DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 27 Mayıs 2022

Tarsus Mektubu 27 Mayıs 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Mayıs 27, 2022 11:53
Tarsus Mektubu 27 Mayıs 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

27  MAYIS 2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

SESİMİZ ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Tarsus Sesim Sarpkaya Fen Lisesinin düzenlediği geleneksel Sesimiz şiir ve Müzik dinletisi büyük ilgi gördü.

Tarsus Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe veliler ve öğrenciler ile  sanatseverler büyük ilgi gösterdi.

Açılışta saygı duruşu yapılıp istiklal marşı okundu. Ardından açış konuşmasını okul müdürü Kenan Yalçınkaya yaptı.

Yalçınkaya şunları söyledi:

“Bizler Sesim Sarpkaya Fen Lisesi ailesi olarak bir yandan öğrencilerimizin akademik başarısını daha da yukarı çıkarmak için gayret gösterirken, bir yandan da onların ruhsal ve bedensel gelişimleri için sosyal etkinliklere büyük önem veriyoruz.

Bu etkinlik çalışmalarımızla insan haklarına saygılı, kendini tanıyan, çevresini koruyan, kendine güvenen milli ve manevi değerlerin bilincinde olan, planlı çalışabilen, zamanını etkili kullanabilen, girişimci, bireysel farklılıklara, farklı görüş, düşünce ve kültürlere saygılı ve aldığı görevi istekle yapan bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılında açılan okulumuz bugün 10 yaşında. Geçen sene 10 yıllık süreçte pek çok etkinliğe imza atarken bunlar içinde özellikle SESİMİZ Şiir ve Müzik dinletisi etkinliğimizi geleneksel hale getirdi. Covid 19 salgını sürecinde ara vermek zorunda kalsak da normalleşmenin başlamasıyla kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yıl 5.sini gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize ve bizi bu gecede yalnız bırakmayan velilerimizle misafirlerimize teşekkür ediyorum”

Konuşmalardan sonra okulun öğretmen ve öğrencileri hazırladıkları şiirleri okudular, türkülerle geceye renk kattılar. Saz heyetine ise Türk Halk Müziği şeflerinden Hasan Basri Üstün  eşlik etti.

…………..ooo………….

TADER, GENEL KURULU TAMAM

Kısa adı TADER olan Ankara Tarsuslular Derneği genel kurulu dün Ankara’da yapıldı.

Semih Özsu  yeniden başkan seçildi.

Özsu “4. olağan genel kurulumuzu 26 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 10.30’da Türkiye Emekliler Derneğinin Ankara’daki genel merkezinde yaptık. Katılım gösteren herkese teşekkür ederim” dedi.

………….OOO…………

SİGORTA HAFTASI, TİCARET VE

SANAYİ ODASI’NDA DA DÜZENLENEN

ETKİNLİKLE KUTLANDI.

Türkiye’de bu yıl 11’incisi kutlanan Sigorta Haftası Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nda da düzenlenen etkinlikle kutlandı. Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak ve Sigorta Meslek Komitesi Başkanı Tahsin Eker’in açılış konuşmalarıyla başlayan etkiliğe protokol, sigorta sektörü temsilcileri ve kalabalık bir davetli grubu katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından Tarsus Üniversitesi’nden Finans-Bankacılık ve Sigortacılık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nilüfer Yücedağ Erdinç sigorta sektörü ile ilgili kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Tarsus TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda TOBB Sigorta Acenteleri İcra Kurulu (SAİK) Yönetim Kurulu Üyesi Osman İnandıoğlu da SAİK olarak yaptıkları ve planladıkları çalışmaları aktarırken sektördeki deneyimlerini paylaştı.

Etkinliğin son bölümünde ise sigorta sektörüne son 5 yılda giren meslek mensuplarına plaket takdim edildi. Etkinlik plaket töreninin ardından kokteyl ile son buldu.

……….OOO………..

TARSUS’TAKİ SİGORTACILAR

KAYMAKAMI ZİYARET ETTİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Sigorta Meslek Komitesi, Sigorta Haftası dolayısıyla Tarsus protokolünü ziyaret ederek, kutlama etkinliklerine davet etti. Komite Başkanı Tahsin Eker beraberinde Komite Üyeleri ile birlikte Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Tarsus Jandarma Komutanı Binbaşı İnanç Marım, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın ve Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya’yı ziyaret ederek, sigorta sektörünün önemine dikkat çekti.

……….OOO………..

TV PROĞRAMCISI ŞENOL YALDIZ’A GEÇMİŞ OLSUN

Güney TV proğram yapımcısı Tarsuslu hemşehrimiz Şenol Yaldız geçİrdiği rahatsızlık sonucu hastaneye kaldırıldı.

Yaldız, Adana Şehir Hastanesinde acil ameliyata alındı. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

………….OOO…………

TARSUS’TA BUGÜN KISIR PARTİSİ

TARDOBDER  ‘’Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği”, sosyal ve kültürel etkinliklerine devam ediyor. Bugünlerde bir yandan  giyim kuşam yardımları devam ederken diğer yandan da dernek üyeleri ve halkla tanışma ve bütünleşme etkinlikleri yapılıyor. Başkan Ümran Yıldırım, “27 Mayıs Cuma günü saat 16.00’da dernek binamızda üyelerimizin ve halkımızın katılımı ile bir Kısır partisi düzenleyeceğiz. Bu etkinliğimizde herkesi yanımızda görmek istiyoruz” diyerek davette bulunurken, bu davete büyük ilgi gösterilmesi bekleniyor.

Başkanlık görevine getirildikten kısa süre sonra birçok etkinliğe imza atan Ümran hanımın işi kolay değil. Ama Şiir yürekli, güler yüzlü bu kadın başkan kendisine verilen görevi de layıkıyla başarıyor.. Teşekkürler ediyor, kolay gelsin diyorum.

………….OOO…………

TARSUS’UN BAĞRINDA YATAN

ÇANAKKALE KAHRAMANINA BÜYÜK İLGİ

Çanakkale savaşının kazanılmasında başrol oynayan Tarihi Nusret Mayın gemisi Tarsus’tan dünyaya selam duruyor. Çanakkale destanının baş mimarı olan Nusret Mayın gemisi 2003 yılında  Mersin’de limanda çürürken alınıp Tarsus’a getirilmişti. 19 yıldır Tarsus’umuzda misafir etiğimiz gerçek Nusret Mayın gemisine dünyanın dünyanın dört bir yanından ziyaretçi geliyor.

Nusret Mayın gemisi haberi dün Posta gazetesinde yayınlanarak gerçek Nusret’inTarsus’ta, maketinin ise Çanakkalede olduğu vurgulandı. Aynı zamanda Anıtkabir’de maketi bulunan Nusret Mayın gemisinin altında tanıtım yazısında “Nusret Mayın gemisinin orjinali Tarsus’ta Çanakkale Müzesinde sergilenmektedir” yazıyor.

………….OOO…………

TARSUS 2. STOA FELSEFE FESTİVALİ BAŞLIYOR

Felsefenin Kenti Tarsus’ta aydınlanma adına yeni adımlar

Geçen yıl ilki gerçekleştirilen Tarsus Stoa Felsefe Festivali’nin bu yıl 2.’si yapılıyor.

Tarsus Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın önerisiyle geçen başlatılan Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali bu yıl daha zengin bir programla yapılacak.

Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali Tarsus Belediyesi, Tarsus Kent Konseyi ve Aratos Felsefe Dergisi’nce ortaklaşa gerçekleştiriliyor.

Festivalin bu yılki konusu “Antik Çağ Stoa Felsefesi ve Günümüze Yansımaları” olarak belirlenmiş.

