DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 17 Ağustos 2022

Tarsus Mektubu 17 Ağustos 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Ağustos 17, 2022 12:54
Tarsus Mektubu 17 Ağustos 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

17 AĞUSTOS  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

1999 YILI DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ

17 Ağustos 1999 marmara depreminin yıldönümünde maalesef korkumuz yine deprem.. Onun yanında orman yangınları ve seller..

Özellikle ülkemizde İstanbul veya Marmara bölgesindeki deprem konusu  her zaman konuşula gelmiştir.

Bugün deprem olmazsa yarın olur diye insanların kafası hep depreme odaklandı.

Temennimiz deprem olmaması..

7 Ağutos 1999 tarihi unutulmaz. İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus temsilcisi     Namık Kemal Büyükaslan,17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümü  nedeniyle bilgi verdi.

Büyükaslan,  ‘’Ülkemizi derin şekilde yaralayıp acıya boğan 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 23.yılında bu depremde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz.’ diyerek üzüntüsünü ifade etti.

………….OOO………..

HASADI YAPILAN KARPUZLARI

BELEDİYE HALKA ÜCRETSİZ DAĞITACAK

Tarsus Belediyesi’nin ata ve yerli tohum seferberliği kapsamında halka ücretsiz olarak dağıtılan fideler meyve vermeye başladı. Sandal Köyünde karpuz susam ve domatesin hasadı yapıldı. Hasada Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan katılırken belediyenin desteği ile hasadı tamamlanan ürünler halka ücretsiz olarak dağıtılacak.

Çiftçilere ve üreticilere yönelik çalışmaları ile bilinen Tarsus Belediyesi’nin çiftçilere ücretsiz olarak dağıttığı ata ve yerli tohum karpuz, susam ve sandal domatesinin Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın katılımı ile hasadı gerçekleştirildi. Üreticilere ücretsiz olarak dağıtımı gerçekleştirilen fideler Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından aralıklarla kontrol edilerek, çiftçilere hasadın veriminin arttırılması amacıyla çeşitli bilgiler veriliyor. Ata ve yerli tohumlardan oluşan 35 dekara ekilen susam, karpuz ve sandal domateslerin ilk hasat işlemleri Sandal Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Başkan Bozdoğan karpuzları keserek verimini kontrol etti, çiftçilerle sohbet etti. Hasadı gerçekleştirilen ürünler vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacak.

‘’ÜRÜNLERİMİZİN VERİMİ ÇOK YÜKSEK’’

Sürdürülen tarım hizmetleri ile ilgili memnuniyetini dile getiren Çiftçi Ali Sarıçiyan ve Meral Sarıçiyan ‘’ 3-4 ay önce Tarsus Belediyesi’nin çiftçilere gerçekleştirdiği fide desteğinden faydalanarak tarlamıza karpuz, susam ve sandal domates ekimi gerçekleştirdik. Başkanımızın çiftçilere gerçekleştirdiği hizmetlerden çok memnunuz. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünden ekipler süreci yakinen takip ederek bizlere çeşitli bilgiler de verdiler. Ürünlerimizin verimi çok yüksek. Başkanımıza ve tüm ekibine teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

Tarsus Belediyesi Ziraat Mühendisi Mehmet Özer de konuyla ilgili konuşarak, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın üzerinde hassasiyetle durduğu çiftçilere ve üreticilere destek kapsamında çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Ürünlerin kalitesine de değinen Özer çiftçilerle irtibat halinde olduklarını ve teknik destek ihtiyaçlarında ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

………….OOO………..

KIZILMURAT MAHALLESİ

MUHTARI GÖREVE DÖNDÜ

Tarsus Kızılmurat mahallesi muhtarı  Duran Topçuparlak görevinin başına döndü.

Bir süre önce bir trafik kazası geçiren muhtar Topçuparlak, ağır yaralanmıştı. Önce hastahanede tedavi gören daha sonra evinde istirahate çekilip tedavisine devam edilen  Kızılmurat mahallesi muhtarı  Duran Topçuparlak iyileşti. Topçuparlak dünden itibaren görevinin başına dönerken “Allah’ıma şükürler olsun yeniden sağlığıma kavuştum ve  görevimin başındayım. Arayan soran tüm dostlarıma, arkadaşlarıma ve mahalle sakinlerine teşekkür ederim” dedi.

………….OOO………..

OTİZM DERNEĞİ BÜYÜYOR

Tarsus Otizm Derneği Başkanı Fatih Düzenli ‘’Otizm Derneğimizin 125. Üyemiz Hayırlı olsun. Üye sayımız çoğaldıkça büyüyor, büyüdükçe Kocaman bir Aile oluyoruz. ‘’ dedi.

………….OOO………..

ABDİL ÇEMER, ÇAMLIYAYLA’DA

SAHNEYE ÇIKIYOR

Tarsus’lu tanınmış Yerel Sanatçılarımızdan  Abdil Çemer 17 Ağustos günü Çamlıyayla’da İğne Oyası Festivalinde sahne alacak. Çemer, saat 17.00 de başlayacak olan İğne Oyası festivalinin açılışında sevilen türkülerini söyleyecek.

………….OOO………..

TSD’DE YARIN AŞURE

İKRAM EDECEK

Türkiye Sakatlar Derneği Tarsus Şubesinde bu yılki aşure günü18 Ağustos tarihinde yapılacak. Başkan Ali Çelik, 18 Ağustos Salı günü saat 15.00’de eski park içindeki lokallerinde aşure ikramı yapacaklarını belirterek tüm hemşehrilerimizi davet etti.

………….OOO………..

BAŞKAN AVCI ÇİFTÇİNİN

SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Mersin’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye çiftçinin sorunlarını aktardı.Avcı, Erdemli ilçesine bağlı Sarıpınar Yaylası’nda, Mersin İli Damızlık ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen Üreticiler Buluşması programına katılan Bakan Kirişciyle ’yle görüşerek sıkıntıları dile getirdi

………….OOO………..

TARSUS TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ,

 2096  İŞYERİNİ DENETLEDİ

Tarsus’ta 7 aylık dönemde gıda üretim ve satışı yapan 2 bin 96 iş yeri denetlendi.Tarsus Tarım ve Orman Müdürlüğünce 7 aylık dönemde gıda üretim ve satışı yapan 2 bin 96 iş yeri denetlendi.

Yapılan yazılı açıklamada, yılın ilk 7 aylık döneminde 1776 gıda satış ve toplu tüketim, 308 gıda üretim ve 12 yem üretim işletmesinin denetlendiği, 105 numune alındığı belirtildi.Açıklamada, denetimler sonucunca 9 işletmeye 109 bin lira idari ceza uygulandığı bildirildi.

………….OOO………..

KAYIP ŞAHIS ÖLÜ BULUNDU

Tarsus’ta 3 hafta önce kaybolan şahıs ölü bulundu.

Uğur Taşyürek’in  “Tarlaya gidiyorum” diyerek evden çıktığı biliniyordu. Çiftçi Uğur Taşyürek’in (62), 23 gün sonra evine 10 kilometre uzalıkta ormanda cesedi bulundu.

………….OOO………..

TARSUS BELEDİYESİ’NİN ÜRETİCİYE

 VERDİĞİ AYÇİÇEK TOHUMLARININ

 HASADI YAPILDI

Tarsus Belediyesi’nin üreticiyi desteklemek adına yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu kapsamda çiftçilerin üretimini arttırmak ve kolaylaştırmak için Damlama Mahallesi’ndeki üreticiye dağıttığı Ayçiçek tohumlarının 250 kilogramlık ilk hasadı yapıldı, çiftçilerin yüzü güldü.

Tarsus Belediyesi üreticiyi ve üretimi destekleme çalışmaları çerçevesinde yaptığı tohum atakları, üreticinin yüzünü güldürüyor. Ata mirası olan yerli tohumların yaygınlaştırmasını sağlamak amacıyla üreticiye ihtiyaç duyduğu tohumları temin eden Tarsus Belediyesi Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, çiftçiye desteğini sürdürüyor.

120 GÜN SONRA HASADI YAPILDI

Tarsus Belediyesi tarafından Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nün koordinesinde temin edilen Ayçiçek tohumları, ekimini yaptığı üreticisinde ilk hasadını tamamladı. Nisan ayında 20 dekarlık arazisi bulunan üreticinin 5 dekarlık alanına Tarsus Belediyesi’nin verdiği tohumlar ekildi. Pioneer Ayçiçek tohumu ekimi yapıldıktan 120 gün sonra hasadı yapıldı. Memnuniyetini dile getiren arazi sahipleri, bu kapsamda yapılan çalışmanın yüzlerini gülümsettiğini ifade etti.

5 DEKARLIK ALANLARA DAĞITIM YAPILIYOR

Tohum desteğinde çiftçilerin yoğun talebi olduğunu belirten Tarsus Belediyesi Ziraat Mühendisi Gönül Aksay, “Tarsus Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü olarak Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatıyla çiftçilerimize dağıttığımız tohumların şu anda hasadını yapıyoruz. Bu şekilde üretime katkıda bulunuyoruz. Ortalama çiftçilerimize 5 dekarlık alanlara dağıtım yapıyoruz. Bunları geçen sezon vermiştik. Bu yıl üreticimizin ilk hasadını gerçekleştirdik. Bizlere birçok köyden talep oluyor. Bizde onlara elimizden geldiği kadar cevap vermekle yükümlüyüz. Bu şekilde destekler veriyoruz. “ ifadelerini kullandı.

“ŞU ANA KADAR KİMSENİN YAPMADIĞI İŞLERİ TARSUS BELEDİYE BAŞKANI Dr. HALUK BOZDOĞAN YAPTI”

Ekim yapılan alanlarda çiftçilerin bu destekten memnun olduğunu söyleyen Damlama Mahallesi Muhtarı Celil Köse “Yolumuzla, tarlamızla, ekinimizle, arpamızla, ayçiçeğimizle Tarsus Belediyesi’nin çalışmalarından çok memnunuz. Buğday ekilmesi için tohum ve arpa verildi. Köylülerimiz bundan çok memnun. Ayçiçeği için 5 dekarlık tohum desteği verildi. Şu anda kadar kimsenin yapmadığı işleri Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan yaptı.” dedi.

“BAŞKANIMIZ BELKİ DE UYUMADI HİZMET VERDİ”

Tarsus Belediyesi tarafından Damlama Mahallesi’nde Ayçiçeği desteği alan çiftçi Ali Zümber “ Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bizlere 5 dekarlık ayçiçeği desteğinde bulundu. Bunları ektik, yetişti. Şimdi ise biçimini yapıyoruz. Ortalama burada 250 kilogramlık bir hasat gerçekleşecek. Köylüler başkanımıza aşikar o da bize. Başkanımız belki de uyumadı hizmet verdi. “ diyerek Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın çiftçilere yaptığı her türlü destekten memnun olduğunu söyledi.

………….OOO………..

– MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN “KÖY ŞENLİKLERİ”

 ÇOCUKLARA UNUTAMAYACAKLARI

ANLAR YAŞATIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin binlerce vatandaşa ulaştırdığı “Köy Bizim Şenlik Bizim” programları, Tarsus ve Çamlıyayla’ya bağlı mahallelerde devam ediyor.

Gezi otobüsü turu ve kortej yürüyüşüyle başlayan, dans atölyesinden çömlek atölyesine, sosis balon şovdan geleneksel oyunlara, orta oyunundan Hacivat-Karagöz gösterimine, resim atölyesinden yüz boyamaya kadar birçok aktivitenin ardı ardına gerçekleştirildiği köy şenlikleri bu kez de Tarsus’a bağlı Taşobası, Kuşçular, Çamalan ve Böğrüeğri mahalleleri ile Çamlıyayla’nın Çayırekinliği mahallesinde gerçekleştirildi.

“Her Köy Bizim Köyümüzdür” sloganıyla düzenlenen etkinliklerde Başkan Vahap Seçer tarafından gönderilen çeşitli oyuncaklar çocuklara dağıtılırken, tüm katılımcılara ise enfes limon dondurma ikramı yapılıyor.

Özellikle geleneksel oyunlara ailelerinde iştirak ettiği etkinliklerde bol bol çocuk gülücükleri yükseliyor.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan, Büyükşehir Tarsus Koordinasyon Şube Müdürü Soner Yetgin, CHP’li yöneticiler, muhtarlar ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği “Köy Bizim Şenlik Bizim”programları sonunda çalınan müzik eşliğinde danslar edilip, halaylar çekiliyor.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.