DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4702320,39%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 11 Mayıs 2022

Tarsus Mektubu 11 Mayıs 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Mayıs 11, 2022 10:54
Tarsus Mektubu 11 Mayıs 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 MAYIS 2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO…………

BELEDİYE ARAZİLERİNE KAMUOYU

YARARINA SİLAJLIK MISIR EKİLDİ

Tarım alanında hayata geçirdiği projelerle örnek olan Tarsus Belediyesi, kamuoyu yararı için gerçekleştirdiği tarım hamlelerine devam ediyor.  Bu kapsamda atıl durumda olan belediye arazilerini değerlendirmek ve kamuoyu yararına kullanmak amacıyla harekete geçen Tarsus Belediyesi, arazilere hayvancılık ile uğraşan çiftçilere destek olmak için silajlık mısır ekimi gerçekleştirdi.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, kırsaldaki çiftçinin desteklenmesi, yerli tohumun yaygınlaştırılması vebelediye arazilerinin değerlendirilip hayvancılığın desteklemesi konularında hassasiyetleri ile Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Atıl durumda olan belediye arazilerini iyi değerlendirmek ve toplumsal fayda sağlamak üzere harekete geçen Tarsus Belediyesi tarım hamleleri ile çiftçilere el uzatmaya devam ediyor. Tarsus belediyesi 10 dönümlük ve atıl durumda olan belediye arazilerini kamuoyu yararına kullanmak amacıyla yerli tohum silajlık mısır ile ekili ve dikili alan haline getirdi. Yapılan toprak analizleri sonrası özellikle küçük hayvan üreticilerine yem desteği sağlamak amacıyla Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ekilen yerli tohum silajlık mısırlar; toprak hazırlama işlemleri ve 60 kg taban gübresi ile 15 cm aralıklarla belediye arazilerine gönüllü çiftçi Hüseyin Özer tarafındanekildi. Ekim sonrası Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından zaman zaman kontrol ve bakımları yapılarak hasat sürecinde de elde edilen mısırların tamamı hayvancılık yapan çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılacak.

………….ooo…………

HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN VATANDAŞLARA

HASAT İLE YEM DESTEĞİ SAĞLANACAK

Çiftçileri desteklemek amacıyla çalışmaların sürdürüldüğüne değinen Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Osman Polat, ‘’Şu anda baraj yolu üzerinde belediyemize ait 10 dekarlık bir alandayız. Daha önce bu alan boş bir şekilde ve atıl bir vaziyette duruyordu. Biz burayı bu şekilde üretime dâhil etmiş olduk. Buradaki ana gayemiz çiftçimizi desteklemek ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımıza ücretsiz yem desteği sağlamak. Yerli tohumumuz oldukça verimli. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz bünyesinde özellikle belediyemiz sınırları içerisinde bulunan arazileri birebir takip etmek için çaba sarf ediyoruz. Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’ın da bu yönde çok ciddi talimatları var ve biz de bunu yerine getirmek için buradayız. Boş bulabildiğimiz veya işgal edilmiş alanların tamamını kendi bünyemize alıp Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü olarak ekimlerini, dikimlerini veyahut mevcut üzerinde ağaç örtüsü varsa bunların kullanımını bizzat belediye olarak kendimiz takip edip kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Ekim sonrası bir çocuğun büyümesi gibi burayı da takip edeceğiz ve bunu da çiftçimize yerli tohumun kalitesi ile göstermiş olacağız. Çiftçilerimizi toprak analizi konusunda ayrıca uyarmak istiyoruz. Analiz çok önemli, toprağımız neyi istiyorsa, ne kadar istiyorsa o kadarını ekelim’’ diye konuştu.

Tarsus Belediyesi’nin destekleri ile gönüllü olarak ekim işlemi gerçekleştiren Çiftçi Hüseyin Özer,’’ Belediyemizin çalışmalarından çok memnunuz.Her türlü destek sağlanıyor. Ben belediyemiz destekleri ile karnabahar ve brokoli ekmiştim, güzel bir kazanç elde ettim. Bu vesileyle belediyemizin her daim yanındayız. Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’a destekleri için çok teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

………….ooo…………

TARSUSLU ANNELERE GENÇLİK KAMPINDA ETKİNLİK

Anneler günü münasebetiyle Tarsus’taki annelere Gençlik kampında bir etkinlik düzenlendi. Bugün kadınlarımız saat 13.00’de Baraj alanına gidecek.. Mersin Büyükşehir belediyesi Tarsus Emekli evine üye kadınlarımız Gençlik kampında ağırlanacak. Burada müzik etkinliği yapılacak.

………….ooo…………

MUHARİP GAZİLER VE KUVAYİ MİLLİYECİLER SARIKAMIŞ’A GİDİYOR

Tarsuslu Muharip Gaziler ve Kuvayi Milliyeci Mücahitler Derneği üyeleri 11 Mayıs akşamı  Sarıkamış’a Gidiyor. Tarsus Belediyesinin desetği ve tahsis etitği otobüslerle Muharip Gaziler ve Kuvayi Milliyeci Mücahitler Derneği üyeleri 3 günlük bir gezi ve ziyaret için Sarıkamışa hareket edecek. Kafile iki ayrı otobüsle 11 Mayıs gecesi saat 23.00’de eski Adliye önünden hareket edecek.

………….ooo…………

RESSAM VE YAZAR HİKMET ÖZ AMELİYAT OLACAK

Tarsus Kentine sevdalı, Kent araştırmacısı- yazar, ” Modern Mozaik” adını verdiği kendine özgü bir teknikle doğal taşlardan yaptığı özgün resimlerle 7′ si Yurt dışında olmak üzere, 25 kişisel sergi yapan ressam HİKMET ÖZ ameliyat olacak.

 Tarsus Kent’ ine, kültür ve sanata hizmet etmeni canı gönülden temenni ediyoruz.
Ayrıca, yakında  geçireceğin bel fıtığı ameliyatının da, kolaylıkla ve başarılı geçmesini, sağlıklı aramıza dönüşünüzü bekliyoruz ve diliyoruz.Geçmiş olsun hocam.

………….ooo…………

TARSUS’TA 1. ENGELSİZ FARKINDALIK FESTİVALİ BAŞLADI

Her yıl 10-16 Mayıs tarihlerinde kutlanan Engelliler Haftası  Tarsus’ta  festivale dönüştürüldü.

Tarsus 1. Engelsiz Farkındalık festivali Atatürk anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşu ile başladı. İstiklal marşının söylenmesinden sonar şiirler okundu, gün ile ilgili Engelliler Platformu adına Dursun Arslan bir konuşma yaptı.Günün anısına anıtta hatıra fotoğrafı çektirildi.Ardından yürüyüş yapılarak tarihi Tarsus Kültür Parkına geçirilerek etkinlikler burada devam etti.Protokol üyeleri ve engelli dernekleri  Yeşilyolu takiben yürüyerek Kültür Parkına geçtiler.Etkinliklere Kaymakam Kadir Sertel Otcu izinli olduğu için katılamazken  TarsusBelediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ı temsilen başkan yardımcısı Hakan Yıldırım katıldı. Emniyet müdürü Ebubekir Fil de törene katılanlar arasındaydı.

Kültür Parktaki etkinliklerde Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi bir gösteri sundu. Ardından Yusuf Öz Tarsus Şehir Tiyatrosu oyuncuları Karagöz ile Hacivat oyununu sundu. Resim ve el işi sergileri açılan etkinlikler aynı yerde bir hafta boyunca devam edecek.

 TSD başkanı Ali Çelik ‘’ 10 -16 Mayıs engelliler haftası  münasebetiyle Cumhuriyet meydanında toplandık. Engelliler platformunu oluşturan 5 Dernek  başkan ve üyeleri etkinliklere katıldı.” dedi.

………….ooo…………

TÜRK EĞİTİM-SEN TARSUS ŞUBESİNİN

VOLEYBOL TURNUVASI BAŞLADI

Türk Eğitim-Sen Tarsus Şubesi  tarafından düzenlenen 30. yıl Voleybol turnuvası başladı.

Başkan Yaşar Yılmaz, sendikalarının kuruluşunun 30. yılı münasebetiyle Tarsus’taki okullar arasında voleybol turnuvası düzenlediklerini söyledi. Yılmaz, turnuva maçlarına 6 grupta toplam 24 takımın katıldığını ve maçların Spor salonunda oynandığını söyledi.

Yılmaz, maçların centilmence geçmesi temennisinde bulunarak katılımcı okullara ve öğretmenlere başarılar diledi.

………….ooo…………

TARSUS CHP’DEN ANNELER GÜNÜ ZİYARETİ

CHPLİLER  ŞEHİT ANNESİ VE HAYIRSEVER

ÜLKER AYDIN’A ZİYARETTE BULUNDU

CHP  Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Anneler Günü dolayısıyla anlamlı ziyaretlerde bulundu. İlçe Kadın Kolları Başkanı Belda Boroğlu, gazeteci Beyhan Balaban ve partili yöneticilerinde eşlik ettiği ziyaretler kapsamında İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, Tarsuslu hayırseverlerden, Cumhuriyet kadını Ülker Aydın’ı ziyaret etti.

Başkan Varal’ın verdiği çiçekle mutlu olduğunu ifade eden Ülker Aydın, kentin geçmişi ve aile olarak eğitime verdikleri desteklerle ilgili olarak bilgiler verdi.

Şehit ailesine ziyaret Şehit Sinan Köse’nin Taşobası mahallesinde yaşayan ailesini de ziyaret eden Başkan Ozan Varal, Şehit annesi Songül Köse’ye çiçek verdi.

Baba İsa Köse’nin de bulunduğu ziyarette Başkan Varal, “Anneler Günü; hasret, acı ve özlem dolu. Yüreğimizdeki acının tarifi yok. Anneler Günü’nde evlatlarını kucaklayamamanın hüznünü yaşayan, yüreği yaralı tüm şehit annelerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Başkan Varal ve partililer, Anneler Günü dolayısıyla farklı işyerlerinde çalışan emekçi kadınları da ziyaret ederek çiçek verip, günlerini kutladılar.

………….ooo…………

ŞİİR VE MÜZİK DİNLETİSİ

Baş tacımız annelerimiz için hazırladığımız ‘Müzik ve Şiir Dinletisi’ne tüm halkımız davetlidir.

Etkinlik bugün saat 14.00 de Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evinde yapılacak.

ŞİİR. Aylin Kılıç

Ahmet Karagözlü

MÜZİK

Hasan Basri Üstün

TARİH

11 Mayıs 2022

Çarşamba

SAAT

14.00-15.30

YER

Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi

Şehitler Tepesi Mahallesi Şehit Fazlı Kalaycı Ortaokulu Yanı/Tarsus

………….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.