DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 17 Ekim 2022

Tarsus Mektubu 17 Ekim 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Ekim 17, 2022 11:57
Tarsus Mektubu 17 Ekim 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

17  EKİM  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

TARDOBDER SİNEMA GÜNLERİ DÜZENLİYOR

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği, yakında sinema günleri düzenliyor.

Başkan Ümran Yıldırım  “Değerli Tarsus’lu Hemşehrilerimiz. Sizlerle yüz yüze bir araya gelmek, kaynaşmak ve güze birlikte veda etmek amacıyla birincisini düzenlediğimiz ve geleneksel hale getireceğimiz “TARDOBDER SİNEMA GÜNLERİ” etkinliğimize sizleri davet ediyoruz. Sinema Günleri etkinliğimiz 19 Ekim 2022 Çarşamba akşamı saat 19.00 da Dernek Binamızda gerçekleşecektir. İkram ve ortam ile nostalji yaşatmayı hedeflediğimiz etkinliğimizde sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.” dedi.

…………OOO…………

MERSİN GÜNCEL WEB SİTESİ YAYINDA

TARSUS-HABER- Tarsuslu tanınmış spor yazarlarından Yusuf Tan’ın sahibi olduğu www.mersinguncel.net haber sitesi yayına başladı.

Uzun yıllardır Tarsus Adliyesinde  görev yapıp Basınla ilgili birimde görev yapan, tüm Basın mensuplarının tanıdığı bir sima olan  Yusuf Tan, bu arada spor yazıları yazdı. Emekli olduktan sonra ise futbolda saha komiserliği yaptı. Tarsus gazetelerinde ‘’Sporda Haftalık Anatomi’’ köşesini kaleme aldı. 

Kendisini kutlar,  ‘’Hayırlı olsun inşallah’’ deriz

…………ooo…………

TARSUS’TA ÇOCUKLAR CAMİDE BULUŞTU

Tarsus Müftülüğünce, Mevlîd-i Nebî Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla, ilçe müftülüğüne bağlı Buharalı Abdullah Efendi Cami’nde 4-6 Yaş grubu Kur’an Kursu öğrencilerine yönelik “Cami Çocuk Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Hocalarının ve velilerinin refakatinde camiye gelen miniklerle sohbet eden Tarsus Müftüsü Ali Can, öğrencilere caminin mihrap, minber, kürsü ve müezzin mahfili gibi ana bölümleri ve işlevleri ile genel olarak camilerin diğer kısımları ve özellikleri ile ilgili seviyelerine uygun bilgiler verdi.

Tarsus Müftüsü Ali Can, Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler eğitiminin aileler ve çocuklar için önemine değindi. Çocuklara yeni şeyler öğrenip öğrenmediklerini soran Can; çocuklara “Örendiklerinizi evde annenize, babanıza ve kardeşlerinize anlatın” tavsiyesinde bulundu.

Camide serbestçe dolaşmalarına ve merak ettikleri bölümleri gezmelerine müsaade edilen çocuklar, camide balon uçurdu ve bir süre gönüllerince camide güle oynaya zaman geçirdi.

Programdan sonra çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

Tarsus Müftüsü Ali Can, özellikle 2022 yılı vekaletle Kurban çalışmalarında başarılı çalışmalarından ve gerek cami hizmeti gerekse cami bünyesinde 4-6 yaş Kur’an Kuran Kursuna üç adet yeni sınıf kazandırma konusundaki gayretlerinden dolayı Türkiye Diyanet Vakfı’ndan gönderilen teşekkür belgesini Buharalı Abdullah Efendi Camii İmam-Hatibi Dinçer Yılmaz’a takdim etti.

…………OOO…………

SEÇER 15 EKİM DÜNYA KADIN

ÇİFTÇİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde üretici kadınlarla bir araya geldi.

Mersin’de çok güzel işlerin olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Mersin bir kere tarım kenti. Biz Türkiye’nin en değerli üretimini ve cirosunu yapan 5. veya 6. sırada kentiz. Ne kadar güçlü bir kentte yaşadığımızı herkes bilsin” ifadelerini kullandı.

Tarımve hayvancılık konusunda çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Amacımız daha kaliteli ve daha fazla üretim” dedi.

Kadın Üretici Pazarları sayesinde, kadınların ürettiği ürünlerin ulusal pazarlarda da duyulmaya başladığını kaydeden Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer “Ürettiğinizin kıymetini bildiğinizde, ayaklarınız yere daha sağlam basar” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nde üretici kadınlarla buluştu.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Başkan Seçer, konuşmasına Bartın’da yaşanan maden kazasında hayatlarını kaybeden madencileri anarak başladı. Seçer, “Yasalar ve uygulayıcılar, olası felaketleri önleyecek tedbirler almak zorundadır.Türkiye’de kanunlara herkes riayet etmek zorunda olmalı. Çok daha fazla kazanayım amacıyla, kanunları yok sayanlara aman vermemeliyiz” dedi.

“Sizin olan kaynakla sizin yanınızda duran bir yöneticiyim”

Başkan Seçer, kendisine kaynak olarak gelen paranın vatandaşın parası olduğunu vurgulayarak, Mersin’de çok güzel işlerin olduğunu ve Mersin’in özünde bir tarım kenti olduğu gerçeğini dile getirdi ve“Biz Türkiye’nin en değerli üretimini ve cirosunu yapan 5. veya 6. sırada kentiyiz. Ne kadar güçlü bir kentte yaşadığımızı herkes bilsin. Herkes bizden tarımsal destek istiyor. Bu bizim görevimiz değil, fakat üreticiye yardımcı olmak için bu katkıyı veriyoruz ve bunun için de bütçemizden önemli bir pay ayırıyoruz. Daha kaliteli ve daha fazla üretim yapalım diye” ifadelerini kullandı.

“Tarımsal alanda desteklerimiz ve eğitimlerimiz sürüyor”

‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim”projesinden şu anda 180 yetiştiricinin faydalandığını ve bunların içerisinde kadın yetiştiricilerin önemli bir yer tuttuğunu belirten Seçer, “Bugüne kadar desteğimizden yararlanan 180 ailenin 94’ü kadın üretici ve bizden toplamda 2 bin 350 hayvan almışlar. Kazanç adını taşıyan projemizden 96 kadın üreticimiz yararlanmış. Toplam 9 bin 600 kaz kazanmışlar, bunu yetiştiriyorlar” dedi.

Başkan Seçer, Silifke’deki Gazi Çiftliği’nde gerçekleştirilen etkinlik ve eğitimlerden de bahsederek,kadın üreticilere kompost gübre eğitiminden, paketleme ve satışa, ambalaja, birçok konuda orada kadınlarımıza eğitim verildiğini hatırlattı. Başkan Seçer, Darısekisi’nde de çok güzel bir Örnek Köy kurulduğunu anımsatarak, “Bu işler Mersinden Kadın Kooperatifi’nin katkılarıyla, Milli Eğitim’in, Halk Eğitim’in destekleriyle oldu”diye konuştu.

“Bölücülük, bu ülkenin en büyük belalarından birisidir”

Yöneticilik konusunda Atatürk’ü örnek aldığını, O’nun askeri dehası yanında, muhteşem bir devlet adamı olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Atatürk devlet adamıydı, bezirgan siyasetçi değildi. Onun aklıyla, onun zihniyetiyle bu ülkeye hizmet ettiğimiz için, gelecek kuşakları düşünerek bu ülkeyi yönetiyoruz. Oy sizin en değerli varlığınız. Hiç kuru gürültülere pabuç bırakmayın. Yalana dolana, insanların duygularını istismar edenlere, dilini, milliyetini, mezhebini kullanan siyasetçilere kulak asmayın. Kimden hizmet alıyorsanız, size samimi olarak hizmeti kim getiriyorsa götürün o insana oy verin ki, namerdin karşısında onu mağlup etmeyin. Bölücülük, bu ülkenin en büyük belalarından biridir. Kavga etmek kimseye fayda sağlamaz. Onun için birlik, beraberlik, sevgi ve saygıda kesinlikle taviz vermeyiz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Mahalle Mutfakları, Dosthane, ücretsiz eğitim öğretimi destekleme kurs merkezleri gibi sosyal destekleri de anlatan Başkan Seçer, belediyenin çözüm merkezi TEKSİN uygulaması üzerinden talep ve önerilerini iletebileceğini söyledi.

Meral Seçer: “Ürettiğinizin kıymetini bildiğinizde, ayaklarınız yere daha sağlam basacak”

Mersinden Kadın Kooperatifi ve gönüllülük çalışmaları hakkında konuşan Meral Seçer de2019 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde Kadın ve Aile Hizmetleri Gönüllülük Şubesi’nde gönüllü olarak yola koyulduklarını belirterek, “Kadınlarımızla sohbetlerimizde ürettiklerini değerlendirmek, bunların aile ekonomilerine katkılarını sağlamak istiyorlardı, ancak bunları tek başlarına yapamazlardı. Böyle bir durum sonucunda Mersin’de, 2019’dan beri çok şahane olaylar gelişti” ifadelerine yer verdi.

Meral Seçer, bu süreç içerisinde hayata geçirilen projeler sayesinde, üreten ve sosyalleşen kadınların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Kadın Üretici Pazarları sayesinde, kadınların ürettiği ürünler sadece pazarlarda değil, Mersin’de ve ulusal pazarlarda da duyulmaya başladı. Sonuçta şunu gördük; ürettiğinizin kıymetini bildiğinizde, ayaklarınız yere daha sağlam basacak” dedi.

Antmen: “Ne güzellik görüyorsanız o kadının eseridir”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, üretimin ana gücünün kadınlar olduğunu belirttiği konuşmasında, kadınların her işi başarabileceğini kaydetti.Antmen,“Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle, sadece emekçi değil, üretici ve patron da oluyorsunuz. Kendinizi asla erkeklerden daha az çalışır, emek verir veya daha az başarılı görmeyin” ifadelerini kullandı.

Kızıltan: “Erkeklere güvenmeyin, kendinize güvenin”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Bu kadar üretken, üreten, üretmeye kendini adamış kadının karşısında konuşmak yürek işi. Ben hepinizi takdir ediyorum, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Erkeklere güvenmeyin, kendinize güvenin. Hepinizin başarısı, kendi başarınızdır” diye konuştu.

Kadın üreticiler, verilen destekten memnun

Programda Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden faydalanan kadın üreticiler de söz aldı. Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nden yararlanan Tayyibe Alkan, “Ben eşimle 2 tane ineğimizle geçimimizi sağlıyorduk. Daha fazlasını alacak durumumuz yoktu. Bu yardımı duyduk. Küçükbaşa başvurduk, şimdi onlara bakmaya başladık. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne, sağladığı bu destek için çok teşekkür ederiz” dedi.

Rukiye Cılız: “Toprağımda doymaya çalışacağım”

Kazanç Projesi kapsamında kaz alan üreticilerden Rukiye Cılız, kaz üreticisi olmadan önce yaşadığı zorlu hayatı ve sağlık sıkıntılarını anlattı. Cılız, “Kaz üretimi için başvurdum ve çıktı. Gecemi gündüzüme kattım. Her şeyleri ile ilgilendim ve bana umut oldular. Yaşayabildiğim kadar yaşayıp, köyümde, toprağımda doymaya çalışacağım. Hiç kimseye muhtaç değiliz. Kadın olarak yapamayacağımız, altından kalkamayacağımız hiçbir şey yok. Bu fırsatı bize veren Bakanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Hülya Altunkol: “Organik tarıma verilen destek için çok teşekkür ederim”

Fide-fidan desteklerinden yararlananve organik tarımla uğraşan Hülya Altunkol, desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür ederek, “Organik tarım üreticilerini ve kadın üreticileri, tarım faaliyetlerinin her aşamasında yalnız bırakmayan, her daim doğru ve adil tarım uygulamalarını destekleyen, gelecek nesillere iyi şeyler bırakmayı kendine görev edinen Başkanım Sayın Vahap Seçer’eve tüm kadın çiftçilere teşekkür ediyorum”dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini başarıyla yürüten kadınlara çiçek takdiminde bulundu ve kadın üreticiler de Başkan Seçer’e kendi yetiştirdikleri ürünlerden hediye ettiler.

…………ooo…………

TARSUS’TA ÜCRETSİZ KÖMÜR DAĞITIMI BAŞLADI

Tarsus’ta bu yıl Gülek ve çevre köylerden itibaren kışlık kömür dağıtımı başladı.

İlçemizde ‘SYDV’ Tarafından Ücretsiz Kömür Dağıtımına başlanmış olup öncelikle dağlık köylerde yaşayanlara kömürleri veriliyor. Tarsus Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV) tarafından ilçe  genelinde dosyası bulunan ve yardım almaya hak kazanan 12bin haneye kömürlerinin dağıtımına başlandı. İhtiyaç sahibi olan hak edenlere 650’şer kg. olmak üzere yardım verilecek. 26 çuval olarak verilen  kömürler Gülek, Drok, Yalamak gibi köylerden başladı. 20 Ekim tarihinden itibaren kent merkezindeki ihtiyaç sahiplerinede ücretsiz kömürlere araçlarla bizzat evine teslim edilecek.

Bu arada yardıma ihtiyacı olanların dosyaları her hafta Perşembe günü  Kaymakam Kadir Sertel Otcu başkanlığında  toplanan  mütevelli heyetçe görüşülüp yapılan araştırmalardan sonra gerçek hak sahibi ise yardıma dahil ediliyor.

…………ooo…………

FERAHİM ŞALVUZ MAHALLESİ

TERTEMİZ YOLA KAVUŞTU

Tarsus’un doğu kısmında bulunan ve yüksek katlı konutların yoğun bulunduğu Ferahim Şalvuz Mahallesi’nin ana arteri konumundaki Şehit Mehmet Şen Bulvarı’nda da yıpranmış olan zemin, Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım ekipleri tarafından sökülerek, sıcak asfalt kaplama işlemi yerine getirildi. Bin metre uzunluğundaki yolda çalışmalar tamamlandı.

Tarsus Ferahim Şalvuz Mahallesi Muhtarı Mehmet Keskin, yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Vahap Seçer’e teşekkürlerini ileterek, “Mahallemize yapılmış olan asfalttan, mahallemiz adına teşekkür ederim. Adana Bulvarı’nın da asfaltının yapılmasını istiyoruz. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum”diye konuştu.

…………ooo…………

MERSİN VE TARSUS ÜNİVERSİTELERİ’NDE

ÖĞREBNCİLERE 3 ÇEŞİT YEMEK

 3.5 TL’DEN VERİLİYOR

Mersin ve Tarsus Üniversiteleri’nde eğitim-öğretim gören öğrencilerin de sağlıklı ve ucuz fiyata beslenmelerini sağlıyor. Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü girişinde ve Tarsus Üniversitesi içerisinde hizmet veren Mahalle Mutfağı’ndan faydalanan öğrenciler, 3 çeşit yemeği 3,5 liraya almanın keyfini yaşıyor.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından kentin farklı noktalarında hizmet veren ‘Bütçe Dostu’ Mahalle Mutfağı, Mersin ve Tarsus Üniversiteleri’nde eğitim-öğretim gören öğrencilerin de sağlıklı ve ucuz fiyata beslenmelerini sağlıyor. Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü girişinde ve Tarsus Üniversitesi içerisinde hizmet veren Mahalle Mutfağı’ndan faydalanan öğrenciler, 3 çeşit yemeği 3,5 liraya almanın keyfini yaşıyor.
 
Uygulamanın amacının, gençlerin yemek bütçelerine katkı sunmak olduğunu belirten Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Özlem Yaşar, “Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından, ilimize üniversite eğitimi almaya gelen öğrencilerimize sağlıklı ve ucuz yemek ulaştırıyoruz. Mahalle Mutfağımız hafta içi her gün ve Cumartesi günleri hizmet veriyor. Burada amacımız, Başkanımızın da her zaman belirttiği gibi, üniversiteli gençlerimizin yemek için ayırdıkları bütçeye katkı sunmak, kaliteli ve ucuz yemeğe erişimlerini kolay bir şekilde sağlamak” dedi.
 
“Ücret, yemekhaneden bile uygun”
 
Mahalle Mutfağı’nın fiyatlarının çok uygun olduğunu söyleyen Mersin Üniversitesi öğrencilerinden Buğra Ak, “Geçen sene ben Antalya Akdeniz Üniversitesi’ndeydim. Orada bu tür faaliyetlerden yararlanamadım, ama burada böyle şeyler var ve öğrenciler için iyi oluyor. Ücret, yemekhaneden bile uygun. 3,5 liradan günde iki defa yemek alsam, ayda 210 lira eder ve bu meblağ bizim için hiç bir şey. Dışarıda yesek,  günlük 30-40 liradan, ayda 1000 liraya yakın para oluyor. O yüzden bize bayağı katkısı olan bir uygulama” dedi. 
 
“Yemekler çok lezzetli ve pahalı değil”
 
Mahalle Mutfağı’nda yemeklerin çok lezzetli ve pahalı olmadığını belirten Kazakistan uyruklu öğrenci Arujan Tleubaeva, “Öğrenciler için çok uygun. Önceden ‘3,5 liraya nasıl yemek verecekler’ diye düşünmüştüm. Ama tadına baktım, çok lezzetli. İçinde ekmek ve meyve de var. Bazen ayran da veriyorlar. Ulaşım ve çamaşırhaneden de faydalanıyoruz. Bizim için çok güzel” dedi.
 
“Kıyaslayabileceğim bir yer bile yok”
 
Mahalle Mutfağı’ndan yaklaşık 2 senedir faydalandığını söyleyen bir diğer öğrenci Aygün Malcı, “Yemekleri beğeniyorum, fiyat olarak da çok uygun olduğu için sıkça geliyorum. Kıyaslayabileceğim bir yer bile yok. En fazla okulun kantinini kıyaslayabilirim ki, oranın bile fiyatları arttı ve porsiyonlar bu kadar büyük değil” diye konuştu.
 
“İlk açıldığı günden beri yararlanıyorum”
 
Mahalle Mutfağı’na ilk açıldığı günden beri geldiğini ifade eden Yusuf Korkmaz isimli öğrenci ise, “Hizmet bana göre çok iyi. İlk açıldığı zamandan beri geliyorum.  Yemekleri çok beğeniyorum. Bütçe dostu bir yer” şeklinde konuştu.
 
“Sağlıklı ve uygun yemek hizmeti alıyoruz”
Rahime Yaren Atik isimli bir başka öğrenci ise, “Mahalle Mutfağı hizmetinden fazlasıyla memnunum. Dışarıda birçok yere göre çok uygun. Şu anki ekonomi şartlarında, cebimize fazlasıyla katkı sağlıyor. Sağlıklı ve uygun yemek hizmeti alıyoruz, tabi ki de memnunum” ifadelerini kullandı.

 …………ooo…………

GÖMMECE’TE TRAKTÖR KAZASI

Tarsus ‘ta traktörün altında kalan sürücü yaralandı.Kaza Gömmece ile Sanlıca Mahallesini bağlayan yolda meydana geldi.Alınan bilgiye göre, Ahmet A. K’nin (18) kullandığı traktör yokuşu aşağıya seyir halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi.Olay yerine gelen itfaiye ve 112 Acil Servis ekipleri sürücüyü traktörün altından çıkardı.Tarsus Devlet Hastanesine kaldırılan sürücünün hayati tehlikesi devam ediyor.

………….ooo..………..

TARSUS SPOR 2 ERDEMLİ SPOR 1

Mersin süper amatör ligde Tarsus spor galip. Tarsusspor 2 Erdemli spor 1 ..

Tarsus ekibinde ikinci gol dakika 94 de geldi .

Tebrikler çocuklar ayağınıza sağlık

………….ooo..………..

TARSUS İDMAN YURDU’NDA YÜZLER GÜLÜYOR

TFF 2.Lig Beyaz Grup ekiplerinden Tarsus İdman Yurdu ‘nda alınan 2-1’lik Hes İlaç Afyonspor galibiyeti yüzleri güldürdü.

Sezonun 10. Haftasında saha ve seyircisi önünde konuk ettiği rakibi Hes İlaç Afyonspor karşılaşmasının ilk bölümünde geriye düşmelerine rağmen, reaksiyon veren Sarı lacivertli ekip Fatih Somuncu’nun arka arkaya attığı goller ile önce beraberliği hemen akabinde ise galibiyete ulaşmanın sevincini yaşıyor.

Tarsus İdman Yurdu Basın Sözcüsü Hakan Canan Can, Hes İlaç Afyonspor galibiyeti ile hem iç saha şansızlığını yenilerini hem de şeytanın bacağını kırdıklarını belirtti.

Sezon başından beri şansızlıklardan dolayı birçok puan kaybettiklerini ve şuan klasmanda da hak etmedikleri konumda yer aldıklarına dikkat çeken Basın Sözcüsü Can, şunları söyledi:

“Hes İlaç Afyonspor galibiyeti ile şeytanın bacağını kırdık. Üzerimizdeki karabutları dağıttık.İç sahada galibiyet orucunu bozduk. 3 puanla tanıştık.Bu galibiyetin sevincini yaşıyoruz. Yönetim teknik ekip ve oyuncular olarak böyle bir moral gali iyete hayatımız vardı. Nitekim; bu anlamlı ve özel galibiyette emeği geçen aslan yürekli oyuncularımıza, teknik ekibimize ve olmazsa olmazlarımız her zaman 12. Adam olarak tribündeki gücümüzolan taraftarlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.Bizim için lig yeni başladı.”

………….ooo..………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort