DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 21 Temmuz 2022

Tarsus Mektubu 21 Temmuz 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Temmuz 21, 2022 17:32
Tarsus Mektubu 21 Temmuz 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21 TEMMUZ  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

BAŞKAN SEÇER, ‘TARSUS VE ÇAMLIYAYLA

TARIMSAL DESTEK DAĞITIM

TÖRENİ’NE KATILDI 

Başkan  Vahap Seçer, ‘Tarsus ve Çamlıyayla Üzüm Sıkma Makinesi, Hamur Yoğurma Makinesi, Küçükbaş Hayvan ve Yem Dağıtım Töreni’nekatıldı. Tarsus Mezbahanesi’nde düzenlenen törende, Tarsuslu 15 ve Çamlıyaylalı 2 yetiştirici olmak üzere, toplam 17 yetiştiriciye 25’er adet küçükbaş hayvan ve yemleri teslim edildi. Törende Tarsus Dedeler Kooperatifi, Tarsus Sayköy Sulama Kooperatifi, Tarsus Ulaş Mahallesi Sulama Kooperatifi ve Tarsus Taşçılı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 1’er adet olmak üzere toplam 4 tane üzüm sıkma makinesi dağıtılırken; Tarsus’ta 20 mahalle, Çamlıyayla’da ise 5 mahalleye toplamda 25 adet hamur yoğurma makine desteği verildi. 

Tarımsal üretimin büyük önem taşıdığını belirten Başkan Seçer, “Tarım hayatın ta kendisi. Çünkü gıda olmazsa yaşam olmaz” dedi.Seçer,3 yıl önce başlattıkları ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ kapsamında en son 17 üreticiye dağıtılan küçükbaş hayvanlarla birlikte, Tarsus ve Çamlıyayla hattında 50 yeni işletme kurdukları bilgisini paylaştı. Ayrıca Seçer, “Proje başladığında küçükbaş hayvan verdiğimiz üreticilerden bu yıl 527 hayvan geldi. Toplamda da şu ana kadar 2 bin 220 yeni doğum olmuş” ifadelerini kullandı.

 “Tarım hayatın ta kendisi. Çünkü gıda olmazsa yaşam olmaz”

Üreticilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Vahap Seçer, “Tarım hayatın ta kendisi. Çünkü gıda olmazsa yaşam olmaz. Mutlaka üreteceğiz, üretimi yapacak olan da üretici. Ancak, devletin kurumları da üreticiyi destekleyecek. Bu dünyanın her tarafında böyledir”dedi.  

Devletin tarımı, dengeyi kurmak için desteklemesi gerektiğini söyleyen Başkan Seçer, “Yoksa üretim ve ekonomi olmaz. Türkiye’de her 4 kişiden biri tarımda çalışıyor. Bu insan tarımda çalışmayı bırakırsa boşta kalacak. Dolayısıyla iş bulamayan, evine aş götüremeyen insan da toplum için potansiyel bir sorun oluşturacaktır. Yani sosyal mesele, toplumsal bir mesele” diye konuştu.

Tarım alanında milletvekilliği döneminde de TBMM’deki komisyonda çalıştığını anımsatan Başkan Seçer, “Tarım alanında ciddi yasaların çıkmasına, hem pratikte hem teorikten edindiğim deneyimlerle katkı vermeye çalıştım. Şimdi belediye başkanıyım. Tarımın önemini ve değerini bildiğim için, bunun farkında olduğum için bu kadar önem veriyorum. Bir şeyin farkında olacaksınız ki değer veresiniz. Biz bunun farkındayız” dedi.

Mersin’de 3 yıldır önemli çalışmalar yaptıklarını ve hiçbir zaman bundan şikayet etmediklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi 3’üncü yılını doldurdu. Hiçbir ortamda ‘Belediyem fakir, asfaltım yok, param yok, hayvan alamam, yem veremem, destek yapamam’, gibi bir cümle kurmadım. Başkanın ekibinin, çalışma arkadaşlarının, bürokrasisinin de böyle bir söylemi olamaz. İmkanlarımızı sonuna kadar kullanır, hizmetlerimizi yaparız” ifadelerini kullandı.

“3 yıldır verilen destekler, üretici için büyük önem taşıyor”

Tarımsal alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Seçer, “Bu bölgenin çiftçilerinin bizden en çok istediği şey, sulama borusu desteğidir. Maalesef son 2 yılda boru fiyatlarını inceledim; hem plastik hem de çelik boru fiyatları son 2 yılda yüzde 400, yüzde 500 oranında artmış durumda. Biz boru dağıtımına 60 kilometre ile başladık ve kendimize 100 km hedefi koyduk. Şu ana kadar da Anamur’dan Tarsus’a vatandaşlarımıza, 3 yıl içinde toplam 162 km sulama borusu dağıttık. Biz bu boruları da, projesi olan üreticilerimize dağıtıyoruz” dedi.

Üreticiye sulama borusu desteği yanında, fide fidan desteği de sağladıklarını belirten Başkan Seçer, “Bizim derdimiz küçük üretici. Başta kadınlar olmak üzere, küçük üreticilere ne yapabiliriz, onun için gayret sarf ediyoruz. Son 3 yılda 1 milyon 491 bin adet değişik türde fide-fidan dağıttık. Özellikle denize yakın yerlerde, örtü altı üreticilere de destek veriyoruz. Orada da 225 üreticiye mikrobiyal gübre, 80 üreticiye sera naylonu, 800 üreticiye sera ipi ve sarı yapışkan tuzak desteklerimiz olacak. Şu ekonomik koşullarda, bu destekler üretici için çok büyük önem taşıyor”diye konuştu.

 “5 yıldan sonra bizim yeni hayvan bedeli ödememize gerek kalmayacak”

“Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesi kapsamında yeni üreticilere küçükbaş hayvanlarının teslim edileceğini söyleyen Başkan Seçer, söz konusu projenin, hayvancılık adına Mersin’e çok faydası olacak bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Her yıl 60 aileye 25’er adet olmak üzere toplamda 1500 adet küçükbaş hayvan dağıtıyoruz. Proje 5 yıllık bir proje. 5 yıldan sonra bizim yeni hayvan bedeli ödememize gerek kalmayacak. 2 yılda 3 bin hayvan aldık ve dağıttık. Bu yıl dağıtacağımız 1500 hayvanın 973 adedini satın almışız. Geri kalan 527 hayvan, 2 yıl önce proje başladığında verdiğimiz üreticilerden geldi. Toplamda da şu ana kadar 2 bin 220 yeni doğum olmuş. Bu yıl bunun sadece 527’sini geri almışız. Diğerlerini de belli bir zaman sonra üretici bize iade edecek ve biz yeni üreticilere vereceğiz. Proje bu şekilde ilerleyecek” ifadelerini kullandı.

………….OOO………..

TARSUS VE ÇAMLIYAYLA’DA

17 ÜRETİCİ DAHA SEVİNDİ

Çamlıyayla’dan 2, Tarsus’tan da 15 olmak üzere toplam 17 üreticiye daha küçükbaş hayvanlarını teslim edeceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Tarsus-Çamlıyayla hattında 3 yılda 50 yeni işletme kurduk. Burada esas olan; yaptığımız iş, attığımız taş gediğine otursun. Zaten o çark bir süre sonra artık kendiliğinden dönecektir. İnşallah gelecek yıllarda da bunu devam ettireceğiz. Bu yıl zaten sadece buradaki dağıtım değil; Anamur, Aydıncık, Akdeniz, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke ve Toroslar ilçelerindeki hayvan dağıtımlarını da gerçekleştirip, sayıyı toplamda 60 aileye tamamlamış olacağız” dedi.

Hayvancılık anlamında diğer alanlarda da önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden başkan Seçer, “Geçtiğimiz haftalarda Toroslar’da 35’i kadın 50 üreticiye kaz dağıtımını gerçekleştirdik. Her bir yetiştiriciye 100 adet yavru kazı, 600 kg yem desteği ile teslim ettik. Arıcılığa da destek veriyoruz.  Muazzam bal üretimimiz oluyor. Geçen yıl yine 55’i kadın 708 balcıya malzeme desteği yaptık. Bu yıl da kovan sahiplerine, 100-200 kovan arası bal sağım çadırı vereceğiz” diye konuştu.

………….OOO………..

TARSUS VE ÇAMLIYAYLA’DA

HAMUR YOĞURMA MAKİNASI DAĞITILDI

 “Tarsus Çamlıyayla hattına 25 adet hamur yoğurma makinası vereceğiz” 

Tarımsal alanda üreticiye bir diğer dağıtımın da alet ekipman olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Bu bölge üzüm diyarı. Dağıttığımız üzüm sıkma makinaları hayırlı olsun. Yine 25 adet hamur yoğurma makinası vereceğiz Tarsus Çamlıyayla hattına. Hangi köy isterse istesin 1 tane hakkı var. Şu ana kadar 160 talep gelmiş, 160’ını da bu dağıtımlarla tamamlamış olacağız. Bunun yanında; kooperatifler, birlikler, ziraat odaları aracılığı ile badem soyma, zeytin boylama, bitkisel atık kıyma, taş kırma, sap parçalama, erik boylama, ceviz soyma, destilasyon, dal parçalama makinaları gibi toplamda 214 adet makine ve ekipman desteği sağlamışız” ifadelerini kullandı.  

