DOLAR 30,8747 0.09%
EURO 33,2698 -0.08%
ALTIN 2.001,680,08
BITCOIN 1594845-0,87%
Mersin
15°

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 23 Aralık 2022
152 okunma

Tarsus Mektubu 23 Aralık 2022

Yakup Boncuk Tarsus Gündemini yazdı

ABONE OL
Aralık 23, 2022 11:59
Tarsus Mektubu 23 Aralık 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 ARALIK  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO……….. 

TARDOBDER’DEN KURTULUŞ BAYRAMI

ÖNCESİ KUTLAMALARA DAVET

Tarsus’ta hemşehrilik bilincini artırmak ve insanları kaynaştırıp birlik ve beraberlik içinde güzel günlere ulaştırmak için kurulan TARDOBDER, yine güzel bir birlikteliğe imza atıyor.

Dernek başkanı Ümran Yıldırım, beraberinde yönetici arkadaşları   Ender Horata, Ahmet  Deniz ve Leyla Çakmak ile birlikte gazetecileri ziyaret ederek,  23 Aralık’taki Tarsuslular gecesine davet etti.

Tarsus’un kurtuluşunun 101. yıldönümü öncesi gerçekleştirilecek  müzikli etkinlik 23 Aralık Cuma günü Saat 19.00’da Yıldırımlar Park’ta yapılacak.

Reyhan Güvençli’nin sunumuyla Tarsuslu sanatçı Hakan Güney konseri ve ardından Tarsuslu değerlerimiz Erdal Çelik, Ahmet Deniz, İbrahim Özişler ve Mahmut Atdağ sahne alacak. Yine Tarsuslu duayen sanatçılarımızdan Fahri Işık da mini bir konser sunacak. Ayrıca müzisyen Mehmet Doğdu ve solist Murat Han ile Tarsuslular güzel bir gece yaşayacaklar. Halkımızın bu geceye büyük ilgi göstermesi beklenirken etkinliğe davet edilen Tarsus kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Mersin Büyükşehir belediye başkanıTarsuslu hemşehrimiz Vahap Seçer ve Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın da katılımları bekleniyor.

………….OOO……….. 

TARSUSLU İHRACATÇILARIN

HEDEFİNDE AMERİKA VAR

TOBB’un ABD’nin Chicago kentinde kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi, Tarsus Ticaret Borsası’nda  düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ABD’nin Chicago kentinde kurduğu Türkiye Ticaret Merkezi’ni tanıtmak için Tarsus’a gelen TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, “Şu an Amerika’daki büyük ithalatçılar yeni pazarlar ve yeni arayışlar içindeler ve yeni ülkelerle yapmak istiyorlar. Çin’den kurtulmak istiyorlar. Pandemi döneminde Türk firmaları Amerika’ya çıkartma yaptı ve çok da başarılı oldular.” Dedi.

Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle kurulan ticaret merkezlerinin önemli işlev üstlendiğini toplantının açılışında belirten Borsa Genel Sekreteri Hasan Şanlı, “ABD dünyanın en büyük ithalatçısı, Şikago ise imalat sanayisinin merkezi konumundadır. Ülkemiz Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yeni bir ekonomi modelinin içerisinde. Tarsus Ticaret Borsası olarak bizlerde sürecin en başından beri inandığımız ve inanarak destek olduğumuz bu modelin içerisinde en önemli parametre olan ihracatımızı destekleyecek faaliyetlerin tamamında sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Küresel ekonominin geldiği noktada rekabet edebilmek, varlığımızı sürdürmek artık sadece iç pazarla mümkün değil. Bu gerçeği Tarsus Ticaret Borsası olarak uzun yıllardır farkındayız. Ve bu farkındalığımızı yürütmekte olduğumuz 2 URGE projesi ile üyelerimizi gerçekten güçlü birer ihracatçı yapmış durumdadır. Bu konuda dış ticaret uzmanımız Pınar hanıma da teşekkür ederim.” dedi.

Gerçekleştirilen toplantıda TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, Chicago Ticaret Merkezi hakkında bir sunum yaptı.

Ciritoğlu, ” Burada bizim 4 ana hedefimiz bulunmakta. “

Ciritoğlu, Türk Ticaret Merkezi- Chicago ile Türkiye’deki firmalara, ABD’de şirket kurulmasından satış sonrası hizmetlere kadar her alanda hizmet sunduklarını belirterek, “Üye firmalarımıza Amerika’da şirketini kuruyoruz, banka hesabınızı açıyoruz, elemanını veriyoruz ve malınızı satana kadar yanında oluyoruz. Biz bu felsefe ile hizmet veriyoruz. Pazarda şirketlerimizin başarılı olabilmeleri için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Burada bizim 4 ana hedefimiz bulunmakta. Firmalara tedarik zinciri oluşturmak, yeni satış kanalları oluşturmak, firmalarımızı ortak girişim ve teknolojik ortaklıkta yalnız bırakmamak ve doğrudan yatırımlarında yanlarında olmak üzere yola çıktık. 

“Şirketlerimizin başarısı için çalışıyoruz”

Türk firmalarımız çok avantajlılar. Şunu da belirtmek isterim; şöyle bir avantajı da var Türkiye’nin Amerika’da Türk malına karşı bir olgu yok ne negatif ne de pozitif. Bu da çok büyük bir avantaj. Türk malı gerçekten Çin malına göre oldukça kaliteli ve rağbet görüyor.

Merkezimiz, belirlenen sektörlerdeki Türk şirketlerine satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası hizmetler alanında hizmet verecek, Türkiye ürünlerinin ABD pazarına girişini ve pazarda tutunmasını kolaylaştıracak her türlü hizmet sunulacak.”

Ciritoğlu, toplantıda TOBB ile Ticaret Bakanlığı’nın sağladığı destekleri de ayrı ayrı satır başları ile açıkladı.

Çok sayıda firma temsilcisinin takip ettiği toplantı soru-cevap bölümünün ardından son buldu.

………….OOO……….. 

TARSUS’TA BUGÜN KADINA YÖNELİK

ŞİDDETLE MÜCADELE SÖYLEŞİSİ VAR

Tarsus’ta Kadına yönelik şiddetle mücadele söyleşisi düzenlendi.

İyi Partiden siyaset yapan ve İyi parti Toplumsal Politikalar Başkanlığı Sağlık Komisyonu üyesi olan  Göz doktoru Mehmet  Yunus Seven’in destekleriyle düzenlenen Kadına yönelik şiddetle mücadele toplantısı 23 Aralık 2022 Cuma günü akşamı saat 19.00’da My.life Yakut salonda yapılacak. Söyleşide Av. Ayça Kara  Sığırcı ve Av. Süleyman Polat konuşmacı olarak yer alacaklar.

………….OOO……….. 

TARSUS’TA YARIN KİTAP

TANITIM VE İMZA GÜNÜ

Tarsus’ta yazar Kaan Yarman tarafından  24 Aralık 2022 cumartesi günü kitap imza günü yapılacak.

“Kalori alacaksan buna değecek”  adını taşıyan kitabını Tarsu AVM’de imzalayacak. İmza etkinliği saat 14.00’de başlayacak ve etkinliğe tüm halkımızın davet edildiği bildirildi.

 ………….OOO……….. 

BUGÜN YENİ TARSUS

MÜZESİNDE KONSER VAR

23 Aralık Tarsus’un kurtuluşunun 101. yılı kutlama kapsamı içerisinde bir konser yapılacak.  Tarsus Kaymakamlığı, Müze Müdürlüğünce  Tarsus İnleyen Nağmeler Musıki Derneği- Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan konser 23 Aralık Cuma Saat 19.00’da yeni Müzede yapılacak.

Davette ‘’ Tarsus İnleyen Nağmeler Musiki Derneğimizin Ücretsiz Halk Koro Konserimize

23 Aralık Cuma Saat 19.00’da Tüm Halkımızı Bekliyoruz.’’ Denildi.

 ………….OOO……….. 

TARSUSLU İNŞAATÇILAR ARTAN

İNŞAAT MALİYETLERİNİ GÖRÜŞTÜLER

Tarsus ‘ta Ticaret ve Sanayi Odası’nın inşaat sektörünü kapsayan 7. Meslek Komitesi olağan aylık toplantısını gerçekleştirdi. Gündemde artan maliyetler, konut kredilerindeki yüksek faiz oranları ile yapı denetim sistemiyle ilgili yaşanan sorunlar vardı.

 TSO Meslek Komiteleri kendi sektörleriyle ilgili konu ve gündemler görüşmek üzere sektör temsilcileri ile buluşmaya devam ediyor. Ferit Çetiner, Yusuf Özünlü, Mustafa Tamer Şendağ, Haşim Kalyun, Ahmet Yalçın, Fevzi Demir ve Yılmaz Sönmez’den oluşan 7. Meslek Komitesi de temsil ettiği ekonominin lokomotif sektörlerinden inşaat sektöründeki durumu değerlendirerek gündem konularını değerlendirdi. Komitenin dikkat çektiği konular arasında beton fiyatları ile genel maliyet artışları başı çekti. Konut kredi faizlerinin yüksekliği ve banka kredi limitlerinin düşmesinden sonra konut talebinde de önemli azalma olduğunun belirtildiği toplantıda bir diğer gündem de imara açılmış olan yeni alanların alt yapı ve yol çalışmalarının hızlanması ve sıkıntılarının giderilmesi yönündeydi.

Komite toplantısında değerlendirilen bir diğer konu da müteahhit firmaların işlerinin aksamaması için yapı denetim firmalarının il bazındaki görevlendirilmesiyle ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulması. Beklenti, Mersin ilinin bölgelere ayrılarak, bir ve ikinci bölge sınırları belirlenecek şekilde yeniden kurgulanması yönünde. Sektör temsilcileri, mesafeleri dikkate alarak 1.bölge; Tarsus-Mersin merkez-Çamlıyayla-Erdemli, 2. bölge; Silifke-Mut-Anamur-Aydıncık-Bozyazı olacak şekilde düzenleme bekliyor.

………….OOO……….. 

TARSUS BELEDİYESİ 4. İŞ

SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

SEMPOZYUMU’NU GERÇEKLEŞTİRECEK

Tarsus Belediyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nın iş birliği ile Güvenli Yaşam konulu “İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’nun” dördüncüsünü 28 Aralık 2022 tarihinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirecek.

Tarsus Belediyesi öncülüğünde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile çevrimiçi ortamda 4. İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyumda içlerinde Bilim Kurulu üyesi ve bilim insanlarının da olduğu çok sayıda uzman sunum gerçekleştirecek. Ücretsiz ve herkese açık olarak gerçekleştirilecek olan sempozyumun açılış konuşmalarını Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Naci Yıldız, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Ankara Ofisi Salih Gökçe Görgeç, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık yapacak. Sempozyum 28 Aralık 2022 tarihinde 08.30 ile 16.30 saatleri arasında çevrimiçi ortamda gerçekleştirilecek.

Kamu kurumlarından ve üniversitelerden alanında uzman kişilerin sunum gerçekleştirecekleri sempozyum 4 oturumdan oluşacak. Uzmanlar ‘Güvenli Yaşam’’ konusuna değinecek.

Sempozyuma katılmak için www.tarsus.bel.tr/sempozyum/ sayfasına giriş yapılması yeterli olacak. Ayrıca Tarsus Belediyesi www.tarsus.bel.tr web adresindeki sempozyum görseline tıklayarak giriş sağlanabilecek.

………….OOO……….. 

TARSUS DEVLET HASTANESİ

YENİ BİNAYA TAŞINIYOR

Eski adıyla SSK Hastanesi, mevcut ardıyla Tarsus Devlet Hastanesi Ana hizmet binasındaki birimler  yeni binaya taşınıyor.

Bir süre önce bazı bölümleri açılan yeni hastane bugün saat 16.00’dan itibaren Ana hizmet binasının taşınması ile tam oarak faaliyete geçecek.

Ana hizmet binasındaki birimler  08.01.2023 tarihine kadar tamamen yeni binaya taşınmış olacak. Bir süre öncede kent merkezindeki eski Devlet Hastanesi kapatılmıştı.

600 yataklı yeni hastane Ocak ayının ilk haftasından sonra tüm birimleri ile hizmet verecek.

………….OOO……….. 

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILDI

Tarsus’ta  Sarıkamış Şehitleri Anıldı.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu sosyal medya dan Sarıkamış şehitlerini anarak rahmet diledi. Sarıkamış’ta 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik. 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında 60 bini donarak olmak üzere 78 bin şehit vermiştik.        

………….OOO…………

TİY ESKİ OYUNCUSU

KAYSERİ İLE ANLAŞTI

Tarsus İdman Yurdu  eski oyuncularından Kazım Çelik,  Süper amatör ligde mücadele eden Kayserigücü ile anlaştı.

Kayseri Süper Amatör Küme B Grubu lideri Kayserigücü FK, forvete takviye yaptı. Ligin ilk yarısını lider olarak tamamlayan ve ligin ikinci yarısında kadrosunu güçlendirmek için kolları sıvayan sarı siyahlı ekip son olarak Kırşehir Belediyespor’da forma giyen 22 yaşındaki Kayserili oyuncu Kazım Çelik’i transfer etti. Erkiletspor’da futbola başlayan ve ardından Manavgatspor, Galatasaray, Yukatel Kayserispor, Tarsus İdman Yurdu, ve Kırşehir Belediyespor’da forma giyen Kazım Çelik, yeniden memleketine döndü. Ligin ikinci yarısı itibari ile Kayserigücü FK forması giyecek olan Kazım Çelik, asbaşkan İsmail Eğin ile bir araya gelerek resmi sözleşmeye imza atıp sarı siyahlı formayı giydi.

………….OOO…………

TARSUS İDMANYURDU

OYUNCULARINA PARA DAĞITILDI

TFF 2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu ilk yarı maçlarını tamamladı. Dün belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın destekleri ile oyunculara para dağıtıldı.

İlk yarı karnesine bakıldığında TİY ilk yarıyı 20 puanla tamamladı.

Sarı lacivertli ekip puan ilk yarı sonunda  puan sıralamasında 13. olarak yer aldı ve  ilk yarıda 20 puan topladı.

İkinci yarının ilk maçında kentimizde Erzincan24 takımını konuk edeceğiz.

İkinci yarı maçları 15 Ocak 2023 tarihinde başlayacak. TİY ikinci yarıya kendi evinde Erzincan’ı konuk ederek başlayacak. İlk yarıdaki maç 1-1 berabere bitmişti. İkinci yarının 2. haftasında 22 Ocak tarihinde ise Düzcespor’a konuk olacağız.

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

cam show
skype show
skype cam show
whatsapp cam show
cam show
skype show
skypecam show