrenirken diğer taraftan da ruhlarında açılan yaralara bir nebze de olsa derman olacak sunumlarla rahatlamaları amacını taşımaktadır.

13. Alzheimer Eğitim Kampı’nın 30 Kasım Çarşamba gününde 13.00-19:40 saatleri arasında devam edecek olan kamp yalnız ‘hekimlerin’ katılacağı dijital ortamda yapılacak. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Alzheimer Eğitim Kampı’nın dijital ortamda yapılacak olan bu bölümüne ulusal bazda geniş bir katılımın sağlanması ve erişilebilir olmasında vereceği teknik destek ile ETHİCCON Organizasyon Firması’da katkı sunuyor. Çağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri de konuk hastalara destek olmak için Alzheimer Eğitim Kampı’nda yer alacak.

Alzheimer Eğitim Kampları’nın mimarı Mersin Alzheimer Derneği Başkanı ve Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Özge kampa emeği geçenlere teşekkür ederek herkesi 13. Eğitim Kampı’na davet etti. Prof. Dr. Aynur Özge yaptığı açıklamada;

“2008 yılından itibaren aralıksız her yıl hepimizi bir araya getirip buluşturan, kaynaşma fırsatı veren ve hala ülkemizde ilk ve tek olma özelliği taşıyan bu eğitim şöleni ile katılımcılarımızın sorularına yanıt bulmuş, rahat bir nefes almış ve bilgi dağarcıklarına güncel bilgileri de katmış olarak kampımızdan mutlu olarak ayrılacağına inanıyorum. Bu vesile ile pandemi döneminde kaybettiğimiz tüm insanları, özellikle de sağlık ve bakım çalışanlarını rahmetle anıyor, hali hazırda hasta olanlara da acil şifalar diliyor, hastası olsun olmasın, bu konuda bilgi almak isteyen herkesi kamp etkinliğimize davet ediyorum” dedi.

13. Alzheimer Eğitim Kampı’na katılmak isteyen hastalar için önceden rezervasyon yaptırılması zorunluluğu olduğunu belirten yetkililer kapsamlı program ve bilgi için 05385166999 nolu telefondan iletişim kurulabileceğini söyledi.

Emine KUREN

………….OOO…………

TERÖRDEN GÖZALTINA ALINAN

10 ŞÜPHELİDEN 6’SI TUTUKLANDI.

Mersin’de jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda bir terör örgütünün sözde kuruluş yıldönümü ve Pençe Kılıç Harekatı bahanesiyle eylem hazırlığı içinde olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan 10 şüpheliden 6’sı tutuklandı.

Terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde, örgütün sözde kuruluş yıldönümü ve Pençe Kılıç Harekatı bahane edilerek eylem ve etkinlik arayışında oldukları belirlenen 10 şüpheli tespit edildi. 25 Kasım’da Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde tespit edilen şüphelilerin yakalanmasına yönelik Tarsus, Toroslar, Akdeniz ve Yenişehir ilçelerinde düzenlenen eş zamanlı operasyon düzenleyen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 10 şüpheliyi gözaltına aldı. Adreslerde yapılan aramalarda ise çok sayıda dijital malzeme ve doküman geçirildi.İl Jandarma Komutanlığındaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıslardan 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, 4’ü ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

………….OOO…………

TARSUS GENÇLİK KAMPI YENİLENİYOR

 Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından çocukların ve gençlerin eğlenmeleri, stres atmaları amacı ile oluşturulan Tarsus Gençlik Kampı’nın yenileme çalışmaları devam ediyor. Çalışma hakkında bilgi veren Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, “Çocukların sabırsızlandığını biliyoruz. Birazcık daha sabır, harika bir gençlik kampımız olacak” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, çocukların ve gençlerin eğlenip okul streslerini atabilmeleri için hizmete aldığı Tarsus Gençlik Kampı yenileniyor. Ziyaretçilerin daha fazla keyif alabileceği hale getirilecek olan Tarsus Gençlik Kampı’na, mevcut alanların yanı sıra ‘Macera Parkı’ geliyor.

………….OOO…………

TARSUSLU ÖĞRENCİLER

ÖĞRENDİKLERİNİ ESKİŞEHİRLİ

 ÖĞRENCİLERE ÖĞRETTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi öğrencileri, ‘Mesafeler Bilime Engel Değil’ projesi ile Eskişehirli öğrencilerle buluştu. Düzenlenen etkinlikte Tarsuslu öğrenciler, atölyede edindikleri deneyimleri, Eskişehir’de yaşayan öğrencilere öğrettiler.

Etkinlik hakkında bilgi veren Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi Sorumlusu Emre Aşkın, amaçlarının, uzun süredir atölyede eğitim gören öğrencilerin, Eskişehir’de bu konuda daha önceden eğitim görmemiş olan öğrencilere eğitim vermeleri olduğunu söyledi. Aşkın, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimiyle görüşerek, bu etkinliğimizi planladık. ‘Mesafeler Bilime Engel Değil’ adıyla yola çıktık. Bu bağlamda yaktığımız bu meşale ile diğer çocuklara dokunmayı amaçladık” dedi.

