DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4683161,12%
Mersin
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 18 Şubat 2022

Tarsus Mektubu 18 Şubat 2022

Yakup Boncuk Tarsus Gündemini yazdı.

ABONE OL
Şubat 18, 2022 10:59
Tarsus Mektubu 18 Şubat 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 ŞUBAT.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo…………

KANATLI HAYVAN SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILDI 

Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Fatma Temel, Mersin İl’i Oda ve Borsa Akademik Danışmanı Prof. Dr. Erkan Aktaş, ÇKA Mersin Yatırım ve Destek Ofisi Koordinatörü Mesut Özcan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden A. Ali Sarı ile Mersin İli Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Berdan Gök ve yönetim kurulu üyeleri “Kanatlı Hayvan Sektöründe Yaşanan Sorunlara” çözüm konularında bir araya geldi. 

Borsada yapılan toplantıda ÇKA Mersin Yatırım ve Destek Ofisi Koordinatörü Mesut Özcan, kanatlı sektöründe ihtiyaç duyulan taleplerin giderilmesi konusunda destek ve teşviklerin üreticilere çok iyi anlatılması gerektiğini belirtirken, Prof. Dr. Erkan Aktaş, kümes hayvancılığının dünya ,Türkiye ve Mersin verilerinde yerini ve önemine değinen çalışmasına ait bilgileri paylaştı. 

Prof. Dr. Aktaş, Türkiye’de tavuk üretimi büyüklüğünde Mersin ilinin büyüklükte 5. Sırada olduğunu belirttiği sunumunda şu ifadelere yer verdi. 

“Kanatlı et üretimi dünyada son 5 yılda yüzde 15 artarak 135 milyon tona yükseldi. Türkiye tavuk üretiminde 10. Sırada ve tavuk eti ihracatında ise 7. Sıradadır. Mersin bu kapsamda üretimde 5. Sırada yer alıyor. Toplam kümes sayısının %52 si Tarsus’ta olup, tavuk üretiminin de %58 yine Tarsus’ta yapılmaktadır.” Dedi. 

Birlik Başkanı Berdan Gök, yapılan toplantıda “Sektörün ana sorunları başında yem ve girdi maliyetleri geliyor. Birliğimiz Tarsus, Çamlıyayla, Silifke ve Mut’a kadar tüm üreticileri kapsayan bir çatıya sahip. Konu tavuk ve tavuk eti olunca ne yazık ki üretiminden yemine kadar bilgi kirliliği de oldukça fazla. Sektörün ağırlığı Tarsus’ta ve üretimin en yoğun yapıldığı yer yine Tarsus. Biz üreticilerimizi mümkün olduğu kadar tercihlerine bağlı olarak haklarını ve üretim maliyetlerini azaltacak yönde korumaya yönelik çalışmalarımızı yapıyoruz. Bugün Borsada gerçekleştirdiğimiz bu toplantı da en azından izlediğimiz yolun doğru olduğunu ve daha iyi sonuçlar elde edeceğimize işaret oldu. 

Sonuç olarak biz bu birliğin çok güzel işlere imza atacağına inancımız tamdır.Bizim görevimiz üretici arkadaşlarımızın istek ve hedeflerini yerine getirmek. İlin en büyük üretici kapasitesine sahip Tarsus olarak bütün üreticilerimizin birliğimize tam destek olmasıdır. “dedi. 

Toplantı TKDK ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme programı kapsamında yeniden değerlendirilmesi amacıyla 2. Toplantı tarihinin belirlenmesi ile sona erdi.  

………….ooo…………

MESKİ, TARSUS ŞAHİN MAHALLESİ’NDE DMA SİSTEMİ KURDU

Mersin genelinde SCADA Merkezi’ne bağlı alt izole ölçüm istasyonu (DMA) sistemlerini artırmayı hedefleyen MESKİ, merkezden sonraki ilk DMA sistemini Tarsus ilçesi Şahin Mahallesi’nde hayata geçirdi. Böylelikle mahalle sakinlerinin su faturalarında % 10’a, su arıza oranlarında ise % 60’a kadar düşüş yaşanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Veri Tabanlı Denetim ve İzleme Sistemi (SCADA) Merkezi’nin kentin tüm noktalarında alt izole ölçüm istasyonu (DMA) sistemini artırmayı hedefliyor. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren MESKİ, merkez ilçelerden sonra ilk DMA sistemini Tarsus’ta devreye aldı. Sistemin kurulduğu Şahin Mahallesi’nde abonelerin faturalarında % 10’a kadar düşüş yaşanıyor.

SCADA ile su arıza sayılarında % 60’a kadar düşüş sağlanıyor

MESKİ Genel Müdürlüğü Merkez İşletmeler Dairesi Başkanlığı SCADA Merkezi Kayıp-Kaçak Şube Müdürlüğü, basınç yönetimiyle fazla basıncın kontrol altına alındığı SCADA sistemi ile oluşabilecek arızaların da önüne geçerek, kayıp-kaçaklarda ciddi oranda tasarruf sağlamaya devam ediyor. Mersin genelinde DMA sistemlerini artırmayı ve kayıp-kaçağı önlemeyi amaçlayan MESKİ, merkezden sonraDMA sistemini ilk kez Tarsus ilçesi Şahin Mahallesi’nde hayata geçirdi.

DMA bölgesinde ikamet eden abonelerin hatlarındaki yüksek basınç, SCADA tarafından değişken tarifelerle online olarak optimum değerlere çekiliyor. Bu iyileştirmenin tüketim değerlerine yansıması sonucunda da abonelerin su faturalarında yüzde 10’a kadar düşüş sağlanıyor. Su arıza oranlarının % 60’lara kadar düşmesi ile birlikte de vatandaşların içmesuyu ihtiyacı kesintisiz bir şekilde yerine getiriliyor.

MESKİ tarafından yapımına devam edilen DMA bölgelerinin SCADA sistemine dâhil edilmesiyle birlikte Mersin genelinde su tasarrufu sağlanacak ve kayıp-kaçak oranlarının azaltılmasında da ciddi kazanımlar elde edilecek.

………….ooo…………

TARSUS’TA HEKİMLER İŞ BIRAKTI

Türkiye genelinde olduğu gibi bugün Tarsus’ta da Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi çalışanları, ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin kaldırılması için 2 gün süreyle iş bırakma eylemi yapıyor.

 Bugün ve yarın hizmet vermeyecek olan sağlık çalışanları, yönetmeliğin özlük haklarında kayıp ve iş güvencesini ortadan kaldırdığını söylüyor. Sağlık çalışanları, 17-18 Şubat tarihlerinde çalışmayacak.

Tarsus’ta da hekimler ve sağlık çalışanları Tarsus Devlet Hastanesi bahçesinde (Eski SSK Hastanesi) iş bırakarak basın açıklaması yaptılar.

Burada yapılan açıklamada Hekimler Birliği Sendikası temsilcisi Dr. Süleyman Altunoluk şunları söyledi:

“Hekimler olarak biz son yıllarda uygulanan hatalı sağlık politikaları nedeniyle sistemin tüm yükünün üzerimize yıkıldığı zorlu bir dönemden geçmekteyiz. Çalışma alanlarındaki fiziki ve teknik destek eksikliklere , eleman yetersizliklere rağmen günden güne artan iş yoğunluğu pandemi  koşullarında dayanılmaz olmuş ve sesini cılız şekilde duyduğumuz  tükenmişlik hissi gözle görülür hale gelmiştir. Artan istifalar, emeklilikle ayrılanlar, hekimliğini yapmak için yurt dışında çalışmak zorunda kalan hekimler bunun en büyük kanıtıdır. Bu mutsuz tabloda umut olarak doğan Hekim Birliği Sendikası, kurulduktan kısa bir süre  içinde 5 bin üye sayısına ulaşmıştır. Bu kitlesel yasal hareket , Hekim ve Diş hekimlerinin bu gidişe dur demek istediğini, ciddi sorunları için sendikalaşmaya ihtiyaç olduğunu ve mesleksel gücünü farkında olan örgütlenme kültürüne sahip bir grup olduğunu fazlasıyla göstermiştir.

Hekim Birliği Sendikası kararıyla özlük ve mesleki haklarımızı aramak için, şiddet malpraktis ücretlendirme  konuları başta olmak üzere mesleki itibarımızı kazanmak, ve sağlık sisteminde hem üreten hem hizmet veren bizler hem de hizmet alan hastalarımız için sağlık sistemindeki her aşamayı iyileştirmek için 7-8 ve 17-18 Şubat tarihlerinde tüm Diş Hekimleri ve Hekimler olarak sağlık alanındaki her basamakta (ASM- ADSM- Hastane) hep birlikte iş bırakıyoruz”

xx

Daha sonra  Hekim-Sen adına açıklama yapan Dr. İbrahim Önge de şu açıklamayı yaptı:

“Ben kutsal bir mesleği icra edeceğim. Ülkeme ve insanıma faydalı olacağım gayesiyle gençliğini heba etmiş, hayatını bilime ve insanlığa adamış amacına ulaştığında mesleğe kutsal hekimlik andı içerek başlamış ve senin sağlığını senden bile daha çok dert edinme erdemini göstermişken, sen  bana sözlü-fiziki şiddet uyguladın, şiddete konu görevi başındaki bir hekim olan ben olunca öldürülmeme bile ses çıkarmadın.

Ve siz sayın yetkililer.. Bu ülkenin en çetin sınavlarına, en sıkıntılı eğitim sürecine göğüs germiş olan bizleri yoksulluk sınırının altında maaşa, birbirimizle yarışalım, sizi unutalım diye performansa, emeklilikte daha çalışmaya, akla zarar hukuka aykırı yollarla edindiğimiz şikayetler uğraşmaya, tüketici mahkemelerinde görülen astronomik tazminat davalarına, vatan toprağından ayrılmak maksadıyla yabancı dil kurslarına, dövülmeye, sövülmeye hatta öldürülmeye mahkum ettiğiniz insan doğasına aykırı çalışma koşullarından eve dönerken uyuyakalıp can verdittiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kendisini bize emanet etmenizi emretmişken siz, bizi kime emanet ettiniz. İşte bu sebeplerle biz, çağdaş ülkeler düzeyinde hekimlik meslek onuruna yakışır bir hayat, öldürülme korkusu yaşamadan yaşatmak üzerine mesleğimizin hakkıyla icrası için Hekim-Sen sendikasının almış olduğu karar gereği tüm Hekimler ve Diş Hekimleri iş bırakıyoruz.

Bu ilk eylemimiz değil ve problemlerimiz çözüme kavuşturulmadığı sürece de son olmayacaktır.”

………….ooo…………

ARATOS FELSEFE OKULU DERS METİNLERİ’NİN

4. KİTABI YAYINLANDI

Tarsus’ta yayınlanan Aratos felsefe dergisi yeni bir felsefe kitabı daha yayınladı. Dergi bünyesinde oluşturulan Aratos Felsefe Okulu’nda üniversite hocalarının çeşitli konularda verdiği dersler kitaplaştırıldı.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Felsefe Okulu Ders Metinleri’nin 4. Kitabı Aratos Yayınları’ndan çıktı. Adını, Antik Çağ’da yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci (astronom) Tarsuslu filozof Aratos’tan alan dergi Türkiye genelinde 28 felsefe okulu kurarken, bu okullarda verilen dersleri de kitap olarak yayınladı.

Yapılan açıklamada, daha önce 3 ayrı cilt olarak yayınlanan Aratos Felsefe Okulu ders notlarının 4.’sünün yayınladığı kitapta başta felsefe olmak üzere, arkeoloji, ekonomi, sağlık, edebiyat, güzel sanatlar ve sanat tarihi konularında verilen derslerin metinleri yer belirtildi.

Kitabı yayına hazırlayan gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, Aratos Felsefe Okulu’nda verilen dersleri kitaplaştırarak kalıcı hale getirdiklerini belirterek, “Antik Çağ’da Tarsus’taki felsefe okullarından günümüze yazılı belge kalmamıştır. Biz de felsefe okulumuzda verdiğimiz dersleri hocalardan makale olarak topluyor ve kitap olarak yayınlıyor ve kalıcılaştırıyoruz.

Tarsuslu filozof Aratos adına ve bu adı temsil eden dergimiz adına güzel gelişmelere tanık oluyor ve olmaya da devam edecek.

