DOLAR 16,6970 0.32%
EURO 17,5287 0.73%
ALTIN 970,99-0,19
BITCOIN 319156-3,88%
Mersin
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 21 Haziran 2022

Tarsus Mektubu 21 Haziran 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Haziran 21, 2022 09:56
Tarsus Mektubu 21 Haziran 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

21 HAZİRAN 2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

TARSUS’TA TARIM İŞÇİLERİNİN SERVİSİ YANDI

Tarsus’ta dün tarım işçilerini taşıyan servis aracı yandı. Tarsus ‘ta tarım işçilerini taşıyan servis aracı bilinmeyen bir nedenden dolayı alev alev yandı. Alınan bilgiye göre F.E.nin kullandığı 47 AAY 784x plakalı dolmuş tipi servis aracı Takbaş Mahallesi Kartal Tepesi bölgesinde motor kısmından henüz bilinmeyen bir nedenle yanmaya başladı.Durumu fark eden sürücü aracı durdurdu ve içinde tarım işçilerinin bulunduğu aracı boşalttı. İhbar üzerine olay yerine intikal eden Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahale ederek yangını söndürdü. Şans eseri olayda yaralanan olmadı.

………..ooo……….

ÜMRAN YILDIRIM,  KÜTÜPHANEYE

KATKI SUNANLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği, faaliyetlerini sürdürürken yeni yeni aktivitelere imza atıyor.

Özellikle kurucu onursal başkan Bayram Yıldız’dan başkanlık bayrağını devralan Ümran Yıldırım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarının çabalarıyla her gün yeni yeni etkinliklere imza atılıyor. Bizde Tarsus Kazan Ben Kepçe diyerek açılışa katıldık.

Kaymakamlık hizmet binası yanında Otel Zorbaz  arkasındaki dernek binasında bu kez muhteşem bir kütüphane, fotoğraf ve müzik köşesi açıldı. Dernek üyelerinden  birçoğunun destek ve katkılarına yönetim kurulu üyeleri ve Ümran Yıldırım da  destek vererek güzel bir kütüphane oluşturdular. Bu kütüphanede yaklaşık bine yakın eser bulunuyor. yine burada Tarsus’un yerel gazeteleri de halkın okuması için bulunduruluyor.

Başkan Ümran Yıldırım, yönetim kurulundaki arkadaşları ve bazı üyelerinin  katkıları ile böyle bir köşe oluşturup kütüphane kurduklarını belirterek “Bu kütüphanemizde  birbirinden güzel ve değerli eserler var.Yine ayrıca Tarsus’un tarihi ve eski fotoğraflarından oluşan bir köşe oluşturduk. Ayrıca müzik köşemiz var. Burada Onursal başkanımız sanatçı Fahri Işık abimizin de destekleri ile müzik aletleri ve plaklar yer alıyor. Onursal başkanımız Bayram Yıldız ile Fahri Işık’ın da fotoğraflarının yer aldığı bir köşe oluşturduk. Bu kütüphanemize destek veren katkı sunan herkese teşekkür ederim. Ayrıca bu kütüphanemiz için kitap bağışlarını kabul ediyoruz. Yeni üye kayıtları da yapıyoruz. herkesi TARDOBDER’e katılmaya bekliyoruz” dedi.

………….OOO…………

TARSUSLU GÜREŞÇİ BAŞPEHLİVAN OLDU

Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen 18. Salbaş Karakucak Güreşlerinde başpehlivan Tarsus Belediyesi’nden İsa Göçen oldu.

Müsabakalar sonunda finalde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Halil Hopur’a üstünlük sağlayan Tarsus Belediyesi sporcusu İsa Göçen başpehlivan oldu. İkinciliği Halil Hopur alırken Hatay’dan Enes Kargı ve Tarsus’tan Adem Uzun da üçüncü olarak kürsüye çıktı.Dereceye giren güreşçiler madalyalarını Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’den aldı.Çeşitli illerden 500 güreşçinin katıldığı Salbaş Karakucak Güreşlerinde toplam 55 bin 500 TL para ödülü dağıtıldı.

……………OOO…………..

TIR SULAMA KANALINA DÜŞTÜ

Tarsus ‘ta  dün kontrolden çıkan tır sulama kanalına devrildi.Kenan A. idaresindeki 33 AFP 400 plakalı tır, Alifakı Mahallesi’nde henüz belirlenemeyen bir nedenle kontrolden çıkarak sulama kanalına devrildi.Sürücü Aslan, kendi imkanıyla kanaldan çıktı.Bölgeye çağrılan çekiciyle tır sulama kanalından çıkarıldı

……………OOO…………..

KIZILAY İLKYARDIM MERKEZİ

EĞİTİM VERDİ

Silifke Kızılay İlkyardım Merkezi uzman eğitmenleri tarafından Tarsus  belediyesi  personellerine İlkyardım eğitimi gerçekleştirildi.

Eğitime katılan personellerimize, acil durumlara zamanında ve doğru müdahalenin nasıl yapılacağı sözlü ve uygulamalı olarak anlatılarak, bilgileri tazelendi.

………….OOO…………

TARSUS İDMAN YURDUNDA

KONGRE BUGÜN YAPILIYOR

TFF 2. ligde yer alan Tarsus İdman Yurdu, 21 Haziran 2022 tarihinde saat 17’da  kongre yapacak. İlk kongre tarihi  31 Mayıs olarak açıklanırken o tarihte çoğunluk bulunamamıştı. Şimdi ikinci kongre çoğunluk aranmaksızın  21 Haziranda saat 17.de Belediye Nikah salonunda yapılacak. Mevcut yönetimde Ali İlk başkanlık yaparken yeni kongrede aday olmayacağını açıklamıştı. Başka aday bulunmuyor.

………….OOO…………

TARSUS’UN ÜZERİNDE DOLAŞAN KARABULUTLAR

Tarsus’un son 20 yılına bakıyoruz. Hep büyük işyerleri kapanmış.

Türkiye’nin sayılı holdinglerinden Karamehmetler’e ait iki tane Çukurova fabrikası kapandı.

Yine sayılı büyük fabrikalarımızdan iki tane Berdan Tekstil kapandı. Bunlar Orsada işlem gören şirketlerdi.

Yidaş, Karam Yağ Fabrikası ve 50’nin üzerindeki Çırçır fabrikası da cabası.

Yine Yabancı Diller Yüksek Okulu kapandı. Tarsus’un Organize Sanayi Bölgesi , Büyükşehir sınırları genişletilerek elinden alındı.

Bunlar kapanırken hiç yeni açılan bir yer yok mu diye sorabilirsiniz.

Elbette var.

Bir Afra açıldı. Kısa sürede kapandı, yerine açılan büyük AVM’lerde kapandı ve o devasa bina yıllardır kapalı, durduğu yerde çürüyor.

Berdan1 fabrikasının yeri TARSU AVM oldu. Ama gidin bakın daha 2-3 yıl içinde orada tüm işyerleri sık sık ya kapanıyor, ya isim değiştirip ayakta kalmaya çalışıyor. Dün MEDYAD Başkanı Okan çalışkan bir tivit atmış. “Bu gidişle TARSU da kapanacak” diye. Hep kapalı işyerlerinin fotoğrafını çekmiş. Bir değil. iki değil, üç değil. Daha çok işyeri kapalı. kiralar yüksek, gelir gideri karşılamıyor. Ve TARSU da yakında kapanırsa şaşmayın. İyi olacak diye hiç umudum yok çünkü.

xx

MEDİCAL PARK

Yine bu kente son 5-10 yıl içinde açılan ve  önemli bulduğumuz kuruluşlardan MEDİCAL Park hastanesi de yakında bu kenti terk ediyor.

Tarsus’ta faaliyette bulunan özel sağlık kurumlarından Medical Park Hastanesinin, genel merkez tarafından kapatılacağı haberi herkesi üzdü.

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. tarafından çalışanlara gönderilen yazı da Tarsus Medical Park  Hastanesinin 30 Haziran itibariyle faaliyetlerini durduracağı belirtildi.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Şirketimiz yönetimsel kararı gereği, MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. Tarsus Şubesinin 30.06.2022 tarihi itibariyle faaliyetlerine son verilmesi kararlaştırılmıştır” denildi. 300 çalışanı ile yaklaşık iki bin kişiyi etkileyecek olan Medical Park’ın kapanması Tarsus’ta infial yarattı.

