DOLAR 26,5363 2.95%
EURO 28,6156 2.75%
ALTIN 1.633,603,11
BITCOIN %
Mersin
29°

PARÇALI BULUTLU

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 2 Kasım 2023
102 okunma

Tarsus Mektubu 2 Kasım 2023

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Kasım 2, 2023 12:46
Tarsus Mektubu 2 Kasım 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2 KASIM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS KUKLA FESTİVALİ 2. GÜN

7 yerli 3 yurt dışından birbirinden başarılı kukla gösterilerinin Tarsus’ta sahneleneceği 2. Uluslararası Tarsus Kukla Festivali dün başladı. Festival 10 Kasım’a kadar devam edecek.

Tarsus sanat dolu bir festivale ev sahipliği yapmaya yeniden hazırlanıyor. Tarsus 2.Uluslararası Kukla Festivali, Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Yarenlik Alanında, St. Paul Meydanı’nda Tarsu AVM’de 1 Kasım Çarşamba günü kapılarını sanatseverlere açıyor. Tiyatronun temellerinden sayılan kukla tiyatrosunu 7’den 70’e tüm sanatseverlerle buluşturacak olan festivalde her yaşa hitap eden oyunlar yer alacak. Çocukların ve her yaştan vatandaşın kendinden bir şeyler bulacağı bu festivalde yer alan tüm gösteriler ücretsiz olacak. Kukla sanatının Türkiye’de daha fazla tanınmasını, yaygınlaşmasını ve gelişmesine katkı sağlanmasını hedefleyen Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu, festivalde, kukla göstericileri tarafından çeşitli tekniklerle hazırlanan oyunları izleyiciyle buluşturacak. Türkiye’nin yanı sıra 3 ülkeden kukla göstericileri, 1-10 Kasım tarihlerinde kukla oyunlarını Tarsus’ta sanatseverler için sergileyecek.

………..…OOO…………..

7 YERLİ 3 YABANCI KUKLA

GÖSTERİSİ SAHNELENECEK

7 yerli 3 yurt dışından kukla gösterilerinin sahneleneceği festivalde ilk gün İspanya’nın The Bellhop oyunu ile açılış yapılacak. Oyun 1 Kasım Çarşamba saat 14.00’da Yarenlik Alanı’nda 2 Kasım Perşembe 14.00’da St. Paul Meydanı’nda sahne alacak Ardından Ankara Tiyatro Tempo’nun Bremen Orkestrası  oyunu 2 Kasım Perşembe 13.00 ve 15.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, İstanbul Flanör Kukla‘nın Üç Günlük Dünyada Muhsin Bey Oyunu, 2 Kasım Perşembe saat 20.00’da ve 3 Kasım Cuma saat 20.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, İstanbul Kadro Pa’nın Ponçi, Posti, Dosti ve Pappi Oyunu 4 Kasım Cumartesi 12.00 ve 14.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Arjantin’in Maletas Magicas Oyunu 3 Kasım Cuma 14.00 Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde 4 Kasım 14.00 ‘da İse Tarsu AVM’de, İzmir Ecem İle Çilek Oyunu 5 Kasım Pazar 13.00 ve 15.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın Karagöz Çiftlik Bekçisi Oyunu 6 Kasım Pazartesi 13.00 ve 15.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Rusya Theatre İn The Pocket Oyunu 3 Kasım Cuma 14.00’da Yarenlik Alanı’nda, 5 Kasım Pazar 14.00’da Tarsu AVM’de, Tarsus Şehir Tiyatrosu’nun Masal Gülleri Oyunu 7 Kasım Salı 13.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, İstanbul Emre Saka Kukla Atölyesi 7-8-9- Kasım tarihlerinde saat 14.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde, Kocaeli Naif Bey ve Yaveri Oyunu ise 8 Kasım ve 9 Kasım tarihlerinde Saat 20.00’da Ayşe Lebriz Berkem Sahnesi’nde Tarsuslularla Buluşacak. 

1 Kasım’da başlayacak olan festival 10 Kasım’a kadar sürecek. 7’den 70’e her vatandaşın izleyebileceği oyunlar halka açık olacak ve rezervasyon yaptırmak için vatandaşlar 0535 545 36 00 numarasından ulaşabilecek.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,”10 Kasım’a kadar sürecek olan 2.Uluslararası Tarsus Kukla Festivalimize tüm halkımız davetlidir” dedi.  

………..…OOO…………..

TARDOBDER 100. YIL KONSERİNE KATILDI

Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği   yönetim kurulu ,  Tarsus Türk Sanat Musıki derneğinin düzenlemiş olduğu Cumhuriyetimizin 100.yılı konserine katıldı. Konserin  ardından TARDOBDER  yönetim kurulu üyesi olan  aynı zamanda Musıki Derneği Başkanı Ahmet Deniz ‘i tebrik ettiler.

………..…OOO…………..

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TARSUS ŞUBESİ

YENİ PROJELER HAZIRLIYOR

Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şube Başkanı Figen Aktan ‘Cumhuriyet Yemeği’nde yaptığı konuşmada; dernek bünyesinde yaptıkları proje ve çalışmalardan bahsetti.

