DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4710090,69%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 28 Nisan 2022

Tarsus Mektubu 28 Nisan 2022

Yakup Boncuk Tarsus Gündemini yazdı

ABONE OL
Nisan 28, 2022 11:11
Tarsus Mektubu 28 Nisan 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

28 NİSAN.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

MERSİN BÜYÜKŞEHİRİN VERDİĞİ

OTOBÜSLER BUGÜN TARSUS’TA OLACAK

Mersin Büyükşehir Belediyesinin yeni satın aldığı limon otobüslerden 41 tanesi bugün Tarsus’ta basına ve halka tanıtılacak.

Tanıtım proğramına belediye başkanı Vahap Seçer de katılacak. Tanıtım saat 10.00’da Cumhuriyet alanında yapılacak.

………….OOO………..

KUAFÖRÜM KÖYÜMDE PROJESİ

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüze bağlı Güner Yüksek (Hala) Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi ve Tarsus Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Çamalan Mahallemizde kuaförlük hizmetine ihtiyaç duyan kadınlara, Kişisel Bakım ve Güzellik Atölyesi hocası ve kursiyerlerimizden oluşan ekip ile ücretsiz kuaförlük hizmeti sağlandı.

Proje, kırsal ve merkez mahallerimizde sürdürülmeye devam edecek.

…………ooo…………

BAŞKAN SEÇER ‘’TARSUSLULAR

MÜSTERİH OLSUN’’

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer  Ekspres Gazetesi Kurucusu Mustafa Erdoğan ile görüştü.Erdoğan, dün  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ziyaret etti.

Başkan Seçer, ‘’Tarsuslular müsterih olsun. Güzel şehir Tarsus daha da güzelleştirmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Herşey güzel olacak. Biraz zaman ‘’dedi.

………….OOO…………

ANTALYA’DA HIRSIZLIK YAPTILAR

MERSİN’DE YAKALANDILAR

Mersin İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamaya göre;  Antalya ili Manavgat ilçesinde meydana gelen hırsızlık olayı şüphelisi 1 şahıs ticari araç ile kaçtığı esnada Silifke ilçesinde tespit edilerek Jandarma ekiplerince düzenlenen operasyon ile kıskıvrak yakalandı.

Yakalan şüphelinin üzerinde arama yapan Jandarma çalıntı 6 adet altın kolye, 3.300 TL ve 65 Euro parayı bularak el koydu.

Yakalan şüpheli ve çalıntı malzemeler soruşturmayı yürüten Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

………….OOO…………

TARSUS’TA DOĞUP BÜYÜYENLER

BAŞKANI CANLI YAYINDA

TARDOBDER olarak bilinen Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği yeni başkanı Aynurca proğramına konuk olacak.

Bayram Yıldız’ın sağlık nedenlerinde dolayı geçen ay istifa etmesinden sonra yerine yönetim içinden başkan seçilen Ümran Yıldırım, sosyal medyada  saat 12.00 de canlı yayına katılarak kendisi ve dernek ile ilgili açıklamalar yapacak.

………….OOO…………

MERSİN’DE ARAÇ SAYISI 681 BİN, TARSUS’TA 110 BİN

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, Motorlu Kara Taşıtları, Mart 2022 sonuçları değerlendirildi.

 Mersin’in Mart ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 680 bin 865 adet taşıt ile 8. sırada yer aldığı belirtildi. Mersin’de trafiğe kayıtlı toplam 680 bin 865 adet taşıtın %45,5’ini otomobil, %23,9’unu motosiklet, %17,3’ünü kamyonet, %5,6’sını traktör, %5,3’ünü kamyon, %1,4’ünü minibüs,%0,8’ini otobüs, %0,2’sini ise özel amaçlı taşıtların oluşturduğu ifade edildi. Bu araçlardan  yaklaşık 110 bini Tarsus’ta bulunuyor.

………….OOO…………

TARSUS KARBOĞAZI’NIN

AÇILMASI YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ

Mersin Akdeniz’de ki köşesinde Harun Arslan’ın yazdığına göre, Karboğazı  Tesislerinin açılması yılan hikayesine öndü.

Karboğazı, 3 bin 500 metreye kadar uzanan bir büyük pist ve bu pistin yanında 6 farklı boyutta küçük pistle üç çevre ile hizmet edebilecek ve bu kentlerdeki termal, deniz ve güneş turizminin yanında kayak turizminden de yararlanılacağı dünyadaki sayılı merkezlerden biri olacaktı.

Neredeyse bir 20 yıldır Karboğazı’na bir kayak merkezi yapılması projesi konuşulur; ara ara gündeme getirilir, Karboğazı ziyaret edilir. Bu projenin Mersin’e faydasından ve getireceği katkı değerden söz edilir.

Konu Mersin’e gelen Valilerimizin de önüne konur.Hepsi mutlaka  gelişlerinin ilk aylarında bölgeye giderler, ümit verici basın bildirileri yayımlanır.

*İlk ziyareti  Mersin Valisi Hüseyin Aksoy göreve başlamasının ilk yılında beraberindeki kalabalık bir heyetle yaparak bölgede incelemelerde bulundu.

Bölge ile ilgili yol ve elektrik gibi bazı projelerin tamamlandığını, Mersin ve Tarsus’un turizmle kalkınacağını belirtti.

Turizm Bakanlığı otel yerlerini belirleyip tahsis etmesinden sonra,  bu alanda yatırımları hayata geçireceklerini söyledi.

*İkinci ziyareti Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu göreve başladıkları yıl, beraberinde kalabalık bir heyetle yaptı, Karboğazı’nda  incelemelerde bulundu. Mayıs ayında bölgede kar olması katılanları heyecanlandırdı.

Gülek Belediye Başkanı yapılacak yatırımların bir an önce başlamasını istedi.

Hasan Basri Güzeloğlu Türkiye’nin turizm alanında büyük bir dönüşüme ve değişime imza attığını belirterek, Mersin’de turizmin Karboğazı kış turizmi ile sadece deniz ve güneşle sınırlı olmadığını söyledi.

*Son olarak, Mersin Valisi Özdemir Çakacak yanında kalabalık bir heyetle Karboğazı’nı ziyaret etti, incelemelerde bulundu.

Hava koşullarından dolayı çalışmaların durduğunu, fakat durum elverişli hale geldiğinde kaldığı yerden devam edeceğini belirterek, bölgenin kayak turizmi açısından çok önemli bir merkez olacağını söyledi.

*                      *                      *

Valimiz Ali İhsan Su’nun ise önceliği olmayan böyle bir hayalin içine girmediğini sevinerek gözlemledik.

Rasyonel, gerçekçi bir değerlendirme sonrasında, önceki hemen her valinin mesaisini işgal eden ve havada uçuşan vaatlerle güven kaybına neden olan bu meseleyi gündeme bile getirmedi.

Gündemden düşen Karboğazı Projesini şimdi bazı STK Başkanlarının gündeme getirmesi ilginç.

Gündem yapmak, popilist bir söylemde bulunmak, ilgi çekmek, kent için bir şeyler yapmış görünmek(!) için çabaladıkları görülüyor.

Maalesef Mersin kent dinamikleri hâlâ Mersin’in tek önceliğinin Havalimanı  olduğunu anlayabilmiş değiller; ya da her zaman söylediğim gibi yıllardır bitirilemeyen Havalimanı yapımının tamamlanması bazılarının işine gelmiyor.

Oysa,  ancak Havalimanı tamamlanırsa Karboğazı’ndan, Kazanlı Turizm Projesi’nden, Çeşmeli Taşucu Otoyolu’ndan, Hızlı Tren’den, Limanın Genişlemesi’nden, yeni Serbest Bölge’lerden, yeni Organize

Sanayi Bölgeleri’nden ve benzer bir çok projeden söz edebilirsiniz.

Şimdi kent dinamiklerinin hayali projelerle sondan başlama yerine, yıllardır bitirilemeyen, defalarca temel atma töreni yapılan, birçok kez bitirileceği tarih sözü verilen Havalimanı için çaba sarf etmeliler, daha doğrusu gidip Ulaştırma Bakanlığı’nın kapısında beklemeliler.

Mersin, hayalî projeler yerine gerçekçi, etki değeri yüksek, popülist beklentilerden arındırılmış, özellikle de gündelik kısır politik hesaplardan uzak biz akılla işaret edilen projelere odaklanmalı, bu konuda hızlandırıcı istek ve desteklerini organize etmelidir.

Bu bağlamda belirleyici mesele, Havalimanı yapımının bir an önce bitirilmesidir.

………….OOO…………

HAKAN TEMUR HASTANEYE KALDIRILDI

Tarsus BASIN-DER Dernek Başkanı Hakan Temur ani rahatsızlığı nedeniyle Mersin Üniversitesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

2. başkan Nevzat Doğan ‘’Gerekli müdahalenin yapılmasının ardından şuan durumu iyi olan sayın Hakan Temur’a geçmiş olsun diyor, biran önce eski sağlığına kavuşmasını diliyorum.’’ Dedi.

