DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 3 Mart 2022

Tarsus Mektubu 3 Mart 2022

Yakup Boncuk Tarsus Gündemini yazdı

ABONE OL
Mart 3, 2022 12:32
Tarsus Mektubu 3 Mart 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAKUP BONCUK TARSUS MEKTUBU- 3 MART 2022

SELAM  DOSTLAR…Tarsus ‘tan sizleri

 bilgilendirmek için tarihe not düşüyorum.

En derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum..

…………OOO………..

TAKİK TOPLANTISI YAPILDI

Kısa adı TAKİK olan, Tarsus Kalkınma ve İşbirliği Konseyi, H.Ruhi Koçak Başkanlığında kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Başta pandemi olmak üzere, bazı odalar ve kooperatiflerin seçimlerinin araya girmesiyle uzunca bir süredir bir araya gelemeyen TAKİK toplantısında Başkan H.Ruhi Koçak, Tarsus’la ilgili önemli konulara değindi.

Tarsus OSB Kuruluş çalışmaları, burada faaliyete geçecek firmaların nitelikli eleman temini, beyaz yakalı çalışanların konaklama ihtiyacı, küçük işletmelere yönelik olarak en az 500 m2 büyüklüğünde alanların oluşturulması olmak üzere,

– Çukurova Bölgesel Havalimanı

– Tarsus’a yeni yapılan Devlet Hastanesi ‘nin açılması, hastane kavşağının durumu,

– Tarsus şehir içi tren hattının üsten geçişi,

OSB’de iş yapmak isteyen firmalar için bir platform oluşturulduğunu, Esnaf Odaları üyelerine de burada yer verilebileceğini ifade etti.

Toplantıda ayrıca Tarsus’un İl olması konusu, Sahil bandı, genel olarak otel ihtiyacı, Tarsus’un sorunlarıyla ilgili güçlü bir lobi oluşturulması hususları dile getirildi.

…………OOO………..

MİLLİ YOL PARTİSİ ÇAMLIYAYLA’YA

VELİ ÇİRKİN ATANDI

Milli Yol Partisi İl başkanı Hasan Köse ilçelere başkan görevlendirmesine devam ediyor. Dün  Çamlıyayla kurucu ilçe başkanlığına  Veli ÇİRKİN görevlendirildi.

Milli Yol Partisi Mersin il başkanı Hasan KÖSE ‘’ Alperen arkadaşımız Veli Çirkin’e Başarılar dilerim… RAB”bim yar ve yardımcımız olsun…’’ dedi.

…………OOO………..

HALK MARKET, ET MARKET VE ÜRETİCİ

KADIN KOOPERATİFLERİ GELİŞTİRİLECEK

Tarsus Belediyesi yetkilileri, Halk Market, Et Market ve Üretici Kadın Kooperatiflerini geliştirmek amacıyla Ege bölgesinde araştırma ve geliştirme çalışmalarına başladı.

Bu doğrultuda İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Halkın Bakkalı, Selçuk Belediyesi Efes Tarlası Bakkalı, Kadın Kooperatifleri ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu ayrıca işbirliği için çalışmalara başlandı

…………OOO………..

KAYMAKAMDAN ÖMER’E HEDİYE

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, başarılı öğrencimiz Ömer Erken’i kabul etti.

 Uluslararası Caribou Matematik yarışmasında birinci olan Atatürk İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Ömer ERKEN, kaymakam Kadir Sertel Otcu ile buluştu. Otcu, Ömer’i tebrik ederek ödüllendirdi. Ziyarette Atatürk ilkokulu müdürü  Mehmet Okur da hazır bulundu.

…………OOO………..

“ATA TOHUMU MİRAS” PROJESİNDE TAKAS İŞLEMİ

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın yerli ve organik tarımı geliştirmek amacıyla başlattığı “Ata Tohumu Miras” projesi ile tohum bankasında muhafaza edilen ata ve yerli tohumlar İzmir Tohum Takas Şenliği’nde vatandaşlarla buluştu. Gerçekleştirilen Tohum Takas Şenliği’nde çeşitli şehirlerden gelen vatandaşlar, ellerindeki ata tohumlarını takas yöntemiyle değiştirdi. Türkiye’nin her bölgesinden belediyelerin katılım sağladığı etkinlikte binlerce yerel tohum gelecek nesillere aktarılması için takas edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de ziyaret ettiği Tarsus Belediyesi Ata ve yerli tohum stanttı vatandaşlar tarafından da yoğun ilgiyle karşılandı.

 BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIMA YÖNELİK BÜYÜK SEVGİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEN ÖRNEK BİR İŞ BİRLİĞİ VAR’’

Tohum çeşitliliğini korumak ve yarınlara aktarabilmek açısından bu tarz faaliyetlerin önemine değinen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’ Ata ve yerli tohumlarımızın yaygınlaştırılması, farkındalık oluşturması ve ülkemizin dört bir yanına yayılması bizim için çok kıymetli. Sürdürülebilir tarıma yönelik büyük sevgiyle gerçekleştirilen örnek bir iş birliği var. Biz de Tarsus Belediyesi olarak ata ve yerli tohuma verdiğimiz önem ile geleceğe olan borcumuzu kısmen de olsa yerine getirmiş oluyoruz. Kaybolan tohumları bulmak, saklamak, paylaşmak, üreterek çoğaltmak kutsal bir iş. Bütün bunları yaparken amacımız, tohum çeşitliliğimizi korumak, yarınlarımıza aktarabilmek. Özverili çalışmalar dolayısıyla emeği geçen herkese ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

 Tohum çeşitliliğinin korunması ve yerel tohumun gelecek nesillere aktarılmasını amaçlayan şenlikte derneklerin, grupların, kooperatiflerin, büyükşehir belediyelerinin, il belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin yerel tohum stantları yer aldı. Su kabağı boyama atölyesi, saksını boya çiçeğini ek etkinliği, kompost ve permakültür, börtü böcek atölyeleri de yapıldı.

…………OOO………..

ATATÜRK’ÜN İZİNDEN YÜRÜYEN KADIN 

 MUHTAR ADAYI: SEYHAN İPEKOĞLU

6 Martta seçim yapılacak olan Tarsus Atatürk Mahallesi Muhtar Adayı Seyhan İpekoğlu “ATATÜRK Mahallesi Muhtarlığına, ATATÜRK’ÜN İZİNDEN Yürüyen Muhtar adayı yakışır.” dedi.

İpekoğlu şunları söyledi:

“Ben hem Atatürkçü hem bir kadın olarak mahallemin sorunlarını bilen biriyim. Tarsus’un “Seyhan Ablası” olarak toplumda kabul görmüş  biri olarak bundan sonra mahallemize  Atatürk’ün adına ve mahalle halkının şanına yakışır hizmetler gelmesi için yola çıktım.  Aday olmamdaki en büyük etken siz değerli mahalle sakinlerimin ilgisi ve desteğidir.

Henüz mahallemiz kurulmamışken ve Ergenekon mahallesine bağlı iken de   halkımın ve bölge sakinlerinin isteklerini dinleyip ilgili mercilere bildirerek çözümü için çaba harcayan biriyim. Muhtar seçildiğim andan itibaren mahallemize bir semt pazarı, bir sağlık ocağı,  Cafe, Polis noktası, bir Huzurevi, bir ana okulu, bir ilk ve ortaokul kurulması, bankaların bankamatiklerinin  konulması gibi birçok hizmetin gelmesini sağlayacağım. Belediye, kaymakamlık ve diğer resmi kurumlarla sürekli irtibat halinde olup mahallemiz gençlerine spor tesisi, okuma salonları  gibi tesisler açtırmak da bizim görevlerimizin başında yer alacaktır. Dün bize güvenip derdini anlatan, sorununu anlatıp çözümü için destek isteyenlerden bugün ve yarında ben oylarınıza talip olarak destek istiyorum. Dün güvendiğiniz bu ablanız, bacınız, kardeşiniz sizlere hizmet etmek  için gecesini gündüzüne katmak için yollarda.. Bize destek verin, mahallemizi sorunsuz bir mahalle haline getirip birlikte yönetelim. En derin sevgi ve saygılarımla”

…………OOO………..

TARSUS OSB TOPLANTISINA VALİ BAŞKANLIK ETTİ

Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet Şubat ayı toplantısı Vali Ali İhsan Su başkanlığında gerçekleştirildi.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantılara; Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ayhan Terban, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak ve müteşebbis heyet üyeleri katıldı.

Mevcut durum hakkında bilgi verilen yönetim kurulu ve müteşebbis heyet toplantılarında, gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

…………OOO………..

Tarsus Belediyesi, vatandaşların sağlıklı, temiz ve daha yaşanılabilir bir kentte barınma hakkını korumak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.  Bu kapsamda, Yunus Emre Mahallesi’nde bulunan bir evden gelen kötü kokular sonrası evde çöp biriktirildiği ihbarını alan Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri vakit kaybetmeden harekete geçti.  Çevreye yayılan kötü kokular sebebi ile mahalle sakinlerinin ihbar ettiği evden 3 kamyon çöp çıkarıldı.
 
Çevreye yayılan kötü kokular nedeni ile mahalle sakinlerinin şikâyette bulunduğu eve giden Tarsus Belediyesi Temizlik İşler Müdürlüğü ekipleri, evin tüm odalarının eski eşyalar ve çöplerle dolu olduğunu tespit etti.   Evin temizlenmesi için harekete geçen ekipler, gerekli tüm önlemleri aldıktan sonra çalışmalarına başladı. Saatler süren çalışma sonucu temizlik ekipleri evde, demirden, plastik ürünlere, kıyafetten, mutfak ürünlerine kadar 3 kamyondan fazla atık malzeme ve çöp çıkarttı.
 
…………OOO………..

BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’HALK SAĞLIĞINI

 TEHDİT EDEN HER TÜRLÜ OLUMSUZLUKLA

 MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEYE

DEVAM EDECEĞİZ’’
 
Çevre ve halk sağlığını korumanın öncelikli görevlerinin arasında yer aldığını belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’Sağlığınız bizim için her şeyden önemli. Ekiplerimiz bu tarz münferit olaylarda ivedilikle hareket ederek tüm önemleri almak üzere harekete geçiyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz konu olan adresteki tüm çöp ve atıkların kaldırılması çalışmalarını tamamladılar. Çevre ve halk sağlığının korunması adına belediyemiz üstüne düşen görev ve sorumluluklarını yerine getiriyor ve getirmeye de devam edecek, Halk sağlığını tehdit eden her türlü olumsuzlukla mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Mahalle sakinleri ise yapılan çalışmalardan dolayı duydukları memnuniyetlerini dile getirirken, “Bu çalışmaların gerçekleştirilmesi talimatını veren Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan başta olmak üzere tüm ekiplere teşekkür ediyoruz, ihbarı yapar yapmaz geri dönüş sağladılar” diye konuştu.

…………OOO………..

TARSUS TSO’DAN YETKİ İŞLEMİ AÇIKLAMASI

Yetki Kabul işlemlerinin Elektronik ortamda yürütülmesi işlemine başlandı.

Tarsus TSO’dan yapılan açıklamada Yetki Kabul işlemlerinin Elektronik ortamda yürütülmesi işlemine 1 Mart 2022 tarihinden itibaren başlandığı duyuruldu.

Buna göre “İçişleri bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık işleri genel müdürlüğü (NVİ) ile bu kapsamda yürütülen entegrasyon çalışmaları tamamlandı. Yeni kimlik kartı ile yetkili olarak eklenen kişilerin imza örnekleri elektronik ortamda NVİ den alınarak MERSİS veri tabanında kaydedilmektedir.

Diğer taraftan şirket adına imzaya yetkili olan kişilerin yetki kabul işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi amacıyla MERSİS’de yetki kabul işlemleri modülü oluşturulmuştur.

Böylece üyelerimiz ana sözleşme imzası hariç durumlarda Sicil müdürlükleri vena Notere gitmeden yetki kabul işlemlerini kolayca gerçekleştirebileceklerdir” denildi.

…………OOO………..

BÜYÜKŞEHİR’DEN 8 MART İÇİN DOLU DOLU ETKİNLİK

Büyükşehir Belediyesi, “Eşitlikte Birlik, Herkese Eşitlik” sloganıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için dolu dolu bir program hazırladı. Kadınlar, yürüyüşten kadın üretici stantlarına, “Eşitlikten Vazgeçmiyoruz” panelinden spor etkinliklerine kadar 5-8 Mart arası devam edecek birçok etkinlikte bir araya gelecek. 8 Mart’taki yürüyüşün ardından sevilen sanatçı Şevval Sam, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda şarkılarını kadınlar için seslendirecek.

…………….ooo……………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.