İstiklâl mücadelesinin önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadını’na verdiği önemi ve Cumhuriyet’in Türk Kadını’na tanıdığı hakları anlattı. Türk Kadınlar Birliği Tarsus Şubesi olarak yeni çalışma döneminde yapacakları proje ve çalışmalara değinerek Cumhuriyet’in 100. yılı kutlama mesajını sundu. Programa emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

………..…OOO…………..

METİN KÜLÜNK, ESAT ARSLAN

 VE ONUR ÖZBOZKURT,

İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİNİ

BUGÜN DEĞERLENDİRECEK

Akademi Derneği Başkanı, politik risk uzmanı bilim insanı Doç. Dr. Onur Başar , Özbozkurt, 2 Kasım 2023, Perşembe günü saat 20:00’da  İsrail Filistin meselesini  Metin Külünk ve diğer katılımcılarla değerlendirecek.

Özbozkurt, 24., 25. ve 26. Dönem Ak Parti Milletvekili Metin Külünk ile E. Tuğgeneral, E. Şam Askeri Ataşesi, E. ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Akademi Derneği Kurucusu bilim insanı Prof. Dr. Esat Arslan İsrail-Filistin meselesini Akademik Bakış programıyla derinlemesine ele alacaklar. 

Başkan Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan canlı yayında; “İsrail-Filistin arasındaki sorun nasıl başladı?”, “Gazze şeridi neden önem arz ediyor?”, “İsrail aslında neyi amaçlıyor?”, “Birleşmiş Milletler neden sessiz kalıyor?”, “Kalıcı çözüm nasıl gelir?” gibi kritik sorular,24., 25. ve 26. Dönem Ak Parti Milletvekili Metin Külünk ile Prof. Dr. Esat Arslan tarafından cevap buluyor olacak. Ayrıca, izleyicilerin merak ettiği sorular da canlı yayında cevaplandırılacak.

İzleyiciler, Instagram üzerinden gerçekleştirecek canlı yayını, 2 Kasım 2023, Perşembe günü saat 20:00’da @onurbasarozbozkurt,@metinkulunk ve @profdresatarslan’ın Instagram hesapları üzerinden takip edebileceklerdir.

………..…OOO…………..

TARSUS BELEDİYE MECLİSİ

KASIM AYI TOPLANTISI BUGÜN

Tarsus Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı 18. Birleşimin 1. Oturumu 02.11.2023 Perşembe Günü saat 14.00’da Belediye Meclis Salonunda gerçekleşecektir. 

Meclis Gündemi

02.11.2023 Perşembe günü saat 14.00’de toplanacak olan, 2023 yılı 18. Birleşimin 1. Oturumu Olağan Meclis Toplantısı Gündemidir.  

GÜNDEM MADDELERİ:

1 – Açılış, yoklama, saygı duruşu ve İstiklal Marşı. 

2 – Belediye Müdürlüklerinden gelen evrakların görüşülmesi ve karara bağlanması. 

3 – Dilek ve öneriler. 4 – Kapanış.

………..…OOO…………..

BÜYÜKŞEHİR,  TARSUS DAHİL

HALK KART EKİM AYI TUTARLARINI

 HESAPLARA YATIRDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi yurttaşlara destek olduğu Halk Kart Ekim ayı tutarları hesaplara yatırıldı. Halk Kart’tan Ekim ayında 9 bin 900 kişi yararlandı. 300 ve 500 TL’lik bakiyelerin bulunduğu Halk Kart’a, Ekim ayında toplam 3 milyon 745 bin 800 TL yatırıldı.

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı günümüzde, Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından, dar gelirli vatandaşların cebini rahatlatan Halk Kart Ekim ayı tutarları hesaplara yatırıldı.

Anlaşmalı yerel market ve bakkallarda temel ihtiyaç ve gıda maddelerinin alınması için kullanılabilen ve aile bütçesine katkı sağlayan Halk Kart uygulamasından, Ekim ayında toplam

9 bin 900 kişi yararlandı. Halk Kart Ekim ayı tutarları kapsamında; 6 bin 21 kişinin hesabına 300 TL, 3 bin 879 kişinin hesabına ise 500 TL olmak üzere, toplam 3 milyon 745 bin 800 TL yatırıldı.

………..…OOO…………..

………..…OOO…………..

BERDAN PARKI’NA VANDAL SALDIRI!

Berdan Parkı’nda bulunan kaykay pisti ve dinlenme alanları kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir.

Vatandaşlarımızın huzuru ve rahatı yönünde yaptığımız hizmetlere zarar veren bu vandalları esefle kınıyoruz

………..…OOO…………..

HARF DEVRİMİ

 Tarsus belediye başkanı Haluk Bozdoğan, Türk Harf Devrimi’nin 95. yıl dönümünü kutladı.

Başkan Bozdoğan , sosyal medyadan yaptığı kutlamada ”Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük devrimlerinden Türk Harf Devrimi’nin 95. yıl dönümü kutlu olsun.” görüş ve düşüncelerine yer verdi.

………..…OOO…………..

YakupBoncuk Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

TürkiyeGazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali DocDosyasındaVar. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri