DOLAR 18,6185 0.14%
EURO 19,2429 -0.5%
ALTIN 1.053,80-0,58
BITCOIN 306530-0,74%
Mersin
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:53

AKŞAM'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 14 Ağustos 2022

Tarsus Mektubu 14 Ağustos 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Ağustos 14, 2022 11:13
Tarsus Mektubu 14 Ağustos 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 AĞUSTOS  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

BÜYÜKŞEHİRDE CENAZE

 SAHİPLERİNE DESTEK

Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Mahalle Mutfakları’ ve ‘1 Ekmek 1 Çorba’ gibi vatandaşların sofralarına ulaştırıp, gönüllerini ısıtan hizmetlere bir yenisini daha ekledi. Taziye sahibi vatandaşların acısına ortak olmak adına, yemek hizmeti hayata geçirildi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde yürütülen hizmet kapsamında, acılı ailelere talep doğrultusunda ilk gün yemeği olarak 50 porsiyonluk lahmacun paketleri hazırlanarak ulaştırılıyor. “1 öğünlük ve 50 kişilik olmak üzere yemeğimizi ulaştırıyoruz” Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Özlem Yaşar, “Bu yeni hizmetimizde taziye sahibi vatandaşlarımızın listesini, günlük olarak Mezarlıklar Dairesi’nden alıyoruz. Ertesi sabah irtibat görevlimiz aileleri tek tek arıyor; Vahap Başkanımızın selamlarını ve taziye masajlarını iletiyor, hizmetimiz hakkında bilgi veriyor.İlk gün yemeği olarak düşünüp planladığımız hizmette, vatandaşımız eğer istekte bulunursa, kendilerine 1 öğünlük ve 50 kişilik olmak üzere yemeğimizi ulaştırıyoruz” dedi.

“Hizmetimiz şimdilik 4 merkez ilçe ve Tarsus’ta başladı” Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, Mersin’in her noktasında bütün vatandaşlara ulaşmaya, iyi günde ve kötü günde yanlarında olmaya çalıştıklarını söyleyen Yaşar, “Vefat sonrası, vefat edenlerin yakınları çok zor zamanlar geçiriyor. Aile üyeleri yıpranmış oluyor. Bu süreçte yemek hazırlama telaşına düşmesinler diye, ilk gün yemeğini Büyükşehir Belediyesi olarak biz üstlenmeye karar verdik. Hizmetimiz şimdilik Mersin’in 4 merkez ilçesi ve Tarsus’ta başladı. Zamanla yaygınlaştırmayı düşünüyoruz” ifadelerini kulland

………….OOO………..

TARSUS’TA BİR DEĞERLİ ESER

 GÖZ GÖRE GÖRE  YIKILDI

Tarsus’ta çok yıldızlı oteller içinde yer alan ve yapımı için yıllar önce çok uğraş verilen Tarsus Şelale Otelinin kaderi kötü bitti.

İl Özel idaresinden, Mersin Büyükşehir Belediyesine geçen Şelale Oteli 7-8 yıldır kapalı duruyordu. Önceki dönem belediyesi tarafından çürük denilerek atıl bırakılan, şimdiki Mersin Büyükşehir Belediyesi döneminde de  önceki dönemin aldığı karara uyularak otel binası yıktırıldı.

İhaleyi alan firma geçen hafta yıkıma başladı. Bugünlerde otelin damında kepçe çalışarak burayı yıkıyor. Yıkımı üzüntüyle karşılayan vatandaşlar “Tarsus’ta zaten yeterli otel yok. Birde gül gibi Oteli çürük diye yıktılar. Yazık oldu” demekten kendilerini alamadılar.

………….OOO………..

KAYA ‘’TAHIL ÜRETİMİ ARTACAK’’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son bitkisel üretim tahminlerine ve Uluslararası Hububat Konsey’nin Temmuz 2022 raporunda yapılan açıklamalara değinen Murat Kaya “TÜİK, 2022 yılının ilk tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) %10,4 artacağı, buna göre, üretim miktarlarının 2022 yılında yaklaşık olarak tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 68,2 milyon ton, olarak gerçekleşeceği tahmin edildi. Aynı tahminde bir önceki yıla göre, mısır üretiminin %3,7 oranında artarak yaklaşık 7 milyon ton, üretiminin de olacağı öngörüldü. Uluslararası Hububat Konsey’nin Temmuz 2022 raporunda ise, dünya üretiminin geçen yıl sezon sonunda 1.220 milyon ton miktarda gerçekleştiğini, bu sezon ise dünya mısır üretiminin yaklaşık aynı olacağı ve mısır ticaretinin ise geçen yıla göre 10 milyon ton düşük gerçekleşeceğini öngördü. Türkiye’nin beklentisi ise aynı raporda geçen yıla yakın olacağı, ancak tüketiminin, yem, gıda ve nişasta sektöründen gelen ve artan talebe bağlı olarak bir önceki yıla göre en az  200.000 ton artışla 9.9-10.2 milyon ton olarak tahmin edildi. Ben bu vesile bölgemizde hasadına başlanan dane mısır hasat sezonunun çiftçilerimize, sanayicilerimize ve tüm üyelerimize bol kazançlar getirmesini temenni ediyorum” ifadesini kullandı. 

………….OOO………..

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN TARSUS

ÇAMALAN’DA HALAYLI, TÜRKÜLÜ KONSER

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde gerçekleşen sosyal etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarsus’a bağlı yaylalık yerleşim yerlerinden Çamalan’da önce “Köy Bizim, Şenlik Bizim” etkinliği, devamında ise Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği konseri gerçekleştirildi. İki programın ardı ardına düzenlendiği Çamalan’da, hem çocuklar, hem de büyükler unutamayacakları anlar yaşadılar. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamalan’da düzenlenen “Köy Bizim, Şenlik Bizim” programı ile Türk Halk Müziği Konserine Büyükşehir İmar A.Ş. Genel Müdürü Ali Uyan, CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Büyükşehir Tarsus-Çamlıyayla Koordinasyon Şube Müdürü Soner Yetgin, muhtarlar ve vatandaşlar da katılım gösterdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin yaz etkinlikleri ve konserleri tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde bulunan Türk Halk Müziği ekibi, Tarsus’a bağlı kırsalda bulunan yaylalık alanlardan Çamalan’da bir konser gerçekleştirdi.

Çamalan Şehit Burhan Yıldırım İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu bahçesinde gerçekleşen konserde, şef Erdal Koşar yönetiminde sahne alan Büyükşehir Belediyesi THM korosu ekibinden solistler Cengiz İşleyen, Özge Çabuk ve Çiğdem Akdoğan, Anadolu’nun eşsiz eserlerini seslendirdiler.

Oldukça yoğun katılımın olduğu konser programının ilerleyen dakikalarında seslendirilen hareketli türkülere, danslar ve halaylarla eşlik eden Çamalan Mahallesi sakinleri, unutamayacakları bir akşam yaşadılar.

Konser öncesinde yine Büyükşehir Belediyesi tarafından “Köy Bizim, Şenlik Bizim” programının düzenlediği Çamalan’da hem çocuklar, hem de büyükler doya doya eğlenme fırsatı buldular.

Çamalan’a özgü “Mengi” halk oyunu ekibinin figürleriyle yer aldığı etkinlikte, misafirlere limon dondurma ikramı yapılırken, çocuklara ise çeşitli armağanlar dağıtıldı. Gecenin ilerleyen dakikalarına kadar süren programın sonunda hep birlikte söylenen 10. Yıl Marşı’nda ise coşku, en üst seviyeye çıktı.

“İnsanların psikolojisinden anlayan dört dörtlük bir Başkan”

Mahalle sakinlerinden olan Fatma Çatal, etkinlikten oldukça memnun kaldığını ifade ederek,  “İnsanların bu sıkıntılı döneminde Vahap Başkanımızın böyle bir etkinlik yapması bizi çok çok mutlu etti. Biraz olsun bizim gözümüzü,  gönlümüzü açtı. Biz, Vahap Başkanımızdan çok memnunuz. Çünkü, insanların psikolojisinden anlayan, kendini tam yetiştirmiş, dört dörtlük bir Başkan. Bu özelliklere sahip Başkanların, tüm Türkiye’ye dağılmasını istiyoruz ve Vahap Başkanımızı çok seviyoruz” diye konuştu.

“Çocuklar da çok eğlendiler”

Organizasyonu çok beğendiklerini söyleyen Güler Canatan, “Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Çocuklar da çok eğlendi, biz de çok eğlendik. Halaylar çekildi, türküler söylendi. Çok mutlu olduk” dedi.

“Etkinlikleri devamını diliyoruz”

Bir başka Çamalan sakini Gülseren Boz ise, “Önce çocuklar adına, sonra büyükler adına ve sonra Çamalan adına çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir etkinlik. Bu tür etkinliklerin devamını diliyoruz ve her zaman destekliyoruz” şeklinde konuştu. 

………….OOO………..

MHP KAÇEP HEYETİ AŞURE DAĞITTI

Milliyetçi Hareket Partisi Tarsus (KAÇEP) Kadın Aile Çocuk ve Engelli Politikaları Başkanlığı aşure dağıttı.

İlçe başkanı Mehmet Çelik, KAÇEP başkanı Yeşim Sancaktar İçgören,  Yönetim kurulu üyesi Şehriban Ten ve MHP Tarsus Belediye Meclis üyesi Nükhet Koç, önce Yarenlik alanında aşure daıttı. Cuma namazı çıkışında ise  Çelik ve yönetim cemaate aşure ikram etti.

………….OOO………..

BÜYÜKŞEHİRDEN KÖY YOLLARINA BAKIM

Büyükşehir ekipleri; Tarsus’ta bağcılık, zeytincilik ve diğer tarımsal üretim faaliyetlerinin de yoğun şekilde yapıldığı Akçakocalı Mahallesi, Büyük Kösebalcı ile Çevreli (Muhat) Mahallesi arasında kalan grup yolunda, bozuk zemin iyileştirme ve ardından kombi araçlar vasıtasıyla çift kat sathi asfalt serim çalışması gerçekleştirdi.

Birçok grup yolunda çalışmalar yapılıyor

Zemin bozukluğu nedeniyle şikayetlere neden olan grup yolunun 10.2 kilometrelik bölümünde serme ve sıkıştırma işlemi uygulayan ekipler, ardından sathi asfalt serimi gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, Akçakocalı Mahallesi ana yolunda da 1.6 km’lik çift kat sathi asfalt serim işlemi uygulandı.

2022 yaz asfalt programı kapsamında Tarsus’a bağlı Topçu-Özlüce grup yolu, Yüksek Mahallesi grup yolu, Ballıca-Heleke-Reşadiye Mahalleleri grup yolu, Yaramış-Çatalca-Ağzıdelik Mahalleleri grup yolu ve birçok noktada sathi asfalt çalışması gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, Çamlıyayla’da da Boztepe-Kisecik hattında yol yapım faaliyeti yürütüyor.

“Taleplerimiz anında yerine getiriliyor”

Büyük Kösebalcı Mahallesi Muhtarı Nazım Yücel, “Üniversite’nin oradan Muhat köprüsüne kadar yolumuz yapıldı. Geçtiğimiz dönem yapılan parke yol, arabalarımızı bozdu. Ondan bu yana yaptırmaya çalışıyorduk. 5-6 muhtar, Vahap Başkanımıza durumu ilettik. Kendisi bu sorunumuzla anında ilgilendi. İyi ki böyle çalışkan bir Başkanımız var” dedi.

“Yolumuz yapıldı, su sorunumuz çözüldü”

Akçakocalı Mahallesi Muhtarı Ali Beyceoğlu’da, su problemlerinin çözülmesinin ardından yollarının da yapılmasıyla daha mutlu olduklarını söyleyerek, “Vahap Başkanıma çok teşekkür ediyoruz. Grup yolumuz yapıldı, Akçakocalı merkezin yolu yapıldı. Suyla ilgili de sıkıntımız vardı, o sorunu da hallettiler. Yani çok memnunuz” ifadelerini kullandı. 

………….ooo………….

VEFAT EDEN ESKİ FUTBOLCULARDAN

ALİ GÖK TOPRAĞA VERİLDİ

Vefat eden Tarsuslu eski futbolculardan,  ALİ GÖK toprağa verildi..

