DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 470821-1,42%
Mersin
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 28 Şubat 2022

Tarsus Mektubu 28 Şubat 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 28, 2022 11:21
Tarsus Mektubu 28 Şubat 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

28 ŞUBAT.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo…………

“JANDARMADAN DÜZENSİZ GÖÇE

 YÖNELİK HUZUR UYGULAMASI “

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince düzensiz göçe yönelik huzur uygulaması

gerçekleştirildi.

Jandarma ekipleri (262) personelin katılımı ile (73) uygulama noktasında düzensiz göçmenlere

yönelik yaptıkları uygulamada (4.822) şahsı kontrol etti. Uygulama sonucunda (58) düzensiz göçmen

hakkında ikamete tabi olduğu adreste bulunmamak, kimliksiz bulunmak ve emre aykırı davranış

suçlarından (75.377 TL) idari para cezası uygulandı.

Jandarma ayrıca çeşitli suçlardan arama kaydı bulunan (7) şahsı yakaladı, adli makamlara sevk

edilen şüphelilerden (1) şahıs ise tutuklandı

………….ooo…………

TARSUS BELEDİYESİ’NDEN ÜRETİCİLERE

 ‘’TARIMSAL ÜRETİMDE AKILLI

GÜBRELEME VE SULAMA’’ SEMİNERİ 

Tarım sektöründe gerçekleştirdiği proje ve çalışmalar ile örnek teşkil eden Tarsus Belediyesi, tarımda farkındalığı ve verimliliği arttırmak, kaynakların daha ekonomik kullanımı ve çevreye verilen zararın en aza indirilmesi amacıyla üreticilere ‘’Tarımsal Üretimde Akıllı Gübreleme ve Sulama’’ semineri düzenledi. 

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’ Tarsus çiftçilerinin çağdaş teknolojilerden yararlanarak zenginliği nasıl arttırabileceğinin yollarını bulması için Tarsus Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız’’ diye konuştu.

Yaklaşık olarak 1 milyon dekarlık tarım alanına sahip olmasıyla bilinen Tarsus’ta, yanlış gübreleme ve sulama ile verim kaybının önüne geçme, tarımda kalite ve verimi arttırma, girdileri azaltma, kaynakların ekonomik kullanımı amacıyla Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından üreticilere ‘’Tarımsal Üretimde Akıllı Gübreleme ve Sulama’’ semineri düzenlendi. Düzenlenen seminere, Harran Üniversitesi Toprak Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, Harran Üniversitesi Bitki Besleme Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Şenbayram, Tema Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erhan Akça katılım sağladı.

BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’ÇİFTÇİLERİMİZİN BEREKETLİ TARSUS TOPRAKLARINDAN ALABİLECEKLERİ EN İYİ VERİMİ ALMASINI İSTİYORUZ’’

Çevrenin korunması ve sağlıklı ürün için tarımda doğru bilgi akışına çok önem verdiklerini ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,’’ Akıllı tarımda gübre ve ilaç kimyasallarının azaltılması, doğru sulama bizim için çok önemli. Çiftçilerimizin bereketli Tarsus topraklarından alabilecekleri en iyi verimi almasını istiyoruz. Bu yüzden Tarsus Belediyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz. İyi planlanmış örnek projeler ile bambaşka bir tarımın Tarsus’ta gerçekleşmesi stratejisini 4 ana başlıkta ele alıyoruz bunlar; yerli tohuma sahip çıkmak, tam 84 çeşit yeri tohumumuz bulunuyor, ürünü işlemek, kooperatif, 200 kadın kooperatifimize destek veriyor, Tarsus’un Türkiye’de gurur duyacak kooperatif yapısı var, bir de pazarlama.  Temel amaç bu topraklarda bereketin artarak refahı sağlanması ve kentte yaşayan insanların sağlıklı gıdaya ulaşmasını kolaylaştırmaktır’’ diye konuştu.

 …………OOO………..

TARSUS’UN VERİMLİ TOPRAKLARI

AKILLI TARIMLA DAHA DA BEREKETLENECEK

Tarsus’ta bulunan toprağın verimine değinen Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, ‘’Toprağın gücü çiftçinin gücüdür. Gıda Kaynakları her geçen gün azalıyor. Topraklarımız çölleşme riski altında, su kaynaklarındaki azalma tarımsal verimliliği etkileyecek, tehdit altındaki su ve toprak kaynaklarına yeteri kadar önem verilmiyor, bir de su var biz bunu akıllı olarak yönetirsek kaynaklarımızı yüzde 30 daha etkin kullanmış oluruz. Tarım arazilerinin fiziksel ve coğrafi değişkenlikleri, ürün ve çevre faktörleri, girdilerin çevreye etkisi ve maliyetlerinin yükselmesi yine üzerinde durulması önemli bir konudur. Çiftçilerimizi Akıllı Tarım ile buluşturan Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

‘’EN FAZLA İHTİYACIMIZ OLAN ŞEYLER TARIM ALANINDA DÜNYADAKİ İNOVASYON, YENİLİKLER VE AKILLI ÜRETİMDİR’’

Tarsus’un her şeyin yetişebileceği bir toprak bereketine sahip olduğunu belirten Prof. Dr. Erhan Akça,’’ Çiftçi varsa iklim su ve toprak işe yarar. Bu dört bileşeni en iyi şekilde değerlendirirseniz Tarsus’un verimi artacaktır.  Tarsus tarımını daha akıllı şekilde yönetirsek, tarım çağdaş teknolojiler ile hayat bulacaktır. Tarsus’ta kadim topraklarda her şey lezzetli üretiliyor, çiftçilerimizin arazi kullanımında bilinçlendirilmesi de bu yüzden önem arz ediyor. En fazla ihtiyacımız olan şeylerin başında tarım alanındaki dünyadaki inovasyon, yenilikler ve akıllı üretimdir. Toprağımızı, arazimizi iyi değerlendirirsek her açıdan kazanç elde edebilirsiniz’’ dedi.

‘’ÇİFTLİK GÜBRESİNİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ TOPRAK VE SU KAPASİTESİNİ ARTTIRMASIDIR’’

Seminerde çiftçilere teknik ağırlıklı bilgiler veren Doç. Dr. Mehmet Şenbayram, ‘’ Otomasyon ve bilgi sistemleri tekniklerini ile çeşitli uzaktan algılama tekniklerinin tarımsal üretimde optimizasyon amaçlı kullanımı çok önemlidir. Tarımda verimi arttırmaya yönelik çiftçilerin, üreticilerin hassas davranması gerekir. Çiftlik gübresinin en önemli özelliği toprak ve su kapasitesini arttırmasıdır. Pamuk, buğday, arpa, sulanmayan arazilerde yüzde 20 yüzde 30 arttırır ve kalitesini önemli derecede etkiler. Çeşitli etken maddelerin kullanımı konusunda çiftçileri daha dikkatli olmaya davet ediyorum. Sulama, tohum, gübre ve ilaç gibi kimyasal giderlerinin azaltılması; bu kullanımların azaltılarak çevrenin korunması, yüksek miktarda ve kaliteli ürün sağlanması; işletme ve yetiştiricilik kararları için daha etkin bir bilgi akışının sağlanması ile tarım daha iyi bir hal alacaktır’’ diye konuştu.

İki oturum şeklinde gerçekleştirilen seminerde; doğru tarım, doğal kaynakların ihtiyaç olan düzeyde kullanılmasının maliyetleri düşürdüğü, çiftliklerde kullanılan akıllı sistemlerle, üretim için gerekli olan tüm faktörlerin analiz edilerek kaynak israfının önüne geçildiği ve sonucunda kaliteli ürün üretmenin oldukça kolaylaştığı konularında alanında uzman katılımcılar tarafından sunumlar gerçekleştirildi.

…………OOO………..

TARSUS DAHİL 8 BİN 960 ÖĞRENCİNİN

HESABINA TOPLAM 2 MİLYON 99 BİN TL YATIRILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üniversitede okuyan öğrencilere yönelik en büyük desteklerinden biri olan öğrenim yardımı ödemeleri sürüyor. Şubat ayında öğrenim yardımları kapsamında lisans ve ön lisans olmak üzere 8 bin 960 öğrencinin hesabına toplam 2 milyon 99.4 bin TL yatırıldı. Öğrenim yardımlarının kendilerine büyük bir destek sağladığını söyleyen öğrenciler, “Bu bizim için bir nevi harçlık” diyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin öğrencilere eğitim hayatında verdiği en önemli desteklerden biri olan öğrenim yardımı ödemeleri sürüyor. Şubat ayı ödemeleri kapsamında lisans ve ön lisans olmak üzere 8 bin 960 öğrencinin hesabına toplam 2 milyon 99 bin 350 TL yatırıldı. Öğrenciler, öğrenim yardımlarının kendilerine ekonomik açıdan katkı sağladığını ifade ediyor.

Şubat ayı ödemeleri hesaplarda

Öğrencilerin büyük bir heyecanla beklediği ve Şubat ayında yapılan ödemelerden 6 bin 147 lisans, 2 bin 813 ön lisans olmak üzere toplam 8 bin 960 öğrenci yararlandı. Lisans için 1 milyon 536 bin 750, ön lisans için 562 bin 600 TL olmak üzere toplam 2 milyon 99 bin 350 TL hesaplara aktarıldı.

…………OOO………..

DAHA GÜZEL BİR TARSUS

Kentimizin çeşitli noktalarında vatandaşlarımızın hizmetine sunduğumuz park, yeşil alan ve yürüyüş yolları ekiplerimizin özverili çalışmaları ile düzenleniyor ve güzelleşiyor.

Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ekipleri, kentimizde peyzaj çalışmalarının yanı sıra budama ve genel çevre düzenlemeleri gerçekleştirmeye devam ediyor

…………OOO………..

TARSUS ATATÜRK İLKOKULU ÖĞRENCİSİNİN BAŞARISI

Tarsus Atatürk ilkokulunda öğrenim gören öğrencilerden Ömer Erken online olarak katıldığı

Uluslar arası Caribou Matematik yarışmasında Dünya birincisi oldu.

Tarsus’un göğsünü kabartan Ömer Erken’in Atatürk ilkokulunda öğrenim gördüğü ve 4. sınıf

olduğu öğrenilirken Uluslar arası matematik alanında elde ettiği başarıdan dolayı sınıf

öğretmeni Sema Aksoy ve okul müdürü Mehmet Okur kendisini tebrik ederek başarılar

diledi.

…………OOO………..

ŞELALE TARSUS OTELİ YIKILMASIN

Tarsus’ta yıllar evvel yapılmış bir Şelale otelimiz var.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ihale ilanında, Şelale Oteli için yıkım ihalesinin açıldığını öğrendik

Bu bina Mersin Büyükşehir olmadan önce, İl Genel meclisi desteği ve Valilik olurlarıyla yaptırıldı.

Yıllarca Tarsus’a ve Tarsus’a gelenlere hizmet etti.

Birkaç yıl önce Büyükşehirin sınırları genişletildi. Tarsus’ta bütünşehir içine alınınca, bu devasa

bina Valilik ve İl Özel İdare tarafnıdan Mersin Büyükşehir Belediyesine devredildi.

O zaman Mersin Büyükşehir Belediyesinde Burhanettin Kocamaz belediye başkanı idi.

Bu otelinadı çeşitli dedikodulara karışınca kapatıldı ve atıl bırakıldı.

Yani Tarsus’un 4 yıldızlı tek oteli olan bu bina 7-8 yıldır atıl kaldı. Kullanılamaz oldu. Sonra

nedenini “Bina çürük” diye açıklayanlar oldu.

Yıkım raporu var denildi. Ama kimse de çıkıp o yıkım raporunu kamuoyuna gösteremedi. Bu

nedenle çürüklüğü inandırıcı olmadı.

Mersin Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde Burhanettin Kocamaz, bu otelin yıkılacağını

açıkladı. Ama ne yıktırdı, ne tadilat yaptırdı, ne de açılması için çaba harcamadı.

xx

Geliyoruz bugünlere..

Geçtiğimiz aya kadar bu konu Mersin Büyükşehir Belediyesinin şimdiki başkanı Vahap Seçer’e

iletildi. Seçer de burası için yeni proje hazırlattığını açıkladı.

Sonra yerel gazetelerde bir ilan çıktı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen ihale ilanında, Şelale Oteli için yıkım ihalesinin açıldığını öğrendik. Bu ay içinde konu ihaleye çıktı. İhaleyi kim aldı bilmiyoruz. Ama ihaleyi alan

firmaya yer teslimi yapılacak bugünlerde.. Bunun içinde bir 10-15 gün süre verileceği zaten ihale

ilanında açıkça belirtilmişti.

xx

YIKIM BAŞLAYACAK MI? Velhasılı, Tarsus Şelale Oteli için yıkıma başla

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.