DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 18 Mayıs 2023
52 okunma

Tarsus Mektubu 18 Mayıs 2023

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Mayıs 19, 2023 07:44
Tarsus Mektubu 18 Mayıs 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 MAYIS 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..….ooo…………..

SERKAN ÖLMEZ, KÖRMENLİK’TE

TOPRAĞA VERİLDİ

Tarsuslu  Jandarma uzman çavuş Serkan Ölmez, 16 Mayıs 2023 günü Şırnak’ta terör örgütü mensuplarıyla girişilen sıcak çatışmada şehit düşer. Aynı  sıcak temas sırasında Tarsus’lu şehidimiz ile birlikte biri korucu  ve 3 silah arkadaşı daha  olmak üzere toplamda beş  vatandaşımız şehit düşer. Terör örgütü mensuplarından da  beş kişi etkisiz hale getirilir.

Serkan Ölmez dün Çamlıyayla Körmenlik köyünde toprağa verildi.

Hayatın acı gerçeği şudur:

Bu terör belasından öyle veya böyle 40 yılda 50 bin insan hayatını kaybetmiştir. Belki de bu rakam daha da fazladır.

Son çatışmalarda Şehitlik mertebesine erişen askerimizin ailesine bu haberi vermek üzere Tarsus’un ilçe yöneticileri, kaymakam, belediye başkanı, jandarma komutanı  şehidin baba evi olan Ulaş köyüne giderler. Orada Şehidin baba evine Türk bayrakları asılır. Şehitlik haberi verilir. Taziyede bulunulur.

xx

Aslen baba tarafı Tarsus’un Ulaş köyünden olan Serkan Ölmez’in annesi ise Çamlıyayla’nın Körmenlik köyündendir. Ve Şehidin vasiyetinin Körmenlik köyü olduğu belirtilerek ailesi tarafından Çamlıyayla’nın Körmenlik köyünde toprağa verilmesi istenir.

Şehidin veya ailesinin isteği, vasiyeti elbette yerine getirilecektir. Amenna. 

Ancak benim ve birçok kişinin şahsi fikri ise Şehitlik öyle kolay erişilebilir bir mertebe değildir ve Şehidin, öncelikle Tarsus Şehitliğinde toprağa verilmesi düşünülmelidir.
Yine de ailesinin rızası yoksa ve istediği yerde toprağa veriliyorsa, o zaman eskiden olduğu gibi devlet töreni yapılmalıdır.

Bundan önce (yanılmıyorsam) 75-76  şehit veren Tarsus’ta  onlarca Şehit törenine gittik. Bir ara Küçük Minare Camisinde, ya da Ulu Cami gibi merkezi bir camide Şehitler için tören yapılırdı. Buraya binlerce vatansever vatandaş gelir, Şehidin cenaze namazına katılır, ellerini yaradana açar ve dua ederdi. Buradan şehitliğe kadar gidiş gelişlerde yaşanan duygu seli insanları birbirine bağlardı.. Daha sonra  Şehidin cenazesi kaçırılırcasına şehitliğe araçla ulaştırılır oldu. Buna da “eyvallah” dedik.

Sonraları ise maalesef Şehitlerin cenaze törenleri rutin hale geldi. Ve sanki bir gariban vatandaş vefat etmiş gibi 100-200 kişiyi bulmayan sayıdaki cemaatin kıldığı namaz ve araçla  toprağa verilecek yere intikali haline dönüştürüldü.

Jandarma uzman çavuş Serkan Ölmez’in cenaze töreni ise Tarsus Şehir Mezarlığında kılınan namazla neticelendi. Oysa bu namaz, yine Ulu Camide kılınabilirdi. Ulu Camiye giden  yüzlerce insan törenin yapılacağı yeri bilmediğinden  Ulu Camiden geri döndü. Tarsus kentinin merkezi yerleri ise 17 Mayıs 2023 tarihinde sessiz ve sakindi, sıcaklarında etkisiyle insanların sayısı azımsanacak kadardı.

Oysa  Jandarma uzman çavuş Serkan Ölmez’in cenaze töreni Ulu Cami gibi merkezi bir camide yapılmalıydı. Bu yapılsa; insanların vatan, millet, bayrak, ezan aşkı doruk noktasına ulaşır, duygusuzlaşmalarının önüne geçilirdi. Olmadı, yapılmadı.

Şehir mezarlığındaki  bir küçük törenle şehidimiz Çamlıyayla’ya uğurlandı. Orada kılınan cenaze töreni ile Körmenlik köyünde toprağa verildi.

Elbette  Jandarma uzman çavuş Serkan Ölmez’in mekanının cennet olduğuna inanıyorum. Kendisine  Allah’tan rahmet diliyorum.

Ancak bu ülke ve toprakların bütünlüğü için canını  seve seve feda eden askerimiz, polisimiz, öğretmenimiz, ebe ve hemşirelerimiz, doktorlarımız  veya diğer devlet memurları gibi insanların dualarını daha çok alacak ve duygularının sel olup coşmasını sağlayacak şekilde bir devlet töreni yapılmalıydı.

Ben bir Tarsuslu olarak şehidimizin  Cenaze törenine katılamayan binlerce Tarsuslunun düşüncesine tercüman olabilmek için bunları kaleme almayı uygun buldum. Konuyu CİMER’den  sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da iletiyorum.

Şehidimizin yine “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” nidaları ile son yolculuğuna uğurlanması daha doğru olurdu diye düşünüyorum.

İnanın,  bu  sade tören  ile duygularım dip yaptı.

Bu kentteki binlerce insan, bu memleket 77. şehidini mi verdi, yoksa her şey güllük gülistanlık  mı devam ediyor farkına bile varamadı.

………..….ooo…………..

TAŞKUYU MAĞARASI

BİR HAFTA KAPALI

Tarsus belediyesi uhdesinde olan Taşkuyu Mağarası bakım ve tadilat çalışmaları nedeniyle bir hafta kapalı olacak. Tarsus belediye başkanı Haluk  Bozdoğan adına yapılan açıklamada “Kıymetli hemşehrilerimiz. Taşkuyu mağarası 22-27 Mayıs tarihleri arasında bakım ve onarım çalışmaları sebebiyle kapalı olacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz” denildi.

………..….ooo…………..

TARSUS’TA MÜZELER BUGÜN

ÜCRETSİZ GEZİLEBİLECEK

18 Mayıs Müzeler Günü kutlanıyor. Proğram kapsamında Tarsus Müzesi’nde şiir ve müzik dinletisi yapılacak. Saat 10.00 ‘da  Müzede açılış proğramı  uygulanacak. Saat 10.30 da ise müzede folklor gösterileri yapılacak. 14.00 de Anıt müzesinde konser yapılacak.

22 Mayıs’ta Müzeler haftasında Şehit ishak ilkokulunda Esra Şemsi Konferans salonunda Müzeler sürdürülebilir ve refah konulu konferans ve görsel sunum yapılacak.

23 mayısta saat 11.00 de Oryantiring etkinliği yapılacak.

24 mayısta saat 10.00 da Tarsus ilkokulunda küçük Arkeooglar işbaşında etkinliği düzenlenecek. Aynı gün saat 11..00 de Şehit Vedat Yılmaz  Anadolu Lisesinde  Müzeler etkinliği saat 11.00 de  Tarsus Müzesinde  Müze eğitimi konulu etkinlik yapılacak.

25 Mayısta Tarsus tarihi kent merkezi koruma stratejisi adlı sunum saat 14.30 da yapılacak. Sunumda  Doç. Dr. Burak Belge ve “Kilikya Pylaidan Tarsus’a” konusunda   Doç. Dr. Deniz Kaplan konuşacak. Bu etkinlik Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşecek.

………..….ooo…………..

TARSUS’TA 19 MAYIS KUTLAMA

PROĞRAMI BELLİ OLDU

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlama proğramı belli oldu.

Buna göre bayram günü öncesi etkinlikler 15 Mayıs’ta anıta çelenk sunumu ile başladı.

19 Mayıs Cuma günü saat 09.30’da Gençlik ve Spor müdürü tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu yapılacak. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra kutlamalar Yarenlik alanı ve eski Kültür Park içinde yapılacak. Burada okulların hazırladığı gösteriler sunulacak.

16 Mayıs günü liseler arası münazara yarışması yapılacak. 15-21 Mayıs tarihleri arasında Tarsus belediye bandosu kentin değişik yerlerinde gösteriler sunacak. Gençlik haftası nedeniyle kitap okuma etkinlikleri, sportif etkinler sunulacak.

18 Mayısta özel gereksinimle çocukların İlçe Gençlik ve spor merkezinde hazırladığı eserler sunulacak. Ayrıca gençlere Tarsus’un tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek tanıtımı yapılacak. Şiir ve müzik dinletileri yapılacak.

BİSİKLET TURU

19 Mayısta 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı bisiklet turu düzenlenecek.  Tarsus cumhuriyet alanından başlayacak bisiklet turuna TABİT üyeleri ve isteyen gençler katılabilecek. Turun startı saat 09.45’de verilecek.

21 Mayıs günü Karabucak’ta Eko Turizm gezisi yapılacak. Sabah saat 09.30’da Karabucak bölgesinde doğa yürüyüşü yapılacak

………..….ooo…………..

TARSUSTA PARTİLERİN OYLARINA BAKIŞ

Ak Parti 2018’de Tarsus’ta 48 bin 303 oy almış. 2023 seçiminde 48 bin 490 oy almış. Yani 100 oy ancak artmış. 2018-2023 arası bu kadar mı artış var?

CHP ise 2018’de 51 bin 842 oy almış, 14 Mayıs 2023’de 62 bin 034 oy almış. CHP oylarını bir nebze artırmış.

xx

MHP’de 2018’de 39 bin 432 oy alırken 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimlerde 36 bin 958 oya inmiş. MHP’nin oyları aratacağı yerde azalmış. Nerdeyse 3 bin kişi MHP’ye oy vermemiş. Oysa hem seçmen sayısı arttı, hem de oy artacağı yerde düştü. MHP ilçe teşkilatı bunlara kulak vermeli. Bir parti oylarını artıracağı yerde azalmış.

Bu nasıl bir iştir?

Bunu da ilçe yönetimi düşünsün.

İYİ PARTİ: 2018 seçimlerinde 33 bin 450 oy alan İYİ Parti bu seçimde 28 bin 341 oya inmiş. Yani İYİ Parti’de oylarının 5 bine yakınını kaybetmiş. Yeni kurulduğunda canlı bir iyi parti varken, 14 Mayıs 2023 tarihinde ise oylarının düşmesine engel olamamış. İlçe  başkanı ve yönetimi  şapkasını önüne koyup düşünmeli..

………..….ooo…………..

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE

TARSUS’TA OY DAĞILIMI..

Cumhurbaşkanı  ve Cumhur ittifakı adayı RECEP TAYYİP ERDOĞAN Tarsus’tan 88 bin 111 oy almış.

CHP’li Millet ittifakı adayı  adayı KEMAL KILIÇDAROĞLU 117 bin 272 oy almış

Ata ittifakı  Adayı  SİNAN OĞAN, 12 bin 673 oy almış.

Kesin olmayan sonuçlar böyle. Bu rakamlar üç aşağı beş yukarı eksik olabilir. Ancak bunlar sonuca etki edecek şeyler değil. Rakamlar kesinleştiğinde de sizlere tam rakamları yine veririz. Kimse alınganlık yapmasın.

………..….ooo…………..

SANDIĞA GİTMEYENLERİN SAYISI

28 BİNİ BULDU..

Tarsus’ta 250 binin üzerinde  seçmen var. Bu 250 bin seçmenden 28 bine yakını sandığa hiç gitmemiş. Bunun dışında birde çok sayıda geçersiz oy var. Ortaya çıkan rakam korkunç.

Tarsus’ta 35 bine yakın oy ya kullanılmamış, yada geçersiz olmuş

Yani zayi olmuş. Her seçimde Tarsus’ta yüzde 10’ün üzerinde hatta yüzde 15 oranında oy heba oluyor. Bunları ilçe teşkilatlarının  düşünmesi ve halka konuyu anlatması lazım.

Resmi olarak 14 Mayıs seçimlerinde Tarsus’ta 27 bin 539  kişi sandığa hiç gitmemiş. Bu rakam bile az bir şey değil. Bunun nedenleri araştırılmalı..

………..….ooo…………..

TARSUS İDMANYURDUNUN

SON MAÇI BURSA’DA

TFF  2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdunun bu sezon tek maçı kaldı. 

TİY ligdeki son maçını deplasmanda İnegölsporla yapacak. 20 Mayıs 2023 Pazar günü oynanacak maç saat 15.00 de başlıyor.

Bu maç ile TİY, 2. ligdeki maçlarını tamamlamış olacak. Küme düşme kaldırılmazsa TİY gelecek sezon 3. ligde mücadele edecek.

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….Ooo………..

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Tarsus Mektubu 25 Mayıs 2023

Tarsus Mektubu 25 Mayıs 2023

SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ               Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

SCP KILIÇDAROĞLU DEDİ Sosyalist Cumhuriyet Partisi Merkez Karar Kurulu Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçimleri İçin Tavrını Belirledi 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerine ilişkin seçim öncesi yaptığımız açıklama ve değerlendirmelerde “Cumhur ittifakı, 20 yılı aşan pratiğiyle yetmiş yıllık karşı devrim sürecinin zirvesidir ve yıkılmalıdır. AKP iktidarının devamı ülke için ulusal güvenlik sorunudur. Millet ittifakı ise her satırında ekonomik, siyasal ve askeri olarak emperyalizme ve onun terör örgütü NATO’ya bağlılık ve Avrasya düşmanlığı içeren beyannamesi ve Türkiye’nin en temel sorunlarına ilişkin AKP’den farklı olmayan programları ve bileşenleri ile bir çözüm değildir” demiştik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday % 50 barajını aşamadığı için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan seçenekleri ile 2. tura gideceğiz ancak parlamento seçimi sonuçları itibari ile karşı devrim cephesi meclis aritmetiğinde önemli kuvvet kazandı. CHP listelerinden parlamentoya taşınan Gelecek-Deva-Saadet ve Demokrat Partili 37 milletvekili ile TBMM tarihinin en gerici aritmetiği ortaya çıktı. 21 yıldır Türkiye’yi yöneten tarikatlar koalisyonu TBMM’de tarihinin en yüksek sayısına ulaştı. ABD’nin sahadaki kara gücü ve müttefiki terör örgütünün yönlendirdiği unsurlarla birlikte düşünüldüğünde Cumhuriyet Devrimi’nin son kalelerini yıkma eyleminde emperyalizmin güdümündeki gericilik ve bölücülük önemli bir mevzi kazandı. Cumhuriyet Devrimi’nin bir seçenek olarak ortaya çıkamaması ile her iki ittifakın çözümsüzlüğünde ve HDP, Hüda-Par mengenesinde sıkışan halk, ittifakların ana partilerinden kaçarken ABD’nin Türkiye’ye biçtiği “milliyetçiliğe” sığınmak zorunda kaldı. Bu durum 28 Mayıs sonrası için Sosyalist-Kemalist- Devrimci- Yurtsever partiler ve çevreler için çok önemli bir uyarıdır. Asgari müştereğimiz olan Cumhuriyet Devrimi mevzileri dışında toplanılacak bir alan yoktur ve bu toplanma ölüm kalım meselesidir. Türkiye ekonomisi tarihinin en şiddetli krizinin ve çöküşün eşiğinde. 29 Mayıs itibari ile Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın emekçi sınıflar, yüksek enflasyon ve hızlı fakirleşmenin ağır sonuçlarını yaşayacaklar. Gerçekleşen parlamento aritmetiği üstüne Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacak bir Erdoğan’la bu süreç Türkiye açısından çok büyük riskler taşımaktadır. Her iki adayın da Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin herhangi bir sorununu çözecek ne bir programı ne de buna uygun bir ufku yoktur. Cumhuriyet Devrimi’nin adayı ile gireceğimiz ve halka çözümü sunabileceğimiz bir erken genel seçimi zorlamak ve gücün tek elde toplanmasını önlemek amacı ile 2. turda Kılıçdaroğlu’na oy vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz. Sosyalist Cumhuriyet Partisi Basın Bürosu Genel Merkez Mithatpaşa Caddesi No: 36

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.