Edinilen bilgiye göre festival, 27-29 Mayıs tarihleri arasında St. Paul Kilisesi ile Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi’nde ve 3. gün ise Mersin Mezitli Kent Konseyi’nde yapılacaktır.

Yapılan açıklamada, Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali’nde çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin felsefe söyleşileri, resim sergisi, tiyatro gösterisi, müzik dinletisi, belgesel film gösterisi yer alacak.

Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali, 26 Mayıs akşamı, Tarsuslu filozof ve maratoncu Khrisippos’un kent içinde meşaleli koşusuyla başlayacak. Temsili bir sporcuCengiz Topel’den Demirkapı’ya kadar elinde yanan meşalesiyle festivali duyuracak

Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali, 27 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi’nde açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Programa göre ilk gün, Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden Öğr. Gör. Yıldız Allahverdi ve öğrencilerinin “Tarsuslu Filozof Gökbilimci Aratos Yansımaları” 2022 Resim Sergisinin açılışı yapılacak. Arından, İzmirli sanatçı Sevinç Öztürk’ün yazıp oynadığı ve yönetmenliğini Uğur Pişmanlık’ın yaptığı “İskenderiyeli Hypatia” Tiyatro tek kişilik gösteri sahnelenecek. O günün son etkinliği, Uğur Pişmanlık’ın senaryosunu yazdığı yardımcı yönetmenliğini üstlendiği “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı felsefe belgeselleri film gösterimi olacak. Ayrıca Aratos Felsefe Okulu’na katkıları nedeniyle Eren Erdem, Mehmet Akay ile Uğur Çoban’a teşekkür plaketi takdim edilecektir.

Tarsus 2. Stoa Felsefe Festivali’nin 2. günü, 28 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00’da St. Paul Kilisesi Anıt Müze’de felsefe oturumlarıyla başlayacak.

Verilen bilgiye göre program akışı şöyle; “Nedir Stocılık?” Prof. Dr. Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı), “Stoa Düşüncesinde Duyguların Yeri”

Doç. Dr. Çetin Türkyılmaz (Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Stoa Filozofları Neden İntihar Etti” Prof. Dr. Sinan Özbek (Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı),  “Stoacılığın Psikoterapiye Yansımaları” Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu (Girne Amerikan Üniversitesi), “Seneca ve Stoacı Etiğin Yeniden Temellendirilişi” Prof. Dr. Doğan Göçmen (Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü), “Epiktetos’un Özgürlük ve Mutluluk Anlayışı” Doç. Dr. Mustafa Günay (Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği ABD), “Antik Stoa’da Önceden Belirlenim ve Özgürlük Paradoksu” Öğr. Gör. Celal Gürbüz Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği ABD/Emekli.

Festivalin 3. günü Mersin’de Mezitli Belediyesi ve Kent Konseyi ile birlikte aynı programla gerçekleştirileceği ifade belirtildi.

Ayrıca festival süresince Tarsus tarihi ve kültürünü yansıtan kitaplarının sergilendiği Aratos Yayınları standında, gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık kitaplarını imzalayacak.

 Aratos dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık festivale dair açıklamasında, “Tarsus’a bir festival kazandırıyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Tarsus Stoa Felsefe Festivali’nin 2.’sini yapıyoruz, antik çağda stoa felsefesinin merkezlerinden biri olan Tarsus’a çok yakışacaktır. Tarsus Felsefenin kentidir” diye konuştu.

………….OOO…………

TARSUSLU GAZİLERE SARIKAMIŞ GEZİSİ

Tarsus Belediyesi, Sarıkamış Şehitleri anısına Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tarsus Şubesi Üyeleri ve Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği Tarsus Şubesi üyeleri olan Tarsuslu gazilere, Kars Sarıkamış gezisi organize etti. Etkinlik kapsamında yol güzergâhında bulunan Sivas, Erzincan ve Erzurum’u da ziyaret etme imkânı bulan ve yol boyunca keyifli saatler geçiren gaziler, bölgeyi yakından tanıma fırsatı buldu

………….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.