Yıldırımspor ve Reşadiyespor gibi amatör takımlarda top koşturan ve başarılı futbolu ile adından söz ettiren Ali Gök’ün vefatı üzüntü yarattı.  Ailesinin, sevdiklerinin ve tüm spor camiasının başı sağolsun.  Cenaze töreni 13 Ağustos Cumartesi Günü öğle namazından sonra Tarsus Şehir Mezarlığında yapıldı.

……….ooo………….

 

’MASAL BİZDEN, HAYAL GÜCÜ SİZDEN’’

Tarsus Belediyesi Kreş Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen “Masal Bizden Hayal Gücü Sizden” projesi Gülek Mahallemizde başladı.

Çocuklar, ilgili materyal ve görseller kullanılarak anlatılan masalı ilgi ile dinlerken aynı zamanda masalın devamını tamamlamaya ve canlandırmaya çalışarak keyifli vakit geçirdi.

Ardından minik öğrencilere boyama kitabı pastel boya ve fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

………….OOO………..

BURHAN EŞER TARSUS

 İDMANYURDUNDAN AYRILDI

Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Yönetim Kurulu Açıklaması işe ‘’ Sezon başında transfer ettiğimiz oyuncularımızdan Burhan Eşer ile yollarımızı ayırdığımızı sosyal medya hesabımızdan duyururuz’’ denildi.

Devamla ‘’ Burhan Eşer ayrılmadan önce bizlerden kendisine yapılacak ödemelerin taahhüt detayında belirtilen miktarın bahse konu tarihte ödenmemesi durumunda tüm sezonun alacağını hak etmiş sayılır ibaresini sözleşmesine madde olarak koydurmak istemiştir. Yöneticilerimiz tarafından yapılan değerlendirmede kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda bu istek kabul görmemiştir. Bunun üzerine Teknik ekibimizle konu ile ilgili görüş alışverişinde bulunulmuş futbolcu ile yollarımızın ayrıldığı bildirilmiştir. Bu ayrılık neticesinde oyuncumuza takım içindeki birlik beraberliğe verdiği katkı ile hizmetlerinden ötürü teşekkür edilmiştir. Bu anlaşmazlıkta gerçek olan şey futbolcumuzun takımdan ayrılma sebebi “olası bir ödeme aksaklığında tüm sezonu kapsayan garanti parayı” kabul etmememizdir.’’ Denild.

………….ooo……….

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN KADIN VE

ÇOCUK BİLİM, TEKNOLOJİ ATÖLYESİ’NDE

 “PHOTOSHOP EĞİTİMİ” BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde kadınlara yönelik olarak “Photoshop Eğitimi” başladı. Eğitim 3 ay boyunca haftada 2 gün devam edecek.

