DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 18 Nisan 2022

Tarsus Mektubu 18 Nisan 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Nisan 18, 2022 11:46
Tarsus Mektubu 18 Nisan 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 NİSAN.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

TARSUS’TAN LÖSEV’E DESTEK

1998 yılında Pediatrik Hematolog-Onkolog Dr. Üstün Ezer tarafından Ankara’da kurulan, lösemili-kanser hastası çocuk ve yetişkinlere yardımda bulunarak ihtiyaçlarını karşılayan LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) Tarsus’ta da Erkan Yağlıpınar ve gönüllülerle çalışmalarını yürütüyor.

Lösemili-kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak, bunun yanı sıra, kalıtsal ve edinsel kan hastalıkları konusunda ulusal düzeyde tedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmek amacıyla kurulan LÖSEV bünyesinde bulunan Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTE, Lösemili Çocuklar Okulu, Lösemili Çocuklar Köyü, Lösemili Çocuklar Kenti ve Multidispliner Hastanesi LÖSANTE ile yüzlerce çalışan, on binlerce hasta ve aileleri, milyonlarca gönüllü umut olmak için mücadele ediyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Tarsus’ta da hasta, hasta yakınları, temsilci ve gönüllülerle gönüllük esasına dayalı çalışmalar yapan LÖSEV saha çalışmaları ile bilgilendirme yaparak lösemi ve lösemi hastalarına karşı farkındalık oluşturuyor. Ramazan ayı dolayısıyla Tarsus Yarenlik Alanı’nda saha çalışması yapan LÖSEV temsilci ve gönüllüleri kanserle mücadelenin en güzel yolunun dayanışma olduğuna dikkat çekiyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Adana ve Kayseri’de şubeleri Türkiye’nin dört bir yanında da temsilci ve gönüllüleri bulunan LÖSEV’in Tarsus Temsilcisi Erkan Yağlıpınar konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

“LÖSEV (Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı) Türkiye genelinde kayıtlı Lösemili Çocuklar ve ailelerine hem koli destekleri hem de nakdi yardımlar ulaştırıyor. Lösemi ve kanserle mücadele eden ihtiyaç sahibi ailelere gönderilen Ramazan kolileriyle temel gıdadan giyime, temizlik ürünlerinden oyuncağa kadar ailelerin tüm ihtiyaçları karşılanmaya çalışılıyor. İhtiyaç kolileri hastaların sofralarına bereket, yarınlarına umut oluyor. Ramazanın başlaması ile birlikte koli yardımlarına hız veren LÖSEV 7 binden fazla koliyi ihtiyaç sahiplerine şimdiden ulaştırdı. Koliler, lösemiyi yenen gençler, aileleri ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 500’den fazla gönüllü ile birlikte LÖSEV’in hastanesi LÖSANTE’de büyük koli buluşmaları etkinliği ile hazırlanmaya devam ediyor.

LÖSEV her yıl Ramazan ayında yoksul bir aileyi doyurmak, hasta bir çocuğu iyileştirmek, gözü yaşlı bir anneyi gülümsetebilmek ibadetlerin en güzelidir düşüncesiyle binlerce ailenin sofrasını bereketle donatıyor. Bu yıl da desteklerine katlanarak devam eden LÖSEV manevi zorluklarının yanında ekonomik sıkıntılarla da başa çıkmaya çalışan kanser hastaları için dayanışmanın gücünü ortaya koyuyor. Siz de fitre, fidye, zekât ve koli bağışlarınızla kanserle savaşan hastaların sofralarına bereket, yarınlarına umut olabilirsiniz.

Bağışlarınızı da Türkiye’deki bütün banka şubelerinin bağış ekranlarından, ülkemizin her köşesindeki PTT şubelerinden, LÖSEV ofislerini arayarak ya da ziyaret ederek elden, tüm faturalı hatlardan 3406’ya BAGIS ya da 1998’e FİTRE yazıp SMS göndererek ulaştırabilirsiniz.