Covit 19/Korana virüs salgını derslerimizin yüz yüze yapılma olanağını elimizden aldı. Bu nedenle ülke genelinde oluşturduğumuz 28 felsefe okulunun da izleyebileceği şekilde, Aratos Felsefe Okulu derslerini zoom üzerinden çevrimiçi kanalımızdan yapmaya başladık.

Aratos Felsefe Okulu’nun 2021-2022 dönemine, çok değerli akademisyen ve Marksist aydının içinde yer aldığı Bilim ve Aydınlanma Akademisi de (BAA) destek verdi. Bilim ve Aydınlanma Akademisi Yürütme Kurulu’na ve hoclarına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Aratos Felsefe Okulu Ders Metinleri’nin 4. kitabında yazılarıyla yer alan hocalar şunlar; Prof. Dr. Zehragül Aşkın, Prof. Dr. Sevgi Şahintürk, Doç. Dr. Çetin Veysal, Prof. Dr. Ayşe Azman, Doç. Dr. Mustafa Günay, Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, Prof. Dr. Metin Becermen, Prof. Dr. Mualla Yılmaz, Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, Prof. Dr. Şule Aycan.

………….ooo…………

BEDRİ BAYKAM BUGÜN TARSUS’TA

Bedri Baykam’ın  Tarsus’taki söyleşisi; 18 Ocak 2022 Cuma günü saat 17:00’de Tarsus Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşecektir.

Baykamın önerisiyle Leonardo da Vinci;nin doğum günü olan 15 Nisan Dünya

Sanat Günü olarak 2012;den bu yana 60ı aşkın ülkede kutlanmaktadır.

Mersin’deki söyleşi; 17 Şubat 2022 Perşembe günü saat 13:00’de Mersin

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda  yapıldı.,

Tarsus’taki söyleşi; 18 Ocak 2022 Cuma günü saat 17:00’de Tarsus Belediyesi

Nikah Salonu’nda gerçekleşecektir.

Etkinliklerimize sanatsever tüm halkımız davetlidir.

………….ooo…………

SERKAN ESENDEMİR’DEN

KAYMAKAM OTCU’YA ZİYARET

Tarsus’un tanınmış simalarından Serkan Esendemir, Kaymakam Kadir Sertel Otcu’yu

ziyaret etti.

Birçok kesim tarafından tanınan ve sevilen isimlerden tanınmış lakabı ile Ciğerci

Serkan Serkan Esendemir, Hükümet Konağına giderek kaymakam Kadir Sertel

Otcu’yu ziyaret etti. Otcu’yu bir devlet adamı olarak çok sevip saydığını belirten

Serkan Esendemir “Kaymakamımıza çalışmalarında başarılar ve sağlık temennilerimi

bildirmek için kısa bir ziyaret yaptım. Misafirperverliği ve yakın ilgisinden dolayı

teşekkür ederim. Biz Kaymakam beyin çalışmasından ve halkla iç içe olmasından

memnunuz” dedi.

………….ooo…………

2 ECZACI KALFASINA GÖZALTI

 Tarsus’ta dün uyuşturucu ve uyarıcı içeren 434 hapı 7 farklı kişiye reçete ettikleri iddiasıyla operasyon yapıldı.  Bu kapsamda  2 eczane çalışanı gözaltına alındı.

………….ooo…………

MUHTARIN ACI GÜNÜ

İsmetpaşa Mahalle Muhtarımız Nadir Batmaz’ın  Kıymetli annesi Şadiye  Batmaz vefat etti.

Muhtarlar ve Belediye ekipleri Şadiye  Batmaz’ın cenaze törenine katıldı.

Merhumeye Allah’tan rahmet, muhtarımıza ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

………….ooo…………

TARSUS BELEDİYESİNDEN MİNİK ÖĞRENCİLERE KODLAMA EĞİTİMİ

Tarsus Belediyesi, minik öğrencilere kodlama eğitimi verilmesini sağlıyor.

Minik öğrencilerinizin, STEM Merkezimizde Akıl Oyunları, Mekatronik, Robotik ve Kodlama Atölyelerine katılım sağlayabildiğini biliyor muydunuz..

Ülker Aydın STEM Merkezi hakkında tüm detaylı bilgiler için 0 (533) 154 02 20 numaralı telefondan   iletişime geçebilirsiniz

………….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.