Bu da kentimizin üzerinde dolaşan ayrı bir kara bulut!

Ne diyelim.

İnşallah yarın daha iyi olur dedikçe, bu kentte işler tersine gidiyor.

Çünkü buranın adı TERS-ÜS!

Bunun başka izah tarzı kalmadı artık..

………….OOO…………

ARATOS FELSEFE DERGİSİNİN

111. SAYISI YAYINLANDI

Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe, kültür ve sanat dergisinin 111. sayısı çıktı. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış filozof Tarsuslu Aratos alan derginin, 111. sayısının konu ve yazarları şöyle: Aydınlanma olmadan felsefe olmaz/Sunu (Uğur Pişmanlık), Çizgiyle/Karikatürler (Herluf Bidstrup), Sarı Devrik Bakışlar (Havva Ağral), Sanatın Sır’lanan Serüveni (Hasan Çapik), Toprak Yanarsa (Ali Özenç Çağlar), Sotadan Stoaya (Uğur Pişmanlık), Herkesin Herkese Karşı Savaşı Tarsus (Prof. Dr. Doğan Göçmen), 2. Stoa Felsefe Festivali Programı.

Tarsus’un tek entelektüel yayını olan Aratos felsefe dergisinin yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’, “Aydınlanma olmadan felsefe olmaz,” başlıklı sunuş yazısında şunları dile getiriyor, “Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. yılımızı Tarsus ve Mersin’de etkinliklerle kutladık. Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. Yıl kutlama etkiliğinin ilki Tarsus’ta tarihinde Mehmet Bal Sanat Galerisinde, Mersinli yontu sanatçısı Hasan Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisini açtık. Yine aynı mekânda 2022 “Aratos Kültür Sanat Ödülü”, Ressam ve Eğitim Emekçisi, ressam ve Tarsus Ressamlar Dernek Başkanı Ümit Aslan ile yazar Cemile Cereb’e verildi.

Aratos Felsefe Dergisi olarak 19. Yıl kutlama etkiliğinin ikincisi ise Mersin’de Kültürhane’de açıldı. Canel’in “Kibele’nin Kadınları” Ahşap Heykel Sergisinin yer aldığı etkinlikte, “Antik Çağ’da Tarsus’ta Felsefe” belgesel film gösterisi gerçekleştirilirken, Uğur Pişmanlık’la söyleşi yapıldı ve Aratos Yayınları standına kitaplarını imzaladı.

Önerimiz doğrultusunda, ilkini geçen yıl Kasım ayında Aratos dergisi ve Tarsus Kent Konseyi olarak gerçekleştirdiğimiz Stoa Felsefe Festivali’nin bu yıl ikincisini yapıyoruz.

Tarsus 1. Stoa Felsefe Festivali, 27-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl, Aratos dergisi, Tarsus Kent Konseyi ve Tarsus Belediyesi’nin ortak etkinliği olarak gerçekleştirilecek.

27-28 Mayıs’ta Tarsus’ta St. Paul Kilisesi Anıt Müze ve Gözlükule Kazı Araştırma Merkezi’nde, 29 Mayıs Pazar günü ise Mezitli Belediyesi, Mezitli Kent Konseyi’yle birlikte Mersin’de yapılacak.

Tarsus 1. Stoa Felsefe Festivali’nde bu yıl Tarsuslu gökbilimci filozof Aratos’tan yansımalar resim sergisiyle açılacak, devamında felsefe belgesel film gösterisi, felsefi bir tiyatro oyunu ve müzik dinletisi ile festivalin düşünsel yönünü oluşturan ve çeşili üniversitelerden değerli akademisyenlerin katılımıyla felsefe yapılacak.

Temel amacı, felsefenin toplumsallaşması, insanlarda bir bilinç yaratması ve aydınlanma olan felsefe çabalarımız, sanat dallarıyla da etkileşim içinde, üreterek ve paylaşarak Tarsus’un bir felsefe kenti olması yolunda sürüyor.

Biliyoruz ki aydınlanma olmadan felsefe olmaz.”

Uğur Pişmanlık

Aratos Dergisi Yayın Yönetmeni

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.