Çocuklarımıza birer umut olabilirsiniz. Koli koli mutluluk hediye edebilirsiniz. Unutmayın, mutluluk paylaştıkça artar. Desteklerinizle bu Ramazanda önce çocuklar iyileşsin” dedi.

Haber: Emine Kuren

………….OOO…………

TARSUS, BUGÜNE KADAR TURİZMDE

HAKETTİĞİNİ BİR TÜRLÜ ALAMADI

HABER YORUM: YAKUP BONCUK

Geçmişi kimine göre 8, kimine göre 10 bin yıllık olan bu tarihi ve turistik kentin dünyada eşi benzeri zor bulunur. Ama Tarsus turizmde hak ettiği payı alamıyor.

Kleopatra ile Antonyus’a ev sahipliği yapmış  ve şelalesinin serin sularını açmış bu kentte, Hz. İsa’nın 12 Havarisinden biri olduğu iddia edilen St. Paul doğmuş ve yaşamış, adına kilise  yapılmış, tarihi kuyusu Hristiyanların suyunu içerek hacı olduğu bir merkez kabul edilmiş.

Yine Türkiye’deki tek peygamber olan Hz. Danyal A.S. makamının bu kentte olduğunu söylüyoruz.

Donuktaş ve Kleopatra kapısı denilen iki önemli yapı bu kentin göbeğinde, güya turizm için gelir getirecek diye avuçlarımızı ovuşturuyoruz. Sağlıklı’da Roma yolu ve Roma hamamı ile Antik Yol’da bu kentte..

Yine İslam dinine göre ve Kur’an-ı Kerim’de adı geçen Eshab-ı Kehf bizim topraklarımız üzerinde Müslümanları bağrına basıyor. Düne kadar karayolu ile Hacca gidenler mutlaka Tarsus’a uğrar ve Eshab-ı Kehf’de ibadet eder, kurban kestirirdi. Sonra kutsal topraklara giderdi. Eshab-ı Kehf’e gelmeyen kendinde bir eksiklik hissederdi. Bu nedenle yerli turist akını olurdu bu güzel ve bahtsız memlekete..

Tarihi Gözlükule’si, Tarihi Şelalesi, Tarihi Tarsus Parkı, sahillerinde dünyaca ünlü beyaz kumu sağlık için şifa dağıtırken yıllarca atıl bırakılmış bu kentte doğru dürüst bir Turizm Bürosu yok.. Mevcut bir büro St. Paul Kilisesi içinde, yerini zor bulursunuz.. Diğer iki Turizm danışma bürosunu ise geçen yıl Belediye açtı.Ama Tarsus Müzesinin bitişiğinde Antik Yolumuzun kapısının ağzındaki Büro nedense yıllardır kapalı..

Sadece o mu? Antik yolun da kapısı kilitli. Oraya gelenlere şalgamcı kardeşimiz de anahtar olursa yardımcı oluyor! Yoksa Müzeye gelenler Antik yolu görmek isterse, şöyle bir uzaktan bakıp bir iki karede fotoğraf çekip gitmek zorunda kalıyor.

Yine kent merkezinde Tarihi Tarsus Evleri var. Hepsi de birbirinden güzel. Ama hepsi de dökülüyor. Belediye  birine sahip çıktı, restore ettirdi, Otel olarak hizmete açtı. Kültür Bakanlığının 30 yıl evvel yaptırdığı restorasyonla  ayağa kaldırılmaya çalışılan 15’e yakın tarihi ev atıl kalınca hurda oldu, bugünlerde bir özel firma geldi, o tarihi evleri yeniden restore ettiriyor. Bazılarını da restore ettireceğim derken tamamen yıkıp aslına uygun yapmaya çalışıyorlar. Bu Tarihi Evler sokağının olduğu yerde bar türü Cafeler çoğalınca adı da “Barlar Sokağına“ çıktı. Bu sokaklara aileler girmeye çekiniyor. Turistler nasıl girsin diye sormadan edemiyor insan.

Tarsus’ta tarihi dokusuyla göz dolduran eski Tarsus evlerinden bazılarının bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesinde hala.. Kızılmurat Mahallesinde yoğun olarak bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli olanların bir kısmının restore edildiği, bir kısmının ise restorasyon çalışmalarının devam ettiği eski Tarsus Evlerinden bazılarının sofa ve cumbalarının bakımsızlıktan çökmek üzere olması nedeniyle Belediye, “Dikkat! Yıkılma tehlikesi var” şeklinde uyarı tabelası asıyor.

 Kültür ve Turizm Bakanlığının 37. ve 42. Sokakta iyileştirme projesi çerçevesinde çok sayıda eski Tarsus Evinin restoresini yaptırmış olmasına rağmen bugüne kadar bu evler Turizme açılamadı.Resmiyette Tarsus’ta tescilli 187 adet eski Tarsus Evi bulunuyor. Bunların bazılarında kimse oturmuyor, oturanlar da pahalı olduğu için restoresini yaptıramıyor. Fakat Bakanlıktan gelen uzmanlara da diğer tescilli evler gibi yıkılma tehlikesi bulunan evler gösteriliyor. Onlar da rapor tutuyorlar. Böyle durumdaki ev sahiplerinden bazıları başvuruda bulunarak evlerinin yıkılma tehlikesi içinde olduğunu bildiriyor, bazıları ise bildirmiyor.

Yine bu kentte 30yıl evvel yaptırılmış bir 4 yıldızlı otelimiz var. Şelale mevkiindeki bu otel 7-8 yıldır kapalı.. Bazılarına göre yıkılma tehlikesi var denilerek yıkıma tabi tutulacak. Yerine proje hazırlanmış ama, bu otelin kapalı olduğu 8 yıldır bu kentte turistik anlamda Otel Zorbaz dışında bir tesisimiz yok. 2-3 Butik Otel de yetersiz kalıyor..

İşte böyle bir kısır döngü yaşanan Tarsus’ta 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftasını kutluyoruz. Birilerinin “bacasız sanayi”, yada  “Altın yumurtlayan tavuk” dediği Turizm’de biz ne yazık ki, bırakın pay almayı, bacasız sanayinin dumanını bile tüttüremedik.

Sadece kendimizi avuttuk,  sadece bugüne kadar havanda su dövdük .. O kadar..

Ne diyelim.. Sözün özü: Turizm Haftanız kutlu olsun.. Kasalarınız dövizle dolsun!

………….ooo…………

TARSUS DAHİL, MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN

‘YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİSİ’ EĞİTİMİ

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi,patili dostların korunması için ‘Yerel Hayvan Koruma Görevlisi’ eğitimi düzenledi. Kentin farklı ilçelerinden katılan 350 gönüllüye hayvan davranışı, hayvanların bakım ve beslenmesi, kısırlaştırılması, sahiplendirilmesi gibi konularda eğitim verildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, sokakta yaşayan patili dostlara karşı vatandaşların bilinçlenmesiadına eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda patili dostları korumak için gönüllü olan vatandaşlara ‘Yerel Hayvan Koruma Görevlisi’ eğitimi düzenlendi.

350gönüllü hayvansever katıldı

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi ekipleri tarafından, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü iş birliğinde organize edilen eğitime yaklaşık 350 gönüllü hayvansever katıldı.

Eğitim; Mersin Veteriner Hekimler Odası’nda görevliVeteriner Hekim Ümit Ersin Aydoğdu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Münevver Seda Özgüner, Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Mustafa Kurtulan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görevli Veteriner Hekim Mustafa Ersen Bebek tarafından verildi.

Hayvan davranışı ve hasta hayvanların tanınması hakkında genel bilgilerin anlatıldığı eğitimde; ‘Hayvanların Bakım ve Beslenmesi, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği, Hayvanların Kısırlaştırılması, Aşılanması, İşaretlenmesi ve Sahiplendirilmesi’konu başlıklarına yer verildi.

Gönüllüler, patili dostların bakım ve beslenmesi konusunda sorumluluk üstlenecek

Eğitimin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından kimlik kartı verilecek olan Yerel Hayvan Koruma Görevlileri; Büyükşehir Belediyesi ile eşgüdümlü olarak sokaktaki patili dostların bakım ve beslenmesi konusunda sorumluluk üstlenecek.

Gönüllüler,sahipsiz hayvanların bakım ve aşılarının yapılması, aşılı hayvanların işaretlenmesinin sağlanması, bölgedeki hayvanların kısırlaştırılması ve aşılandıktan sonra geri bırakılmak veya sahiplendirilmek üzere Büyükşehir Belediyesi’nin geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi faaliyetleri Büyükşehir ekipleri ile birlikte eşgüdümlü sürdürecek.

………….ooo…………

 TARSUS’TA SPORA SİYASET KARIŞTI

YAPILAN YANLIŞ, KENTİN BELEDİYE BAŞKANINA HAKARETTİR

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, “Şanlı Tarsus İdman Yurdumuz’un arka arkaya aldığı zaferlerin taraflı tarafsız, kırgın küskün, genç yaşlı, kadın ve çocuklarımızı gönendirdiği ve gururlandırdığı bu günlerin, kentimizde şampiyonluk coşkusu yaratarak büyük bir mutlulukla taçlandırılması en büyük gayemiz. Maddi manevi “her türlü” ihtiyacını büyük bir özveriyle, el ele kol kola vererek tamamladığımız, galibiyet sevincini unutan ve kümede kalma mücadelesi içerisinde olan takımımızın; kentimizde büyük bir heyecana sebep olan “8 hafta üst üste galibiyet” başarısıyla şampiyonluk motivasyonu yakalaması, Tarsus İdman Yurdu’nu özlenen günlere, arzu edilen seviyeye taşımıştır” dedi.

“SPORA SİYASET ALET EDİLDİ”

Spora siyaset alet edildiğini öne süren Başkan Bozdoğan, “Kentte şampiyonluk şarkılarını hep birlikte söylemeye hazırlandığımız, stadyumda omuz omuza galibiyet sevinçleri yaşadığımız bugün, spora siyasetin nasıl alet edildiğini hep birlikte tecrübe etmekteyiz. Tarsus İdman Yurdu maçlarında takımımıza başarılar dilediğim, hiçbir siyasi cümle, amblem, logo, motto, ima bulunmayan: “Tarsus idman Yurdu’muza başarılar dilerim” yazılı pankartımın Tarsus Şehir Stadyumu’ndan indirilip merdiven altına atılması, bu kentin belediye başkanına, bu kentin takımına, bu kente yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Bugün Tarsus Belediye Başkanlık Makamı ve Tarsus’a yapılmış bu saygısızlıktan en çok etkilenecek olan, şampiyonluk yolunda dolu dizgin giden takımımız, sporcularımız, teknik ekibimiz olacaktır. Tarsus İdman Yurdu 100 yıl boyunca kentimizi birleştiren, güzelleştiren, gurur duymamızı sağlayan yegane mirasımızdır. Bu mirasa destek vermek, sahip çıkmak ve bağlanmak; siyasetin kirli “adamcıkları” tarafından gölgelenmek istenmekte ve şampiyonluğa giden koca çınar; siyasi talimatlarla alaşağı edilmek istenmektedir. Bugün Tarsus Belediye Başkanı’nın “Başarılar Dilerim” pankartından rahatsız olan ve pankartları söküp merdiven altına iten zihniyetlere cevabımız: şampiyonluk olacaktır. İdare ve iradenizden Tarsus İdman Yurdu adına hiçbir talebimiz, hiçbir destek başvurumuz, hiçbir arzumuz bulunmamaktadır. Gölge etmeyin, başka ihsan istemiyoruz” dedi.

