DOLAR 26,5363 2.95%
EURO 28,6156 2.75%
ALTIN 1.633,603,11
BITCOIN %
Mersin
29°

PARÇALI BULUTLU

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 18 Kasım 2023
801 okunma

Tarsus Mektubu 18 Kasım 2023

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Kasım 18, 2023 08:37
Tarsus Mektubu 18 Kasım 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 KASIM 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

TARSUS’TA SİMGE RÜZGARI ESTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Şahmeran’ temasıyla bu yıl 2.’si gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Tarsus Festivali’ başladı. Bugün ikinci gün etkinlikleri yapılacak.

İlk gün Makamdan kortej yürüyüşü yapıldı.

Festival  17-18-19 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleşecek.

2. Uluslararası Tarsus Festivali’nde gerçekleşecek olan konserler, atölyeler, workshoplar, dans gösterileri, etkinlik ve deneyim alanları ile söyleşilere sahne olacak. İlk gün akşam Simge bir konser verdi.

………..…ooo…………..

ETEM ÇALIŞKAN VE HALDUN

DORMEN’E PLAKET VERİLDİ

Tarsus Festivali kapsamında duayen sanatçılar ve onur konukları Haldun Dormen ile Tarsus’lu hat sanatçısı  Etem Çalışkan’a teşekkür ve onur plaketi verildi. Belediye başkanı Vahap Seçer, iki değerli sanatçının bugün 97-98 yaşına geldiklerini belirterek “Sanatları ile tarihe geçen bu iki onur konuğumuza teşekkür ederim” dedi.

………..…OOO…………..

TOPLUM DESTEKLİ POLİS

HALKI BİLGİLENDİRİYOR

Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Toplum Destekli Polis birimi halkı bilgilendiriyor.

Aileleri, çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklara karşı uyaran ve bilgilendiren Toplum Destekli Polis ekibi aile içi iletişim, güvenli trafik ve güvenli internet kullanımı gibi konularda broşür bastırarak bunu kentimiz genelinde dağıtmaya başladı.

Anne ve babaların bilgisi için çocukların güvenliği için uyarılarda bulunan  Toplum Destekli Polis ekibi ayrıca internetin riskleri, zararlı yazılımlar ve güvenlik internet kullanımı için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda broşürlerle ailelere bilgi veriyor.

Trafik kurallarına  harfiyen uyulması için Güvenli Trafik bilgisi veren Toplum Destekli Polisler “En değerli varlığınız hayatınızdır. Trafik kurallarına uyun, hayatınıza sahip çıkın” diyerek herkesimin daha rahat ve huzur içinde yaşaması için insanları bilgilendirmeye devam edecek.

………..…OOO…………..

TARSUS LEZZET SOKAĞI

PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Tarsus’ta bir yıl önce ilki yapılan  1. Tarsus Festivali’nin  2.si yapılıyor. Tarsus lezzetleri Lezzet sokaklarında görücüye çıktı.

Yani bugün bu kent öyle hareketli, öyle cıvıl cıvıl olacak ki, geçen yıl olduğu gibi bu yılda sokaklarımız insan kaynayacak.

Dün Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı  Vahap Seçer’in de katılımı ile saat 17.30’da bir kortej yürüyüşü yapıldı..  İki aylık çalışma ile yenilenen ve  kaldırımları, orta refüjleri,elektrik direkleri, internet ve telefon kabloları yenilenen  Adana –Mersin caddesinin Makamdan itibaren İş Bankası kavşağına doğru giden caddede büyük bir kortej yürüyüşü tertip edilecek.

Sadece bu Cuma günü değil, yarın, yani Cumartesi ve Pazar günü de bu dünya kenti, dünyanın dört bir yanından insanları ağırlayacak.

xx

TARSUS MUTFAĞI

Festivalde bugün St. Paul meydanında saat 11.30’da Tarsus Mutfağı ve Batı sentezi konusunda Kaan Yarman’ı dinleyeceğiz. Aynı yerde saat 14.30 da ise Cabir Çobanoğlu  Şahmeranın kokusu, Oda koksu atölyesi ile seyirci karşısına geçecek.

Saat 15.30’da aynı yerde  Deniz Ürünleri Mutfağı ile Mersin Hiltonsa Otel’den Ömer Faruk Yılmaz ayrı bir lezzeti anlatacak.

Saat 13.30’da Tarsus Müzesinde Buket Uzuner’den  Şahmeranın tahtına dönüşü ve Ateş Romanı anlatımı, saat 15.30’da yine müzede  Nebil Özgentürk Hayattan, memleketten, sanattan, Cumhuriyetten hatıraları konu alacak. Akşam saat 20.30’da Simge sanatıyla Cumhuriyet alanından Tarsus’u inletecek.

xx

BİZİM LEZZETLERİMİZ

Tarsus Festivalinde Tarsus’un birçok lezzeti de damak zevki olanların hizmetinde olacak.

Tarsus’lu Humusçular, Kebapçılar, fındık lahmacunu, Tarsus biberlisi, Tarsus börekleri, Tarsus  baklavası, Şam Tatlısı ve  diğer tatlı çeşitleri, Tarsus şalgamı da ağız tadı olanlara bu imkanı sunacak..

Adana’da bir Lezzet Sokağı varsa, Tarsus’ta neden olmasın? Tarsus Gül Pide ve Lahmacun Salonu sahibi arkadaşımız Murat ve kardeşi Bülent Gül, yıllardır Tarsus’ta bir Lezzet sokağı açılması için uğraşır durur. bu uğraşları geçen yıl bir nebze hayat bulmuştu. Bu yılda Makam’da Hz. Danyal kabri arka sokağından Hamamın etrafını dönüp Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasına doğru kıvrıldığınızda kurulacak Lezzet Sokağı ile hem Tarsuslular, hem de Tarsus dışından gelip bu kentin yiyecek ve içeceklerini merak edenlere bu lezzetleri tatma imkanı sunacaklar.

Temennim bu Lezzet Sokağı projesinin  Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası çevresi ile arka sokaklarında sürekli hale getirilmesi.  Bir Yeryüzü Pazarının benzeri gibi ama Tarsus yiyecekleri ağırlıklı olarak  sofralar açılmalı bu kentin ara sokaklarında.. En azından ayda bir “Lezzet Durakları” kurulup Tarsus’a gelecek insanların gönüllerinin okşandığı gibi midelerinin de bayram etmesini sağlamak görevimiz olmalı. Bu Tarsus esnafına ekonomik kazanç sağlayacak ve büyük bir nefes aldıracaktır.

Zaten Adana, Mersin ve diğer illerden gelen birçok kişi özellikle Cumartesi ve Pazar günleri damak zevklerine uygun olan bu Tarsus Lezzetlerini tatmak için bu kente geliyorlar. Buda iç turizmin bir parçası olarak Tarsus’un ekonomisine katkı sunmaktadır.

xx

Bu yıl ikincisini gerçekleştireceğimiz Tarsus Festivalinde dün, yarın ve Pazar günü de etkinlikler olacak, Lezzet durakları sizleri ağırlayacak.

Tarsuslular olarak bizlerde, sizlerde bu etkinliklerde yer alarak Festivalimize sahip çıkalım diyorum.

………..…OOO…………..

BUGÜN TARSUS’TA KİTAPÇI

FİLMİ GÖSTERİMİ VAR

Tarsus festivali kapsamında 18 Kasım cumartesi günü saat 14.00’de St. Paul kuyusu yanında  film gösterimi yapılacak. Tarsus Antik Sahaf Kitabevinde yapılan Kitapçı filmi çekimi izlettirilecek.

………..…OOO…………..

ZAFER PARTİSİ TARSUS İLÇE

KONGRESİNE HAZIR

Genel başkanlığını Ümit Özdağ’ın yaptığı Zafer Partisi Tarsus ilçe kongresi 19 Kasım’da yapılıyor.

Halen ilçe başkanlığını yapmakta olan Hikmet Arık, bir grup arkadaşı ile gazetemizi ziyaret ederek partilerinin ilçe kongresine davette bulundu.

Arık “Partimizin birinci olağanüstü  kongresi 19 Kasım 2023 Pazar günü saat 13.00’de Beydeğirmenindeki Tarsus Şoförler Odası düğün salonunda yapılacaktır. Partililerimizi bu kongrede yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

………..…OOO…………..

AK PARTİLİ MUSTAFA SEVER TARSUS’A GELDİ

Ak partili Mustafa Sever dün Tarsus’a gelerek parti ileri gelenleri, partililer ve vatandaşlarla bir toplantı yaptı.

Tarsus Belediyesi Nikah salonunda gerçekleşen toplantıda Ak Parti Genel Merkez MKYK’ üyesi hemşehrimiz Mustafa Uyar gelişinde davul zurna ve kurban kesilerek karşılandı.

Ak parti ilçe başkanı İlker Uyar açış konuşmasını yaparak “Yol arkadaşız ve genel merkez MKYK üyesi hemşehrimiz Mustafa Sever’i bugün Tarsus’ta ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kendisi genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı olarak bizlerle beraberdir. Yerel seçimler öncesi bu ziyaret bizlere güç ve moral vermiştir”dedi.

 Mustafa Sever ise konuşmasında “Partimizin lideri ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan bizlerin MKYK ‘da görev almasını sağlayarak aktif siyasette tekrar önümüzü açmıştır.  Sayın Erdoğan toplantı sonrası “Herkes kendi memleketine giderek  halkla buluşsun ve yerel seçim startını versin” dedi. Bende bugün sizlere sayın Erdoğan’ın selamını getirdim ve yerel seçim startını veriyorum” dedi.

Sever konuşmasında İsrail’in giriştiği vahşi olayı kınadığını belirterek “Sayın Erdoğan’ın ve Türk halkının Filistinli kardeşlerimize verdiği desteği tüm İslam ükeleri vermeli . ben İsrail’i buradan bir kez daha kınıyor ve lanetliyorum. İslam ülkeleri de bu minvalde tavı sergilemeli” diyerek sözü yerel seçimlere getirdi.

Sever “Mersin’de ve ilçelerinde Cumhur ittifakı olarak tüm belediyeleri almak için kolları sıvadık. Mersin Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar hep muhalefet partileri tarafından yönetildi. Bu yüzden genel iktidarın bazı hizmetlerinin aksamasına neden oldu. Yapılacak ilk seçimde genel iktidar ile yerel iktidar aynı ittifaktan olursa, hizmetler daha seri yürüyecektir. Bizler Cumhur ittifakı olarak önümüzdeki yerel seçimlerde tüm Türkiye’de ve bölgemizde başarılı olmak zorundayız. Partimiz kurulduğu günden bu yana emek vermiş hizmet etmiş tüm il ve ilçe başkanlarımızı gençlik ve kadın kolları  başkanlarımızı yanımızda görmek istiyoruz. Onlara geçmiş hizmetleri için teşekkür ediyorum” dedi..

Sever daha sonra halkın ve partililerin sorunlarını dinledi.

………..…OOO…………..

VATANDAŞLARIMIZIN DİKKATİNE

YAĞMUR VE FIRTINA VAR

Tarsusbelediyesi halkı uyardı.

Açıklamada ‘’Kentimiz genelinde 18.11.2023 Cumartesi günü yerel kuvvetli sağanak yağış beklenmektedir.

Vatandaşlarımızın olası bir sel, su baskını, yıldırım, dolu, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması önemle rica olunur.’’ Denildi.

………..…OOO…………..

TARSUS İLÇE ASAYİŞ VE

GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

Tarsus İlçe Asayiş ve Güvenlik Toplantısı, İlçe Jandarma Komutanlığında yapıldı.

Toplantının devamında Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Emniyet ve Jandarma Trafik Birimleri sorumluları ve 5 ayrı Polis Merkezinde görev yapan bekçilerle ile bir araya gelerek sahada yapılan çalışmalara dair bilgi aldı.

………..…OOO…………..

SLOW FOOD YERYÜZÜ PAZARI

BUGÜN AÇIK

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, 2. Tarsus Festivali kapsamında Kubatpaşa Medresesi önünde 3 gün boyunca açık kalacak olan Slow Food Yeryüzü Pazarını ziyaret ederek pazarda stant açan organik yiyecek üreticileri ile tek tek görüşüp tebrik ve teşekkür etti.

………..…OOO…………..

KAYMAKAM SERGİDE

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, 2. Uluslararası Tarsus Festivali kapsamında düzenlenen, ressam- sanatçı ve tarihçi Hikmet Öz’ün eserlerinden oluşan şahmeran temalı sergiyi ziyaret etti.

………..…OOO…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

…………OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali Doc Dosyasında var. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri