DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 13 Şubat 2023

Tarsus Mektubu 13 Şubat 2023

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Şubat 13, 2023 12:00
Tarsus Mektubu 13 Şubat 2023
1

BEĞENDİM

ABONE OL

13 ŞUBAT 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

TÜED TARSUS ŞUBE BAŞKANI ÖMER KURNAZ:

“ACILARIMIZ BÜYÜK, DOĞAL AFETLER

KARŞISINDA DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALIYIZ

Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkez Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz “10 ilimizi kapsayan ve büyük acılara neden olan deprem, milletimizi yasa boğmuştur. Böylesine büyük depremler ile mücadele etmenin zorluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Kurnaz ” Kış şartları, depremle mücadeleyi ve ayakta kalmayı da güçleştirmektedir. Devletimiz ile birlikte her bir insanımız bu acıyı hafifletmek için üzerine düşen ne varsa, bir çaba içinde olması, Türk Milletinin dayanışmasını göstermektedir.” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Depremde, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten Türkiye  Emekliler Derneği Genel Merkez Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, yaralılara da acil şifa dileyen açıklamasında; böylesine acılı günlerde birlikte ve dayanışma içinde

olunması gerektiğini ve üzerlerine ne görev düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Devletin bütün kaynakları seferber etmesi gerektiğini söyleyen Ömer Kurnaz, “Serveti olanların üzerlerine düşen fedakârlığı yapmasını istediği açıklamasında; büyük depremlerin acısı, büyük destek ve yardımlar ile hafifletilebilir. Milletçe, çok büyük üzüntü yaşıyoruz” dedi.

Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Milletimizin başı sağ olsun.” dedi.

…………..OOO………….

TARSUSLU YÖRÜKLERDEN DUYARLILIK

Tarsus Yörükler Derneği,  depremde  büyük hasar gören Maraş’a Yakacak  odun ve temel ihtiyaç  maddelerinden oluşan  yardım tırını  bölgeye gönderdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen  ve 10 ilimizde yıkıma  neden olan depremlerin ardından Türkiye tek yürek oldu.  

Tarsus Yörükler Derneği’de  Maraş’taki  depremzedelerin  ısınmalarına  katkıda  bulunmak amacıyla   yakacak odun başta olmak üzere  çeşitli ihtiyaç  maddelerinden  oluşan  yardım  tırını dualarla yardım  bölgesine gönderdi.

Tarsus’lu Yörükler ‘’şimdi birlik- dayanışma ve yaraları sarma zamanı,  Allah böyle bir  felaketi  bir daha milletimize  yaşatmasın’’ dediler.

Xx

TARSUS’A GELEN CENAZE

SAYISI  40’I GEÇTİ

Türkiye ve Türk insanı bir haftadır büyük bir acı yaşıyor. Kahramanmaraş merkezli depremden sonra  ölü sayısı 25 bini geçerken, Tarsus’a getiriler cenaze sayısı ise 40’ı  geçti.

O bölgede yaşayan 10 milyona yakın insan içinde 25 bini aşan vefat sayısı üzüntümüzü artırıyor. Yine canını kurtaran insanlar bir yandan yeni deprem korkusu yaşarken diğer yandan açlık, susuzluk ve soğuk ile mücadele ediyor.

…………..OOO………….

TARSUSLU ESNAFLARDAN DUYARLILIK

Türkiye, 6 Şubat 2023  tarihinde sabaha karşı saat 04.17’de  Kahramanmaraş Pazarcık merkezli  7.7 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı.  Yıkılan evler ve kurban edilen hayatlar nedeniyle büyük üzüntü yaşarken  ertesi gün bu kez  Elbistan’da 7.6’lık bir deprem daha oldu. Kahramanmaraş’ın yanı sıra, 9 ilde daha binalar yıkıldı, can kayıpları yaşandı. K. Maraş ile birlikte Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Adana, Osmaniye, Kilis, Malatya ve Şanlıurfa  gibi toplam 10 ilde insanlar deprem acısıyla sarsıldı.

Tarsus ‘ta da depremin sarsıntıları hissedilirken insanlar evlerine girmekte tereddüt etti. Çok katlı evi olanlar bile tek katlı yada iki katlı ev aradı.Birde kentimize gelenlerin ev ihtiyacı olunca bahçeli ve bir iki katlı binalara rağbet arttı. Kiralık ev arayanlar çoğaldı.

Bu arada bazı emlakçı kardeşlerimiz kiralık ev arayanlara yardımcı olmaya başladı. Emlakçılar depremzedelere karşı duyarlı olarak kiraya verdikleri evlerden komisyon almayacaklarını duyurdu. Mesela Özgür Gülbahar, mesela Mustafa Öztürk.

Gülbahar “”Tarsus merkezi ve köylerde boş evi olanlar bize bildirsin. Afetzedeler için acil kiralık ev ihtiyacı var. Kiralama olaylarında afetzedelerden kesinlikle komisyon almayacağız” dedi.

Tarsus Emlakçılar Derneği başkanı Özgür Gülbahar Tel. 0532 3100883 Tarsus

FOTOĞRAFÇI KARDEŞİMİZİN YARDIMI

Yine Fotoğrafçı kardeşimiz  Ramazan Arduç da yardım kampanyasına ilginç bir formülle katıldı. Uğur işhanı altında bulunan Foto Mahmut stüdyosunu çalıştıran Ramazan Arduç 10.02.2023-16.02.2023 tarihleri arasında işyerimizin bir haftalık kazancını depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz” dedi. 

Bu çalışması kamuoyu tarafından takdirle karşılandı.

…………..OOO………….

MAYA GÖZDEN DEPREMZEDELERE DESTEK

Tarsus Özel Maya Göz Merkezinden deprem bölgesinde yaralananlara üzretsiz hizmet. Dr. Mehmet Yunus Seven ‘’Depremde yaralanan  yakınlarınıza hastanemizde ÜCRETSİZ hizmet verilmektedir. Geçmiş olsun Türkiye’’ diyerek acıları paylaştı. Dr. Mehmet Yunus Seven geçen hafta deprem bölgesinede gitmiş ve bir kız çocuğunun kurtarılması için çaba harcamıştı.

…………..OOO………….

TARSUS BELEDYESİ

VİCDANSIZLARA SESLENDİ

TarsusBelediye başkanı Haluk Bozdoğan ‘’Ülkemizde yaşanan depremin acısını yaşadığımız bu günlerde depremi fırsat bilerek özellikle kira, ev, gıda, battaniye vb. alanlarda fahiş fiyat artışları olduğu yönünde haberler duyuyoruz.

İçinde bulunulan bu elim durumlardan faydalanarak fırsatçılık yapmak insanlık suçudur, vicdansızlıktır ve asla kabul edilemez.

TarsusBelediyesi olarak kentimizde yaşanacak bu tarz olayların hukuksal olarak yakinen takipçisi olacağız.

………….OOO………..

BELEDİYE YARDIMLARA DEVAM EDİYOR

Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’imkanlarımızı zorlayıp yardımlara devam ediyoruz’’ dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Belediye Halk Ekmek Fırınını ve depremzede vatandaşlarımız için tüm olanakların sunulduğu Siptilli Çarşısı Sosyal Hizmet Birimini ziyaret etti.

………….OOO………..

ÇAMLIYAYLA HALKINDEN

DEPREMZEDELERE YAKACAK YARDIMI

Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan ve tüm Türkiye’nin canını yakan depremlerin ardından, yaraların sarılması için tüm toplum seferber oldu.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi Çamlıyayla Koordinasyon Birimi ekipleri ile Çamlıyayla halkı ortak çalışma yaparak, deprem bölgesine gönderilmek için yakacak odun hazırladılar.
 
Çamlıyayla Sarıkoyak, Sarıkavak ve Sebil Mahallelerinde yaşayan yurttaşlarla, Büyükşehir Belediye personelleri, yakacak odunları kesip ardından çuvalladılar.
 
500 çuval odun daha sonra kamyonlara doldurularak, depremzedelere ulaştırılmak için bölgeye gönderildi

………….OOO………..

TARSUS’TA 3 EVDE HASARLI YANGIN

Tarsus’ta Şehit Mustafa mahallesinde dün  3 evde hasarlı yangın meydana geldi. Eski Maliye binası arkasınde ahşap 3 ev yangında hasar gördü. Yangını  Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus itfaiye grubu söndürdü.

………….OOO………..

– TARSUS CHP’DEN “İLMEK İLMEK

 DAYANIŞMA ÖRÜYORUZ!” ÇALIŞMASI

– BAŞKAN AV. OZAN VARAL: “KADIN

 GÖNÜLLÜLERİMİZİN DAYANIŞMA

 İNANCI İNSANIN İÇİNİ ISITIYOR”

CHP Tarsus İlçe Örgütü, toplumsal her olayda olduğu gibi Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan ve 10 ilde yıkıcı etki yaratan depremler sonrasında da, mağdur olan vatandaşlara yardım çalışmalarını sürdürüyor. 

Depremlerin yaşandığı 6 Şubat gününden başlayarak hemen yardım çağrısı ile bölgeye içerisinde yaşam malzemesi bulunan erzak tırı gönderen CHP Tarsus İlçe Örgütü tarafından, şimdi de “İlmek İlmek Dayanışma Örüyoruz” sloganıyla, kadın gönüllülerin destekleriyle bir proje daha başlatıldı.

CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, kadın gönüllülerle dayanışma içerisinde hareket ettiklerini ifade ederek, “Maalesef ki 6 Şubat günü yaşanan depremler, hepimizin canını yakmıştır. Bu felaketin yaralarını sarmak için ilk andan itibaren çalışma başlattık. Yardım tırımızı Hatay’a ulaştırdık. Bugün ilçe yöneticilerimiz, Kadın ve Gençlik Kollarımız, üyelerimiz, canla başla özellikle Belediyelerimizin çalışmalarına gönüllü olarak katılmakta.

Bu süreçte evde bulunan kadınlarımızın da yardımlara dahil olmaları için bir çalışma başlattık. Tarsus’tan deprem mağduru tüm canlarımıza yoldaşlık ağı, dostluk köprüsü kuruyoruz.

Depremden zarar gören halkımızın soğuk havalardan olumsuz etkilenmemeleri için CHP Tarsus İlçe Binamızda bir araya gelen kadın gönüllülerimiz bağışlanan yünlerle atkı, bere, kazak, hırka, eldiven ve çorap örmeye başladılar. ‘Deprem mağdurları canlarımız için bir şey yapmak istiyorum, ancak elimden bir şey gelmiyor…’ demiyoruz; çünkü ellerimizle ilmek ilmek dayanışma örüyoruz” ifadelerini kullandı.

İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu’nun bizzat dahil olduğu çalışmaya her yaş gurubundan birçok kadının destek verdiğini belirten Başkan Ozan Varal, “Evleri depremde yıkılan, yaşam alanlarından, oyun oynadıkları sokaklardan uzaklaşan çocuklarımızın korunmaya, beslenmeye ve sıcak tutulmaya ihtiyaçları var. Örülen bere, atkı, çorap, eldiven, atkı, kazak ve yelekleri deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlarımıza ulaştıracağız. Afet bölgesindeki çocuklarımı üşümesin diye elimizden geleni yapacağız. Herkesi bu dayanışmaya destek vermeye, çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

………….OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.