DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 18 Eylül 2022

Tarsus Mektubu 18 Eylül 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Eylül 18, 2022 12:26
Tarsus Mektubu 18 Eylül 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18  EYLÜL  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

ÇOCUKLARIN EĞİTİM SÜREÇLERİNİN

GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlığında  çocukların eğitim süreci ve  güvenlik ile ilgili toplantı yapıldı.

Çocukların Eğitim Süreçlerinin Güvenliğine İlişkin Koruyucu ve Önleyici Hizmet ve Tedbirlerin Arttırılmasına Yönelik İş Birliği Protokolü kapsamında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde  gerçekleştirildi. Toplantıya  Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU başkanlık etti.

………….ooo..………..

KAYMAKAMDAN HAYIRLI

OLSUN ZİYARETLERİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU,  Tarsus Adalet Komisyonu ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanan Orhan GÜNDOĞDU’yu  ziyaret etti.

Otcu Elbistan Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken Tarsus Adalet Komisyonu ve 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atanan Orhan GÜNDOĞDU ile Siverek Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı iken Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak atanan Hacı Mustafa Akbucak’ı ziyaret etti..

Kaymakam Otcu, ziyaretlerde Gündoğdu ve Akbucak’a yeni görevlerinde ve yeni adli yılda başarılar diledi.

………….ooo..………..

OTCU’DAN BAŞSAVCI’YA YENİ

ADLİ YIL KUTLAMASI

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, yeni adli yılın açılışı dolayısı ile Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki’yi ziyaret etti.

Tarsus Adliye Sarayına giden kaymakam Otcu, burada Başsavcı  Tiryaki’yi ziyaret ederek yeni adli yılın hayırlara vesile olmasını diledi.

………….ooo..………..

TARSUS’TA BELEDİYE HİZMETLERİNE

SALDIRI BİTMİYOR

Mersin BŞB sorumluluğundaki Tarsus Kültür Park içerisinde mevcut tuvaletlere bir kez daha zarar verme ve hırsızlık olayı gerçekleşti. Kent merkezinde yer alan ve her gün binlerce vatandaşın ziyaret ettiği Kültür Park’ta engelliler tuvaletinin kapısı, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. Ayrıca parkın 3 ayrı noktasında vatandaşın hizmetine sunulan tuvaletlerde farklı tahribatlar yapıldı.

 Engelliler tuvaletinin yanı sıra kadınlar tuvaletlerinde bulunan alanda kapı hırsızlığı yapılırken; 12 adet musluk, 9 adet lavabo bataryası da yerinden sökülüp, aynı şekilde pisuvarlara zarar verildi.

Vatandaşların ortak kullanım alanı olan erkekler, kadınlar ve engelliler için ayrı ayrı olarak hizmet veren tuvaletin farklı bölümlerinde bulunan aparatlar da yerinden söküldü.

 Tarsus’ta geçtiğimiz aylarda Berdan Baraj bölgesi Devlet Parkı mesire alanında yer alan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tuvaletlere de benzer saldırılar gerçekleştirilmişti.

………….ooo..………..

ÇUKUROVA BÖLGESİ ÜLKEMİZİN

EKONOMİ ÜSSÜ HALİNE DÖNÜŞECEK

Mersin ve Çukurova bölgesel projelerini değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Tamamlanması için çaba gösterdiğimiz kent ve bölgesel projelerin tamamlanması ile Çukurova Bölgesi ülkemizin ekonomi üssü haline dönüşecektir” dedi.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), Mersin Tenis Kulübü’nde kahvaltılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıda; Mersin Ana Konteyner Limanı, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Karboğazı Kayak ve Kış Sporları Merkezi Projesi, Tarsus Seyhan Kıyı Kesimi Turizm Projesi, Taşucu Otoyolu, Seka Limanı, Pamukluk Barajı, İç Anadolu Mevlana Yolu, İstihdam Fabrikası, Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması gibi birçok konuda açıklamalarda bulunan MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Kent ve bölgesel projelerin tamamlanması ile Çukurova Bölgesi ülkemizin ekonomi üssü haline dönüşecektir” dedi.

Engin, “MESİAD olarak bizler, Mersin ‘in ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sunan bir STK’yız. MESİAD, Mersin’deki yarım kalan projelere veya hiç başlanmamış projelere dikkat çekerek projelerin tamamlanması için çaba gösteriyor. Özellikle şu an gündemimizde Mersin Ana Konteyner Limanı var. Mersin’ in kalkınmasına önemli katkılar sunan, ekonomisine, siyasal, gelişmesine, büyümesine en büyük katkı sunacak olan proje Mersin Ana Konteyner Limanıdır. Mersin’ in gelişmesindeki en büyük anahtardır. Bizler, ana konteyner limanımızın Doğu Akdeniz’de bir yere gitmesine tamamen karşıyız. Bu bölgede deniz dolgusu ile gerçekleşecek ana konteyner limanımızın önce projelendirilmesini sonra da yapılmasını istiyoruz. Mersin olarak bu projeye sahip çıkmalıyız” dedi.

TARSUS KIYI KESİM TURİZM GELİŞTİRME PROJESİ

Başkan Engin, “Bizim Tarsus Kıyı Kesim Turizm Geliştirme Projesi ile ilgili hala bir çivi çakılmadı. Temeli atılmasına rağmen, yatırımcıların ve tahsis sahiplerinin buraya gelip yatırımlarını yapmalarını ve inşaata başlamalarını bekliyoruz. Çünkü buradaki yollar,telekomünikasyon ve altyapı çalışmaları tamamen bitirilmiş. 12 km’lik bir sahile sahip 25000 hektarlık bir alan Mersin’in gelişmesine büyük katkı sunacak doğa, kültür, turizm alanı olarak Mersin’e kazandırılmış olacaktır. Bu yüzden tahsis sahiplerinin gelmesini veya tahsislerin iptal edilip yeniden tahsis edilmesini Mersin kamuoyu istiyor.” İfadelerini kullandı.

Başkan Engin’in konuşmalarından satırbaşları şu şekilde:

KARBOĞAZI  KIŞ TURİZMİ ALANI

“Karboğazı Turizm alanı ise MESİAD’ın sürekli gündeme getirdiği bir alan. Bu projede sonuç alacak noktadayız. Mersin Büyükşehir Belediyesi 100 binlik ve 5 binlik planları yaptı. Şu an 1000’lik planları yapıyor. Planların ve çalışmaların tamamlanmasının ardından tahsislerin yapılmasını bekliyoruz.Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuyla ilgileneceğini ve bu konuya sahip çıkacağını biliyoruz. Burası da iki etaplı bir bölge. Karboğazı ve Elmalı Boğazı bölgesi21bin hektarlık bir alan. Kayak pistlerinin uygun olduğu, yüksek gerilimin bulunduğu, ulaşımın kolay olduğu, içme suyunun olduğu bir yer. Karboğazı fizibilite raporları, analizlerinin yapıldığı bir bölge. Türkiye’deki birçok yerden çok daha iyi bir yerde olacak proje gerçekleşirse Konya, Niğde, Osmaniye, Hatay, Adana bölgelerine de hitap edecek. Mutlaka bu proje bölgeye ve kentimize kazandırılmalıdır. Karboğazı’nda yer alacak oyun alanları, kültürel ve gezi alanlarınıMersin Büyükşehir Belediyesi projelendirecek. Bu projeden umutluyuz.

ÇEŞMELİ-TARSUS OTOBAN YOLU

Diğer bir konu ulaşım çilemiz olan Çeşmeli-Tarsus otoban yolu. İhaleyi alan mevcut yüklenici firma Karayolları Genel Müdürlüğü’ne işin tasfiyesi için yazı yazmış. Konuyla ilgili kamulaştırma karar çıktı. Mevcut firma 5 Milyar TL’ye almıştı ama günümüzdeki enflasyon sebebi ile fiyatlar 2-3 katı arttı. Şu an ne görüşülüyor bilemiyoruz ama bizler bu yolun mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Mersin’e gelen konuklarımız ulaşım sorunu sebebi ile bir daha gelmemek üzere gidiyorlar. Aynı yolu kullanmadan Antalya’dan Konya’dan dönüyorlar.

SEKA LİMANI

Bir diğer Mersin projelerimizden Seka Limanı var. Seka Limanı’nın özelleştirilmesini istedik ve gerçekleşti. Mersinli bir firma aldı ve çalışmalara başladı. Seka’nın arkasındaki 700-800 dönümlük arazisi de tamamen hurdalık halindeydi. Orayı bir serbest bölge gibi canlandıracaklarını söylediler. Oraya bağlı olarak yolların ve ulaşımın olmaması biraz üzücü. MESİAD’ın her zaman gündeminde olan Karaman- Silifke- Taşucu demiryolu projesi var. Bugün olmasa da 10 yıl sonra gerçekleşir.

İSTİHDAM FABRİKASI

Bunların yanında MESİAD’ın kendi projeleri de var. ÇKA ile projemiz olan‘Üyelerimiz Kurumsallaşarak Dünyaya Açılıyor’ yapıldı. Şu an yeni bir proje devam ediyor. MESİAD, ÇKA, Tarsus Üniversitesi, UND, MTOSB,Koluman,  Erman Lojistik’in paydaş olduğu İstihdam Fabrikası. Geçen ay lansmanı yapıldı. Proje; iş garantisi, staj garantisi ve kısmen burs garantisi olan bir proje.  Proje sayesinde firmaların ara elaman sorunu çözülmüş olacak.”

………….ooo..………..

RİFAT ÇINAR’A ÖDÜL

Medeniyetler beşiği sayfası  kurucusu ve basının destekçisi Rifat Çınar’a  100 bin aboneyi bulduğu için plaket verildi.

Çınar ‘’Her mükemmel sonuç, iyi yapılmış bir ekip çalışmasının sonucudur.

Yüzbin aboneyi YouTube sayfamızda geçmemizden dolayı bu aldığımız bu plaket için ve buralara gelmemizde beğenisiyle, yorumlarıyla destek verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı

TEŞEKKÜR EDERİM…’’ dedi.

 ………….OOO………..

TARSUS’TA  SÜSLÜ KADINLAR

 BİSİKLET TURU BUGÜN…

18Eylül Pazar günü Tarsus’ta  Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yapılacak.

Etkinlik Yarenlik alanında saat 17.30 da başlıyor.

Serpil Kara‘’Çünkü KADIN SOKAĞA ÇIKARSA DÜNYA DEĞİŞİR. Süslü Kadınlar Bisiklet Turuonlarca il/ilçede eş zamanlı yapılan bir bisikletli kadın etkinliğidir.2013yılından beri her yıl Dünya Otomobilsiz Kentler Gününe dikkat çekmek için yapılmaktadır.İZMİR merkezli başlayıp, dünyanın bir çok şehrine yayılan farkındalık etkinliğidir.* Turuherhangi bir kuruluş, kurum, parti, şirket düzenlemiyor. Bağımsız kadınlar tarafından gönüllü olarak organize ediliyor. *Amacı dahaçok kadını bisiklet sürmeye özendirmek  aynı zamanda bisiklet kullanıcıları içingüvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep etmektir.* İklimDeğişikliği var ve biz bisikleti bir gezegenin sorunlarına bir çözüm olarak görüyoruz.Dünyayıdaha iyi yaşanabilir bir hale getirmenin adımını atıyoruz.* Tur için kayıt yaptırmanıza gerek yok. Bisikletinizi ve kendinizi süsleyip gelin.* Ücretsiz.*

Lütfen etkinlikte sadece kendinizi temsil edin.*Tur yavaşve kısa mesafedir. *Tur için bisikletinizi kendiniz temin etmelisiniz.’’ Dedi.

EtkinlikYarenlik alanında saat 17.30 da başlıyor.

………….OOO………..

TARSUS İDMANYURDU İSTANBUL’DA

TFF 2. lig beyaz grup 5. Hafta maçımız bugün.

Maç İstanbul da Vefa stadında oynanacak. Rakip Arnavutköy Belediyesi Gençlik ve Spor  takımı. Tarsus İdman Yurdu  18.09.2022 –saat  16:00 da Vefa Stadında puan almaya çalışacak.

………….OOO………..

TARSUS BELEDİYESPOR KADIN

BASKET TAKIMI  YARI FİNALDE

Federasyon kupasında mücadele eden Tarsus Belediyespor kadın basket takımı durdurulamıyor. Tarsus Belediyespor dün de Elazığ Basketbol’a 84-68 galip.

 İlk üç maçı kazanan Tarsus ekibi çeyrek finallerde de başarılı olacak.

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi takımlarının mücadele ettiği Kadınlar Federasyon Kupası’nda yarı finalistler belli oldu.

Eskişehir’in ev sahipliğinde düzenlenen turnuvaya çeyrek final maçlarıyla devam edildi. Yapılan karşılaşmaların ardından Tourism X Boğaziçi Basketbol, Elazığ İl Özel İdare, Kırklareli Basketbol ve Tarsus Belediyespor adlarını yarı finale yazdırdı.

Tarsus Belediyespor-Elazığ Basketbol: 84-68 galip.

Yarı final programıTurnuvada yarı final maçları yarın Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Salonu’nda yapılacak. Rakiplerini geçen takımlar, 19 Eylül Pazartesi günü yapılacak final maçında karşı karşıya gelecek.Yarı final maç programı şöyle:15.15 Tourism X Boğaziçi Basketbol-Elazığ İl Özel İdare17.30 Kırklareli Basketbol-Tarsus Belediyespor

………….OOO………..

TİY FUTBOLCUSU HALİL İBRAHİM TUNA

BAŞARILI BİR AMELİYAT GEÇİRDİ.

 Menemen FK maçında sakatlanan ve ayağında kırık tespit edilen  TİY futbolcusu Halil İbrahim TUNA  başarılı bir ameliyat geçirdi. Futbolcumuzun durumu ile ilgili detaylar ilerleyen günlerde paylaştıracaktır. Futbolcumuza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve bir an evvel aramıza dönmesini temenni ediyoruz.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.