DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 17 Şubat 2022

Tarsus Mektubu 17 Şubat 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 17, 2022 10:51
Tarsus Mektubu 17 Şubat 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAKUP BONCUK TARSUS MEKTUBU-17 ŞUBAT 2022

SELAM  DOSTLAR…Tarsus ‘tan sizleri

 bilgilendirmek için tarihe not düşüyorum.

En derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

…………OOO………..

TARSUS KAYMAKAMI KADİR SERTEL OTCU’DAN İŞLETMELERE ZİYARETLER

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU , Tarsus’ta faaliyet gösteren ADZ, İŞLEK, DEĞİRMENCİLER ve TAŞDELEN yaş meyve ve sebze paketleme ve soğuk hava deposu işletmelerini ziyaret ederek faaliyetleri hakkında bilgi alıp istişarelerde bulundu.

Ziyaretlerde Kaymakam OTCU’ya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri ERDOĞAN ile Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İsmet KEPECE eşlik etti.

…………OOO………..

SANATÇI BEDRİ BAYKAM İLE SÖYLEŞİ
Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi ve Çukurova Çağdaş Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı “Sanat Kültür Söyleşileri” programı kapsamındaki ikinci etkinliğinde 17-18 Şubat 2022 tarihlerinde Mersin ve Tarsus’ta; Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, ile Mersin ve Tarsus Kent Konseylerinin işbirliği ile; Sanatçı, Yazar, AKAP/IAA Unesco Resmi Partneri, Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı, Tarsud Kültür Girişimi İnsiyatifi ve vakfımızın kurucu üyelerinden Bedri Baykam ile Sanat Kültür Söyleşisi ve Kitap İmza Günü” olarak gerçekleştirecektir. Sanatçı, yazar Bedri Baykam aynı zamanda, sanatseverlerle buluşmasında son kitabını imzalayacaktır.
Mersin’deki söyleşi; 17 Şubat 2022 Perşembe günü saat 13:00’de Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda,
Tarsus’taki söyleşi; 18 Ocak 2022 Cuma günü saat 17:00’de Tarsus Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşecektir.
       Etkinliklerimize sanatsever tüm halkımız davetlidir.

…………OOO………..

TİY’DE ARMAĞAN HOCA SPORTİF DİREKTÖR OLDU

 Tarsus İdman Yurdu Sportif Direktörlüğüne  Armağan Yapıcı  getirildi.

Armağan Yapıcı kardeşimizin bu görevi en iyi şekilde yapacağına inanıyoruz.. Ayrıca Birol Erol, Cem Gökayaz, Sinan Atım ve Rıza Altınay kardeşlerime de başarılar diliyoruz.

…………OOO………..

KAYA “TARSUS’UN YENİ

ÖĞRENCİ YURTLARINA İHTİYACI VAR”

 Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana yalnızca akademik eğitim veren kurum olmadığını, bölgenin de ekonomik ve toplumsal yapısına katkı veren bir Üniversite olduğunu ispatladığını söyledi. 

Borsa Başkanı Kaya, geçtiğimiz hafta içerisinde Tarsus Üniversitesi’ni ziyareti sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından Üniversitesi Kampüsü içerisine yapılacak olan ‘Öğrenci Yurdu ’alanı ile ilgili de bilgi aldı. 

Tarsus Üniversitesi kurulduğu ilk günden bu yana yalnızca akademik eğitim veren kurum olmadığını belirten Murat Kaya “Bölgemizin ekonomik ve toplumsal yapısına da katkı veren bir üniversite olduğunu ispatladı. Bugün üniversite kampüsünün her alanında hummalı inşaat çalışmalarının devam ettiğini gözlemledik. Bunlardan belki en önemlisi de ihalesi tamamlanan 20 dönümlük alana yapılacak Öğrenci Yurdu binasıdır” dedi. 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından 2022 yılı yatırım programına alınan Tarsus Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nun yapılacağı yerin hazır olduğunun altını çizen Murat Kaya, Üniversitenin içinde yine Devlete ait bir “Öğrenci Yurdu’nun yapılması bizleri fazlasıyla memnun etti. Bu noktada, Üniversite kampüsümüzün pandemide dahi yatırım ve eğitim-öğretim hizmetleri konusundaki özverili çalışmalarından dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Aydın’a ve öğrenci yurdunun yatırım programına dahil edilmesindeki destekleri için Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ederim” ifadesini kullandı. 

Devlet üniversite içine devlet yurdu yapılmasıyla da üniversite öğrencilerinin barınma sorununun bir nebze olsun giderileceğini hatırlatan ve Tarsus’taki müteahhitlere de çağrıda bulunan Borsa Başkanı Kaya “Ancak şunun da altını çizerek belirtmek isterim ki, şu an 4 bine yakın öğrencisi ile barınma sorunu devam ederken, üniversitemizin çok değil birkaç yıl içinde 10 binden fazla öğrencisine ulaştığında yeniden öğrencilerimiz için barınma sorunu gündeme gelecektir. Dışarıdan gelip barınma sorunu yaşayan gençlerimizin düştüğü durumu acı örnekleriyle duyuyoruz. Bu acı örneklerin son bulması, öğrencilerimizin barınma sorunlarının gündem olmaması için öğrencilerimizin içine sinen, ailelerin güven duyacağı Tarsus’a ve Üniversitemize yakışır bir şekilde hizmet edecek ihtiyaca uygun konforlu ve güvenli binalar yaparak katkı vermeliyiz. Burada da Tarsuslu Mühahitlere de görevler düşmektedir. Müteahhitlerde 1artı 1 daireler yaparak öğrencilerin barınma sorununa katkı sağlayabilirler. 

İlçede öğrenci yurdu olmamasından dolayı, şehir dışından gelen pek çok öğrencinin okullarına kayıt yaptıramadığını, kayıt yaptıran öğrencilerin ise ilçede kiralık ev bulamadığı tarihleri hatırlayalım. Dışardan gelen öğrencilerin Tarsus’ta kendilerini güvenli ve huzurlu hissetmelerini ve onların üniversite hayatlarını kolaylaştıracak barınma ile birlikte öğrencilerimize yönelik güvenli sosyal alanlar yaratılması da bir o kadar önemli. 

Birkaç özel teşebbüsün katkısıyla yapılan yurtlar ise artık ihtiyaca cevap veremiyor. Yeni öğrenci yurtlarının veya konutlarının öğrencilerimizin barınma ihtiyacı sorun olmadan karşılayacak alternatif tedbirleri şimdiden Tarsus olarak almamız şart” şeklinde sözlerini tamamladı. 

…………OOO………..…

ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI,

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NDA AÇILIYOR

Mersin Valisi Ali İhsan Su, ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış ve Yönetim Kurulu üyelerinin ziyaretinde Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın hizmete açılacağı tarihi açıkladı

Çukurova Bölgesel Havalimanı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılıyor

 “ Mersin ve Adana’nın gücüne inanıyoruz”

MERSİN – Kısa bir süre önce göreve seçilen Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış ve Yönetim Kurulu üyeleri, Adana ve Mersin’deki temaslarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Çukurova Bölgesi’nin sosyal, toplumsal ve ekonomik kalkınmasına yönelik çabalarını artıran ÇUKUROVA SİFED Başkanı Hüseyin Kış ve Yönetim Kurulu Üyeleri, geçtiğimiz günlerde Adana’da gerçekleştirdiği temasların ardından bu kez de Mersin Valisi Ali İhsan Su ile bir araya geldi.

ÇUKUROVA BÖLGESEL HAVALİMANI 29 EKİM’DE AÇILIYOR

Önemli buluşmada bir de önemli açıklama yapan Mersin Valisi Ali İhsan Su, Adana ve Mersin’in geleceği  için büyük önem taşıyan Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın 29 Ekim 2022’de, Türkiye’nin bayramında, Cumhuriyet Bayramı’nda açılacağını kaydetti. Vali Su, Türkiye’nin 5. Büyük havalimanının hem kargo hem de yolcu taşımacılığında hizmet vereceğini dile getirdi.

Görüşmede ayrıca Adana ve Mersin’in tam ortasında, iki kent için de katma değer üretecek ortak bir fuar merkezi oluşturulması görüşü de ağırlık kazandı. Adana ve Mersin’in ayrı zamanlarda düzenlediği aynı fuarın iki kent için de gerek ziyaretçi katılımı ve profili, gerekse ekonomik döngü açısından olumsuzluk oluşturduğunu dile getiren Başkan Hüseyin Kış, Adana ve Mersin protokolü, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket edip ortak bir fuar merkezi oluşturulması için gayret edeceklerini ifade etti.

VALİ ALİ İHSAN SU, DESTEK VERDİ

Tarımdan turizme, enerjiden sağlığa, hizmet sektöründen gastronomiye uzanan geniş bir yelpazeye sahip iki kentin Türkiye’nin kalkınmasında önemli bir rolü olacağına inandığını ifade eden Başkan Kış, ortak fuar merkezi için girişimleri hızlandıracaklarını dile getirdi.

Başkan Hüseyin Kış’ın önerilerini dikkatle dinleyen Vali Ali İhsan Su, Çukurova Bölgesi’nin ortak bir uluslararası fuar alanı kazanmasına sevineceğini söyledi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu Otoyolu Projesi’nin Çeşmeli-Kızkalesi bölümü ile ilgili ihalenin sonuçlandığını ve yer teslimi yapıldığı bilgisini de iletti.

