DOLAR 26,5363 2.95%
EURO 28,6156 2.75%
ALTIN 1.633,603,11
BITCOIN %
Mersin
29°

PARÇALI BULUTLU

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 26 Temmuz 2023
177 okunma

Tarsus Mektubu 26 Temmuz 2023

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Temmuz 26, 2023 15:53
Tarsus Mektubu 26 Temmuz 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

26 TEMMUZ 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

…………OOO…………..

İRANLI EMEKLİ AKADEMİSYEN

TARSUS’TAN MERSİN’E GEÇTİ

İranlı emekli Akademisyen Daryoosh Riyahı, dünyada açlık ve savaş olmasın diyerek

başlattığı yürüyüşüne devam ediyor. Riyahı dün Tarsus’tan ayrıldı.

İranlı Daryoosh Riyahı, daha adil bir yaşam düşüncesi ile ‘Hadi Dünyamız İçin’ adını verdiği

yürüyüşü esnasında 3. durağı olan Mersin’e giderken dinlenmek üzere Tarsus Belediyesine

uğradı. Valizi hasar aldığı için yürüyüşünü duraklatan Akademisyen Daryoosh Riyahı’ya Tarsus belediyesi tekerlekli valiz desteğinde bulundu. Şelalede bulunan Karavan Parkta 5 gün kalan Riyahı, dün sabah Mersin’e hareket etti.

Riyahı, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a teşekkür etti.

…………OOO…………..

KÖŞE YAZARI ZEKERİYA

ELMASTAŞ’TAN BİR ÖNERİ

ASKIDA EKMEK VE FATURA!

Tarsus’un Sesi gazetesi imtiyaz sahibi ve köşe yazarı Zekeriya Elmastaş, güzel bir öneri sundu.Yardıma muhtaç insanlara askıda ekmek ve elektrik su faturalarının ödenmesi için destek istedi.

İşte o öneri:

“Herkesin malumu ülke çok ağır bir ekonomik kriz yaşıyor,beklentilere göre kriz daha da büyüyecek ve yoksulluk artacak.Doğal olarak bu krizden en çok işsizler ve açlık sınırı altında geliri olan yoksullar etkilenecek,insanlar en temel ihtiyaçları olan ekmeğe ,suya ve elektriğe ulaşmakta çok zorluk çekecekler.

Bu halkın önemli bir kısmı böyle durumlarda yardımlaşmayı,

paylaşmayı ve dayanışmayı gösterecek kadar vicdanlı ve sosyal sorumluluk sahibidir.

İnsanlara hizmet etme amacıyla kurulduğunu iddia eden çok sayıdaki dernek ve sivil toplum örgütleri ve yardımsever insanlara bu konuda çok önemli bir sorumluluk ve görev düşüyor.Bu dayanışma,yardıma muhtaç kişi ve yardımı yapacak kişilerin birbirleri ile karşılaşmadan,

görüşmeden ve tanışmadan yardımlaşmasını sağlar.Bunun için yardımcı olacaklar kendi uygun gördükleri ve güvendikleri fırınlara ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere günlük belli sayıda askıda ekmek için ödeme yapabilirler.Su ve Elektrik için ise ihtiyaç sahiplerinin uygun sosyal medya sayfalarında ismi kapalı faturaları paylaşılarak yardımcı olmak isteyen insanların ödeme yapmaları sağlanabilir.

Bu dayanışmanın organizasyonunda ve duyurulmasında görev alacak kurum ve kişiler ile dayanışmaya katılacak yardımsever insanlarımıza şimdiden teşekkür ederiz.

Tarsus’un Sesi Gazetemiz bu konuda üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya çalışacaktır.

İlgi,bilgi ve iletişim için gazetemiz sayfaları kullanılabilir.

…………OOO…………..

BÜYÜKŞEHİRDEN TARSUS KÖYLERİNDE

ŞENLİKLERE DEVAM

Mersin Büyükşehir Belediyesinin “Köy Bizim, Şenlik Bizim!”  etkinliklerine devam ediliyor. 

Dün saat 18.00’de  İncirlikuyu – Muhacir Sokak (Cami Yanı) mevkiinde Köy bizim şenlik bizim etkinliğinin bir yenisi gerçekleştirildi.

………….OOO…………..

DR. AFİF ERZEN’İN “TARSUS KILAVUZU”

KİTABI ARATOS YAYINLARINDAN ÇIKTI

 Antik çağda yaşamış şair matematikçi ve gök bilimci Tarsuslu filozof Aratos adına çıkan Aratos Felsefe Dergisi ayrı basım kitaplar yayınlamayı sürdürüyor.

Bugüne kadar başta Tarsus tarihi ve kültürünü yansıtan kitaplarla birlikte şiir, öykü ve roman gibi edebi eserlerin yanı sıra felsefe üzerinde de kitaplar yayınlıyor.

Aratos Yayınları tarafından son olarak ise Dr. Afif Erzen’in  “Tarsus Kılavuzu” kitabı yayınlandı.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, Dr. Afif Erzen’in  “Tarsus Kılavuzu” kitabının sunuş yazısında, Dr. Afif Erzen’in 1943 yılında yayınlanmış olan Tarsus Kılavuzu’nun cumhuriyet kurulduktan sonra, Tarsus tarihi üzerine yayınlanmış ilk kitap özelliğini taşıdığını belirterek, “Tarsus Kılavuzu’nun ikinci baskısını Eylül 2007 tarihinde, Aratos Kitaplığı/Kültür Dizisi’nin 7. kitabı olarak yayınlanmıştık.

Tarsus, 10 bin yıllık tarihiyle Anadolu’nun hatta antik dünyanın Atina, Roma, İskenderiye gibi eski kentlerinden biridir.

Hititler döneminde iki kez Roma İmparatorluğu döneminde de iki kez olmak üzere tarihte dört kez Kilikya Eyalet Başkenti olmuştur.

Roma senatosu üyesi, hukukçu ve stoacı filozof Cicero, Tarsus’ta Kilikya Valiliği görevinde bulunmuştur.

Aynı zamanda Amasyalı coğrafyacı gezgin Strabonun da belirttiği gibi felsefe okullarının olduğu ve adlarını saydığı filozofların yetiştiği bir kenttir.

Kendi sikkelerini basma yetkisine sahip otonom bir kent olan Tarsus, her zaman arkeoloji ve tarih bilimcilerinin ilgisini çekmiş bir kent olarak adına çok sayıda yayın yapılmıştır.

Cumhuriyetin ilk kuşak tarih araştırmacılarından biri olan ve yine aynı şekilde arkeoloji alanındaki başarılı çalışmalarıyla bilinen Afif Erzen’in gerek yürüttüğü kazılar gerekse tarih alanındaki araştırmaları sonucu yayınlanan kitaplarından bazıları şunlardır; “Doğu Anadolu ve Urartular”, “Çavuştepe”, “İlk Çağ’da Ankara”, “Trakya’nın Kültür Tarihi”, “Eski Çağ Tarihi Hakkında Dört Konferans” ve “Tarsus Klavuzu”.

Afif Erzen’in 1943 yılında yayınlanmış olan Tarsus Kılavuzu, onun yayınlanan ilk kitabıdır. Bu çalışma Afif Erzen’in Doçentlik tezi olabilir.

1943’ten 2023’e geçen zaman dilimi açısından bakıldığında, “Tarsus Klavuzu” kitabının yayınından 80 yıl sonra Aratos Yayınları olarak 3. basımını yapmaktan kıvanç duyuyoruz.

Uğur Pişmanlık-Gazeteci-Yazar

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

…………OOO…………..

TARSUS’TA ÜZÜM HASADI

DEVAM EDİYOR

Bağlarıyla birçok aileye geçim kaynağı olan Tarsus’ta üzüm hasadı devam ediyor. Geçtiğimiz gün sofralık üzüm hasat komisyonu bağlarda inceleme yapmış ve üzüm kesimine izin verilmişti. Kesim ve hasad devam ediyor.

…………OOO…………..

BUGÜN VE YARIN

İÇİN SICAK UYARISI

Tarsus Belediyesi halkımızı bugün ve yarınki sıcaklara karşı uyardı.

Uyarıda “Kentimiz genelinde seyreden sıcaklıkların Çarşamba ve Perşembe günleri mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerine çıkacağı vatandaşlarımıza önemle duyurulur.

Önümüzdeki günlerde 40°C’ye çıkacak ve 50°C’ye kadar hissedilecek sıcaklıklar nedeniyle günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında dikkatli ve tedbirli olunması, ayrıca mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması rica olunur”

…………OOO…………..

DİKENLİK İNCİR

5 TL’DEN SATILIYOR

Tarsus’ta  dağda taşta yetişen  Dikenli incir 5 TL..

Kentimiz ve köylerinde bolca yetişen dikenli incir, yada diğer adıyla Lap inciri yetişti.

Taşobası-Damlama gibi  köylerde yetişen Lap inciri bu yıl piyasaya çıktı. Tanesi 5 TL den satılıyor.

…………OOO…………..

TARSUSLU ENGELLİ AKÜ İSTİYOR

Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus Şubesi üyesi Faruk Akın, akülü tekerlekli sandalyesinin aküsü bittiği için zor durumda kaldı. Gaziler mahallesi 1844 sokak no 18 adresinde ikamet eden Faruk Akın, hayırseverlerin desteğini istiyor.

Tel. 0536 860 7154 Tarsus

…………OOO…………..

DOSTLUK GRUBU AŞURE

GÜNÜNE HAZIRLANIYOR

Tarsus Dostluk Grubu , Muharrem ayına girmemiz nedeniyle lakında bir aşure günü yapacak. Grup başkanı Necati Ali Eker “ Muharrem ayı nedeniyle dostlarımıza aşure ikram edeceğiz. Bunun için 28 Temmuz Cuma günü saat 17.30 da  dostlarımızı  Ulu Cami karşısı Kırkkaşık mevkindeki ofisimize bekliyoruz” dedi.

…………OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri