DOLAR 16,7042 0.33%
EURO 17,5067 0.6%
ALTIN 973,920,12
BITCOIN 318899-4,50%
Mersin
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 14 Haziran 2022

Tarsus Mektubu 14 Haziran 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Haziran 14, 2022 11:17
Tarsus Mektubu 14 Haziran 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 HAZİRAN 2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

DEVLET HASTANESİ (ESKİ SSK) BAHÇESİNDE OLAY

Tarsus Devlet Hastanesi (eski SSK) bahçesinde olaylı gün. Silahların patladığı olayda 2 kişi yaralandı. Morg önündeki olayda ZD adlı kişi FY ve AT adlı kişilerle tartıştı. Kavga büyürken silahlar patladı ve FY ile AT adlı kişiler yaralandı. Polis ZD adlı zanlıyı gözaltına aldı. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor.

………….OOO…………

TARDOBDER KÜTÜPHANESİ KURULUYOR…

Kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği bir kütüphanesi kurmak için kolları sıvadı.

TARDOBDER yönetim Kurulu Üyesi Fatma Sönmez Malı Hanım’ın Katkıları İle Gerçekleşecek Olan Kitap Köşesi hazırlanmaya başladı.

Başkan Ümran Yıldırım “Kütüphanemizin kurulması aşamasında Üyelerimiz ile birlikte küçük bir açılış düzenleyeceğiz.

Dernek Binamızda  oluşturduğumuz bu Kütüphaneye Kitap Vs. katkı sunmak isteyen tüm Tarsus Sevdalısı Gönül Dostlarımızı Bekleriz.

Bir Kitap İle Geleceğe Bir Işık Kapsamında Nice Etkinliklerde Buluşabilmek Dileği İle…” dedi.

………….OOO…………

TARSUS BELEDİYE BAŞKANI HALUK

BOZDOĞAN CANLI YAYINDA..

Tarsus Belediye başkanı Haluk Bozdoğan  bugün  canlı yayında konuşacak. Haluk Bozdoğan bugün (14.6.22)  saat..17.00 de  İçel TV, Kanal 33 ve   SUN TV de  ortak canlı yayında Mersinli gazetecilerin sorularını cevaplayacak.

Belediye başkanı Haluk Bozdoğan   hizmetlerini ve yapacağı projeleri anlatacak.

………….OOO…………

ARATOS DERGİSİ İZMİR’DE

KLAROS FELSEFE FESTİVALİ’NDE

Felsefenin toplumsallaşması yönündeki çabaları ile bilinen gazeteci Uğur Pişmanlık ve Aratos Felsefe Dergisinin çabaları Tarsus dışında da sürüyor.

Aratos dergisi bünyesinde, Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kurduğu biri de 28. olarak İzmir’in Menderes ilçesinde Klaros Felsefe Akademisi adıyla kurulmuştu. Kısa sürede kurumsallaşarak Klaros Felsefe Derneği olan akademi ile Menderes Belediyesi ortaklaşa “Klaros Kehanet ve Felsefe Festivali” düzenliyorlar.

Bu yıl ilki 16-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Klaros Kehanet ve Felsefe Festivali” oldukça zengin bir programa sahip. Gençlik kampıyla birlikte yapılacak olan festivalin düzenleme kurulunda Tarsus’ta yayınlanan Aratos Felsefe Dergisi de yer alıyor.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Felsefe Dergisinin öncülüğünde Prof. Kamuran Elbeyoğlu ve Dr. Osman Sirkeci hocaların girişimiyle kurulan Klaros Felsefe Akademisi ve derneğinin Menderes Belediyesi’yle birlikte gerçekleştirdikleri Klaros Felsefe ve Kehanet Festivalinde Aratos dergisi katılıyor. Aratos dergisi yayın yönetmeni gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, bu festivale konuşmacı olarak katılıyor ve festival boyunca senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığım üç belgesel filmin gösterimini yapacak.

Yapılan açıklamada, Uğur Pişmanlık’ın “Klaros Kehanet ve Felsefe Festivali”nde “Aratos Felsefe Okulları ve Toplum İçin Felsefe” başlıklı bir konuşma yapacağı belirtilirken, “Rasyonel Bir Filozof Anaksagoras”, “Kölelikten Filozofluğa Epiktetos” ve “Sokak Şarkıcıları ve Müzisyenleri” belgesel filmlerinin gösterimini gerçekleştireceği ifade edildi.

Geçtiğimiz haftalarda Aratos dergisi, Tarsus Belediyesi ve Tarsus Kent Konseyi olarak ortaklaşa Stoa Felsefe Festivali gerçekleştirilmesini sağlayan v felsefe yönündeki çabalarıyla bilinen Uğur Pişmanlık, ayrıca İzmir’in Menderes İlçesindeki “Klaros Kehanet ve Felsefe Festivali”de yazdığı Tarsus kitapları, felsefe kitaplarıyla Tarsus’u tanıtacak.

Uğur Pişmanlık konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Anadolu’da Ege ve Akdeniz’in felsefenin boy attığı ve filozofların yetiştiği coğrafyalar olduğunu vurgulayarak, “Felsefe, Miletoslu Thales’le başlar. Akdeniz ve Ege’nin Efes, Bergama, Miletos, Antakya ve Tarsus gibi antik kentlerinde çok sayıda filozofun yetiştiğine tanık oluruz.

Tarsus’ta bu yıl 2. kez Stoa Felsefe Festivali’nin hemen ardından Ege’de Aratos bünyesinde değerli hocalarımızın kurduğu felsefe okulunun girişimiyle bizimde içinde yer aldığımız “Klaros Felsefe Festivali”nde yer almaktan dolayı mutluyuz.

Felsefenin son yıllarda ülkemizde daha görünür hale gelmesinde böyle önemli felsefi organizasyonların payı büyüktür. Bu da felsefe adına ve felsefenin toplumsallaşması adına çok değerlidir.” diye konuştu.

 ………….OOO…………

TENİSTE TARSUS’UN BAŞARISI

Tarsus’ta Tenise ilgi artarken Tarsuslu tenisçilerin de katıldıkları turnuvalarda elde ettikleri başarılar artıyor.

Tarsus Tenis Kulübü alt yapı oyuncusu  Alp Kemal Aksoy 16 yaş milli takım seçmelerine katıldı. Başarılı olan sporcumuz klasmanda 4. oldu. Alp’i ailesini ve emeği geçen hocalarını tebrik ediyorum.

………….OOO…………

TEŞEKKÜRLER  VAHAP SEÇER.

Tarsus Kasım Ekenler Bulvarı 100. Yıl Hemzemin geçidi elden geçirildi.. Tesviyesi ve asfaltlama işlemi yapıldı. Başkan Vahap Seçer ve ekibine teşekkürler..

………….OOO…………

11-12 HAZİRAN TKKP 28. DÖNEM

 GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI.

Üyesi olduğumuz Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) 28.Dönem Genel

Kurulunu 11-12 Haziran 2022 tarihinde Adana Kent Konseyi ve Adana Büyükşehir

Belediyesi  ev sahipliğinde Adana’da  yaptı. Gerçekleşen kurula;  Tarsus Kent Konseyi

Başkanımız Reşit TOK ve Genel Sekreterimiz Remzi KARABULUT katıldılar. 

Toplantının ilk gününde “Yerelde Sürdürülebilir Kalkınma ve Sosyal/Dayanışma 

Ekonomisi” Sempozyumunun konuşmacıları konunun farklı boyutlarına değindiler. İkinci

gün ise ülkenin çeşitli yerlerinden gelmiş olan platform üyeleri bilgi ve deneyim

paylaşımında bulundular. 

Bu dönem TKKP 28. Dönem Sözcülüğü görevini yönetecek olan ve görevi Edirne

Kent Konseyi Başkanı’ndan devralan Adana Kent Konseyi Başkanı Sayın Haşmet

BİÇER’e ve birlikte çalışacağı Yürütme Kurulu üyelerine başarılar diliyoruz.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) 28.Dönem Genel Kurulu Sonuç

Bildirgesini aşağıda kamuoyunun bilgisine sunarız.

………….OOO…………

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ŞEHİT AİLELERİ

VE GAZİLER İÇİN GEZİ PROGRAMI DÜZENLEDİ

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER

 TARSUS’TA BİR ARAYA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği gezi programında şehit aileleri ve gaziler Tarsus’ta bir araya geldi. Mersin ve Adana’dan katılımın olduğu program, Tarsus Şehitliği ile başladı. Aileler ardından Nusret Mayın Gemisi, Eshab-ı Kehf, Tarsus Şelalesi ve Tarsus Doğa Parkı’nı gezdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Şehit Aileleri ve Gazi Hizmetleri Şube Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen etkinlikte, şehit aileleri ve gaziler bir araya geldi. Adana ve Mersin’den ailelerin katıldığı etkinlikte, Tarsus’taki Şehitlik ziyaretinin ardından ilçedeki önemli yerler gezildi.

Aileler Tarsus’ta görülmeye değer birçok yeri gezdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği gezilerle ailelerin sosyalleşmesini sağlıyor. Şehit aileleri,  gaziler ve yakınları Tarsus’ta bir araya geldi. İlk olarak Tarsus Şehitliği’nde şehit mezarları ziyaret edildi ve Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Şehitlik ziyaretinin ardından gezi programına başlayan misafirler Nusret Mayın Gemisi’ni gördü. Aileler kent turizminde önemli bir yeri olan Eshab-ı Kefh Mağarası’nı gezdikten sonra, ilçede ziyaretçi akınına uğrayan Tarsus Şelalesi’ne geçti. Son olarak Tarsus Doğa Parkı’na giden aileler hem yürüyüş yaptı hem de onlarca can dostunu ziyaret etti.

“Birlik ve beraberliğin sağlanması adına çok mükemmel bir etkinlik”

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer, amaçlarının Adana ve Mersin’deki şehit aileleri ile gaziler ve yakınlarını bir araya getirmek olduğunu ifade etti. Tuncer, “Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e şükranlarımızı sunuyoruz. Pandemi süreci yaşadık biliyorsunuz. Bu ataleti üzerlerinden atmaları, ailelerimizin birlik, beraberliğinin sağlanması adına çok mükemmel bir etkinlik olduğuna inancım tam” diye konuştu.

“Ailelerimiz çok mutlular”

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şube Başkanı Mehmet Ali Bakır, “Amacımız şehit aileleri ve gazilerimizi kaynaştırmaktı. Buna da Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız vesile olmuş oldu. Ona da ayrıca buradan teşekkür ediyoruz. Ailelerimiz çok mutlular. Öncelikle duygusal bir şey yaşadık, ilk olarak Şehitliğimizi ziyaret ettik. Şehitliğimiz sonrasında Nusret Mayın Gemisi, ardından Eshab-ı Kehf, daha sonrasında Şelale’de hem gezi ve yemek programı ardından da hayvanat bahçesini gezdik. Ailelerimiz çocuklarıyla beraber sevinçli ve Mersin şubemizin üyeleriyle kaynaşmaya çalışıyorlar. Birbirlerini tanıyorlar, çok da güzel bir ortam oldu” dedi.

Şehit babası Şevket Volkan, şehit ailelerinin bir araya gelerek gezi programına katılmalarının çok iyi olduğunu ifade ederek, “Çünkü onlar birbirlerini tanımasalar bile dert ortağı. Bir araya gelirlerse hem birbirlerini tanımış olurlar, hem birbirlerinin dertlerine ortak olmuş olurlar. Bu gezilerin daha çok artmasını istiyorum, toplu halde ve bölgesel olmasını isterim. Tabii ki manevi ortamlarda olmak insana ayrı bir duygu veriyor. Burası bizim kutsallarımız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Gezi programına katılan gazi Fatih Ergin ise ailelerle birlik ve beraberlik içinde gezdiklerini ve çok memnun kaldığını söyleyerek, “Düzenleyen herkesin eline, emeğine sağlık, çok teşekkür ediyorum. Daha önce burayı görmemiştim bir vesile oldu” diye konuştu.

………….OOO…………

– MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ÇAMLIYAYLA’NIN

YÜKSEKLERİNDE KAR TEMİZLİK

ÇALIŞMASINI SÜRDÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarının gelmesi ile birlikte Toroslar’ın zirvelerine doğru göç yolculuğuna başlayan Yörüklerin sıkıntı yaşamaması için yüksek rakımlı noktalarda kar küreme ve yol açma çalışmalarına devam ediyor.

Yaz aylarının aşırı sıcaklarından etkilenen hayvanlarını serin noktalara götürmek için yolculuğa başlayan Yörüklerin, sıkıntı yaşamaması için Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi ile Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, Çamlıyayla’nın 3000 metreye yakın noktalarında kar küreme ve yol temizlik çalışması gerçekleştiriyor.

Büyükşehir ekipleri, zorlu doğa şartlarına rağmen Çamlıyayla Çatak mevkiinden Sayınbaşı bölgesine kadar olan bölgede onlarca kilometrelik yol ağında çalışma yürüttü.

İş makinaları vasıtasıyla gerçekleştirilen çalışmada, Yörüklerin yüksek kesimlere daha kolay ve güvenli şekilde geçiş yapmaları sağlanıyor. Büyükşehir ekipleri geçtiğimiz günlerde de Çamlıyayla’nın diğer bölgelerinde Yörükler için yol açma faaliyetini yerine getirmişti.

………….OOO…………

GAZİ AYHAN ÖZERİŞOĞLU’NA  KAYMAKAMDAN ZİYARET 

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, Gazi Ayhan ÖZERİŞOĞLU’na ziyarette bulundu ve en değerli hediyeyi verdi. Otcu, Cuma buluşmaları kapsamında, 2017 Fırat Kalkanı Harekatı sırasında yaralanan Gazi Ayhan ÖZERİŞOĞLU’nu Şehitlertepesi Mahallesindeki evinde ziyaret etti. Çok güzel bir Türk bayrağı hediye etti.

………….OOO…………

KAYMAKAM OTCU: JANDARMA TEŞKİLATININ

 KURULUŞUNUN 183. YILI KUTLU OLSUN

Tarsus kaymakamı Kadir Sertel Otcu ‘’ Jandarma teşkilatının kuruluşunun 183. yılı kutlu olsun’’ dedi.

Bizde deriz ki: Bilgi birikimi ve tecrübesiyle halkımızın selameti, devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği için yüksek vazife şuuruyla görev yapan Jandarma Teşkilatımızın 183. Kuruluş Yıldönümü kutlu olsun.

 İlçe Jandarma Komutanımız İnanç Marım ve ekibine başarılar diler, ’ Jandarma teşkilatının kuruluşunun 183. Yılını kutlarız. İyiki varlar.

………….OOO…………

TARSUS’TA KÖY TURNUVASI

Tarsus’ta Köy turnuvası 2. Hafta maçları oynanmaya başladı.

Beylice köyü.4  Göçük.1

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.