DOLAR 30,8747 0.09%
EURO 33,2698 -0.08%
ALTIN 2.001,680,08
BITCOIN 1594845-0,87%
Mersin
15°

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 13 Şubat 2024
57 okunma

Tarsus Mektubu 13 Şubat 2024

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 13, 2024 13:39
Tarsus Mektubu 13 Şubat 2024
0

BEĞENDİM

ABONE OL

13 ŞUBAT 2024- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..…OOO…………..

BAŞKAN BOZDOĞAN “GAZETECİ

MEHMET CANBOLAT’I KAYBETTİK.

ACIMIZ BÜYÜK” DEDİ

Tarsus Belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Ülkemizin ve kentimizin Almanya ile olan ilişkileri hususunda uzun yıllardır fahri elçilik yapan, gazetecilik ve diplomatik ilişkiler noktasındaki üstün gayretleri, Tarsus sevdasını uluslararası her platformda ortaya koyarak her şeyden üstte ve önde tutması, Tarsus’un uluslararası düzeyde markalaşmasını sağlamadaki tüm gayretleri için, bugün yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle öğrendiğim Sayın Mehmet Canbolat’a; tüm hemşehrilerim adına teşekkürlerimi sunarım.

Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum.      

TARSUS – LANGEN DOSTLUK

GRUBU ÖKSÜZ KALDI

Tarsus’un ilk kardeş kentlerinden birisidir Almayanın Langen kenti. Kendisi de Tarsuslu olan gazeteci yazar, şair Mehmet Canbolat, yıllarını Almanya’da geçirmiş bir hemşehrimiz.

Bundan 33 yıl evvel Almanya’nın Langen şehrinin Tarsus ile  ‘kardeş kent’ olmasının temelini atmıştır. Dönemin Tarsus  belediye başkanı Bedrettin Sarpkaya ile Almanya  Langen arasında 1991 yılında başlayan kardeş şehir uygulamasının öncüsü olmuştur gazeteci abimiz Mehmet Canbolat.

Bu kardeşlik öyle lafta kalmamış, iki ülkenin dost insanları ve belediye başkanları 33 yıldır birbirleriyle kardeşlik bağı kurmuş, birbirlerini ziyaret etmişler, birbirlerinin kültürlerine destek olmuşlardı. Tarsus’ta Toros mevkiinde ki bulvara Langen Bulvarı adı verilmiş, orada  birde dostluk anıtı inşaa edilmiştir.

Langenli kardeşlerimiz ve belediye başkanı  ise Langen’de Tarsus’A özgü eserlerin maketlerini yaptırmışlardır. Mesela Kleopatra kapısı bunlardan biridir. Zaman zaman Tarsus’tan bir heyet Almanya’daki kutlamalara katılmıştır. Yine Langen’in belediye başkanları ve davetlilerde zaman zaman kentimize gelmişler, burada ağırlanmışlardır.

Bu ziyaretler gerçekleştirilirken  Fransa, İngiltere ve Hollanda’daki kardeş şehirlerinin yetkilileri ile Tarsus Belediyesi adına Belediye Meclis üyeleri, Türk Alman Dostluk Derneği Tarsus Başkan Vekili Fuat Togo ve Belediye Basın Müşaviri Ersoy Yalçın da  heyeterde yer almıştır.

Dönemin Langen Belediye Başkanı Frieder Gebhardt, Tarsus ile  yıllardır süregelen dostluk ve işbirliği sürecinde toplumun farklı katmanlarından yurttaşların katılımıyla sayısız projenin geliştiğini söylerken Tarsus heyeti adına konuşan Belediye Meclis üyesi Mehmet Yıldız da “Tarsus ve Langen arasındaki dostluğu iki vücutta tek bir ruh olarak görüyoruz” demişti.

Tarsus heyeti, 25. yıl kutlamalarında Langen Belediye Başkanı Gebhardt’a 25’nci yıl anısına özgün ipek işlemeli bir dostluk flaması armağan etmişti.Etkinlikler kapsamında Tarsuslu genç yetenek opera sanatçısı İbrahim Altıparmak ile Langenli piyanist Wolfgang Schneider birlikte sahne almış, dostluğumuzu pekiştirmişti.

 Bir diğer kutlama ise Langen’deki Tarsus Parkı ve önünde inşa edilen ‘Langen – Kleopatra Dostluk Kapısı’ önünde gerçekleştirilmişti.

xx

Tabu bu arada 1991 yılından günümüze süregelen zaman zarfında birçok belediye başkanı değişti. Langen’in belediye başkanları da, Tarsus’un belediye başkanları da değişti zamanla. Ama iki ülke ve iki şehir arasındaki kardeşlik bağı değişmedi, daha da güçlendi.

Bu kardeşlik bağının güçlenmesinde en büyük katkıyı Tarsuslu gazeteci yazar ve şair abimiz Mehmet Canbolat yapmıştır. Öyle ki, Mehmet Canbolat, Almanya’da Türkçe ve Almanca olarak Topum 24 adında bir gazete de çıkarmış, veb sayfası kurmuş ve dostlumuzun pekiştirilerek gelişmesine katkı sunmaya devam etmiştir.

Tarsus ile Almanya’nın Langen şehri arasında 26 Nisan 1991’de başlayan kardeş kent projesinin 33. yıl dönümünü kutlamaya hazırlandığımız bugünlerde Almanya’dan gelen acı haber hepimizi derinden üzdü.

Tarsus-Langen şehirlerinin kardeşlik mimarı olan Gazeteci Mehmet Canbolat takvimler 11 Şubat 2024’ü gösterirken hayata gözlerini yumdu. Bir süredir rahatsızlık çektiği bilinen Canbolat’ın ani kaybı, hem Almanya’daki ailesi ve dostlarını, hem de Tarsus’taki akraba ve dostlarını çok üzdü.

Tarsus Belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan acı kaybımız konusunda düşüncelerini paylaşırken  “Ülkemizin ve kentimizin Almanya ile olan ilişkileri hususunda uzun yıllardır fahri elçilik yapan, gazetecilik ve diplomatik ilişkiler noktasındaki üstün gayretleri, Tarsus sevdasını uluslararası her platformda ortaya koyarak her şeyden üstte ve önde tutması, Tarsus’un uluslararası düzeyde markalaşmasını sağlamadaki tüm gayretleri için, bugün yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle öğrendiğim Sayın Mehmet Canbolat’a; tüm hemşehrilerim adına teşekkürlerimi sunarım.Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum.” dedi.

Canbolat’ın yaptığı çalışmalar, kardeşlik adına sunduğu katkılar unutulmayacaktır.

Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

……….…OOO…………..

ŞEVKET CAN’DAN TAZİYE

Tarsus eski belediye başkanı Şevket Can “Tarsusumuzun kardeş şehri Almanya’nın Langen şehrinde yaşayan ve Toplum Gazetesi sahibi hemşehrimiz Mehmet Canbolat’ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.” dedi.

……….…OOO…………..

JANDARMADAN TERÖR ÖRGÜTLERİNE

BİR DARBE DAHA

Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince DEAŞ ve PKK Terör Örgütü üyelerine yönelik icra edilen 2 ayrı operasyonda gözaltına alınan (5) şüpheli Jandarmadaki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi.

Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden (4)’ü tutuklanırken, (1) şüpheli ise tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

……….…OOO…………..

EFSUNLU ŞARKILAR KONSERİ BUĞÜN

Tarsus Türk Sanat Müziği Derneğinin konseri bugün akşam.

Belediye Nikah salonunda yapılacak konser “Efsunlu şarkılar adını taşıyor. Konser saat 19.30 da başlayacak olan musiki sever halkamızın büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Konseri şef Mahmut Atdağ yönetecek. Başkan Ahmet Deniz, halkımızın bu soğuk günlerde içini ısıtıcak konsere  ilgi göstermesini beklediklerini söyledi.

……….…OOO…………..

PAMUKLUK BARAJININ

DURUMU MERSİN BÜYÜKŞEHİRDE

GÖRÜŞÜLDÜ
Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen toplantıda komisyonlara havale edilen 8, birimlerden gelen 29 ve gündem dışı 1 olmak üzere toplam 38 madde görüşüldü.

Meclis’te görüşülen kararlar arasında Mersin Pamukluk Barajı İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Gülnar İçmesuyu İsale ve Terfi Hattı Yapım İşini finanse etmek üzere MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmak üzere 50 Milyon Avro tutarındaki hibeye ilişkin İller Bankası ile protokol yapma ile ilgili madde görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edildi.

04-07 Nisan 2024 tarihleri arasında 6. Uluslararası Tour Of Mersin (Bisiklet Turu) organizasyonunun yapılması ile ilgili konu da görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.

……….…OOO…………..

TARSUS’UN 35. KAYMAKAMI OLDU

Geçen hafta Bursa’ya Vali yardımcısı olarak tayini çıkan Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu,  kentimize veda etti. 35. kaymakam Mehmet Ali Akyüz Tarsus’a gelerek göreve başladı.

Otcu,  Kaymakamlık (Hükümet Konağı) binası önünde  yapılan uğurlama töreni ile şehrimizden ayrıldı. Otcu, ayrılmadan önce veda mesajı yayınladı. Görev yaptığı 4.5 yıllık sürede başarılı bulanda olmuştur, başarısız bulanda. Pandemi gibi bir belanın, deprem gibi bir sosyal afetin yaşandığı son 4.5 yılda, kentimizde bulunan Kadir Sertel Otcu, bu sürede yeni kaymakamlık binasının yapımının başlayıp tamamlanmasını sağlamış ve depremde hasar gören binadan  yeni Hükümet Konağına taşınarak kentimize güzel bir bina kazandırılmasını sağlamıştır.

Ben şahsen eski kaymakamımızdan razıydım. Çalışmalarını da  genellikle  olumlu bulduğum için kendisine “Güle Güle” derken yeni görev yerinde başarılar diliyorum.

xx

KAÇ KAYMAKAM OLDU?

İl  olmasını istediğimiz Tarsus, hala ilçe konumunda olduğu için  kaymakam aracılığıyla yönetilmektedir. Kaymakamlar yönetiminde bulundukları ilçenin en büyük mülki amiridir. Tarsus’ta halen bir ilçe konumundadır. Bu nedenle kaymakam tarafından idare edilmekte, halkın sorunları devlet adına Kaymakam tarafından dinlenip çözüm yolları aranmaktadır.

Kaymakamların özel bir bütçesi ve yardımcıları yoktur. Oysa Tarsus 2024 yılı itibari ile Türkiye’nin en büyük üç ilçesinden biridir ve il kriterlerini taşımaktadır.

Geçmiş hükümetler il sözü vermelerine rağmen bu güzide kenti bir türlü il yapmadılar. Şu anda 365 binlik kent merkezi nüfusuyla üzerindeki ilçe elbisesi dar gelen Tarsus hep üvey evlat muamelesi görmüştür.

Bu nedenle bu kentte yönetici olmak, hele hele kaymakamlık yapmak hiç de kolay olmasa gerek. Peki bugüne kadar Tarsus’ta kaymakamlık görevinde kimler bulunmuş?

Kimler gelmiş, kimler geçmiş.

Bu konuda daha önce  bir yazı  yazmıştım. O zaman dönemin Kaymakamlık  Yazı işleri müdürü Filiz Dalgıç’la görüşmüştüm. Kendisinin büyük emeklerle derlediği listeden Kaymakam olarak kimlerin geldiği ve gittiği, hangi tarihler arasında görev yaptıklarını da öğrenme fırsatım olmuştu. Bugün bu bilgileri güncelledim. Ve bunu sizlerle paylaşarak Kaymakamlarla ilgili yazıma girmek istiyorum.

İşte adları ve görev tarihleri bilinen eski kaymakamlarımız:

Mahmut Ali Oran – 18.01.1937- 05.07.1939/.Hüsnü Arın – 05.08.1939-10.04.1941-Kamuran Tuğman – 28.05.1941-23.05.1942 -Nihat Danışman – 10.06.1942 –  15.07.1943 – Relu Karatekin – 30.09.1943 – 03.05.1944-.Adnan Aksel – 05.07.1944 – 14.12.1948-Vala Kurtiz – 22.02.1948 – 05.07.1950-.Hüsnü Ergin – 19.07.1950 –  16.01.1954- Tahir Arslan – 16.01.1954 – 23.06.1959-.Namık Sezgin – 01.01.1960 –  20.07.1960-.M. Remzi Zorakal – 26.09.1960 -15.10.1960-M. Emin Taşpınar – 01.11.1960 – 14.04.1962-.Orhan Zaim – 22.04.1962 – 13.111962-.A.Şefik Ergin – 15.12.1962 – 19.12.1964-.Kemal Doğan – 22.12.1964 – 12.09.1967-Bekir Tekin Arığ – 26.09.1967 – 09.09.1970-.Salim Çankırı – 28.09.1970 – 08.08.1972- (1972-1977 yılları arasında görev yapan Macit İskenderoğlu görev yaptı. Tarihler kesin değil)  Cemal Eryavuz – 31.10.1977 –  22.11 1978-.T.Yüksel Özden – 27.11.1978-04.03.1980-.Nizamettin Güven – 10.03.1980 – 03.09.1982-.Nihat Kemal Eren – 14.09.1982 –  12.09.1984-.Nail Taşdelen – 01.11.1984 – 23.08.1989-.Yıldırım Kartal – 11.09.1989 – 06.09.1991-.Abdulvahap Yıldırım – 11.09.1991 – 02.09.1994-.M.Ekrem Atalay – 05.09.1994 – 25.08.1995-.Ali Ülger – 26.08.1995- 31.07.2001-.Faruk Necmi Kurt – 26.10.2001 – 08.10.2003-.Abdulhamit Erguvan – 14.10.2003- 01.07.2008-. Dr. Mehmet Gödekmerdan – 28.07.2008-17.08.2010-.Orhan Şefik Güldibi – 18.08.2010 – 15.08.2013-. Hasan Göç : 02.09.2013-  15.07.2015- Bekir Atmaca : 20.07.2015-03.08.2016 (Görevden alındı ve tutuklandı, 11 ay hapis yattı, serbest kaldı ve emekli oldu.)- Yüksel Ünal-27.12.2016- 30.08.2019-

Kadir Sertel Otcu- 02.09.2019- itibariyle göreve başladı.09.02.2024 tarihi itibariyle görevinden ayrıldı.

Tutulan resmi bilgilere göre bugüne kadar 34. kaymakam görev yapmış Tarsus’ta. Cumhuriyetin ilanından itibaren görev yapan kaymakamlarımıza adlarını tesbit edemediğimiz 2 veya 3 kaymakamı daha ilave edecek olursak bu sayı 35’i  geçer.. Ama resmi kayıtlı 35 kaymakamımızın ismini sizlere aktarabiliyorum.

xx

Önceki kaymakamımız Yüksel Ünal, İstanbul Esenler Kaymakamı olarak görev yapmakta iken, 2016/861 sayılı Müşterek Kararname ile Tarsus Kaymakamlığına atandı. Yüksel Ünal  27.12.2016 Salı günü görevine başlamıştı .30.08.2019 Tarihinde Tarsus’taki  görevinden ayrıldı. Yerine gelen  kaymakamımız Kadir Sertel Otcu, İzmir Torbalı kaymakamlığından Tarsus’a tayini çıktı. Kadir Sertel Otcu 2 Eylül 2019 tarihinde Tarsus’a geldi. 3 Eylül 2019 tarihi itibariyle makamında oldu. Otcu’ yaklaşık 4.5 yıl bu kentte görev yaptı .9 Şubat 2024 günü veda etti.

Şimdi ise 35. kaymakamımız olan Mehmet Ali Akyüz , Tokat Zile’den geliyor. Akyüz,  bugün yarın görevine başlayacak. Kendisine kentimize hoş geldiniz diyor görevinde başarılar temenni ediyorum.

……….…OOO…………..

HALTERE TARSUS DAMGASI

Halter Milli takım antrenörü İsa Makal ‘’Tarsus’un bağrından yetişen sporcum Gamze Altun 45 kg sikletinde 92 kg kaldırarak 23 yaş altı Avrupa rekoru kırarak silkmede Büyükler Avrupa şampiyonu oldu totalde 157 kg kaldırarak Avrupa ikinciliğini elde etti. Bu siklette yarışan diğer sporcumuz Giresunlu Ömer Has hocamızın sporcusu Cansu Bektaş koparma 75 şampiyon silkme 88 ikinci totalde 163 kg kaldırarak şampiyon olmuştur kürsüye iki sporcumuz damga vurup bayrağımızı göndere çektirip istiklal marşını okuttukları için ayrıca tebrik ediyor gözlerinden öpüyorum darısı daha büyük başarılara inşallah…’’ dedi.

……….…OOO…………..

TARSUS İDMAN YURDU BUGÜN

ARTVİN HOPA İLE OYNUYOR

TFF 3. lig 1. grupta yer alan Tarsus İdman Yurdu bu hafta Malatya Arguvanspora konuk olacak.

Geçen  Pazar şehrimizde Artvin Hopasporu konuk eden TİY bu maçın ilk yarısını 1-1 berabere bitirmesine rağmen ikinci yarıda kalesinde iki gol daha gördü ve maçı 3-1 kaybetti.

Arguvan maçı için bugün teknik direktör Murat Gündeş yönetiminde çalışmalar başlayacak.

İlk yarıdaki maçta takımlar 0-0.berabere kalmıştı.

……….…OOO…………..

Yakup Boncuk ; Huzurlu Günler Diler

Tel.0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2.Başkanı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….…OOO…………..

Not.Gündemin  Uzun Hali Doc Dosyasında var. 

 Dileyen Uzun  Okuyabilir. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error code: 522