DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 15 Aralık 2022

Tarsus Mektubu 15 Aralık 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Aralık 15, 2022 14:55
Tarsus Mektubu 15 Aralık 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

15 ARALIK  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO……….. 

TARSUS DÖRTKÖY KOOPERATİFİNE DESTEK

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından Tarsus Dörtköy Sulama Kooperatifi ile Mersin Narenciye ve Tarım Üreticileri Birliği’ne (MENKOBİRLİK) ‘Zeytin Boylama Makinesi Desteği Projesi’ kapsamında birer makine verildi.

Toplanan zeytinleri el değmeden, kalite ve boyutlarına göre sınıflandıran makineler, saatte 2 ton ürün işleme kapasitesine sahip. Girdi maliyetlerini ciddi oranda düşüren zeytin boylama makineleri, işçilikten ve zamandan da büyük tasarruf sağlıyor.

………….OOO………..  

TARSUS ZEYTİNİNE KATMADEĞER KATILDI

Büyükşehir Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, “Tarsus Dörtköy Sulama Kooperatifimize vermiş olduğumuz zeytin boylama makinasını çalıştırdık. Üreticilerimizle hep beraberiz. Özellikle kırsal bölgelerde tarımsal üretimin eski usullerle yapılması, ürünlerde kalite ve ürün kaybına neden olmakta. Biz de bu bağlamda zeytin üreticilerinin girdi masraflarını azaltmak, ürün ve kalite eksiklerini tamamlamaları açısından, kooperatifimiz aracılığıyla zeytin boylama makinası verdik” diye konuştu. Üreticilerin daha önce elleriyle ayıkladığı zeytinleri, artık makine sayesinde zahmetsizce ve çok kısa sürede ayıkladıklarını kaydeden Şahutoğlu, “Böylelikle zeytinlerin katma değeri de artıyor. Ve üreticilerimiz ürünlerini, emeklerinin karşılığını alabildikleri ücrete satıyorlar” ifadelerini kullandı.

Muhtar Bölükbaş: “Daha önce çile çekiyorduk, şimdi istirahatımıza bakıyoruz”

Tarsus’a bağlı Eskişehir Mahallesi Muhtarı Bayram Bölükbaş, zeytin boylama konusunda önceleri çok sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Boylama makinesi için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduk. Eleğimiz geldi. Daha önceleri zeytin konusunda çok çile çekiyorduk. Akşama kadar topladığımız zeytinleri, gece yarısına kadar seçmeyle uğraşıyorduk. Ama şimdi Büyükşehir Belediyemizin verdiği eleği kullanıyoruz. Akşama kadar topluyoruz, 15 dakikada eliyoruz, evimize geçiyoruz ve dinleniyoruz” dedi.

“Yaşadığımız zorluklar geride kaldı”

Kadın üreticilerden Suna Gündal, zeytin topladıkları günlerde, gece yarılarına kadar seçme işlemiyle de uğraştıklarına dikkat çekerek, “Akşam 11’lere kadar seçme yapıyor ve yoruluyorduk. Şimdi işimiz kolaylaştı. Akşama kadar çalışıyoruz, akşam hemen eliyoruz. Yaşadığımız o zorluklar geride kaldı”diye konuştu.

“Önceden zeytin ayıklama bizi çok yoruyordu”

Neziha Alemustal da zeytin boylama makinesinin gelmesiyle işlerinin daha da kolaylaştığını söyleyerek, “Önceden kadınlar toplanırdık, tüm komşular tek tek ayıklardık zeytini. Ama şimdi Allah razı olsun Vahap Seçer’den, makinemizi kurdurdu, işimiz kolaylaştı, çok teşekkür ederim” dedi.

“Bu imkan köylü için büyük fırsat”

Zeytin boylama makinesinin işçiliği yarı yarıya düşürdüğünü vurgulayan bir diğer üretici Rasim Gündal ise, “Üreticiler için işçiliği yarı yarıya düşürdü. Geçen yıl öğlene kadar topladığımız zeytinleri, akşama kadar 3 kişiyle, 5 kişiyle elle seçiyorduk. Bu imkan köylü için büyük fırsat. Özellikle üreticilerimiz zeytinini öğlene kadar topluyor. İnsanlar burada kalibresine göre seçimini yapıyor. İsteyen kendi kuruyor, isteyen pazara götürüyor malını değerlendiriyor” ifadelerini kullandı.

………….OOO……….. 

KİLİKYA NEHİR DERNEĞİ’NDE

ALZHEİMER’I ANLATTILAR

Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Tarsus Şubesi Toplantı Salonu’nda ‘Alzheimer Hastalığı’ konulu sunum düzenledi.

Sunuma, Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Tarsus Şube Başkanı İzdeşir Keklik ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Tarsus Şubesi Kadın Kolları Başkanı Aylin Rüya Mantaş ve Üyeleri, Ahmet Yesevi İlkokulu/Ortaokulu Müdürü Mesut Sevinti ve öğretmenleri katıldı.

Sunum, Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu Temsilcisi Nazan Şengül’ün açılış konuşması ile başladı. Nazan Şengül açılış konuşmasında Alzheimer Derneği hakkında bilgi verdi.

Sunuma konuşmacı olarak katılan Mersin Alzheimer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi-Aile Hekimi Dr. Esin Esen Delibaş sunumuna alzheimer hastalığının tanımını yaparak başladı. Alzheimer hastalığının tanısı, teşhisi, belirtileri, evreleri ve tedavi yöntemlerini sosyal yaşamdan örnekler vererek anlattı. Katılımcılardan gelen soruları yanıtladı. Beyin çalıştırma etkinliği yaptırdı.

Sunum, Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Tarsus Şubesi’nin hazırladığı ikramların sunumu ve hatıra fotoğrafının çekiminin ardından son buldu.

 ………….OOO……….. 

TARSUS TSO BAŞKANI TATSO

TOPLANTISINA KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak, Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TATSO) Berlin’de gerçekleşen Genel Kurulu’na katıldı.​

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Genel Kurulu takiben Türk-Alman Ekonomi Forumu’na da katılan Başkan Koçak, Türkiye ve Almanya arasındaki iş fırsatları ile yatırım ortamı ve ticari ilişkiler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Almanya’nın önemli bir partner olduğunu belirten Koçak, yeni fırsatlara yönelik ticari ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Başkan Koçak, toplantıda TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’la da sohbet etme imkânı buldu.

 ………….OOO……….. 

23 ARALIKTA YENİ TARSUS

 MÜZESİNDE KONSER VAR

23 Aralık Tarsus’un kurtuluşunun 101. yılı kutlama kapsamı içerisinde bir konser yapılacak.  Tarsus Kaymakamlığı, Müze Müdürlüğünce  Tarsus İnleyen Nağmeler Musıki Derneği- Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan konser 23 Aralık Cuma Saat 19.00’da yeni Müzede yapılacak.

Davette ‘’ Tarsus İnleyen Nağmeler Musiki Derneğimizin Ücretsiz Halk Koro Konserimize

23 Aralık Cuma Saat 19.00’da Tüm Halkımızı Bekliyoruz.’’ Denildi.

 ………….OOO……….. 

KAVAKLISPOR KADIN FUTBOL

TAKIMINDAN 7 OYUNCUYA MİLLİ DAVET

Tarsus’un köklü amatör takımlarından  Kavaklıspor kadın futbol takımından 7 oyuncuya milli davet geldi.

Başkan Murat Ulukanoğlu ‘’Kavaklıspor olarak  çığ gibi büyüyen takımımızda futbolcu kardeşlerimizden bazılarına milli takım seçmesi için davet geldi’’ dedi.

Kavaklıspor kadın futbol takımından 7 oyuncu milli davet nedeniyle yakında seçmelere katılacak.

Kavaklıspor kadın futbol takımından  Gönül Comart, Yağmur Çoban, Nagihan Kolkıran, Eli Buse Kıvratma, Gözde Gönel, Sıla Gürlek ve  Yağmur Borlukan seçmelere gidecek. Tebrik eder başarılar dileriz.

………….OOO……….. 

MERSİN GELECEK PLATFORMU –

MEGEP’İN DAVETİ

Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği,  Mersin Memleket Günleri’ni 21–25 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul Maltepe’de yapacak. Tarsus dahil tüm ilçeler İstanbul’a davet edildi.

Murat Bal ‘’Başkan yardımcılığı görevimi sürdürdüğüm merkezi İstanbul’da bulunan Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği (MERSİN GELECEK PLATFORMU – MEGEP)’in süpervizörlüğünü üstlendiği, 21–25 Aralık 2022 tarihlerinde İstanbul Maltepe etkinlik alanında yapılacak olan Mersin Memleket Günleri’nin duyurusu ve katılım sağlayacak olan markalara basın toplantısı ile çağrıda bulunuldu. ‘’ dedi.

………….OOO……….. 

TARSUS TARİHÇİLERE EV

SAHİPLİĞİ YAPACAK

Tarsus tarihçilere ev sahipliği yapacak. Ticaret ve Sanayi Odası ve Tarsus Belediyesi’nin destekleri, İçel Sanat Kulübü’nün organizasyonuyla düzenlenen ‘İçel Sanat Kulübü Sanat Tarihi-III’ etkinliği 17 Aralık Cumartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Tarsus Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Sanat, tarih ve kültür severleri buluşturacak etkinlikte Hacettepe Üniversitesi’nden Muzaffer Karaaslan ‘’Osmanlı’da Duvarları Nakşetmek’’, Serpil Ayhan Karaaslan ‘’Osmanlı Sanat Ortamında Resimli Murakkalar’’, Damla Çinici ‘’20.Yüzyıl Başında Değişen Mimarlık Ortamında Mimar Giulio Mongeri’’ ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arda Can Özsu ‘’Osmanlı ve Türkiye Modernleşmesinde Levantenlerin Sanatsal ve Kültürel Etkileri’’ başlıklı sunumlarını yapacaklar.

Cumartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek etkinliğe tüm sanatseverlerin katılımı bekleniyor. Geçtiğimiz yıl Sanat Tarihi-II etkinliğinin düzenlenmesine de katkı sunan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası stratejik hedefleri arasında olan tarih ve kültürle ilgili değerlere de sahip çıkmaya devam ediyor.

………….OOO……….. 

GZAİLERDE EVİN BALKONU ÇÖKTÜ

Tarsus’ta bir evin balkonunun çökmesi sonucu bir kişi yaralandı. Olay, Gaziler Mahallesi 1873 Sokak’ta oldu. Bir evin balkonunun çökmesi sonucu burada bulunan E.A. yaralandı.İhbar üzerine olay yerine, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralı E.A, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı.

………….OOO……….. 

BAŞKAN BOZDOĞAN, PES ETMEYECEK

Tarsus Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yer alan Tarsus Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı bütçe denkleşmesi için arsa payı karşılığında yapılacak inşaat sözleşmesini içeren gündem maddesinin MHP, CHP ve Ak Partili meclis üyelerince oy çokluğuyla reddedilmesi ile Başkan Bozdoğan geçmiş mecliste madde ısrarı yapacağını açıklamıştı.

Maddenin yeniden görüşülmesi için toplanılan Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda kararı yeniden oy çokluğu ile reddeden meclis üyeleri, Başkan Bozdoğan tarafından sert eleştirildi. Madde konusunda hiçbir hukuksuzluk bulunmadığı halka hizmeti ve faydanın esas alınarak meclise sunulduğunu belirten Başkan Bozdoğan, “Kimse kimsenin çalışmasını engelleyemez, engellenirse biz daha fazla çalışacağız. Kurallar kanunlar neyse yüce meclise sunarız reddedilir veya onaylanır ama şunu bilin ki; çalışmalarımız ne kadar engellenirse engellensin Tarsus için üretmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

………….OOO…………

TARSUS NEDEN İL OLMALI

FOTOĞRAF YARIŞMASINDA

DERECE ALAN ESERLER BELİRLENDİ

Geçen hafta sonu düzenlenen “Tarsus neden il olmalı” fotoğraf yarışmasında

derece alan eserler belirlendi. Tarsus Fotoğrafçılar maratonu adı ile gerçekleşen

yarışmayı 525 eser katıldı. Bunlar içinde en iyi 7 eser belirlendi. Seçici kurul 7

eseri ödüle layık buldu.

Birinciliği Mersin’den Hilal Emnacar, ikinciliği Bolu’dan İlknur Halıcı, üçüncülüğü

Adana’dan Ömer Oğuz Çapanoğlu kazandı. Tarsus’tan Serkan Sarıkef ile Tarsus

Belediyesi özel ödülünü almaya hak kazandı.

Ödül törene 27 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilecek. Tarsus Belediye Başkanı

Dr. Haluk Bozdoğan ““Tarsus neden il olmalı” fotoğraf yarışmasında derece alan

eserler belirlenirken derece alan eserlerin sahiplerini de katılım gösteren tüm

fotoğraf sanatçılarımızı da kutluyor teşekkür ediyorum” dedi.

………….OOO…………

TARSUS İDMANYURDUNDA

İNEGÖL HAZIRLIĞI DEVAM EDİYOR

TFF2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu ,  deplasmanda Bayburt  Özel İdare takımı ile oynadığı maçta galibiyeti kaçırdığına yanıyor. Tarsus İdmanyurdu Bayburt maçından  sonra ilk yarının son maçını bu hafta sonu kentimizde İnegöl ile yapacak. TİY bu maçtan  mutlaka puan ve puanlar almak zorunda. Şu anda 19 puanı bulunan sarı lacivertliler İnegöl maçının hazırlıklarını Cuma günü tamamlayacak. Pazar günkü maç ise şehrimizde saat 14.00’de başlayacak.

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort