DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 12 Kasım 2022

Tarsus Mektubu 12 Kasım 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un Gündemini yazdı

ABONE OL
Kasım 12, 2022 11:57
Tarsus Mektubu 12 Kasım 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12 KASIM  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..  

TARSUS BELEDİYESİ TOPRAKTAN

HALKA ZEYTİNYAĞI ULAŞTIRIYOR

Tarsus Belediyesi tarımın gelişmesi ve üretimin güçlendirilmesi için bereketli topraklarında üretimini gerçekleştirdiği zafer ve barışın temsili olan kaliteli zeytinleri, zeytinyağına dönüştürerek Halk Marketler aracılığıyla uygun fiyata vatandaşlara ulaştırıyor. Tarsus tarihinin ve kimliğinin sembolü, asırlık zeytin ağaçlarını Tarsus Belediyesi koruyor, üretiyor ve elde edilen zeytinleri yağa dönüştürüp vatandaşın sofrasına taşıyor.

 Tarım kenti Tarsus’ta, bereketin ve barışın simgesi zeytin alanında çalışmalarını sürdüren Tarsus Belediyesi kendi topraklarında üretimini gerçekleştirdiği zeytinleri gerekli işlemler sonrası zeytinyağına dönüştürerek uygun fiyata halk marketlerde vatandaşlara ulaştırıyor. Tarsus’un hasat mevsiminin bereketi zeytin, zeytinyağına dönüştürülmesinin ardından sofralara Tarsus Belediyesi aracılığıyla taşınmaya devam ediyor. Topraktan halka zeytinyağı ulaştıran Tarsus Belediyesi hem üretiyor hem de zeytinyağına dönüştürüp vatandaşlara uygun fiyata ulaştırıyor.  Toplanan zeytinler, fabrikada gerekli işlemleri gördükten sonra şişelenip uygun fiyatlara üreticiden vatandaşlara köprü görevi gören Halk Marketler aracılığıyla uygun fiyata satışa sunuluyor. Yetişen zeytinler özenle toplanarak zeytinyağı fabrikasında litrelerce zeytinyağına dönüştürülüyor.

 ………….OOO………..

TARSUS’UN TARİHİNİN VE KİMLİĞİNİN

SEMBOLÜ ASIRLIK ZEYTİN AĞAÇLARI

Tarımsal ve kırsal kalkınmaya öncelik veren Tarsus Belediyesi, tarımsal üretimi sürdürülebilir kılmak amacıyla, bereketli topraklarında zeytini yetiştirerek elde edilen kaliteli zeytinleri hem tüketicinin güvenle tüketebilmesini sağlıyor, hem de ekonomiye can katıyor. Kentin tarihi içinde yetişen asırlık zeytin ağaçları Tarsus’un kültür ve kimlik yapısını ortaya çıkararak zenginliklere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Tarsus Belediyesi tarafından kurulan Zeytin Gen Bahçesi ile coğrafi işaretli zeytinler ve zeytin ağaçları korunuyor.

Pek çok medeniyetin doğup büyüdüğü Tarsus’un toprağında yatan bu zenginlik, halkın kültürel kimliğiyle ve geniş bir iklim coğrafyası ile birleşerek ata mirası olan en değerli zeytin ağaçlarının merkezi oluyor. Uluslararası standart ve kalitede üretilen zeytinler, vatandaşa kolay ve hesaplı bir şekilde ulaştırılıyor. Tarsus için tarihsel bağlam değeri olan zeytin kültürünün devamlılığı ve gelecek nesillere aktarımı konusunda Tarsus Belediyesi tüm faaliyetlerini sürdürüyor.

ZEYTİNLER SEVGİYLE ÜRETİLİYOR,

ZEYTİNYAĞINA ÇEVRİLİYOR

Tarsus’un Zeytinlerin her bir tanesinin sevgiyle toplandığını dile getiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Her gramında alın teri olan zeytinlerimizi sevgiyle üretip, emeğimizi sevgiyle besliyoruz. Hem üretime katkı sağlıyor hem de sofralarına bereket katıyoruz” diye konuştu.

………….OOO………..

TARSUS CHP’DE ULU ÖNDER’İ ANMA

 PROGRAMI DÜZENLENDİ

– HİKMET ÖZ “ATATÜRK VE TARSUS”

 KONULU SÖYLEŞİDE TARİHİ ANLATTI

CHP Tarsus İlçe örgütü tarafından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün

ebediyete intikalinin 84. yıl dönümü münasebetiyle anma programı ve söyleşi gerçekleştirildi. Tarihçi- Yazar Hikmet Öz’ün konuşmacı olarak katıldığı “Atatürk ve Tarsus” konulu söyleşide slayt eşliğinde tarihi bilgiler aktarıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Atatürk’ü saygı ve minnetle anarak, “Atatürk sadece bugün değil, her gün aklımızda ve kalbimizdedir. Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. O’nun açtığı yolda, O’nun

ışığıyla geleceğe yürüyoruz” şeklinde konuştu.

17 Mart 2023 tarihinin Atatürk’ün Tarsus’a gelişinin 100. yılı olduğuna vurgu yapan Başkan Varal,

“Kurtuluş Savaşı öncesinde ve sonrasında gösterdikleri üstün gayret ve fedakarlıklar nedeniyle

Tarsuslulara olan şükranını göstermek için 1923 yılının Mart ayında kentimize gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün, önümüzde ki Mart ayında kentimize gelişinin 100. yılını kutlayacağız. Bu bizler için çok önemli. Birçok anıları hale canlı şekilde tarih sayfalarında yer alan, bunun yanında “Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözlerini de Tarsus’ta söyleyen Ulu Önder’in, güzel kentimize gelişinin 100. yıl dönümünü gururla kutlayacağız”  diye konuştu.

Başkan Varal, konuşmasında bir ilkokul çocuğunun Ata’ya yazdığı ve sosyal medyada oldukça paylaşım gören mektubunu okuyarak, ülke gerçeklerine atıfta bulundu.

‘Atatürk Tarsus’ta’ kitabının da yazarı olan araştırmacı Hikmet Öz ise 1987 yılında Tarsus

Belediyesi’nde Kültür Müdürlüğü yaptığını kaydederek, “O yıllarda, Atatürk’ün Tarsus’a geldiğini gören insanlarımız halen yaşıyordu. Ve ben o dönem onları bularak konuştum, anılarını kaleme aldım ve ellerinde ki fotoğrafları tarayarak arşivledim” dedi.

Hikmet Öz, kronolojik sıraya göre yaptığı konuşmasında, Atatürk’ün gezilerinde Tarsusluların büyük mutluluk duyduğunu kaydederek, “Atatürk’ün Tarsus gezileri, gerek kentimiz, gerekse ülkemiz açısından önemli bilgi ve belgelerle doludur. Türkiye Cumhuriyeti’nin her insanı, Atatürk’ün önemli konuşmalarını, O’nun yaşam tarzını, O’nun ilke devrimlerinin nasıl oluştuğunu bilmeli ve yorumlamalıdır” dedi.

Eğitimci Ayşe Kuru’nun şiir okuduğu anma programında yine şair İmam Özel ve arkadaşları

seslendirdikleri türküler eşliğinde şiirler okudular.

………….ooo..………..

TARSUS’TA TENİSE İLGİ

Son yıllarda büyük atılım gösteren Tenis sporuna Tarsus’ta da ilgi büyüyor. Aralarında doktor, avukat, mimar; öğretmen gibi birçok  meslek sahibinin yeraldığı Tarsus tenis kulübü gerek Tarsus’ta gerekse Mersin’de düzenlenen etkinliklere katılıyor.

………….ooo..………..

BELEDİYEDEN TEKERLEKLİ

SANDALYE YARDIMI

Tarsus Belediyesi ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye dağıtımına devam ediyor. Bu kapsamda yine ihtiyaç sahipleri sevindirildi. Şamil Uğurlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Yüreği güzel insanların gönlüne girmenin huzuru devam ediyor. Tekerlekli sandalyelerimizi ihtiyaç sahiplerine teslim ettik. Bir nebzede olsa mutlu ettik” dedi.

………….ooo..………..

TARSUS’TA FİDAN DİKİM

SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

Tarsus’ta fidan dikimi seferberliği kapsamında Karabucak Ağaçlandırma Sahasında fidanlar toprakla buluşturuldu.

Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımı ile Karabucak Ağaçlandırma Sahasında fidanlar toprakla buluşturuldu. Etkinliğe Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu da katılarak fidan dikti.

Daha sonra Fidan dikiminin ardından Karabucak EkoTurizm Parkurunda yürüyüş yapıldı.

Türkiye Yüzyılına Nefes  Fidan Dikim Seferberliğine kaymakam Kadir Sertel Otcu ve porotokol mensupları da katıldı. Etkinlik  kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımı ile Karabucak Ağaçlandırma Sahasında fidanlar toprakla buluşturuldu.

………….ooo..………..

TARSUS’TA BIÇAKLI SİLAHLI

KAVGA 1 ÖLÜ

Tarsus’ta bir kişi, yolunu kestiği yeğeninin kocasını vurdu. Dünkü olay  Reşadiye Mahallesi Ali Menteşoğlu Caddesi üzerinde bulunan Makam kavşağında vukubuldu. İddiaya göre, H.B. adlı kişi gece saatlerinde, karşısından  gelen Şavkı Y.nin yolunu kesti. Daha önceden kavgalı olan H.B. ile Şavkı Y. tartışmaya başladı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Şavkı Y. üzerinde bulundurduğu bıçağı H.B.’ye salladı. Bir süre kovalamaca yaşayan ikiliden H.B. üzerindeki tabancayla Şavkı Y.’e ateş etmeye başladı. Ş.Y adlı şahsa iki kurşun isabet etti. Ağır  yaralanan Ş.Y. hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Şüpheli H.B. ise olay yerinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta  yakalandı.

H.B.’nin, yeğeniyle evli olan Şavkı Y.’yi yeğenine devamlı hakaret ettiğinden dolayı öldürdüğünü iddia etti.

………….ooo..………..

YİNE BIÇAKLAMA 1 ÖLÜ

Tarsus’ta dün  bir kişi, tartıştığı şahıs tarafından kalbinden bıçaklanarak hayatını kaybetti.Alınan bilgiye göre, Yıldıray G. (35) ile R.K. arasında  tartışma çıktı. R.K. üzerinde bulundurduğu bıçakla Yıldıray G.’yı kalbinden bıçakladı. Ağır yaralanan Yıldıray G. hastaneye kaldırıldı. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen Yıldıray G. kurtarılamadı. Zanlı Mithatpaşa Mahallesi’nde polis ekipleri tarafından yakalandı

………….ooo..………..

M A ÇA DAVET

Tarsus Belediyesi- Merinos Voleybol  takımları 5. Hafta maçında bugün karşı karşıya geliyor.

Maç bugün saat 16.00 da  Tarsus kapalı spor salonunda oynanacak.

Taraftara yapılan çağrıda ‘’Tarsus Belediyesi- Merinos Voleybol  müsabakasında  12.11.2022 – 16:00 da  Tarsus kapalı spor salonunda  Tarsus Tribüne.. Takımını Yalnız Bırakma..’’ denildi.

………….ooo..………..

TARSUS İDMANYURDU AMED MAÇINA HAZIR

TFF 2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu, kupa maçının ardından hafta sonunda kendi sahasında Amedsporu konuk edecek. Maç yarın Tarsus şehir stadında saat 14.00’de başlayacak.

Bolu kupa maçından dönen sarı lacivertliler Amed maçına hazırlanmaya başladı.  Amed ile yapacağımız maç Pazar günü şehir stadında oynanacak ve maç saat 14.00’de başlayacak.

TİY 13 haftada 17 puan topladı ve sıralamada da 13. sırada bulunuyor,. 14. haftada Diyarbakır ekibi  Amed geliyor.

TİY 15. haftada 20 Kasım Pazar günü İstanbul’da Esenler Erokspor’a konuk olacak. Bu maç saat14.00’de başlayacak.

………….ooo..……….

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc dosyasında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.