Aşkın: “Çocuklarımız, geliştirdikleri projelerle Türkiye’de fark yaratacak”

Eskişehir’de çok güzel etkinliklere katıldıklarını ve Nisan ayında da Eskişehirli öğrencileri Mersin’de konuk edeceklerini kaydeden Aşkın, “Eskişehir’in kültürel zenginliklerini keşfetme fırsatı da yakaladık. Çocuklarımız öğlene kadar eğitim verirken, öğleden sonraları da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kültürel etkinliklere katıldık” diye konuştu.

Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi hakkında da bilgi veren Emre Aşkın, atölyede 7-17 yaş arasındaki tüm çocuklara eğitim olanağı sağladıklarını ifade ederek, “Bu bağlamda ilkokul, ortaokul ve lise gruplarına sürekli eğitim sağlıyoruz. Burada onların proje geliştirmelerine olanak sağlıyor ve bu projelerle Türkiye’de fark yaratacaklarına inanıyoruz. Kısacası, yaktığımız bu meşalenin tüm ülkemize yayılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

………….OOO…………

TARSUS BELEDİYESİ ŞEHİR MERKEZİNDE ÇORBA VERECEK

Tarsus Belediyesi öğrencilere ücretsiz çorba dağıtacak.

Başkan Bozdoğan’ın talimatı ile sabah saat 08.00 den itibaren 11.00 e kadar  Siptilli çarşısında ücretsiz çorba dağıtımı yapılacak. Ayrıca 13.00 ile 17.00 saatleri arasında dağıtım tekrar edilecek.

………….OOO…………

TARSUS İLÇE İDARE ŞUBE BAŞKANLARI

TOPLANTISI YAPILDI

Tarsus İlçe İdare Şube Başkanları Toplantısı dün yapıldı. Toplantı, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıda kamu hizmetlerinin etkinliği ve verimliliği, ilçe ölçeğinde yapılacak projeler ile Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında yapılan İl İdare Şube Başkanları Toplantısında alınan kararların uygulanması için yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

………….OOO…………

’İYİ TARIM ÖRNEKLERİ VE ATA TOHUMU’’

 ÜZERİNE SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından İskenderun Teknik Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Topluluğu öğrencilerine ‘’İyi Tarım Örnekleri ve Ata Tohumu’’ üzerine söyleşi gerçekleştirildi.

Eğitimde, Ata tohumlarının önemi ve gerekliliğine dikkat çekilirken, örnek olarak kentimizde sürdürülen tarım modeli anlatılarak ata tohum ve fide dağıtıldı.

………….OOO…………

TARSUS KENT KONSEYİ BAŞKANI

AYŞE BÜTCHER’DEN KUTLAMA

Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ayşe Bütcher,  Tarsus Ekspres gazetesine kutlama ziyaretinde bulundu.

Kent Konseylerinin kamu, yerel yönetim ve ağırlıklı olarak da sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşan bir çatı olduğu vurgulayan Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ayşe Bütcher,   birçok yeni proje hazırlığı içinde olduklarını, belediye başkanının her zaman desteklerini gördüklerini söyledi.

………….OOO…………

İTFAİYE EKİPLERİNCE OKULLARDA

 YANGIN TATBİKATI DÜZENLENDİ.

Tarsus ‘ta  Mersin BŞB  itfaiye ekiplerince okullarda yangın tatbikatı düzenlendi.Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Tarsus Grup Amirliği ekipleri, ilçedeki anaokulu, ilkokul ve liseleri ziyaret etti.Öğrencilere, yangınların çıkış nedenleri hakkında bilgi veren ekipler, alevlere müdahale yöntemlerini anlattı.

Eğitimin ardından okul bahçelerinde tatbikat  gerçekleştirildi.

…………….OO…………

TARSUS’TA 6 OYUNCU PROFESYONEL YAPILDI

TFF 2. Lig Beyaz Grupta zor günler yaşayan Tarsus idmanyurdu, giden oyuncuların yerine altyapıdan 6 oyuncusuna profesyonel yaptı.

Ankaraspor  maçının ardından oyunculara  Cuma gününe kadar  izin verildiği Sarı  lacivertli  temsilcimiz   haftayı  maç yapmadan (BAY)  geçirecek olmasının yanı sıra  sözleşmesini fesh eden ve rapor alan oyuncularının bulunması nedeniyle kadro kurmada sıkıntı yaşayacak.

Şuan yedek kaleci ile birlikte 12 oyuncu kadrosuna sahip olan Sarı lacivertli  temsilcimiz, altyapıdan 6 oyuncusunu  profesyonel yaparak kadrosuna dahil ettiği öğrenildi.

U19 takımından  Tugay Cicili,  Arda Çetiner,  Yunus Öztürk,  Muhammet Küçükoğlu,  Emre Kara,  Kayra Can Yavuz  profesyonel  yapılarak 12 kişilik kadro 18’e çıkartıldı.

………….ooo..……….

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.