DOLAR 30,8747 0.09%
EURO 33,2698 -0.08%
ALTIN 2.001,680,08
BITCOIN 1594845-0,87%
Mersin
15°

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 21 Kasım 2022
197 okunma

Tarsus Mektubu 21 Kasım 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Kasım 21, 2022 21:45
Tarsus Mektubu 21 Kasım 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21 KASIM  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO……….. 

TARSUS ‘A BAĞLI  BAZI KÖYLERDE

SULAMA SUYU BORU DÖŞEMESİ

Tarsus ‘a bağlı  bazı köylerde sulama suyu boru döşemesi devam ediyor. Konu hakkında edinilen bilgiye göre,  Tarsus’un Çavuşlu, Yanıkkışla, Karakütük, Çokak Civarında Köylerimize ait, Çiftçilerimizin 2500 dekar Tarımsal Arazinin Sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan, 7 bin 344 metre uzunluğunda HDPE boru döşeme işlemi tamamlandı.

Dün  itibariyle 1450 metrelik kısımda imalatlar tamamlanmış olup projenin bir an önce faydaya dönüşmesi maksadıyla çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir.

………….OOO……….. 

TARSUS BEGONVİL ÇOCUK

 GELİŞİM MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin aileler için güvenli, minikler için ise kaliteli eğitim hizmetine kavuştukları kreşlerine bir yenisi daha eklendi.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yer alan Tarsus Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi faaliyetlerine başladı.

Çalışan annelerin en fazla ihtiyaç duyduğu kreş sorununa çözüm olan Mersin merkezdeki Adile Teyze ve Münir Özkul kreşlerinin ardından, Tarsus’ta Şehitishak Mahallesi’nde açılan 70 öğrenci kapasiteli Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi’nden, 36-72 ay aralığındaki çocuklar faydalanabilecek. Büyükşehir’in açtığı Çocuk Gelişim Merkezleri’ne önümüzdeki günlerde, Toroslar Halkkent Sosyal Yaşam Merkezi içerisinde bir kreş daha eklenecek.

Velilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı

Tam gün eğitim veren Begonvil Çocuk Gelişim Merkezi’ne çocuklarını emanet eden velilere yönelik, ‘Çocuk-ebeveyn iletişiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği, ebeveyn tutumu ve kuralların ne şekilde uygulanacağı?’ konularını içeren bilgilendirme toplantısı da yapıldı. Psikolog Nazlı Cemre Dursun’un slayt eşliğinde gerçekleştirdiği toplantıda, velilerin yaşadıkları durumlar dinlenip, görüşler aktarıldı.

Tanışık: “Tarsus’ta ilk çocuk gelişim merkezimizi açtık”

Büyükşehir Çocuk Gelişim Merkezleri Koordinatörü Özlem Tanışık, “Mersin sınırları içerisinde üçüncü, Tarsus’ta ilk Çocuk Gelişim Merkezimizi açtık; vatandaşlarımız bunu coşku ve heyecanla karşıladılar. Aynı coşku ve heyecanı bugün biz de hem miniklerimizle, hem de ebeveynlerimizle birlikte yaşıyoruz” dedi.

Ebeveynlere yönelik bilgilendirme toplantısının verimli geçtiğini kaydeden Özlem Tanışık, “Kayıt sürecinde ebeveynlerin okula uyum süreci ve aynı zamanda ‘ebeveyn-çocuk tutumları’ ile ilgili desteğe ihtiyaçları olduklarını gözlemlediğimiz için, bu toplantıyı yaptık” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görevli psikolog Nazlı Cemre Dursun ise, “Yeni açılan kreşimizde ebeveyn tutumları üzerine bilgilendirme yaptık. Umarım faydalı olabilmiştir. En azından onların da bakış açılarında değişiklik yarattıysak, ne mutlu bizlere. Velilerin enerjisi güzel” diye konuştu.

“Bizim yapamadığımız şeyleri, burada daha çok benimsetebiliyorlar”

Velilerden Tayfun Karaçor, Çocuk Gelişim Merkezi’ni oldukça beğendiklerini söyleyerek, “Herkes gayet sıcakkanlı, olumlu. Kızım da zaten neşe içerisinde geliyor. Okuldan eve de gayet mutlu bir şekilde geliyor. Sunum da yerindeydi ve güzeldi. Anne-baba tutumlarıyla alakalı, güzel bir şekilde bilgilendirildik” dedi.

Çocuğunun kreşe başlamasıyla daha mutlu olduğunu belirten Yeliz Karaca, “Öncelikle tabii ki öğretmenlerden dolayı teşekkür ediyorum. Çok güler yüzle karşıladılar. İyi olacağını düşünüyorum. Sunumu çok değerli buldum. Çok önemli bilgiler aktarıldığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Kızının okul öncesi eğitim almasından dolayı sevinçli olduğunu vurgulayan Nadir Sarı da, “Kızım buraya severek geldi. İstediği bir yerdi zaten. Başvurumuzu yapmıştık. Belediyemize bu verdiği hizmet için teşekkür ediyoruz” dedi.

Çocuğunun kreş eğitimi almasından dolayı memnun olduğunu belirten Fatih Karaca ise, “Gayet güzel, olumlu bir şey. Bizim için de iyi oldu. Çocuğumuzu güvenerek getirdik. Bizim yapamadığımız şeyleri, burada daha çok benimsetebiliyorlar. Biz de destek veriyoruz, onlar da destek veriyor, ikisi bir arada güzel gidiyor” dedi.

………….OOO……….. 

TARSUSLULAR 3 GÜN BOYUNCA GENÇ

MÜZİK AKŞAMLARI’NDA BULUŞTU 

Tarsus Belediyesi tarafından 3 gün boyunca süren Genç Müzik Akşamları eşsiz bir dinletiyle gerçekleştirildi. Tarsus’u sanatla, kültürle buluşturmaya devam eden Tarsus Belediyesi, klasik müzik ile geleneksel müziği sanatseverlerle bir araya getirdi. Birbirinden özel parçaları çalan genç sanatçılar, müzikseverlerden tam not aldı. Başkan Bozdoğan, Tarsus’un aydınlık yüzünün bu kentin mayasında var olduğunu söyleyerek, gençlerle gurur duyduğunu ifade etti.

Tarsus kültürü, kentin sanat dokusuyla bir araya gelerek unutulmaz dinletilere ev sahipliği yaptı. Dünya çapında Türkiye’yi temsil eden genç yetenekler, Saint Paul Kilisesi’nde sahne alarak eşsiz bir dinletiye imza attı. Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen konser ile Tarsus sanatla bir araya geldi. 3 gün boyunca süren Genç Müzik Akşamları’nın ilk gününde kemanda Ada Yalın, piyanoda ise Deniz Akalın konser verdi. İkinci gün piyanoda Deniz Akalın, klarnette ise Gizem Nur Bodur sahne aldı. Konserin son gününde ise bağlamada İsmail Enis Anıtoğlu ve Nuri Efe Sel birbirinden güzel eserleri çaldı. 3 gün boyunca yoğun katılımın olduğu konserde unutulmaz eserler seslendirildi. Genç sanatçılar, Tarsuslular tarafından büyük bir beğeni ile dinlendi.

 ………….OOO……….. 

“TARSUS’UN O AYDINLIK YÜZÜ BU

 KENTİN ZATEN MAYASINDA VAR”

Tarsus’un her dokusunda sanatın var olduğunu söyleyen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan  “ Bu kentte eşikler medeniyeti dediğiniz zaman o deyime farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Güvenlik olarak bakabilirsiniz. Özgürlük olarak bakabilirsiniz. Ya da daha ileri giderseniz sınırsız ve sınıfsız toplumdan bahsedebilirsiniz. Ama bunun ötesinde Tarsus’ta var olan 10 bin yıllık bir kentin kimliği, kültürü ve bunun getirdiği çok önemli bir bilinç var. Ama bu kentin çok güzel gençleri, kadınları ve insanları var. Özellikle gençlerimiz ve kadınlarımız bu kentin havasını dokusunu hangi şart olursa olsun, neye niyet ettiklerini hiçbir zaman unutmadan sadece kısmetine düşenlerle yetinmeyecekler. Tarsus’un o aydınlık yüzü geçmişten gelen o çağdaşlaşma yüzü bu kentin mayasında zaten var.” ifadelerini kullandı.  

“ONLARIN HER TÜRLÜ EĞİTİMİNDE, BAŞARILARINDA BELEDİYE OLARAK YANLARINDA OLACAĞIZ”

Gençlerle gurur duyduğunu belirten Başkan Bozdoğan “Onlar bizim evladımız. Eminim yurt dışında da bizi çok iyi temsil edecekler. Onların her türlü eğitiminde, başarılarında belediye olarak yanlarında olacağız. Aynı zamanda son başvurusu 3 Aralık’a kadar olan 100 kişilik bir çocuk korosu oluşturuyoruz. Bunlar yurt dışında bizi temsil edecekler. Bu konuda duyuruları yapıyoruz ama sizlerde yardımcı olursanız Tarsus’un o muhteşem çocuk korosunu ortaya koyarsak çok mutlu olurum.” dedi ve teşekkürlerini iletti.

………….OOO……….. 

SERVİS ELEMANI KURSU BİTTİ,

ŞİMDİ İŞ ZAMANI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezinin öncülük ettiği Yetenek Dönüşüm Projesi, sektörün ihtiyaçlarına yönelik Finans-Muhasebe, Yönetim-Organizasyon, Satış-Pazarlama- Dış Ticaret-Lojistik” alanlarında gerçekleştirdiği mesleki eğitim seferberliğine ‘Turizm’ alanını da ekledi. Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, Yenişehir Halk Eğitim Merkezi ve Mersin Divan Otel işbirliğinde açılan Servis Elemanı (Garson) sertifikasyon programıyla, turizm işletmelerinin personel ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.

Servis Elemanı (Garson) sertifikasyon programına ev sahipliği yapan Mersin Divan Otel’de belgelerini alan kursiyerler, eğitimde gördükleri konularda da hünerlerini sergilediler. Kursiyerler, eğitmen eşliğinde ‘Servis çeşitleri, masa örtü ve peçete katlama çeşitleri, kuver açma, sunum’ gibi konularda örnekler sergilediler.

Özada: “İstihdama katkı sunacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz”

Hedeflerinin, yeni dünya düzenine Mersin olarak işgücünü adapte edebilmek, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik mesleki eğitim kursları düzenlemek olduğunu ifade eden ve bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İşkur ile gerekli protokolleri imzaladıklarını belirten Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü Serkan Özada, “İl Milli Eğitimle imzalamış olduğumuz protokol mesleki eğitim kurslarına, ayrıca ortak kariyer etkinlikleri düzenlemeye yönelik. İşkur’la imzalamış olduğumuz protokol ise, adayların iş arama sürecinde danışmanlık yapmamıza yönelik. ‘Yetenek Dönüşüm Projesi’nin farkı da burada ortaya çıkıyor. Bizler hobi kurslarından ziyade;  işgücü piyasasının, firmaların, işverenlerin beklentilerine ayak uydurabilecek, istihdama katkı sunacak projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Birçok sektörün ihtiyaçlarına yönelik mesleki eğitim programlarını hayata geçirdiklerini kaydeden Özada, “Önümüzdeki süreçte Kariyer Merkezi olarak, turizm sektörünün personel ihtiyaçlarına yönelik olarak rezervasyon elemanı, kat görevlisi, ön büro memuru gibi alanlarda da sertifika programları açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tuncer: “Bu programlar, sektöre kaliteli personel yetiştiriyor”

Projenin katılımcılara çok özel bir imkan ve fırsat sunduğuna dikkat çeken Divan Otel Mersin Genel Müdürü Berati Tuncer, “Bu tür sertifika programları, içinden geçtiğimiz şu süreçte, ihtiyaç duyduğumuz arkadaşlarımızın yetişmesinde pay sahibi oluyor. Hayatınızın bundan sonrasında önemli olan şeyler, mücadele ve güler yüz. Çünkü bizim işimizin en önemli noktasından bir tanesi güler yüz ve samimiyet” diye konuştu.

Avcı: “Doğru personeli, doğru yerden almak çok önemli”

Projenin sektör için çok önemli ve ihtiyaç karşılayacak bir yapıda olduğunu ve kursiyerler ile mutlaka iş görüşmesi yapacağını söyleyen Forum Suit Otel Yetkilisi Didem Avcı, “Çalışmayı çok beğendim. Çünkü, gerçekten sektörün ihtiyacı olan bir süreçteyiz. Turizm sektörü olarak personel ihtiyacı çok fazla, çok açık var. Doğru personeli, doğru yerden alabilmek önemli. Bunun için bu eğitim çok iyi olmuş. Sürekliğini ümit ediyoruz. Doğru insanı bu şekilde bulacağımıza inanıyoruz” dedi.

Küpeli: “Sektörün böyle bir projeye ihtiyacı vardı”

Hosta Park Otel Genel Müdürü Serdar Küpeli ise, sektörün böyle bir projeye gerçekten çok ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Sektörün ana teması ve ihtiyacı olan bir eğitim olmuş. Katılımcı arkadaşlar, sektöre yeni giren arkadaşlar ilerde daha başarılı olacaklar. Gençlerimiz, artık ufukları açık bir şekilde inşallah başarılı olacaktır. Bu tür projelerin devamını diliyorum” diye konuştu.

Katılımcılar, aldıkları eğitimden son derece memnun

Kariyer Merkezi’nin düzenlediği programların kaliteli olduğunu sosyal medya hesaplarından gördüğünü ve bu nedenle kursa katıldığını söyleyen Mert Üstün, “Bu sertifikadan sonra, bize istihdam sağlanacağı bilgisi verildi. Üniversitede de turizm alanında ilerleyeceğimden dolayı, böyle bir kursa katıldım. Büyükşehir Belediyesi’nin, dışarıdaki kurslara göre daha kapsamlı bir eğitim verdiğini gördüm ve kursa katıldım” şeklinde konuştu.

Aldıkları eğitimin çok kaliteli olduğunu söyleyen Kudret Yalçınkaya, “Turizm otelcilik deneyimim daha önce vardı, ama sertifikalarım eksik olduğu için iş deneyimlerinde biraz sorun yaşıyordum. O yüzden bu kursa katılım sağladım. Hedefim turizm ve otelcilik. Dışarıdaki kurslardan daha profesyonel olduğunu düşünüyorum. Ayrıca müfredat Milli Eğitime uygun olduğundan dolayı, benim için çok büyük bir artısı var” dedi.

Verilen eğitim sayesinde, bildiğini sandığı, ama gerçekte bilmediği birçok bilgiyi edindiğini söyleyen Serhat Laşer Can Duman ise, “Hedefim bu sektör üzerine yoğunlaşıp, mümkünse işe girip hayatıma devam etmek. Açıkçası dışarıdan alacağımız kursların bu kadar etkili ve güzel olacağını düşünmüyorum. Ayrıca dışarıdan alacağımız eğitimlerin, belli bir maliyeti oluyor. Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun, kursu bize ücretsiz sağladı” ifadelerini kullandı.

 ………….OOO……….. 

TABİT  45 KM’LİK ZORLU BİR PARKURU BAŞARIYLA TAMAMLADI
Tarsus Kent Konseyi Bisiklet Topluluğu pazar turu başarılı geçti.

 Tarsus , Kayadibi, Sağlıklı, Sıraköy, Muhat, Tarsus . 45 km’lik zorlu bir parkur oldu ama güzel de oldu.
Gökhan Özberk ve arkadaşları pazar günü de boş durmadı. Ekip  Tarsus , Kayadibi, Sağlıklı, Sıraköy, Muhat, Tarsus  hattında  45 km’lik zorlu bir tur yaptı.

………….ooo..……….

AMATÖR 1. KÜMEDE YENİ LİDER KAVAKLISPOR 

Amatör 1.  Küme Tarsus Grubunda  çekişmeli maçlar oynandı.

Tarsus’ta  Kavaklıspor, Barbaros’u 3-2 yenerek liderliği eline geçirdi. Şampiyonluk mücadelesi veren Yenicespor ise Yıldırımspor’a 4-2 yenilerek kan kaybetti. 

Haftanın bir diğer mücadelesinde Aliefendioğluspor, Berdanspor’u 3-2 yenmeyi başardı. Yeşilkuyuspor ise Reşadiyespor’u deplasmanda 4-1 yenerek rahat bir nefes aldı.

Kaynak. Uğur Sandal

………….ooo..……….

TİY , ESENLER’E 2-0 MAĞLUP

TFF 2. Ligde zor günler yaşayan Tarsus İdman Yurdu  dün İstanbulda Esenler Erokspor’a konuk oldu.

Esenlerspor,   Tarsus İdman Yurdu  maçının ilk yarısı golsüz bitti.  Dün İstanbulda

Esenler Erokspor Stadyumunda oynanan maçta Tarsus İdman Yurdu  , 2. yarıda Esenler Erokspor dan 2 gol yedi ve mağlup oldu.

………….ooo..……….

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

cam show
skype show
skype cam show
whatsapp cam show
cam show
skype show
skypecam show