DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4683161,12%
Mersin
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 24 Mart 2022

Tarsus Mektubu 24 Mart 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Mart 24, 2022 11:29
Tarsus Mektubu 24 Mart 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 MART.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo……….

TARSUS’TA YERLİ TOHUM EKİMİ

GELENEK HALİNE GELDİ

-YERLİ MISIR ÇUKUROVA TOPRAKLARINDA

 YENİDEN TOPRAKLA BULUŞTU 

Tarsus Belediyesi’nin yerli üretimi teşvik etmek amacıyla başlattığı yerli tohum atağı Verimli mahallesinde yeniden yapılan mısır tohumu ekimiyle beraber Tarsus’ta hızla yayılmaya devam ediyor.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan;” Yaptığımız işbirliği çalışmalarıyla çiftçinin toprağında hayat bulan yerli tohumlar yeni yerlerin de eklenmesiyle beraber Tarsus topraklarında yeniden bir gelenek haline geldi” dedi.

Tarsus Belediyesi, Tarımsal Araştırma Enstitüleri tarafından ortaya konan tarımsal yeniliklerin çiftçilere ulaştırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla yürütülen projenin sürdürülebilirliğini sağlamak adına proje ortağı Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte Verimli Mahallesinde 5 dönümlük alana yerli tohum mısır çeşidi olan “Kale” tohumlarının ekimini sağladı. Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Nadir Ernariçi, Ziraat mühendisi Mehmet Özer, müdürlük görevlileri ile yörenin çiftçisi Murat Pehlivan’a teslim edilen yerli tohum mısır çeşidi olan “Kale” tohumları toprakla buluşturuldu.

“YERLİ TOHUMDA VERİM YÜKSEK TALEP YOĞUN ÇİFTÇİ MEMNUN”

Yerli ve milli tarımı teşvik etmek amacıyla başlattıkları yerli tohum atağının yaygınlaşarak başarıyı yakaladığını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Yerli tohumda verim yüksek, çiftçiler memnun bu da yerli üretimin yayılması açısından başarıyla ilerlediğimizi gösteriyor. Bu kapsamda yerli tohumların yayılış ve talep hızına baktığımızda çiftçilerimiz arasında yerli tohuma taleplerin arttığını söyleyebiliriz. Yerli tohum için yaptığımız işbirliği çalışmaları kapsamında da çiftçimize toprak analizinden tutun da yerli tohumların hasat dönemine kadar olan takip ve bakımını da yapıyoruz. Bu süreçte bitki hastalıklarıyla mücadele de dâhil çiftçilerimiz için belediye olarak üzerimize düşen görevi yapmaya her zaman için hazırız.” dedi.

Tarlasına “Kale” mısır tohumlarını eken çiftçi Murat Pehlivan;” Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a yerli tohumlara verdiği önemden ötürü teşekkür ederek, bu çalışmanın gelişip genişlemesiyle birlikte dışarıya bağımlılığımızı azaltır. Kendi tohumumuzu üretmek daha güzel, en verimli şekilde hasadımızı yapmayı umut ediyoruz. Belediyemizin böyle bir projede yer alıp bizi desteklemesi bizleri memnun etti” dedi.

………….ooo……….

BOLTAÇ PARTİLİLERİ İLE BULUŞTU

Mersin Büyükşehir ve Tarsus Belediye Meclis Üyesi Ali Boltaç  CHP Tarsus İlçe Başkanlığı binasında  partilileriyle bir araya geldi. 

Tarsus İlçe Başkanı Ozan Varal’ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Meclis Üyesi Boltaç, “ Partimizin iktidar mücadelesinde Tarsus olarak üzerimize düşen görevi dün olduğu gibi bugünde yapmaya hazırız.” Mesajı verdi.

 
Toplantıda Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda büyük bir kriz yaşadığını ifade eden Meclis Üyesi Ali Boltaç, bu ağır koşullar altında mevcut sistemin ve hükümetin ülkeyi  daha da kötüye götüreceğini söyledi. 

Boltaç, “ Cumhurbaşkanlığı sistemi yaşanan bu ağır sosyal ve ekonomik koşulların çıkış noktasıdır. Ülke uzun süredir iyi yönetilmiyor. CHP olarak bu koşulların ortadan kalkmasının tek çaresinin seçimler olacağını düşünüyoruz. 

Halkın iradesi, halkın geleceğini belirleyecek tek unsur. Tarsus ilçe örgütü olarak bunun farkındayız . Tecrübemiz ve dinamizmimizle, yaşadığımız koşullara sandıkta güçlü bir reaksiyon göstereceğiz. 

Demokrasiden asla vazgeçmeyen, halkın iradesini en değerli unsur olarak kabul eden partimiz , genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde umutları ve beklentileri boşa çıkarmayacaktır. 

Mevcut sistemin ve hükümetin gitme vakti yakındır kıymetli yol arkadaşlarım. Sizler gibi toplumun menfaatlerini kişisel menfaatleri üzerinde tutan ve ülkemizin geleceği için mücadele edenlere ihtiyacımız var. Yolunuz, yolumuz açık olsun. “ şeklinde konuştu.

………….ooo……….

CEZAEVİ RİNG ARACI ŞOFÖRLERİNE

 TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERDİ.

Mersinde Jandarma ekipleri trafik kazalarını önlemek amacıyla cezaevi ring aracı şoförlerine trafik güvenliği eğitimi verdi.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü tarafından; Tarsus Cezaevi Kampüsü, Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi, Silifke, Anamur ve Erdemli Kapalı Cezaevlerinde görevli hükümlü ve tutuklu sevk ve nakillerinde kullanılan (102) adet ring araçlarının şoförlerine trafik güvenliği eğitimi verildi.

Eğitimde, geçme kuralları, kullandıkları aracın teknik özellikleri, emniyet kemeri kullanımı, yasal hız limitleri, kavşaklarda geçiş üstünlüğü, cep telefonu ile konuşulmaması ve tehlike esnasında tepki ve fren mesafesi konularına değinen ekipler, “Söz Konusu İnsan ise; Trafikte “1” Can Kaybı Bile Fazladır” mottosu ile hareket ettiklerini belirterek servis sürücülerine verilen eğitimlerin devam edeceğini belirtti.

………….ooo……….

TARSUSTA KAYNAR İKRAMI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projelerinden biri olan ve toplumun geniş kesimlerinin beğenisi toplayan kaynar ikramının kapsamı her geçen gün genişliyor.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından yürütülen çalışma kapsamında aşhanede usta eller tarafından hazırlanan kaynarlar, bu kez de Tarsus’ta bulunan ve içerisinde Yedi Uyurlar Mağarası’nın da yer aldığı Eshab-ı Kehf ziyaretinde dağıtıldı.

Vatandaşlar; Anadolu kültürünün önemli bir parçası olan ve Büyükşehir Belediyesi mobil araçlarıyla ikram edilen kaynarın Eshab-ı Kehf ziyareti sırasında dağıtılmasından memnun oldu.

Ziyaret sırasında kaynar sürprizi

Eshab-ı Kehf’i ziyaret eden ve kaynar ikramından faydalanan Hakan Uygur, “Hava soğuk, bu da çok iyi geldi. En azından boğazımız açılmış oldu. Allah razı olsun diyelim” dedi.

Ailesiyle birlikte ziyarete gelen Özgür Ali Özkan ise “Başkanımızın bu soğuk havada, bölgemize has olarak verdiği kaynar içeceği için teşekkür ediyoruz. Bolca minnettarız, şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.  

………….ooo……….

MİLLİ GAZETE VE TARIM YAZARI SADETTİN İNAN TARSUS’A GELİYOR

Ulusal gazetelerden  Milli Gazete ve Tarım yazarı Sadettin İnan Tarsus’a geliyor.

Milli Gazete Ankara Haber müdürlüğü de yapan , Tarım konularının uzman yazarı Sadettin İnan  25 Mart 2022 Cuma günü saat 14.00’de Ticaret ve Sanayi Odasında bir konferans verecek.

Milli Gazete Tarsus temsilcisi  ve Saadet Partisi Yönetim Kurulu üyesi  Hüseyin Kışoğlu’nun daveti üzerine kentimize gelecek olan Sadettin İnan, Türkiye’de Tarım sektörünün yaşadığı sorunlar ve çözüm yollarını anlatacak.  Konferansa Tarsus Ziraat Odası yöneticileri Çiftçiler,tarım kuruluşları, siyasiler ve tüccarlar davet edildi.

………….ooo……….

AVCI “ÇİFTÇİLERİMİZİN YARALARININ

 SARILMASI İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ”

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis AVCI “Çiftçinin afetlerden gördüğü zararın karşılanması için tüm gayretimizle çalışıyoruz” dedi.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis AVCI, kendisine geçmiş olsun ziyaretinde bulunan TSO başkanı Ruhi Koçak ve Tarsus -Çamlıyayla Muhtarlar  Derneği başkanı Mustafa Naci Güllü’ye teşekkür etti.

Avcı şunları söyledi:

“Çiftçilerimizin don zararı gördüğü bu zor gününde desteklerini esirgemeyen Tarsus Ticaret Odası Başkanı Ruhi KOÇAK ve yönetim kurulu üyesi Fuat TOGO,Tarsus Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci GÜLLÜ ve yönetim kurulu üyesi Nazım YÜCEL’in geçmiş olsun dilekleri için teşekkür eder çiftçilerimizin bu afetten yaralarının sarılması için birlikte güç birliği yaparak sonuca ulaşmak için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz.

………….ooo……….

TARSUS İDMANYURDU, KURULUŞUNUN

  99. YILINI KUTLADI

Cumhuriyetle yaşıt olan   Tarsus İdmanyurdu, 99. kuruluş yıldönümünü  görkemli bir törenle kutladı.

Halk Eğitimi Merkezi önünde toplanan Tarsus İdmanyurdu yöneticileri başkan Ali İlk başkanlığında, taraftarlar ve sporculara altyapı sporcuları ve antrenörler, Taraftar grupları belediye bandosu eşliğinde Yeşilyolu takiben yürüyüşe başladılar.

Ellerinde Türk bayrakları ve sarı lacivertli Tarsus idmanyurdu bayrakları ile Cumhuriyet alanına gelen kalabalık grup, burada saygı duruşunda bulundu, İstiklal marşını söyledi.

Başkan Ali İlk, Atatürk anıtına çelenk sunumundan sonra   bir konuşma yaptı. Ali İlk konuşmasında, Tarsus’ta ilk futbolu Cumhuriyetten önce ilçede bulunan Amerikan Kolejinin öğretmenlerinin oynadığını daha sonra Tarsus’lu gençlerin futbola merak sararak futbol oynadıklarını, ardından 23 Mart 1923 tarihinde Tarsus İdmanyurdu’nun kurulduğunu anlattı.

Başkan İlk, “Tarsus idmanyurdu’na bugüne kadar emek veren , hizmet eden başkan, yönetici, sporcu ve taraftarlarımızın hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Amacımız  Cumhuriyetle yaşıt bu güzide kulübü 100. yılında daha üst liglere taşımak olacaktır. Futbola sevdalı, Tarsus’u seven herkesi destek olmaya çağırıyorum” dedi.

………….ooo……….

CHP TARSUS İLÇE BAŞKANI

 AV. OZAN VARAL: “SÜT ÜRETİCİSİNİN HALİ İÇLER ACISI, İNEKLER KESİME GÖNDERİLİYOR”

Çözüm ithalat değil, yerli üreticinin değişik kollardan desteklemesi yoluyla hayvansal üretimin artırılmasıdır.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, iktidarın “paramız var, dışarıdan alırız” mantığıyla yürüttüğü hatalı politikalar neticesinde zor günler yaşayan ülke hayvancılığının, adım

adım uçuruma sürüklendiğini söyledi.

Kırsal mahallelerde hayvancılıkla uğraşan üreticilere ziyaretlerini sürdüren CHP Tarsus İlçe Başkanı Av.

Ozan Varal, partili yöneticiler Ziraat Mühendisi Yağmur Arslan, Veteriner Hekim Murat Topçuoğlu ve

Özay Güngör ile birlikte bu kez de Tarsus’a bağlı Tepeköy Mahallesi’nde bölgenin en büyük süt üretim

tesislerinden birinde daha incelemelerde bulundu. Başkan Varal, üreticilerin sorunlarını ve beklentilerini dinledi.

Tepeköy ‘deki tesisinde süt üretimiyle uğraşan Yasin Erdoğan, “Böyle giderse İnekler ve süt artık ithal edilir. Yemin kilosu 6,4 lira; süt 4,70 lira. bu maliyetin altından kimse kalkamaz. Her gün kamyonlar inek mezbahanelere kesime gidiyor. “ dedi

Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını ve artık  karşılanamaz duruma geldiğini belirten Başkan

Ozan Varal ise “Süt üreticilerimizin durumu gerçekten içler acısı. Süt üreticisi ineklerini kesmek zorunda kalıyor. Plansız, akıldan uzak tarım politikaları üreticilerimizi bu noktaya getirdi. Hayvanların kesilmesi sadece hayvancılığın sonunu getirmekle kalmıyor, sağlıklı bir şekilde yetiştirmek zorunda

olduğumuz çocuklarımızın geleceğini de karartıyor. Çocuklarımızın ucuz, sağlıklı, kaliteli süte ve süt

ürünlerine ulaşmasında ki en büyük engel, AKP iktidarının uyguladığı akıl dışı ve sadece rantı düşünen

tarım politikalarıdır” dedi.

Yerli üreticinin planlı şekilde desteklenmesi, süt ve verim kalitesinin artırılması, kaliteli yemin besiciye

ucuz ulaştırılması, sektörün sorunlarını çözeceğini vurgulayan CHP Tarsus İlçe Başkanı Varal,

“Hayvancılığımız yok oluyor, süt üretimi her geçen gün azalıyor. Bunun önüne geçmek için akıllı,

mantıklı tarım politikalarının acilen devreye konması gerekiyor. Süt üreticisinin kaderi, sadece AKP

iktidarının vicdanına bırakılamayacak kadar önemlidir. Çünkü artık bu iktidarın vicdanının kalmadığını,

her gittiğimiz üretim tesisinde net bir şekilde görüyoruz. İneklerin kesime gönderilmesine rağmen

hiçbir şey yapmayan AKP ‘nin vicdanı da tükenmiştir. Halkımız yalnız değil, çaresiz değil… Cumhuriyet

Halk Partisi tarım politikalarıyla, güzel hizmetler yaptığını Belediyecilikte kanıtladı. Bunu önümüzde ki

dönemde geleceğimiz genel iktidarda da ortaya koyacağız” diye konuştu.

CHP Tarsus İlçe Başkan Yardımcısı-Veteriner Hekim Murat Topçuoğlu ise Türkiye’de hayvancılık

konusunda son 20 yılda popülist politikaların ön plana çıkarıldığını söyledi.

Murat Topçuoğlu, “Yurt dışından sürekli hayvan ithal ettik, gelen hayvanları da burada kestik. Çünkü

girdi maliyetleri çok yüksekti, üretici de sattığı sütle bunu karşılayamadı. Popülist politikalarla her

aileye iki inek dağıttık, fakat iki inek bir ailenin geçimi tam sağlayacak bir gelir sağlamıyordu. Bu

nedenlerle elimizde ki hayvan sayısı sürekli azaldı. Gücü her geçen gün azalan üretici tosunlarını,

ineklerini ve özellikle düvelerini sattı. Geleceğimizi de kestik aslında.

Mera alanlarının ıslahı da bu anlamda önemlidir. 12 ay kapalı ahırda sürekli yem ile beslenen hayvan

maliyeti katlamaktadır. Enerji ve diğer giderlerle süt üreticisinin artan sorunları, süt üretiminden

üreticiyi soğutmaktadır

Sonuç ortada… Mazot fiyatları, yem fiyatları yüksek. Meramız olmadığı için üreticimiz kaba yemi de

dışarıdan almak zorunda kalıyor. Yani girdi maliyetlerinin yüksek olması ve buna destek verilmemesi

üreticileri zor duruma düşürmektedir. Tarım Bakanlığı’nın, popülist politikalardan uzak durması

gerekmektedir. Planlı, programlı, bilimsel üretim ışığında çalışmalar yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

………….ooo……….

TARSUS TİCARET BORSASI BAŞKANI KAYA:

“TARSUS TÜRKİYE’DE İLK İL OLMASI GEREKEN YER”

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, 400 binlere yaklaşan nüfusuyla İL olmaya aday ilçelerin başında gösterilen Tarsus’un, Türkiye’de ilk İL olması gereken ilçelerin başında geldiğini söyledi. 

Murat Kaya, yaptığı açıklamasında Tarsus’un bugün tek başına gerek üretim, gerek nüfus, gerek istihdam ve ekonomi açısından tüm parametreler ele alındığına birçok ili geride bıraktığına dikkat çekti. 

Sanayi ve eğitimin yan ısıra spor branşları, kültürü ile Tarsus’un artık çok daha farklı bir konumda olduğunu ve birçok ilki başardığını belirten Kaya “Tarsuslular olarak artık İL olmak istiyoruz. Tarsus bunu hak ediyor. Tüm Tarsuslular olarak elbirliğiyle hiç bir ayrım gözetmeksizin hızla bir araya gelerek, lobi oluşturarak, bunun takibini yapmamız gerekiyor. Tarsus İL olmayı yıllardan beri hak ediyor. Gerek ekonomik gerekse nüfus potansiyeli, gerek stratejik potansiyeli olarak Türkiye’de ilk il olması gereken kent. Bunun içinde ciddi bir güç birliğine ihtiyaç var. Hem siyasi güç birliği, hem sivil toplum güç birliği, hem de yerel yönetimler olarak güç birliği halinde bu işin peşine düşmemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.   

………….ooo……….

DOKTOR  MEVLÜT ERDEM’İN ANNESİ VEFAT ETTİ

Tarsuslu emekli gazete fotomuhbirlerinden,   eski fotoğrafçılardan Foto  Erdem stüdyo sahibi Şaban Erdem’in eşi, doktorlarımızdan Mevlüt Erdem’in annesi Meliha Erdem Hakkın rahmetine kavuşmuştur Cenazesi 23 mart 2022 tarihinde sabah 9,30 da şehir mezarlığın dan alınıp Çevreli  köyü ( Muhat ) mezarlığına defnedildi. Allah rahmet eylesin.

………….ooo……….

KADINLAR FUTBOLDA TARSUS’UN KONUĞU ADANA OLACAK

TFF Kadınlar Futbol 3. Ligi’nde Adana’yı temsil eden Adana 01 Kadın Futbol Kulübü, ligin ilk haftasında karşılaştığı Akdeniz Demirspor Kadın Futbol Kulübü’nü 5-0 mağlup etti.

TFF Kadınlar Futbol 3. Ligi’nde mücadele eden Adana 01 Kadın Futbol Kulübü, Ligin 2. haftasında 26 Mart Cumartesi günü Tarsus Gençlerbirliği ile karşılaşacak. Adana 01 Kadın FK, hazırlıklarına devam ediyor.

………….ooo……….

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

Yazıların uzun bölümü ekteki doc dosyasında var.

Uzun halini oradan okuyabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.