Ziyarette Başkan Hüseyin Kış ile birlikte ÇUKUROVA SİFED Başkan Yardımcısı Gül Akyürek Balta, Yönetim Kurulu Üyeleri Sibel Gelbul, Ayferi Tuğcu, Mürvet Beydağı, Ahmet Polat ve Selahattin Balkan da yer aldı.

………OOO………..…

– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN BAĞLI

MAHALLELERDE DE KAPSAMLI TEMİZLİK ÇALIŞMASI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezinde bulunan mahallelerde gerçekleştirdiği kapsamlı temizlik çalışmalarını bağlı mahallelerde de uyguluyor.

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Tarsus’a bağlı ova da yer alan Atalar Mahallesi’nde de dezenfekte, bakım, temizlik ve ilaçlama çalışması gerçekleştirdi.

Atalar Mahallesi’nin ana arterlerinin yanı sıra tüm ara sokaklarda da yerine getirilen faaliyet kapsamında yol kenarlarında ki nebati otlar biçildi. Süpürge makinalarının da kullanıldığı çalışmada evsel atıklarda temizlenip, atık su sistemlerinde dumanlama yapıldı.

İlaçlama işlemi aralıksız sürüyor

İlaçlama konusunda da yılın 12 ay’ı boyunca planlı şekilde mesai harcayan Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü İlaçlama ekipleri, kent merkezi ve bağlı mahallelerde ekipler halinde çalışma uyguluyor.

Büyükşehir ekipleri, çöp konteynerleri, su birikintilerinin olduğu alanlar, kanallar, kanalizasyon sistemleri, bodrum katlar, otluk alanlar ile halkın ortak kullandığı noktalarda sivrisinek, pire, karasinek, ot sineği, fare, uçkun, larva ve diğer zararlılara karşı programlı şekilde ilaçlama gerçekleştiriyor.

………OOO………..

17 ŞUBAT.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo…………

SANATÇI BEDRİ BAYKAM İLE MERSİN VE TARSUS’TA SÖYLEŞİ

“ÇAĞDAŞ SANAT / NEREDEN NEREYE?”

“Çağdaş Sanatımızın Ulusal/Uluslararası Konumunun Uzun Serüveni” devam ediyor. Bu kapsamda  Çukurova Çağdaş Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı kentimizde uluslararası bir “Çağdaş Sanatlar Müzesi” oluşturmak hedefine ulaşma sürecinde kentimizde ve bölgemizde etkinlikler düzenleyerek sanat ve kültür alanlarında katkı sunmayı amaçlamaktadır

Tarsus Kültür Girişimi İnisiyatifi ve Çukurova Çağdaş Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı “Sanat Kültür Söyleşileri” programı kapsamındaki ikinci etkinliğinde 17-18 Şubat 2022 tarihlerinde Mersin ve Tarsus’ta iki etkinlik yapacak

 Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, ile Mersin ve Tarsus Kent Konseylerinin işbirliği ile; Sanatçı, yazar, AKAP/IAA Unesco Resmi Partneri, Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı, Tarsus Kültür Girişimi İnsiyatifi ve vakfımızın kurucu üyelerinden Bedri Baykam ile Sanat Kültür Söyleşisi ve Kitap İmza Günü” olarak gerçekleştirecektir. Çok sayıda kitabın yazarı olan sanatçı, Bedri Baykam sanatseverlerle buluşmasında kitaplarını imzalayacaktır.

Bedri Baykamın önerisiyle Leonardo da Vincinin doğum günü olan 15 Nisan Dünya Sanat Günü olarak 2012;den bu yana 60’ı aşkın ülkede kutlanmaktadır.

Mersin’deki söyleşi; 17 Şubat 2022 Perşembe günü saat 13:00’de Mersin

Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Tarsus’taki söyleşi; 18 Ocak 2022 Cuma günü saat 17:00’de Tarsus Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleşecektir.

………….ooo…………

CHP ESKİ GENEL BAŞKANLARINDAN

HİKMET ÇETİN, PARTİSİNİN TARSUS

İLÇE ÖRGÜTÜNÜ ZİYARET ETTİ

Türk siyaset tarihinin duayen isimlerinden olan ve SHP-CHP birleşmesinden sonra ilk Genel Başkanlık görevini üstlenen Hikmet Çetin, partisinin Tarsus ilçe Örgütü’nü ziyaret etti.

Farklı tarihlerde TBMM Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinin yanı sıra bir sürede NATO’nun Afganistan’da Kıdemli Temsilciliği görevini üstlenen Hikmet Çetin, CHP Tarsus ilçe örgütü önünde İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, yöneticiler ve partililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

CHP ilçe Başkanı Av. Ozan Varal, Hikmet Çetin’i ağırlamaktan dolayı duydukları mumluğu ifade etti. 

Partililerle yapılan sohbet toplantısında konuşan ve CHP’ye olan ilginin her geçen gün arttığını söyleyen İlçe Başkanı Av. Ozan Varal,  iktidara adım adım yaklaştıklarını dile getirerek, “Gelecek seçimde iktidar olacağımızın umudunu günden güne güçlendiriyoruz. Biz Tarsus İlçe Örgütü olarak, iktidar yolunda çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Sayın Bölge Vekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Tarsus Belediye Başkanımızın özverili çalışmalarıyla Tarsus’ta birinci parti olduğumuzu ve bu farkı daha da açacağımızın ve genel iktidara geleceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

Tarsus’ta gördüğü ilgiden dolayı memnuniyetini dile getiren Hikmet Çetin ise gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye’ye büyük zararlar verdiğini söyleyen Çetin, “Hem Cumhurbaşkanı, hem parti genel başkanı ve her şey tek kişi yönetimi. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yönetim biçimi yoktur. Yani otoriter olan ülkelerde de yoktur. Denetim ve kontrol tüm ülkelerde var. ABD’de Devlet Başkanının, bizim Cumhurbaşkanı kadar yetkisi yok. Bir kişiye özel, bir kişi için hazırlanmış yönetim biçimi, böyle bir şey kabul edilemez” diye konuştu.

6 genel başkanın bir araya gelmesinin Türk demokrasisi ve geleceği açısından çok çok önemli bir davranış olduğunu belirten Hikmet Çetin, “Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu konuda çok büyük bir çaba gösterdi. Bu 6 parti demokrasiye dönmenin toplantısını yapmıştır. Bu çok önemlidir. Eksikler olabilir. Ama Türkiye’de ilk defa 6 tane partinin bir araya gelerek önemli bir iş başarmışlardır. Öncelikle bu iktidarın değişmesi lazımdır. Cumhurbaşkanlığının mutlaka kazanılması lazımdır. Ondan sonra elbette partilerin değişik politikaları olabilir, bu doğaldır. Ama bunların konuşulacağı dönem değil” şeklinde konuştu.

………….ooo…………

TARSUSLU GAZETECİ TEVFİK URBAY’I

RAHMETLE ANIYORUZ

Tarsuslu emektar gazetecilerden Tevfik Urbay vefatının 2. yılında anılıyor.

17 Şubat 2019 yılında vefat eden Tevfik Urbay, çıkardığı yerel gazeteler, yaptığı ruabailer ve haberlerle hafızalarda yer aldı. Merhum gazeteci abimizi özlem ve rahmetle anıyoruz.

Tarsus  basınının duayen gazetecilerinden Tevfik Urbay (67), uzun zamandan bu yana üzerinde çalıştığı ve “Kerhaneci, meyhaneci ve gazeteci” adını verdiği ilk kitabını baskıya hazır hale getirmişti. Baskıya  hazır olan ve yaklaşık 250 sayfa olacak kitap Mayıs ayında hazır hale gelecekti. Ancak kitap basılmadan vefat etti.

1958 yılında Özgörü gazetesinde mürettip  olarak mesleğe ilk adımını atan  Urbay, ilk olarak Zafer gazetesini yayınladı. Daha sonra Öncü, Adalet, Servet, Yeni Tarsus, Yeni Doğuş,  Ayna, Adalet gazetelerinin çıkmasında veya yayınlanmasında büyük emekleri geçti. Tevfik Urbay, kitabında meslek hayatı boyunca yaşadığı ilginç hikayeleri, yerel basının zorluklarını, toplumsal ilişkileri kendine has üslubuyla kaleme aldı. Ama kitabı çıkmadan  17.02.2019 tarihinde tedavi gördüğü Devlet Hastanesinde  vefat etti. Cenazesi Tarsus Şehir mezarlığında toprağa verildi.

…………OOO………..

CHP ESKİ GENEL BAŞKANI HİKMET ÇETİN,

TARSUS BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Genel Başkanlarından ve eski bakanlardan Hikmet Çetin, Tarsus Belediyesini ziyaret etti.

Bir dizi ziyaretler için bölgemize gelen Çetin, dün Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile belediyede görüştü. Bozdoğan ve ekibi, CHP Eski Genel Başkanı Sayın Hikmet Çetin’i ağırladı. Ziyarette CHP Tarsus ilçe başkanı Av. Ozan Varal da hazır bulundu.

Bozdoğan “Sayın Hikmet Çetin’e ve beraberindeki değerli misafirlerimize nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz” diyerek Kleopatra maketi hediye etti.

………..OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.