“Türkiye’de tarımsal planlamalar yapılırken, sürece yerel yönetimler de katılmalı”

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ni değerlendirdiği konuşmasında, “Örnek olabilecek bir proje. Projenin hem sürdürülebilirliği var, hem de proje kendi kendini destekliyor. Dolayısıyla bu projeyi hazırlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ben bu projelerin artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi. 

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Tarıma verilen bu destek gerçekten çok anlamlı. Çünkü pandemi, tarımsal üretimin bizim için yaşamsal olduğunu anımsattı. Peki niye Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu destekler başarılı oluyor? Çünkü yerelde yapılıyor. Yerelde burayı, en iyi yerel yönetimler bilir.  Onun için Türkiye’de planlamalar yapılırken, yerel dinamiklerin etkili bir şekilde bütün süreçlerin içinde olduğu bir şekilde yapılması gerekmektedir. Planlarken söz sahibinin yerel dinamikler olması gerekmektedir. Bunun başında da tabi ki belediyelerimiz gelmektedir” diye konuştu.

Mersin İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, canla başla çalışıp kırsala hizmet etmeye gayret ediyor. Gerçekten ben her zaman söylüyorum; tarıma, hayvancılığa, kırsala kim hizmet ederse onun önünde saygıyla eğilirim. Projeden hayvan almaya hak kazanan yetiştiricilerimize de, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, “Projenin 3’üncü yılına basmış bulunmaktayız. Gerçekten harika bir proje oldu. Vatandaşlarımıza bir katkıda bulunmak adına Sayın Belediye Başkanımız böyle bir proje üretti ve bize getirdi. Bizler de buna destek verdik. Yaklaşık 3’üncü yılımıza girdiğimiz şu günlerde, 4 bin 500 civarında hayvan dağıtıldı. Harika bir proje” dedi.

2020 yılında ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nden faydalanan yetiştirici İsmail Yiğit, “İlk hayvanları alanlardan biriyim. Bu yıl ilk 10 hayvanımı, kuzularımın iadesini yapıyorum. Çok güzel bir proje. Toplam 40 yavru aldım. İlk yıl 18, ikinci yıl 22 yavru aldım. Teşekkür ediyorum”diye konuştu. 

………….OOO………..

ÜZÜM SIKMA MAKİNESİ DESTEĞİ VERİLDİ

Tarsus’ta, Büyükşehir’in Üzüm Sıkma Makinesi Desteği Projesi’nden faydalanan Ulaş Mahallesi Sulama Kooperatifi Başkanı Celal Coşkun başkan Vahap Seçer’e teşekkür etti.

Coşkun  “Başkanıma tarımsal desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Ayrıca Ulaş Sulama Kooperatifi olarak aldığımız sulama borusu ve üzüm sıkma makinesi desteğinden dolayı da Ulaş köyü adına saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

…………..ooo………….

TARSUS’TA DA ESNAF PRİM VE

VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYOR

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer,  asgari ücrette yaşanan artışla birlikte kendi primini kendi cebinden ödeyen ve yanında çalıştırdığı personelinde SGK yükünü üstlenen esnaf ve sanatkarların 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla ödediği 4/b (Bağ Kur )priminin 2 bin 232 lira, yüzde 5 indirimli primin ise bin 908 lira seviyesine çıktığını belirterek, Mersin, Tarsus ve tüm ilçeler dahil  hiçbir esnafın bu prim yükünün altından kalkamayacağını söyledi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat  Dinçer, asgari ücrette yaşanan artışın esnaf ve sanatkarların başta SGK primi olmak üzere ödediği tüm vergi ve harçlar ile yanında çalıştırdığı personelin işveren payının artmasına neden olduğunu belirterek, esnafın üzerindeki vergi ve prim yükünün azaltılması için gerekli hibe ve desteklerin biran önce devreye konulmasını , ayrıca üretim, enerji ve hammadde maliyetlerinin azaltılmasını beklediklerini söyledi.

Başkan Dinçer asgari ücrette yaşanan artışla birlikte kendi primini kendi cebinden yatıran ve yanında çalıştırdığı personelinde SGK primini üstlenen esnaf ve sanatkarların 1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla ödediği 4/b (Bağ Kur )priminin 2 bin 232 lira, yüzde 5 indirimli primin ise bin 908 lira seviyesine çıktığını belirterek, hiçbir esnafın bu prim yükünün altından kalkamayacağını ifade etti. Dinçer, “ Son dönemlerde önlenemeyen akaryakıt zamları, üretim, hammadde, enerji ve döviz kurlarındaki artışla birlikte çok zor günler geçiren esnaf ve sanatkarlarımız yeni asgari ücretle birlikte artan SGK prim yüküyle birlikte tamamen yok olmaya mahkum edilmiştir” dedi.

Asgari ücrete getirilen artışın esnafın ödediği başta SGK primi olmak üzere tüm vergi ve harçların artışı ile yanında çalıştırdığı personelin işveren payının artışına neden olduğuna vurgu yapan Başkan Dinçer, “ Dolayısıyla asgari ücrette yaşanan artış, esnaf ve sanatkarlarımızın hem işletme maliyetlerini, hem de üretim maliyetlerindeki artışı beraberinde getirdi. Bu durumda esnaf ve sanatkarlarımızın ürettiği mal ve hizmetin fiyatının artmasını kaçınılmaz hale getiriyor. Ayrıca önlenemeyen bu fiat artışları ekonominin dengesini olumsuz yönde etkileyerek, işletmelerin sürekli ve devamlı üretim yapması ve istihdama olan katkısında sorun yaşamamasına neden olmaktadır”  dedi.

Başkan Dinçer, hammadde üretim maliyetlerinden elektrik, doğalgaz ve akaryakıtta yaşanan artışlar ve aynı zamanda üretimde kullanılan döviz bazlı ürünlerin maliyetindeki artışların esnaf ve sanatkarlar ile ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilediğinin altını çizerek, “Esnafımız önünü göremez hale geldi.

Üretim maliyetlerinde ve fiyatlarda belirsizlik hakim. Piyasanın ekonomik istikrara ihtiyacı var. Yaşanan bu durum hem yatırımların önüne geçiyor, hem de mevcut ekonomik çarkların işleyişinin bozulmasına neden oluyor. Bunun için devletimizden başta üretim, hammadde ve enerji maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi, esnaf ve sanatkarların üzerindeki vergi /prim yükünün azaltılması içinde gerekli hibe ve destekler için biran önce yasal düzenlemeler yapılmasını talep ediyoruz” şeklinde açıklamasını noktaladı.

………….OOO………..

TARSUS TSO’DAN YENİ BİR HİZMET DAHA

– Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası sayısal takograf kartı (dijital ehliyet) hizmeti verme yetkisini alarak yeni bir hizmet daha sunmaya başladı. Kamyon, kamyonet, otobüs sahipleri bundan böyle Mersin’e gitmeden işlemlerini Tarsus TSO’da sonuçlandırabilecekler.

Hizmet çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarına devam eden Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’nda son olarak dijital ehliyet de denilen sayısal takograf kartı hizmeti verilmeye başlandı. Tarsus TSO’nun sunduğu bu yeni hizmeti değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı H.Ruhi Koçak, ‘Üyelerimiz ve taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren esnaflardan gelen talepler üzerine gerekli başvurumuzu yaptık. 

Hizmet çeşitliliğimizin artırılması kapsamında yaptığımız görüşmeler neticesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yetkilendirilen Odamız, sayısal takograf hizmeti vermeye başladı.

Ticaretin en önemli unsurlarından biri olan karayolu taşımacılığını kolaylaştırmak amacıyla yürürlüğe giren sayısal takograf uygulaması ile üyelerimiz zaman kaybına uğramadan Odamız bünyesinde bu hizmeti alabilecek. Üyelerimiz ve taşımacılık sektörüne hayırlı olsun.’’dedi.

Başvurular E-Devlet üzerinden yapılacaktır.

…………….ooo…………..

TARSUS GÖKKUŞAĞI SPOR

 KULÜBÜ FUTBOLDA DA VAR

Tarsus futbolda yeni bir kulüp daha kazandı. Tarsus idmanyurdu eski futbolcularından Ali Altunkeser’in kurucusu ve sahibi olduğu Gökkuşağı Spor kulübü artık futbolda da faaliyet gösterecek.

Ali Altunkeser “Kulübümüz 2021 yılında kurulmuş olup Muay Thai Futsal Atletizim ve özel sporcuların tüm dallarına tescili var idi. Bugünlerde Futbol takımımızın da  tescili yapılmıştır.Tarsusumuza hayırlı uğurlu olsun inşallah.” dedi.

…………….ooo…………..

BÜYÜKŞEHİRİN PARLAYAN YILDIZI KAYA,

HEM SÖZLEŞME İMZALADI HEMDE VATANDAŞA

ÜÇÜK BAŞ HAYVAN VE HAMUR MAKİNESİ DAĞITIRDI.

Mersin Büyükşehir belediyesi Çamlıyayla koordinasyon başkanı Nail Kaya, Çamlıyayla belediye başkanı İsmail Tepebağlı ile belediye çalışanlarının maaşına yüzde 35’lik zammın imzasını gerçekleştirdi.

Belediye İş sendikası başkanı ve aynı zamanda Büyükşehir belediyesi Çamlıyayla koordinasyon başkanı olan Nail Kaya, her kesimle istişare eden biri olarak Mersin’de göze çarpıyor.

Kaya, imza töreninden sonra yine İlçede iki aileye onlarca küçükbaş hayvan desteği ve her mahalleye birer adet hamur makinesi de temin ettirerek çalışmalarına bir yeni halka daha ekledi

Ahmet Rıfat Akkoyuna konuşan Kaya, “bana verilen görev sorumluluğu içerisinde Çamlıyayla’da her kesime dokunmaya devam etmeye çalışıyoruz, bunları ben değil sayın büyükşehir belediye başkanımız Vahap Seçer talimatıyla olduğunu vurgulamak isterim dedi.

…………….ooo…………..

TARSUSLU GAZİLER , MERSİN’DE

KIBRIS BARIŞ HAREKATINI KUTLADI

Tarsus’lu Muharip Gaziler Kıbrıs Barış harekatının  48. yıldönümü münasebetiyle 20 Temmuz’da  dün Mersin’e gidip geldi.

 Muharip Gaziler Derneği başkanı Rasim Yuvarlakoğlu,  Kıbrıs Barış harekatının yıldönümü kutlamaları için Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan tarafından davet edildiklerini ve katılım gösterdiklerini söyledi.

…………….ooo…………..

ŞERİFE HASOĞLU DOKUCU’YA

TÜM KADINLAR HAYRAN

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu  Dokucu çalışmaları ile takdir topluyor. Dokucu’nun da hazır bulunduğu Altaylılar mahallesindeki Ötüken parkı içindeki atölyede  ziyarette, kursiyerlerin diktiği elbise ve diğer ev eşyalarını yakından inceleyen Meral Seçer, aldıkları eğitimle kısa zamanda muhteşem eserler ortaya çıkartan tüm kadınları tebrik etti.

 Meral Seçer: “Evimiz Atölye Projesi’nin bir kısmını burada gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

 Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, kadınlara yönelik proje çalışmalarının süreceğini kaydederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi Ötüken Vadi Parkı Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde kadınlarımız, dikiş atölyesinde eğitim alıyorlar. Yaptığımız sohbetlerde burada sadece maddi olarak değil, manevi olarak da çok mutlu olduklarını ve birlikte zaman geçirerek sosyalleştiklerini söylüyorlar. Biz de Mersinden Kadın Kooperatifi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hayat bulan ‘Evimiz Atölye Projesi’nin bir kısmını burada gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

 “Burada hep birlikte mutlu olmayı öğrendik”

 Dikiş atölyesinde eğitim alan kursiyerlerden Hülya Cavunt, “Ben buraya iki yıldır geliyorum. Pike yapmayı, nevresim yapmayı öğrendik. Ondan daha çok, burada hep birlikte mutlu olmayı öğrendik. Zamanımızı dolu dolu, pozitif bir şekilde, mutlu bir şekilde geçiriyoruz. Sonrasında üretmeye başladık ve ürettiklerimizi satabiliyoruz da. Bunun yanında dikişe de başladık. Kendimize ve çocuklarımıza kıyafetler dikmeye başladık. Bazı arkadaşlarımız diktikleri kıyafetleri satabiliyorlar. Yani maddi-manevi biz burada çok mutlu oluyoruz. Diğer kadın arkadaşlarımıza da tavsiye ediyorum.  Burası Ötüken Vadi Parkı, geçerken şöyle bir uğrasınlar. Gelsinler çayımızı, kahvemizi içsinler. Şöyle bir baksınlar, sonra zaten bağımlılık yapıyor. Vahap Başkanımıza katkılarından ötürü çok teşekkür ediyoruz. Allah kendisinden razı olsun” şeklinde konuştu.

………….OOO………..

TARSUS-KAZANLI TURİZM PROJESİ’

BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ

Çukurovalı iş adamları  Mersin Valisi Ali Hamza  Pehlivan’la yapılan görüşmede ‘Otomotiv Köyü Projesi’, ‘Bölgesel Havalimanı’, ‘Çeşmeli-Kız Kalesi Otoyol Projesi’, ‘Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi’ konularını dile getiren, Adana ve Mersin’i birbirine bağlayacak hızlı tren veya metro projesinin hayata geçirilmesi durumunda Çukurova’nın ivme kazanacağını vurgulandı.

Başkan Hüseyin Kış, iki kentin ortak kullanacağı ‘Çukurova Fuar Alanı’ fikrini de anlattı. Mersin’in batı yakasında “Kızkalesi, Cennet-Cehennem” gibi turizm bölgelerine daha etkin ulaşım sağlanması için bölgeye özel bir uydu projesinin hayata geçirilmesinin önemini dile getiren Başkan Hüseyin Kış, “Liman şehri olan Mersin’in daha geniş kapsamlı bir Organize Sanayi Bölgesi’ne ihtiyaç duyduğu açıktır. Adana ve Mersin’in gerçekleştirdiği kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde iki kentin gücünün birleştirilmesinden doğacak sinerji herkesçe görülecektir” dedi.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Çukurova adıyla daha geniş kesimlere ulaştırılabileceğini dile getiren Başkan Hüseyin Kuş, “‘Çukurova Müzik Festivali’ adıyla yeni bir proje hayata geçirilebilir. Çukurova Kalkınma Ajansı, Devlet Su İşleri ve Karayolları Bölge Müdürlüğü gibi büyük önem taşıyan kurum ve kuruluşların iki kentin sorunlarına daha duyarlı ve çözüm odaklı yaklaşması ile birlikte yeni projelerle sorunların çözülebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Başkan Hüseyin Kış’ı dikkatle dinleyen ve konulara hakimiyeti ile dikkat çeken Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ise çözüm yollarının birlikte aranabileceğini vurguladı.

………….OOO………..

TARSUS BELEDİYESİ BAĞLAR VE

GAZİLER MAHALLESİNDE KENTSEL

DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Tarsus Belediyesi vatandaşların yaşam konforunu iyileştirmek ve kentin cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak amacıyla Bağlar ve Gaziler Mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı. Bu kapsamda Belediye Meclis Salonunda, yerinde dönüşüm, vizyoner ve çözüm odaklı olarak hayata geçirilecek dönüşüm çalışmalarına ilişkin hak sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu sağlıklı ve vizyoner bir kent inşa etme çalışmaları kapsamında Tarsus’ta çarpık kentleşmeye ve atıl alanlara yönelik çözümler sürüyor Bu kapsamda İsmetpaşa Mahallesinin ardından Bağlar ve Gaziler Mahallesinde 1. Etap uygulama alanı dönüşüm planı Tarsus belediyesi tarafından gerçekleştirilmeye başlandı. Belediye meclis salonunda 30606 m2’lik alanda 1. Etap uygulama sahası içerisinde hayata geçirilecek çalışmalara ilişkin hak sahiplerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Kentsel dönüşüm projesine ait çalışmalar tanıtıldı. Mevcut durum analizleri ve sentez çalışmaları paylaşıldı. Planlama süreci ve ortaya çıkarılan alternatif tasarımlardan söz edildi. Taslak planda yapılaşmayı etkileyen plan notları ve dönüşüme yön veren yapılaşma koşulları anlatıldı. Söz konusu alanın ada bütünü yapılaşması ve vizyon planı görselleri paylaşıldı. Taslak planın öngördüğü yapılaşmalar vaziyet planları ve üç boyutlu modellerle mekânsal olarak yapılaşmayı gösteren detay cephe çalışmaları ile tanıtım videosu gösterildi. Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı ile ilgili merak edilen bazı konulara Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ve ilgili yetkililerce çalışmaya yönelik sunum eşliğinde bilgi verildi, sorular cevaplandı.

Toplantıda, Mimar Basri Gazi tarafından kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar ile ilgili hak sahiplerine bilgi verilerek vatandaşların soruları cevaplandırıldı ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

BAŞKAN BOZDOĞAN: “KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJEMİZ HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN”

Kentsel Dönüşüm çalışmalarına hız verdiklerini dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ” Bu projemizde amacımız elden edilecek karı halka dağıtmak, bu yüzden belediyemiz olarak çalışmayı yürütüyoruz.  Biz vatandaşlarımızın lehine olacak çalışma ne ise onu yapma gayretindeyiz. Bir kentte rantı halk yaratır, rantı da halka eşit dağıtmak gerekir. Kentimizin kalitesini yükseltecek kentsel dönüşüm çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Sağlıklı bir kent inşa etme yolunda İsmetpaşa mahallemizin ardından Bağlar ve Gaziler Mahallemizin 1. Etap dönüşüm çalışmalarına başladık. Mahallemiz değerlenecek ve bir marka haline gelecek, sağlıklı insan ancak sağlıklı bir kentte olur. Bu anlamda Bağlar ve Gaziler Mahallelerimizde hayata geçireceğimiz Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projemizin halkımıza ve kentimize hayırlı olmasını temenni ediyorum’’ diye konuştu.

………….OOO………..

ŞİŞECAM’DAN TARSUS’A MÜJDELİ HABER GELDİ

Cam ve kimyasallar sektörünün global oyuncusu Şişecam, Türkiye’ye değer katan yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Şişecam’dan Tarsus’a müjdeli haber geldi. Şişecam, işletme sermayesi dahil yaklaşık 3,4 milyar TL (185 milyon Euro) değerinde yatırımla Tarsus OSB’de günde 600 ton kapasiteli buzlu cam fırını ve yılda 20 milyon metrekare kapasiteli enerji camı işleme hattı kurmaya hazırlanıyor.

Şişecam, Tarsus’a yeni bir buzlu cam hattı yatırımı ve işleme hattı kararı aldı. 20 milyon metrekare kapasiteli tesis için 3,4 milyar TL yatırım yapılacak. Şişecam yeni yatırımıyla enerji camları sektöründe ortaya çıkabilecek arz açığını kapatmayı ve ihracat fırsatlarını değerlendirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Koçak: Gururluyuz, hayırlı olsun

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarsus OSB Başkan Vekili H. Ruhi Koçak, ‘’Çabalarımızın sonucunu görmek çok güzel. Mutluyuz. Şişecam gibi bir devin yatırımcılarımız arasında olması gurur verici. Bu yatırımın Tarsus ve bölgemize hayırlı olmasını dilerim.’’dedi.

Kırman: Değer katmaya devam ediyoruz

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Şişecam 87 yılı aşkın geçmişinde olduğu gibi olağandışı koşullara rağmen Türkiye için değer yaratmayı sürdürüyor. Güçlü küresel hedeflerimize farklı faaliyet alanlarında sürdürülebilir büyüme odağımıza uygun olarak yeni yatırım hamleleriyle yürüyoruz. Bunu yaparken dünyadaki trendleri izleyip yeni yatırım fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Artan enerji maliyetlerine karşın güneş enerjisinden elektrik üretimi maliyetlerinin düşmesi ve global arenada artan sürdürülebilirlik hassasiyeti etkileriyle buzlu cam ve enerji camı sektörü yeni fırsatlar sunuyor. Ülkemizin cam talebini en etkin şekilde karşılama ve ekonomimiz için değer yaratma önceliğimiz kapsamında dünyada ve Türkiye’de hızla büyüyen güneş enerjisi sektöründe ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirerek Mersin’e yeni bir buzlu cam hattı yatırımı ve işleme hattı kararı aldık. Bu yatırımın Şişecam’ın sürdürülebilirlik odaklı katma değerli ürün üretme stratejisine de katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Sektördeki ithalatı azaltacak

İklim krizinin de etkisiyle tüketicilerde ve ülke yönetimlerinde oluşan karbon salınımına yönelik farkındalığın, doğaya en çok karbon salınımına yol açan sektörlerden biri olan enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklara dönüşümü en öncelikli konu haline getirdiğini ifade eden Kırman, sözlerine şöyle devam etti:

“Enerjide arz/talep dengesinin bozulmasıyla birlikte hızla artan doğalgaz, elektrik ve yakıt fiyatları, fosil yakıtlara kıyasla maliyeti daha düşük yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebi artırdı. Yaşanan bu gelişmeler, güneş enerjisini elektrik üretimi için en uygulanabilir çözüm olarak öne çıkarıyor. Türkiye’de 2018 yılında 8 milyon metrekare olan enerji camları pazar talebinin yaklaşık 3 kat artarak 2022 yılında 23 milyon metrekare seviyesine çıkması bekleniyor. Biz de sektörde ortaya çıkan bu fırsatı Türkiye için bir değere dönüştürmek istedik. Mevcut durumda pazardaki talebin yüzde 64’ü ithalat ile karşılanırken geri kalan yüzde 36’lık kısım ise Türkiye’deki tek yerel üretici olarak Şişecam tarafından karşılanıyor. Yeni fırın ve işleme hattı yatırımımız sayesinde artan talebe karşılık vermenin yanı sıra, sektördeki ithalat oranını azaltmayı ve ihracat fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

………….OOO………..