………….OOO…………

MERSİN POLİSİ 226 KAÇAK

TELEFON ELE GEÇİRDİ

Mersin KOM Şube Müdürlüğünce İlimiz genelinde gümrük kaçağı telefon, sigara, çay, tütün ticareti yapan, haksız kazanç elde ederek devleti zarara uğratan şahısların tespit ve yakalanmaları yönünde sürdürülen çalışmalar kapsamında, ilimiz dâhilinde ve Şırnak İlinde 11 şahıs ve 1 suça sürüklenen çocuk olmak üzere toplamda 12 şahsın yakalanmalarına yönelik yapılan operasyon kapsamında;

-226 adet Gümrük kaçağı telefon,

-2878 paket gümrük kaçağı sigara,

-121,8 kg gümrük kaçağı nargile tütünü,

-18,4 kg gümrük kaçağı çay,

-1,4 gümrük kaçağı tütün,

-10,800 adet gümrük kaçağı boş makaron,

-1 adet pompalı tüfek,

– 24 adet pompalı tüfek kartuşu,

– 30 adet 9*19 mm çapında fişek

Tespit edilerek el konulmuş, 12 şüpheli şahıs yakalanmıştır.

Mersin Polis Teşkilatı olarak halkımızın huzur ve güveni, asayişin temini için kararlı bir şekilde çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.

………….OOO…………

TARSUS İDMANYURDU BU HAFTA SONUNDA

ZONGULDAK KÖMÜRSPORU KONUK EDECEK

TFF 2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu, ligdeki son iki maçından öncekini bu hafta sonunda Zonguldak Kömürspor ile yapacak. Son maçımız ise İzmir deplasmanında Bucasporla oynanacak.

Geçen Pazar deplasmanda oynaması gereken Kastamonuspor maçını rakibin ligden çekildiği için oynayamayan sarı lacivertliler hafta sonunda boş durmayarak Zonguldak Kömürspor maçına hazırlandı. Zonguldak maçının hazırlıkları Cuma gününe kadar sürecek ve takımımız 1 Mayıs 2022 Pazar günü sahasında Kömürsporu konuk edecek.

Takımımız ligde Son maçıda ise İzmir deplasmanında Bucasporla oynayacak. Şu anda TİY puan sıralamasında 53 puanla 3. durumda bulunuyor.

………….OOO…………

TARSUS TİCARET BORSASI NİSAN AYI

 MECLİS TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ. 

Tarsus Ticaret Borsası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Fatma Temel’in açılış konuşmasıyla başladı. 

Yönetim Kurulu’nun faaliyetleri ile ilgili son gündem maddesinde konuşan Başkan Murat Kaya, konuşmasında aylık faaliyetlerle ilgili bilgi sunarak şu ifadelere yer verdi; 

” Tarımsal üretime ait girdi fiyatlarındaki artış, üreticiyi olduğu gibi  tüccarı ve sanayiciyi de zorluyor. Ticaret hacmi her geçen gün azalıyor, alacak tahsilatı zorlaşıyor ve işletmeler sermayeden yemek zorunda kalıyor. Bu sürecin daha az hasarla atlatılması için tarımsal üretime verilecek yeni destekler bizleri sevindirecek.  

Değerli Meclis Üyeleri, Ülkemizin en önemli sektörlerinden olan ve hammaddenin temeli tarım sektörü için güncel yeni bir tarım politikasının belirlenmesi, ekonomimize güç katacaktır. Konya Ovası büyüklüğündeki Hollanda, tüm Avrupa’yı besliyor. Ülkemizin daha fazlasını yapabilecek potansiyeli mevcut. Orta kuşağın en verimli topraklarına sahip ülkemizin, yeni tarım politikalarıyla tarım alanlarını ergonomik olarak kullanarak, kendine yeten hatta tarım ürünü ihraç eden yapısını oluşturmak zor değil.” Dedi 

Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’ninde katıldığı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleşen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genişletilmiş Ticaret Borsaları Konseyi Toplantısında tarımsal üretim ve tarım sektöründe yaşanan sıkıntıları ve çözüm önerilerini ilettiğini de kaydeden Başkan Murat Kaya, Ekonomi ve ticarette yaşananlardan çıkardığımız en önemli ders, Tarım ve gıdanın ger şeyden önemli olduğudur. GIDA ’yı yönetenler, Dünyayı yönetecek.Tarım alanında ilerlemek adına, ithalatında bağımlı olduğumuz stratejik öneme sahip ürünlerin üretiminin kontrollü şekilde her yıl artırılması için çiftçiye ödenen fark desteğinin yükseltilmesi , çiftçimiz ise bu ürünlerin ekimi için teşvik edilmelidir.” Dedi. 

Tarsus Ticaret Borsası Nisan ayı meclis toplantısında, Meclis üyeleri, yaklaşan Ramazan Bayramı’nında ülkemize ve tüm insanlığa sağlık,huzur, bolluk ve mutluluk getirmesi temennisinde bulundu. 

Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ardından sona erdi. 

………….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.