………….ooo…………

KAYMAKAM DONUKTAŞ MABEDİ

KALINTILARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Tekke Mahallesinde bulunan, M.S. 2. yüzyılda inşa edilen ve dünyadaki en büyük mabetler arasında gösterilen Donuktaş Mabedi kalıntılarında incelemelerde bulundu.

Donuktaş Mabedi kalıntılarında incelemeleri sırasında müze müdürü Doğukan Alper de hazır bulundu ve kaymakam Otcu ya bilgi verdi.

………….ooo…………

TURİZM HAFTASI BAŞLIYOR

2022 Yılı Turizm Sezonu Tedbirleri ve Turizm Haftası Etkinlikleri Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantıda değerlendirilerek karara bağlandı.

………….ooo…………

TARSUS’TA VATANDAŞ, POLİSİ İLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Tarsus Emniyet müdürlüğü ekipleri,  Barbaros mahallesinde yüzlerce vatandaşı ile bir araya gelerek iftar açtı.

Tarsus emniyet müdürü Ebubekir Fil ile birlikte tüm birim amir ve teşkilat mensupları mahallede kurulan iftar sofrasında edilen duaya amin dediler.

Mahalle muhtarı yaptığı konuşmada, “emniyet müdürümüze teşekkür ediyorum, mahalle halkımız ile bir araya gelen tüm ekiplerimize hayırlı Ramazanlar diliyorum dedi.

Tarsus İlce Emniyet Müdürü Ebubekir Fil ise yaptığı konuşmada, bizleri bir araya getiren mübarek Ramazan ayında sizlerle olmaktan devletim ve teşkilatımız adına çok mutluyum. Yüce Peygamberimiz Hz, Muhammed (sav) dediği üzere, komşusu aç yatarken tok yatanlar bizden değildir” sözü en mukaddes ilkemizdir. Vatandaşımızın bizlerle olan birlikteliği bize güç veren en büyük moraldir. Burada bulunan herkesi selam ve sevgilerimle kucaklıyor herkese hayırlı ramazanlar diliyorum” dedi.

Kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı emniyet vatandaş buluşması yapılan dualar be sohbetlerle devam etti.

İftar programına Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ile birlikte kent protokolü katılım sağladı.

………….ooo…………

TARSUS CHP’DE TOPLANTI

Önceki yıllarda Vedat Günyar Cumhuriyet Halk Partisi Tarsus İlçe Başkanlığı Görevi yapmıştı.

Op. Dr. Vedat Günyar 19.04.2022 Salı Günü CHP. Tarsus ilçe başkanlığında saat 12.00 da ilçe başkanı Av. Ozan Varal, ilçe örgütü ve partililerle bir araya gelecektir. ………….ooo…………

TARSUS MUHTEŞEMSİN.2-0 GALİBİZ

TFF 2. Lig Beyaz Grupta Tarsus İdmanyurdu 9’da 9 galbiyet aldı.

Tarsus’ta Diyarbakır temsilcisi Amed Spor ile karşı karşıya gelen Tarsus İdmanyurdu  güçlü rakibini 2-0 yenerek, üst üste 9. galibiyetini aldı. Sarı-Lacivertliler bu galibiyetle, puanını 52’ye yükselterek, sıralamada ikinciliğe yükseldi.
 
Şehir stadında Tarsus İdmanyurdu’nu zorlu maçta galibiyete taşıyan golleri 34. dakikada Volkan ve 67. dakikada penaltıdan Eren Keleş  kaydetti.
 
Tarsus Şehir Stadı bayram yerine döndü. Takımın ardı ardına aldığı galibiyetler neticesinde, Şehir Stadı tarihi bir gün daha yaşadı. Maçın başlamasına saatler kala aşırı yoğunluk nedeniyle kapılar kapatılırken, birçok taraftar ise tribünlerin kapasitesinin yetersizliği nedeniyle dışarıda kaldı.
 .

………….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.