DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 12 Aralık 2022

Tarsus Mektubu 12 Aralık 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Aralık 12, 2022 14:32
Tarsus Mektubu 12 Aralık 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12 ARALIK  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO……….. 

TARSUS’TA İNSAN HAKLARI

ADINA FİDAN DİKİLDİ

Tarsus’ta  10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısı ile  bir tören yapıldı. İlk tören  Cumhuriyet meydanında Atatürk Anıtında yapıldı ve anıta çelenk konuldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinden sonra  St. Paul parkına geçildi. Burada günün  anısına İnsan Hakları Kurulu üyeleri tarafından fidan dikildi. Törenlere Kaymakam Kadir Sertel Otcu , belediye başkan yardımcısı Hakan Yıldırım ve Tarsus protokolü ile STK temsilcileri öğrenciler  katıldı.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma programına katılarak ardından günün anısına fidanlarımızı toprakla buluşturduk.

………….OOO……….. 

TARSUS KUKLA FESTİVALİ SONA ERDİ

Bu yıl ilki düzenlenen 1.Uluslararası Tarsus Kukla Festivali sona erdi. En son gün İzmit Naif Bey Kumanyası’nın ‘Naif Bey ve Yaveri’ oyunu ile son buldu.

9 gün süren festivalde, birbirinden değerli kukla sanatçılarının yer aldığı kukla gösterileri ile büyük beğeni topladı.

Ayşe Lebriz Berkem Sahnesinde Tarsus Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı festivale yoğun ilgi gösteren tiyatroseverlere teşekkür edildi.

Seneye 2. Uluslararası Tarsus Kukla Festivalinde görüşmek üzere vedalaşıldı.

………….OOO……….. 

TARSUS’A FOTOĞRAFÇI AKINI

 ‘’Tarsus Neden İl Olmalı?’’ teması ile fotoğraf yarışma sı sona erdi.

9-10-11 Aralık günleri kayıt ve yarışma yapıldı..

Fotoğraf sanatçılarımız Tarsus’umuzun dört bir yanında fotoğraf çekti ve yarışmaya gönderdi.

Tarsus Foto Maraton dün sona erdi.

………….OOO……….. 

TİY İÇİN BAŞKAN ADAYI ÇIKTI

İŞADAMI  MUHAMMED  GÜNKUT,  TARSUS İDMANYURDU BAŞKAN ADAYI

TFF 2.Lig  Beyaz Grup ekiplerinden Tarsus idman yurdu’nda Salı günü  yapılacak  olan Olağanüstü Genel Kurulda Muhammed Günkut aday olacağını bildirdi.

Tarsus idman yurdu’nu düştüğü  bu durumdan kurtarmak adına güçlü bir yönetim Kurulu  arkadaşlarıyla birlikte bu taşın altına  gövdelerini koyduklarını  belirten işadamı Günkut, 12 Aralık  Pazartesi günü  saat 10:30’da Şiir Kafede konu ile ilgili basın toplantısı  yapacağını açıkladı. 

Günkut’un açıklaması  şöyle: “Tarsus idman yurdu’nun düştüğü olumsuz durumdan kurtarabilmek adına arkadaşlarımızla güçlü bir yönetim olarak gövdemizi taşın altına koyup Tarsus idman yurdu’nu bu durumdan kurtarıp sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için adayız”

………….OOO……….. 

ALİFAKI YOLU BAŞLANGIÇ NOKTASINDA KAZA

Tarsus Keloğlu köprüsü yakınında Alifakı yolu başlangıç noktasında dün bir kaza olayı  yaşandı.

E.A.,nın kullandığı 46 HA 491 plakalı pikap ile karşı yönden gelen 27 MB 2366 plakalı otomobil kafa kafaya çarpıştı.

Kaza anında hasar gören otomobilde bulunan ve ismi öğrenilemeyen sürücü araç içinde sıkıştı. 

İhbar üzerine olay yerine intikal eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye arama kurtarma ekipleri, yaralı şahsı bulunduğu yerden çıkardı ve sağlık ekiplerine teslim etti.

Kazada aynı araçta bulunan bir kişi daha yaralandı.  Yaralılar tedavi altına alınırken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

………….OOO…………

TARSUS’TA SOKAK HAYVANLARI

SAHİPSİZ DEĞİL” AÇIKLAMASI.

 Türkiye’de hayvan severler eş zamanlı basın açıklaması yaparak “Sokak Hayvanları Sahipsiz Değil” konusunda basın açıklamasında bulundu. Açıklamada Tarsus’ta da yapıldı. 
 
Hayvanseverlerin yanı sıra STK temsilcilerinin katılımı ile Yarenlik Alanı’nda yapılan açıklamada şunlara değinildi.

“Bu gün bir Müslüman ülkeye, bir uygar ülkeye ve bir hukuk devletine yakışmayacak biçimde merhamet, sevgi ve insanlık duyguları taşlaşmış yüreklerini terk etmiş adeta cinnet geçiren küçük bir azınlık olan kanlı bir şer çetesi zavallı sokak köpeklerine TOPLATILIP ÖLDÜRÜLSÜNLER diye savaş açmış durumda. Ne yazık ki bu kanlı şer odakları “Devlet bizim arkamızda” diye cüretkarca açıklamalar yapabilecek kadar gözlerini kan bürümüş durumdalar.
 
Devletin ilgili kurumları ise, sokak hayvanları sorununun TEK SEBEBİ BAKIMEVİ KURMAYAN KISIRLAŞTIRMA YAPMAYAN belediyeler olmasına rağmen, bazı siyasilerin ve odakların etkisi ile hedefe hayvanların toplatılması ve öldürülmesini koymaya devam ediyor.
 
Sn Bakan Vahit Kirişçi’ye defalarca çözüm sürecinde STK ların gönüllülerin görüşlerini alması çağrımız dikkate alınmadı.


 
Sn Cumhurbaşkanımızın örnek gösterdiği Konya Büyükşehir Belediyesinde köpeklerin kafalarına küreklerle vurularak öldürüldüğü görüntüler yurt çapında büyük infiale sebep oldu. Bu barınağın büyük yaşam alanlarına doldurulmuş 1000 lerce köpeğin aç sefil durumda ölen başka köpekleri yiyerek yaşamlarını sürdürmeye çalıştığı orayı ziyaret eden gönüllülerce bizzat tespit edildi.
         
Buna rağmen Sn Bakan Vahit Kirişçi Hayvanları ORMANLARA kurulacak DEV BARINAKLARA sürgün etme gibi katliam ve üremede artış getirecek vahim yanlışları yanlış kurumlar ile gündeme getirmeye devam ediyor.
 
Belediyelerin görev ihmallerinin bedelini, “belediyeler kısırlaştırma yapmadığı için bu dünyaya kendi iradeleri dışında gelen” hayvanlara ödettirmeyeceğiz. Sonuna kadar hayvanların yaşam hakları için mücadele edeceğimizi gerek kurumlara ve gerekse köpekler öldürülsün diyen kanlı şer odaklarına buradan bir kez daha haykırıyoruz. 
 
Bu belediye gerçeği çerçevesinde aşağıdaki ana başlıklar olarak yazılan gerçek tespitlerin gerek kamuoyunca ve gerekse kurumlarca dikkate alınmasını önemle uyarıyoruz.


 
1) Resmen zehir ve kıyma alarak 100 yıl Boyunca Zehirleyerek öldüren belediyeler 2004 yılında çıkan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunundan 18 yıl geçmesine rağmen hala daha BAKIMEVİ kurmadılar, HAYVANLARI toplarken birazını öldürüp kalanları da BAŞKA ŞEHİRLERE KIRSALA ÇÖPLÜKLERE atmaya devam ettiler.
 
2) Bu dönemde Konya, Balıkesir, Denizli, Samsun, Trabzon, İstanbul, İzmir, Aydın, Gaziantep, Erzincan, Kocaeli, Mersin ve Beykoz gibi BÜYÜK YAŞAM ALANLI DEV BAKIMEVLERİ YAPILAN şehirlerde, bir taraftan katliamlar devam edip, bakımevlerinde hayvanlar aç susuz ölümlere mahkum edilirken,  SOKAK HAYVANI SAYISI dev bakımevlerine götürmek bahanesi ile ilçelerin birbirlerine köpek atmaları sebebi ile  PATLAYARAK artmaya devam etti.
3) Bütün belediyelerin kendi sınırları içinde KISIRLAŞTIRMA ÜNİTELERİ, BAKIMEVLERİ KURMALARI hükmü maalesef yeni 7332 sayılı yasada belediyelere 3-4 yıla yakın süreler verilerek ötelendi.
 
4) Türkiye’deki 916 ilçe her gün 10 kısırlaştırma yapılsa, bir yılda 2.198.400 kısırlaştırma sadece ilçelerde olabiliyor… Bunun yanında 80 büyükşehir ve il, günde 50 şer kısırlaştırma yapsalar yılda 960.000 kısırlaştırma il ve büyükşehirlerde olur…Yılda yaklaşık 3.000.000 civarında köpek kısırlaştırılır ve köpek nüfusu hızla azalmaya başlar. DSÖ nün verilerine göre düzenli kısırlaştırma ile her yıl sayıda %30 oranında azalma olacağı düşünüldüğünde, sorunun 2 yıla kalmadan büyük ölçüde kontrol altına alınacağı açıktır. 
 
5. Tek çözüm olan KISIRLAŞTIRMA ile 2 yılda üreme kontrol altına alınabilecekken, Tarım Bakanlığı ve bazı siyasiler, KANLI ŞER ÇETESİNİ de yanına alarak ORMANLARA DEV BARINAKLARA TOPLAMA ÖLDÜRME odaklı çalışmaları ısrarla sürdürmekteler.
 
6. Bu tespitler çerçevesinde, ilgili HERKESİ UYARIYORUZ. KADİM KÜLTÜRÜ MERHAMET OLAN ANADOLU İNSANLARI ve biz yüreğini bu hayvanlar için ortaya koymuş gönüllüler bir hukuk devleti olan Türkiye’de, bu HAYVANLARA KATLİAMLAR ZULÜMLER ÖLÜMLER getirecek hiçbir UYGULAMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ.

………….OOO…………

TARSUS EMEKLİNİN SESİNE SES VERİN.

En az Emekli maaşları Asgari ücretli kadar olmalıdır. Haydi Tarsus Emeklinin sesine ses verin. 1 Aralık  Salı günü saat 12:00 yarenlik alanında Basın açıklamasına tüm Tarsus hakkını bekliyoruz.

………….OOO…………

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ  TARSUS ŞUBESİ, ÖRNEK ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR

Atatürkçü Düşünce Derneği  Tarsus Şubesi, örnek çalışmalara imza atıyor

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Tarsus Şubesi, örnek çalışmalarına devam ediyor. Dernek, bağışçılarında desteğiyle birçok noktada Atatürk köşesi ve mask yenileme çalışmalarını hızla sürdürüyor.

ADD Tarsus Şube Başkanı Gökhan Arkan yaptığı açıklamada, “Mut Şubemizde Atatürk köşesi ve mask yenileme çalışması gerçekleştirdik. Birçok okulumuzda da benzer çalışmaları yerine getirdik. Esenler ve Fevzi Çakmak Okullarımızda da mermerli büst monte çalışması uygulandı. ADD Tarsus Şubesi olarak, özel gün törenlerine iştiraklerimizin yanı sıra etkinliklerimizde devam ediyor. Dernek binamızda satranç kursları, imkanlar ölçüsünde üniversite öğrencilerine burs temini gibi çalışmalarımız da devam ediyor. Buradan tüm gönüllülere çağrım, derneğimize destek olmalarıdır. Bizler, ADD’nin kuruluş ilkeleri doğrultusunda var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

………….OOO…………

BAŞKAN BOZDOĞAN ‘’PAZARLARI HALKLA GEÇİRİYORUM’’

Belediye başkanı Haluk Bozdoğan ‘’Pazar günlerimi tatil yaparak değil, insanlarımızın sağlık sorunlarına çareler arayarak geçiriyorum.’’ Dedi.

Bozdoğan ‘’

Hastalarımızın birçoğunun sorunlarına çözümler üretirken, yetişemediğim hususlarda gerekli yönlendirmeleri yaparak, bir an evvel sağlıklarına kavuşmaları için elimden geleni yapıyorum.

Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim dostlarım, insana dair hiçbir zaman çözemediğim ve çözüp tedavi edemediğim tek hastalık “AHLAK” sorunudur. Fakat hekim olarak mümkün olmasa da, Tarsus Belediye Başkanı olarak “AHLAKSIZLARLA” mücadelemi her koşulda sürdüreceğim.

Tarsuslu vatandaşlarımla birlikte bu pazar günü, poliklinik yaptığım sağlık merkezinden tüm halkımıza iyi bir pazar geçirmelerini temenni ederim.

………….OOO…………

TARSUS İDMANYURDU ,

BAYBURT İLE BERABERE KALDI.

TFF2. lig beyaz grupta yer alan Tarsus İdmanyurdu , dün deplasmanda Bayburt  Özel İdare takımı ile oynadı.

 Zorlu müsabaka saat 14.00’de başlarken maç 1-1 bitti.

Tarsus İdmanyurdu Bayburt maçında ilk golü atmasına rağmen 1 gol yeyip maçı 1-1 berabere bitirdi.

………….OOO…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.