ÇAMLIYAYLADA  MEYDANA GELEN KAZADA İKİ KİŞİ YARALANDI

Çamlıyayla ilçesinde meydana gelen iki ayrı kazada iki kişi yaralanırken, motorsiklet kazası ise kameraya yansıdı.

İlk kaza ilçeye bağlı Sebil Mahallesi’nde meydana geldi.

55 yaşındaki Mehmet Topal 33 NPR 05 plakalı motorsikleti ile seyir halinde iken ara sokaktan çıkan 01 FH 290 plakalı özel aracın caddeye çıkmasıyla son anda manevra yaparak yere savruldu.

Düşme neticesinde çeşitli yerlerinden yaralanan Mehmet Topal 112 ekiplerince Çamlıyayla devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

İkinci kaza ise Salim Çelik idaresindeki pikapta meydan geldi.

Tarsus Çamlıyayla Karayolu Sarıkavak mevkiinde meydana gelen kazada kontrolünü kaybeden Salim Çelik aracı ile takla attı.

Olay yerine gelen 112 ekipleri ve Jandarma timleri yaralıya ilk müdahaleyi olay yerinde yaptı.

İlçe devlet hastanesine kaldırılan yaralıya müdehale yapılırken Jandarma ekipleri ise güvenli trafik akışı için kontrollü geçişe izin veriyor.

Her iki kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı

………….OOO…………

TARSUS’UN YÜZ AKI OLAN FİRMALARA TEŞEKKÜR

İstanbul Sanayi Odası (İSO), KOBİ’lerin karnesi niteliğindeki İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu raporunu açıkladı. Listeye Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı 2’si yeni olmak üzere 4 firma yerleşti.

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021’’ araştırma raporunun sonuçlarını değerlendirdi. Koçak açıklamasında, ‘’Artan maliyetler ve yaşanan tedarik güçlüklerine rağmen bu zorlu ekonomi koşullarında İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 yılı listesine girme başarısı gösteren firmalarımızı öncelikle tebrik ediyor ve yöneticilerini kutluyoruz. Listeye ilk kez yerleşen Yılbor ve Koluman Otomotiv’i ayrıca kutluyorum. Listeye yerleşen diğer iki firmamız Teknik Masura ile Güney Süt’ün başarılarının devamını diliyorum. Daha çok üretim, istihdam, ihracat ve karlılık için sanayicilerimizin ortaya koyduğu güçlü potansiyelin daha fazla teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz.’’

Listeye giren firmalar şöyle:

1 -Yılbor Boru Plastik Petrol San. ve Tic. A.Ş. -74. sıra  (Tarsus TSO)

2- Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. -119. sıra (Tarsus TSO)

3- Teknik Masura Ambalaj Kağıt Geri Dönüşüm San ve Tic. A.Ş- 222.sıra (Tarsus TSO)

4 – Güney Süt Sanayi ve Gıda Maddeleri Ticaret A.Ş – 477. sıra (Tarsus TSO)

………….OOO…………

TARSUSTA GÖREVLİ POLİS MEMURU TRAFİK KURBANI OLDU

 Tarsus ‘ta görevli 38 yaşındaki trafik polisi bir tırın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Olay, Pozantı gişelerinde meydana geldi.

Tarsus Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik amirliğinde görevli polis memuru Kemal Eren, Tarsustaki görevini tamamladıktan sonra Pozantı’daki ailesine gitmek için Tarsus’tan ayrıldı.

Yolcu olarak bulunduğu araçtan Pozantı gişelerinde inen polis memuru Kemal Eren karşıya gecmek isterken bir Tırın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Pozantı devlet Hastanesi’ne kaldırılan 3 çocuk babası Kemal Eren tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

Olayı duyan Tarsus Emniyet müdürlüğü personelleri Pozantı’ya hareket etti.

Polis memuru Eren’in Adana İlçesi Pozantı’da düzenlenecek törenle defnedilmesi bekleniyor.

Trafik ekibi mesai arkadaşları ise kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Tarsus Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik amirliğinde görevli Kemal Eren bir tırın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Başta merhuma rahmet, ailesine ve emniyet teşkilatına başsağlığı dileriz.

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort