DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 23 Ağustos 2022

Tarsus Mektubu 23 Ağustos 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Ağustos 23, 2022 12:42
Tarsus Mektubu 23 Ağustos 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 AĞUSTOS  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

BOZDOĞAN’IN SİTEMİ!

Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı BEKTAŞ  ASLAN’ın  verdiği aşure günü toplantısında Tarsus Belediye başkanı Haluk Bozdoğan  bir konuşma yaptı. Bozdoğan oradaki konuşmasında Huzurkent’i ve oradaki  Mersin -Tarsus Organize Sanayi Bölgesini  gündeme getirdi. Bozdoğan “Biz burası konusunda defalarca konuştuk. Ama kimse sesini çıkarmadı. Siyasiler ses çıkarmadı” dedi.

Sonra “Tarsus’un sahipsizliği buradan belli. Ben göreve geldiğim günden beri bu konularda görüşümü açıklıyorum. Ama oda başkanları ve STK başkanlarının  hiç biri  ses çıkaramadı” dedi.

………….OOO………..

TARSUS’TA ÜMİT YAŞAR’IN DOĞUM

 GÜNÜ CANLI YAYINDA KUTLANDI

TARDOBDER yine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tarsus’lu ünlü şairlerimizden Ümit Yaşar Oğuzcan’ın doğum günü kutlandı.

Ümit Yaşar Oğuzcan’ın  biyografisine göre doğum; 22 Ağustos 1926, Tarsus. ölüm; 4 Kasım 1984, İstanbul olarak geçer.  Mesleği ise Şair, Bankacı, Yayıncı olarak kayda geçmiştir.

TARDOBDER ev sahipliğinde  Ay Nur Sevinç Aynurca’nın 50. Programı konuğu Değerli Şiir Yürek  Baha Akıner  ile gerçekleşti. Akıner proğramda, kendi hayatına değindikten sonra Tarsus’lu şairimizin de hayatına şiirsel bir anlatım ile devam etti.

Tarsus’lu Şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın  doğum gününe de yer verilen programda Şair Kader Kutlu, Sivil Toplumcu Bahşende Diren, Türk Sanat Musikisi Dernek Başkanı Ahmet Deniz, Şairimizin birinci derecede akrabası olan işadamı  Hikmet Oğuzcan ve  Bağlaması ile genç müzisyen Enes  proğrama katıldı. Proğramda ayrıca Ümran Yıldırım , Kader Kutlu ve Bahşende Diren Şiirler, Şarkılar ile eşlik etti.

Çekimlerini  Basın  Emekçimiz Yakup Boncuk’un yaptığı canlı yayına bir çok Tarsus’lu izleyici de katılım sağladı.

TARDOBDER  başkanı Ümran Yıldırım “Konuğumuz Baha Akıner  çok  dolu bir İnsan, Program Sunucumuz ve katılan  değerli arkadaşlar  da öyle. Hâl Böyle olunca ortaya dopdolu zevkle İzlenesi bir program çıktı.

TARDOBDER çatısı altında gerçekleştirdiğimiz bu programdan dolayı Mutluluk Duyduğumuzu ifade eder, sevgili Aynur Sevinç’e nice başarılı 50.Programlarını Sunmasını dileriz.

Katılım sağlayan, emek eden tüm konuklarımıza şahsım, yönetim kurulum ve derneğim adına çok teşekkür ediyor, sevgi  ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

………….OOO………..

BEKTAŞ ASLAN’DAN TARSUS

PROTOKOLÜNE TEŞEKKÜR

Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, her yıl olduğu gibi geleneksel hale getirdiği aşure gününü yine Kooperatif binasında yaptı.

Bu önemli günü tüm oda başkanlarını da davet etmişti. Ayrıca belediye başkanı HALUK BOZDOĞAN, çiçeği burnunda Tarsus Emniyet müdürü ALİ GARANLI , Alevi dedesi Kazım Ercan  Özer de katıldılar..

Başkan BEKTAŞ  ASLAN  yaptığı kısa konuşmada“Geleneksel hale getirdiğimiz bu önemli günün bir yenisinde beraberiz. Canlar davetimize hoş geldiniz.  Katılım gösteren herkese teşekkür ederim” dedi.

Bizde Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan ve tüm esnaflara teşekkür ediyoruz. Allah hayırlarını kabul eder inşallah.

Ben o gün   uzakta başka bir randevum olduğu için bu toplantıya katılamadım. Ama  gazetemiz adına bizleri temsilen Yazı işleri müdürümüz, Editörümüz Yakup Boncuk ve muhabirimiz Önder Erdoğan da hazır bulundular.

………….OOO………..

ÇAMLIYAYLA’DA GECEYE DAMGASINI VURAN İŞADAMI!

Geçtiğimiz gün Çamlıyayla’da 6. Geleneksel İğne Oyası Festivali vardı. 18 Ağustosta Ankaralı Ayşe sahne aldı. Ankaralı Ayşe söyledi de söyledi.

Sanatçı sonra sahneye Protokolü çağırıyor, plaket alıyor ve bu arada Mustafa Bobuş’u da çağırıyor. Bence  o geceye damgasını vuran  genç işadamı Mustafa Bobuş’tur.  Ankaralı Ayşe, Belediye başkanlarından daha çok MUSTAFA BOBUŞ’u anons etti. ANKARALI AYŞE  ilan etti. “İlan ediyorum. 2023 yılının Çamlıyayla Oya festivalinin şenliklerinin sponsoru MUSTAFA BOBUŞ olacak” dedi bunu ilan ederek elini kaldırdı.

N ekadar güzel bir samimiyet. Hiçbir sanatçı bir işadamını böyle gündeme getirmemiştir. Ankaralı Ayşe orada MUSTAFA BOBUŞ’u öve öve bitiremedi. “Mustafa bey benim kardeşim. Benim ikinci adresim Mustafa Bobuş’tur. Bunu böyle bilin” dedi. Oradaki seyirciler ve hazirun bunları dinledi. Alkışladı..

Bende bir hemşehrimiz olarak genç işadamı MUSTAFA BOBUŞ’u kutluyorum. 2023 yılının Çamlıyayla Oya festivalinin şenliklerinin sponsoru Mustafa Bobuş olacağı böylece ilan edilmiş oldu.

………….OOO………..

TARSUS DEMİRSPOR KULÜBÜNÜN

 KONGRESİ ERTELENDİ

Tarsus’taki amatör spor kulüplerinden Tarsus Demirspor kulübünün kongresi 21 Ağustos 2022 tarihinde yapılacaktı ertelendi.. Birinci kongrede çoğunluk olmadı ve ikinci kongre 28 Ağustos 2022 Pazar günü Eskiömerli mahallesi İstiklal caddesi üzerinde bulunan dernek binasında yapılacak. Kongre saat 11.00’de başlayacak olup kongrede yeni yönetim ve denetim kurullarının seçimi de yapılacak.

………….OOO………..

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN ATGİRMEZ

KADIN VE ÇOCUK

ATÖLYESİ’NDE YOK YOK

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde, Tarsus’un Günyurdu Mahallesi’nde hizmet veren Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde birbirinden güzel çalışmalar yapılırken, hem anneler hem de çocuklar bilgi ve eğlence dolu dersler alıyor. Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’ne gelen kadınlar, çocukları farklı atölyelerde eğitim alırken, kendileri de el becerilerini geliştirecek atölyelere katılıyor.   Atgirmez’deki atölyeden toplam 350 çocuk faydalanıyor.

Bu atölyede çocukların bilişsel, sosyal ve psikomotor becerileri geliştiriliyor

Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde çocukların bilişsel, sosyal, duygusal, öz bakım, dil ve psikomotor becerilerini geliştirmek ve desteklemek amacıyla çalışmalar yapılıyor. Güne sabah sporu veya devinimsel dans ile başlayan çocuklar, o günkü duygu durumları hakkında da öğretmenleri ile Çember Saati etkinliğinde sohbet ediyor. Dil etkinlikleri kapsamında bilmece, tekerleme, bulmaca, şiir ve parmak oyunları gibi etkinliklerle çocukların dil gelişimleri desteklenirken, Masal Atölyesi ile de hikaye anlatma, pandomim ve drama çalışmaları etkinlikleri hayata geçiriliyor.

Sanat Atölyesi eğitimlerinde; tuz seramiği, seramik hamuru ve oyun hamuru gibi malzemelerle çocukların ince motor becerileri destekleniyor ve bu atölye sayesinde çocuklar, kendi hayal güçleri ile özgün ürünler ortaya çıkarıyor. Sanat etkinlikleri kapsamında resim yapan minikler, parmak boyası, kuru boya ve pastel boya malzemelerini kullanarak serbest resim çalışmaları ortaya koyuyor. Kağıt işleri de yapan minikler; origamiden, yelpaze ve kukla yapmaya kadar birçok şey öğreniyor.

………….OOO………..

İNANDIOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Teksif Sendikası Tarsus Şubesi eski başkanlarından Necdet İnandıoğlu’nun kardeşi,

CEVDET İNANDIOĞLU’nun  vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Tarsus Şehir Mezarlığında toprağa verilen merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

………….OOO………..

İHRACATTA SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİNDE DEĞİŞİKLİK

Tarsus Ticaret Borsası İhracat Destek Ofisi Birimi ve URGE takımı tarafından 18 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İhracat Destekleri Hakkında Karar” ile İhracatta sağlanan devlet desteklerinde yapılan değişikliklerin neleri kapsadığı incelendi.

Karar kapsamında;.

İhracatçılara, pazara giriş belgesi ,yurt dışı marka tescil,pazara giriş projesi hazırlama,yurt dışı pazar araştırması,yurt içi ve yurt dışı fuar,marka alım,küresel tedarik zinciri,kira,tanıtım,faiz,kredi sigortası,tasarım ve ürün geliştirme ,marka ve TURQUALITY, zincir marka ve diğer bazı alanlarda muhtelif destekler verilecek.

Söz konusu Karar ile birlikte daha önce değişik düzenlemelerle sağlanan destekler tek bir mevzuatta toplanmış olup ihracatçı şirketlere ihraca ilişkin giderlerine yönelik sağlanan maksimum destek üst limitleri her takvim yılı başında (TÜFE + YÎ-ÜFE)/2 oranında güncelleneceği düzenlenmiştir.

MARKALAŞMAYA DESTEK

Kararla ayrıca, marka ve TURQUALITY, çok kanallı zincir mağaza, UR-GE projesi kapsamında yapılacak desteklemeler, ihracat konsorsiyumu, sektörel ticaret heyeti ve alım, sanal fuar organizasyonu ile tasarım organizasyonu desteklerine ilişkin kural ve miktarlar da belirlendi. Kararla belirlenen destek oranları; bakanlıkça belirlenen hedef ülkelere yönelik giderler için 20 puana kadar, hedef sektörlerde olması durumunda ise 5 puan ilave edilerek uygulanacak. Ödenecek destek miktarı her şartta desteğe konu giderlerin % 75’ini aşmayacak.

Ayrıntılar ve destek için Tarsus Ticaret Borsası İhracat Destek Ofisi hizmet birimi ile irtibata geçilmesini kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.

………….OOO………..

TARSUS’TA MERSİN DEVLET

VE OPERA BALESİ KONSERİ

TC Kültür Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Mersin Devlet Opera ve Balesi bugün Tarsus’ta bir etkinlik yapacak.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu imzasıyla yapılan davette 23 Ağustos 2022 günü saat 15.30’da bir konser verilecek.

Mersin Devlet Opera ve Balesi  saat 15.30’da Tarsus Müzesi girişindeki bölümde bir etkinlik yapacak.

………….OOO………..

TARSUS YENİCE’DE YANGIN

Tarsusa bağlı Yenice Mahallesi D-400 yolundaki geri dönüşüm tesisinde yangın çıktı. Dün çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin 3 saatlik müdahalesi ile kontrol altına alındı. Yangında 50 tonluk geri dönüşüm malzemesi, kullanılamaz hale geldi.

……….OOO………..

TARSUS İDMANYURDU KENTE  DÖNDÜ

TFF 2. lig beyaz grupta mücadele edecek olan Tarsus İdmanyurdu , Erzurum ve Afyon kamp proğramlarını tamamladı.Kendi sahasında çalışmalara başladı.

Yeni sezona 15’er günlük iki ayrı etapta kamp yaparak hazırlanan  sarı lacivertliler Erzurum’da güç depoladı. Daha sonra gittiği Afyon’da ise  4. hazırlık maçı oynadı. Sarı lacivertliler bu hazırlık maçlarının ikisinde 0-0, birinde  1-1 berabere kaldı. Sarı lacivertliler ilk iki maçta golsüz berabere kalıp 3. maçta Serik’i 2-0 yenmişti. Afyon kampındaki 4. hazırlık maçında ise takımımız    Fethiyesporla 1-1  berabere kaldı. Takımımız ikinci kampını da tamamladı kente döndü. Oyunculara izin verildi. Bundan sonraki çalışmalar Tarsus’ta devam edecek ve ligdeki ilk maçımız olan Erzincan maçına hazırlanacağız. Takımımızın ilk maçından puan almak için işi sıkı tutacağı belirtildi.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.