Eğitimler hem çocuklarına örnek olması, hem de yeni bir iş kolu öğrenebilme açısından kadınların yüzünü güldürüyor. Hem anneler hem çocuklar aynı atölyede Büyükşehir’in Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde robotik kodlama gibi teknolojik alanlarda eğitim gören çocukların anneleri, onları beklerken photoshop eğitimi almaya başladı. hem yeni bir kazanım elde etme, hem de ek kazanç kapısı yaratabilmek için kursa gelmeye başlayan kadınlar, 3 aylık eğitimin sonunda tasarım yapmayı öğrenecek. Gelen talepler üzerine açılan eğitim ile katılımcılar sosyal medyada post hazırlama, twitter, facebook ve instagramda ayrı ayrı görseller yapma, iki farklı nesneyi tek nesnede oluşturma gibi işlemleri yapabilecek. 3 ayın sonunda uygulama temelli çalışmalar da yapılacak. “Photoshop alanında kendilerini geliştirmek için buradalar” Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölye Sorumlusu Emre Aşkın, 3 ay boyunca haftada 2 gün sürecek olan photoshop eğitiminin detaylarını anlatarak, “Kadınlar photoshop alanlarında kendini geliştirmek için buradalar. Tasarım odaklı çalışmalarla ilgili bir fotoğraf düzenleme ve temel olarak tasarım tekniklerini onlara aktarmak için eğitim düzenliyoruz. Şu anda dijital çağda herkes, home ofis türü iş modellerine geçiş yapmaya başladılar. Kadınlar da bu alanda kendilerine gelir yaratmak istiyorlar. Bu yüzden tasarım eğitimi konusunda bize talepler geldi. Herkesin şu anda mevcut meslekleri var, ama bu mesleklerin yanı sıra ek gelir kaynağı yaratmak için bu alanı tercih ettiler. Photoshop, tasarım konusunda internet üzerinden yapılan çalışmaları pazarlamanın en kolay yollarından birisi. 3 aylık bir eğitim olacak. Eğitim sonucunda kadınlara katılım belgeleri sağlayacağız. Bu belge eşliğinde, herkes online ortamda kendi tasarımlarını pazarlamaya başlayacak” dedi. “Photoshop’un temelindeki bütün eğitimler veriliyor” Aşkın, dijital çağda tasarım yapabilmenin büyük avantajlarının olduğunu belirterek, “Sosyal medya çok büyük bir platform haline geldi ve tasarım insanların dikkatini çekmek için önemli bir unsur. Her ne konuda olursa olsun yaptıkları işi pazarlamanın yöntemlerinden biri olarak, tasarım yapmayı öğreniyorlar. Burada post hazırlama, Twitter, Facebook ve Instagram alanlarında ayrı ayrı görselleri çıkarma, iki farklı nesneyi tek nesnede oluşturma gibi işlemleri keşfedecekler. Maskeleme yöntemleri, ışık ayarları, flulaştırma işlemleri gibi Photoshop’un temelinde bulunan bütün eğitimleri kadınlara sağlıyoruz. 3 ay sonunda da uygulama temelli çalışmalarımız olacak. Yine eğitim sonrasında birlikte bir sosyal medya platformu kuracağız ve bu platformu da tasarımsal anlamda geliştirmeye yönelik çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. Aşkın ayrıca, atölyede eğitim alan katılımcıların ders saatleri dışında gelip çalışma imkanına sahip olduklarını söyleyerek, “Elimizde drone, fotoğraf makinesi ve bilgisayarlarımız mevcut. Bunları da kullanarak, fotoğraf ve video alanlarında istedikleri çalışmaları kendileri de bizimle beraber sürdürebiliyorlar” dedi. “İleride belki bunu işe dönüştürebilirim” Eğitim için gelen kadınlardan birisi olan Kadriye Koçak, fotoğrafçılıkla ilgilendiği için photoshop programının kendisi için çok önemli olduğunu belirterek, “Fotoğraf makinem var, kendimi geliştirmek için photoshopa ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Çünkü fotoğraf makinesi kullanmasını bilirsin, fotoğraf çekebilirsin, ama temelini de photoshopta oluşturuyorsun. O yüzden photoshop benim için çok önemli. Sosyal medyayı çok kullanıyorum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni de takip ediyorum. İlerde fotoğrafla photoshopu birleştirip, belki daha sonra bunu işe dönüştürebilirim. Çünkü fotoğrafçılığı ek iş olarak yapıyorum. Ayrıca ücretsiz olması benim için daha avantajlı, çünkü photoshop kurs ücreti üst düzeyde. O yüzden burayı tercih ettim” dedi. “Belediye kurslarında kendimi geliştiriyorum” Tarsuslu Şükran Ceylan, eşinin tasarım üzerine çalıştığını, kendisi de photoshop alanında kendini geliştirip eşiyle birlikte çalışabileceğini ifade ederek, “Kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum. Evde oturup da kendimi köreltmek istemiyordum. Arkadaşlar da sağ olsunlar güzel kurslar açtılar. Kızım da robotik kodlamaya geliyor. Biz o sırada gelip burada kendimizi geliştiriyoruz. Belki bunu ileride meslek haline getiririm diye düşünüyorum. Çok güzel bir ortamımız var. Bu kursa yeni başladım, ama yaklaşık 6 aydır diğer kurslara da geliyoruz. Gerçekten kaliteli bir zaman geçiriyoruz burada” diye konuştu. “Bir anne olarak kızıma örnek olmak istiyorum” Aydan Aytekin Sömbül, kızını robotik kodlama derslerine getirdiğini, kızını beklerken kendi de hem vaktini değerlendirmek, hem de bir meslek olarak değerlendirebilmek için kursa başladığını söyleyerek, “Teknoloji çağındayız. Çocuklarla birlikte katılıyor olmak da güzel, bir avantaj benim için. Aslında bir anne olarak kızıma da örnek olmak istiyorum. Belediyemizin bu tarz kurslarını takipteyiz, zaten mümkün olduğunca da katılmaya devam ediyoruz. Elinde telefon olan herkes ufak tefek uygulamalar yapıyor, kullanıyor. Ben de bunu daha profesyonel bir şekilde öğrenmek için buradayım” dedi. Büyükşehir’in kadınlara ve çocuklara sunduğu eğitim projelerini beğenerek takip ettiğini sözlerine ekleyen Sömbül, “Ben çocuklarıma bakmak için mesela şu anda mesleğimi yapamıyorum, ama en azından bu tarz uygulamalarla oturduğunuz yerden de evimizden de katılabiliriz toplumsal, sosyal hayata. Ek bir gelir de sağlar tabii ki. Çok büyük bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Zeytinburnu masaj Talas masaj Tarsus masaj Tavşanlı masaj Terme masaj Tire masaj Torbalı masaj Toroslar masaj Turgutlu masaj Turgutreis masaj Turhal masaj Tuzla masaj Ulus masaj Ümraniye masaj Urla masaj Üsküdar masaj Vezirköprü masaj Viranşehir masaj Yatağan masaj Yenimahalle masaj Yenişehir masaj Yıldırım masaj Yomra masaj Yumurtalık masaj Yunusemre masaj Yüreğir masaj www.dubainewescorts.com Adana escort Afyon escort Aksaray escort Amasya escort Ankara escort Antalya escort Antep escort Aydın escort Balıkesir escort Bursa escort Anamur escort Antakya escort Arnavutköy escort Atakum escort Ataşehir escort Avcılar escort Bafra escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Balçova escort Bandırma escort Başakşehir escort Batıkent escort Battalgazi escort Bayındır escort Bayrampaşa escort Beldibi escort Belek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beylikdüzü escort Beyoğlu escort Beypazarı escort Adalar escort Adapazarı escort Afşin escort Akçaabat escort Akçadağ escort Akçakale escort Akçakoca escort Akdağmadeni escort Akdeniz escort Akhisar escort Akşehir escort Aksu escort Akyazı escort Alanya escort Alaşehir escort Aliağa escort Almus escort Altıeylül escort Altınordu escort Araklı escort Ardeşen escort Arifiye escort Avsallar escort Ayvacık escort Ayvalık escort Aziziye escort vip eskort model http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Konya bayan escort
Sakarya bayan escort
Samsun bayan escort
Kocaeli bayan escort
Kayseri bayan escort
İzmir bayan escort
Hatay bayan escort
Gaziantep bayan escort
Diyarbakır bayan escort
Ankara bayan escort
Adana bayan escort
Antalya bayan escort
Bursa bayan escort
Mersin bayan escort
Aydın bayan escort
Balıkesir bayan escort
Çanakkale bayan escort
Kıbrıs bayan escort
Kütahya bayan escort
Manisa bayan escort
Muğla bayan escort
Tekirdağ bayan escort
Trabzon bayan escort
Yalova bayan escort
Isparta bayan escort
Kahramanmaraş bayan escort
Ordu bayan escort
Rize bayan escort
Sivas bayan escort
Afyon bayan escort
Aksaray bayan escort
Giresun bayan escort
Şanlıurfa bayan escort
Yozgat bayan escort
Erzurum bayan escort
Amasya bayan escort
Çorum bayan escort
Tokat bayan escort
Uşak bayan escort
Van bayan escort
Bolu bayan escort
Burdur bayan escort
Kırşehir bayan escort
Niğde bayan escort
Osmaniye bayan escort
Zonguldak bayan escort
Düzce bayan escort
Edirne bayan escort
Erzincan bayan escort
Karabük bayan escort
Karaman bayan escort
Kastamonu bayan escort
Kırıkkale bayan escort
Kırklareli bayan escort
adana mutlu son masaj
istanbul mutlu son masaj
ankara mutlu son masaj
izmir mutlu son masaj
bursa mutlu son masaj
antalya mutlu son masaj
konya mutlu son masaj
şanlıurfa mutlu son masaj
gaziantep mutlu son masaj
kocaeli mutlu son masaj
mersin mutlu son masaj
diyarbakır mutlu son masaj
hatay mutlu son masaj
manisa mutlu son masaj
kayseri mutlu son masaj
samsun mutlu son masaj
balıkesir mutlu son masaj
kahramanmaraş mutlu son masaj
van mutlu son masaj
aydın mutlu son masaj
tekirdağ mutlu son masaj
sakarya mutlu son masaj
denizli mutlu son masaj
muğla mutlu son masaj
afyon mutlu son masaj
amasya mutlu son masaj
batman mutlu son masaj
çanakkale mutlu son masaj
çorum mutlu son masaj
düzce mutlu son masaj
edirne mutlu son masaj
elazığ mutlu son masaj
erzurum mutlu son masaj
eskişehir mutlu son masaj
giresun mutlu son masaj
ısparta mutlu son masaj
kastamonu mutlu son masaj
uşak mutlu son masaj
kütahya mutlu son masaj
malatya mutlu son masaj
ordu mutlu son masaj
trabzon mutlu son masaj
rize mutlu son masaj
sivas mutlu son masaj
tokat mutlu son masaj
aksaray mutlu son masaj
yalova mutlu son masaj
yozgat mutlu son masaj
zonguldak mutlu son masaj
Arnavutköy bayan escort
Ataşehir bayan escort
Başakşehir bayan escort
Esenler bayan escort
Esenyurt bayan escort
Fatih bayan escort
Gaziosmanpaşa bayan escort
Kağıthane bayan escort
Kartal bayan escort
Küçükçekmece bayan escort
Maltepe bayan escort
Sarıyer bayan escort
Pendik bayan escort
Sultangazi bayan escort
Ümraniye bayan escort
Zeytinburnu bayan escort
Adapazarı bayan escort
Aksu bayan escort
Anamur bayan escort
Antakya bayan escort
Atakum bayan escort
Belek bayan escort
Beykoz bayan escort
Buca bayan escort
Çankaya bayan escort
Çorlu bayan escort
Dalaman bayan escort
Edremit bayan escort
Erdemli bayan escort
Gaziemir bayan escort
Gazipaşa bayan escort
Gölcük bayan escort
Gümbet bayan escort
Gümüşlük bayan escort
İlkadım bayan escort
İnegöl bayan escort
İskenderun bayan escort
Karşıyaka bayan escort
Kaş bayan escort
Kavaklıdere bayan escort
Keçiören bayan escort
Kepez bayan escort
Konak bayan escort
Konyaaltı bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Menderes bayan escort
Menemen bayan escort
Menteşe bayan escort
Mezitli bayan escort
Ödemiş bayan escort
Odunpazarı bayan escort
Osmangazi bayan escort
Pamukkale bayan escort
Şahinbey bayan escort
Serdivan bayan escort
Seyhan bayan escort
Side bayan escort
Şile bayan escort
Silifke bayan escort
Silivri bayan escort
Tarsus bayan escort
Tire bayan escort
Torbalı bayan escort
Toroslar bayan escort
Turgutreis bayan escort
Yalıkavak bayan escort
Bandırma bayan escort
Çerkezköy bayan escort
Kahramankazan bayan escort
Elbistan bayan escort
Milas bayan escort
Polatlı bayan escort
Çarşamba bayan escort
Ceyhan bayan escort
Nazilli bayan escort
Söke bayan escort
İznik bayan escort
Susurluk bayan escort
Melikgazi bayan escort
Yıldırım bayan escort
Bafra bayan escort
Akçaabat bayan escort
Salihli bayan escort
Akhisar bayan escort
Soma bayan escort
Turgutlu bayan escort
Yatağan bayan escort
Köyceğiz bayan escort
Merzifon bayan escort
Lüleburgaz bayan escort
Sandıklı bayan escort
Gelibolu bayan escort
Çan bayan escort
Dörtyol bayan escort
Dörtyol bayan escort