DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 11 Mart 2023

Tarsus Mektubu 11 Mart 2023

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Mart 11, 2023 12:47
Tarsus Mektubu 11 Mart 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 MART 2023- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………..….ooo…………..

HASARLI OKULLARDA İNCELEME

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarsus ‘ta depremden dolayı hasar gören ve tahliye edilen okullarda incelemelerde bulundu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin’den bilgiler aldı.
Pehlivan, Tarsus ilçemizde depremden dolayı hasar gören ve tahliye edilen okullarda incelemelerde bulundu..
İlimiz genelinde deprem hasarından dolayı 76 okulumuzun boşaltıldığını belirten Vali Pehlivan, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz tarafından bütün okullarımızda incelemeler yapılıyor, bilimsel tekniklerle okullarımızın durumu analiz ediliyor. Hasar tespit edilen okullarımız behemehal tahliye edildi. Hiç bir öğrencimizin eğitim öğretim hayatının kesintiye uğramaması için diğer okullara taşınması sağlandı. Hasar gören okullarımızın yerine yeni okullar inşa edeceğiz. Bu konudaki hazırlık çalışmalarımızı başlattık. Yeni okullar inşa edilene kadar prefabrik okullar, derslikler yapmak suretiyle birleştirilen ve sabah öğlen şeklinde ikili öğretim yapılan okullarda yoğunluk giderilecektir. Okullarımızın durumlarını ve ihtiyaç duyulan yeni yatırım taleplerimizi Milli Eğitim Bakanlığımıza ve bizzat Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’e arz ettik. En kısa sürede yeni okullarımızın ve öncesinde prefabrik okullarımızın,dersliklerimizin inşa edilmesi için gerekli bütün desteği sağlayacaklarını ifade ettiler. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Mersin İlimizde Bakanlığımızın destekleriyle her yıl ortalama 20 civarında yeni okul inşa ediyor idik. Bu sayede bugüne kadar İlimiz genelinde okullarımızın çoğunluğu yenilenmiş durumda ve bu okullarımız depremden etkilenmedi. Bakanlığımız tarafından sağlanacak ilave destekler ile hasarlı okullarımızın yerine yeni okullar inşa ederek İlimize kazandırmış olacağız.” dedi.
Deprem bölgesinden gelerek ilimizde misafir edilen vatandaşlarımız içerisinden toplam 21.117 öğrencimizin eğitim-öğretim hizmeti aldığını belirten Vali Pehlivan, “Temel eğitim alanında 14.437, mesleki eğitim alanında 791, ortaöğretim alanında 2.757, özel okullarda 3.121 ve özel eğitim alanında 11 öğrencimiz okullarımızda eğitim-öğretim hayatına devam etmektedir.” dedi.
Vali Pehlivan’a, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, İlçe Emniyet Müdürü Ali Garanlı, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Güler eşlik etti.

 ………..….ooo…………..

TARSUS’UN İBADETHANELERİ TEMİZLENİYOR 

Tarsus Belediyesi toplumun ortak kullanım alanlarından biri olan şehir merkezindeki tüm ibadethanelerin temizliğini gerçekleştiriyor. Ramazan öncesi Tarsus’ta bulunan cami ve ibadethanelerin düzenli olarak dış temizliğini sağlayan Tarsus Belediyesi, ibadethanelerin her daim temiz olmasını sağlıyor. Ayrıca program dâhilinde ve talep edildiği takdirde tüm kurum ve kuruluşların temizliğini de yapıyor.

Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehrin dört bir tarafında cadde ve sokaklarda gerçekleştirdiği dezenfeksiyon çalışmalarının yanı sıra ibadethanelerinde dış temizliğini sağlıyor.

DIŞ TEMİZLİK, ÇİM BİÇME VE BUDAMA YAPILIYOR

Vatandaşların ibadetlerini huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yapmalarını sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalarda dış temizlik, çim biçme ve budama yapıldı.

Ekipler, ibadethanelere yönelik temizlik ve hijyen çalışmalarına kentin tüm noktalarında devam edecek.

………..….ooo…………..

-TARSUS’TA KADINLAR ,

 OKUMA YAZMA ÖĞRENİYOR

Tarsus’ta 30 ile 60 yaş arasındaki kadınların yoğun olarak katıldığı okuma yazma kursları ile Tarsus’ta okuma yazma oranı her geçen gün artıyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı ile yaşamın her alanında halkın yararına ve gelişimine katkı sağlayacak projelere önem veren Tarsus Belediyesi’nin okuma yazma bilmeyen kadınlara yönelik okuma salonlarında özel açtığı okuma yazma kursu mahallelerde devam ediyor. Özellikle 30 ile 60 yaş arasındaki kadınların yoğun olarak katıldığı okuma yazma kursları ile Tarsus’ta okuma yazma oranı her geçen gün artıyor.

Tarsus Belediyesi ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi ve Kütüphane Müdürlüğü sorumluluğunda açılan okuma yazma kursuna katılan 30 ile 60 yaş arasındaki kursiyerler okuma yazma öğrenerek hayatlarını kolaylaştırıyor. Okuma-yazma kursu açarak mahalle halkını sevindiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın girişimleri ile Tarsus’ta kadınlar okuma yazma öğreniyor.

AZİM VE GAYRETLE OKUMA YAZMA ÖĞRENİYORLAR

Tarsus Belediyesi tarafından mahallelerde açılan okuma salonlarında başlatılan okuma yazma kursları ile yüzlerce kadın okuma yazma öğreniyor. Şahin Mahallesi’nde devam eden okuma yazma kursunda eğitim gören kadın kursiyerler mahallelerine böyle bir kazanım sağlandığı için Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkür ediyor. Özellikle hastane, toplu taşıma ve çocuklarının okulları konusunda problem yaşadıklarını belirten kursiyerler okuma yazma kursuna düzenli olarak katılarak eğitmenleri eşliğinde eğitim görüyor. Haftanın 5 günü sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki grup halinde verilen okuma-yazma kursunda az bilenler ve hiç bilmeyenler ayrı ayrı eğitim görüyor. Mahalledeki kadınlar dersleri olmadığı zaman ev işleriyle ilgilenirken kurs zamanı da azim ve gayretle okuma yazma öğreniyor.

60 YAŞINDAN SONRA OKUMA YAZMA ÖĞRENİYOR

Okuma-Yazma kursuna katılan 63yaşındaki Yüksek Kızıl ‘’ Ben okuma yazma bilmiyordum. Hastaneye gidemiyordum. Hep birilerine sormamız gerekiyordu. Şimdi mahallemize okuma yazma kursu açıldı ve bizler 60 yaşından sonra hayatımızı kimseye muhtaç olmadan devam ettirebileceğiz. Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’a bizlere bu şansı tanıdığı için teşekkür ederiz. “diye konuştu.

46 yaşındaki Remziye Dündar ise daha önce okuma yazma öğrenme fırsatı bulamadığını ve hayatını kolaylaştıracağı için her ders katıldığını belirterek, “ Şimdiye kadar okuma yazma öğrenemedim. Okuma yazma kursu açtıkları için belediyemize teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

KADINLAR HEVESLE DERSE KATILIYOR

Okuma-Yazma kursu eğitmeni Merve Aktaş, kursa her yaştan kadının katıldığını belirterek, “ Tarsus Belediye okuma yazma kursunda öğretmenlik yapıyorum.Okumayı öğrenmek için can atan 30-70 yaş arası kadınlar var. Öğrencilerim çok hevesliler, sabahtan başlayıp devam ediyoruz. Belediye Başkanımıza kadınlara eğitim hakkı ve bizlere böyle bir istihdam imkânı tanıdığı için teşekkür ediyoruz.  ” ifadelerinde bulundu.

“EĞİTEN ÜRETEN BİR TARSUS HEDEFİYLE İLERLEYEN BAŞKANIMIZIN YOLU AÇIK OLSUN”

Şahin Mahallesi Muhtarı Hüseyin Aydın, “ İnsanlar okudukça aydınlanır. Özellikle kadınlar okudukça dünyayı aydınlatır. Kadınların okuma yazma öğrenmesi çok önemli. Belediyemiz mahallemize böyle bir imkân sağladığı için çok mutluyuz. Eğiten üreten bir Tarsus hedefiyle ilerleyen başkanımızın yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

………..….ooo…………..

BASKETTE  MAÇ SONUCU, 88-72 GALİBİZ

Türkiye kadınlar basketbol Ligi 24. Hafta karşılaşmasında deplasmanda oynanan maçta Tarsus Belediyesi basketbol takımımız galip geldi.

 Boğaziçi Basketbol takımına konuk olan Tarsus Belediyesi basketbol takımımız müsabakadan 72-88 galip geldi.

Takımımızı tebrik ediyoruz.

………..….ooo…………..

ÖMER KURNAZ İÇİN

7 YEMEĞİ BUGÜN

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Merkez Genel mali sekreteri ve TÜED Tarsus Şube başkanı Ömer Kurnaz için 7 yemeği bugün.

Merhuma Yüce Allah’tan rahmet, kıymetli evlatlarına, ailesine, yakınlarına, severlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

………..….ooo…………..

ULUSOY’DAN TAZİYE

Tarsuslu Vali yardımcısı A. Rauf Ulusoy “Ömer Kurnaz  abimizin kaybı, hepimizi derinden üzmüştür” dedi.

 Sakarya ve Kocaeli’ndeki Mersinliler Platformu adına bir mesaj yayınlayan Ulusoy “Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Merkez Genel mali sekreteri ve TÜED Tarsus Şube başkanı büyüğümüz Ömer Kurnaz Hakka yürümüştür. Merhuma Yüce Allah’tan rahmet, kıymetli evlatlarına, ailesine, yakınlarına, severlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

………..….ooo…………..

CHP İLÇE BAŞKANI VARAL: “MİLLET İTTİFAKI,

SANDIKTA CUMHURİYET TARİHİNİN EN

YÜKSEK OY ORANINI ALARAK İKTİDARA

 GELECEKTİR”
 
(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı tarafından 13. Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanmasının ardından partiler arasında ki hareketlilik arttı.
 
İyi Parti Tarsus İlçe Başkanı Av. Burak Özdil ve partili yöneticiler, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Av. Ozan Varal ve yönetici arkadaşlarını ziyaret ettiler.
 
Her iki partinin kadın ve gençlik kolları yöneticilerinin de hazır bulunduğu ziyaretten memnuniyetini dile getiren CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, “Millet İttifakı’nın tüm bileşenlerinin yarattığı sinerji, ülkemizin dört bir tarafında umutların yeniden ve daha güçlü şekilde yeşermesini sağlamıştır.
 
Genel Başkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer sayın Genel Başkanlarımız, farklı dünya görüşlerini bir masa etrafında toplamayı başarmış ve bundan da siyasi bir zenginlik yaratmışlardır.
 
Millet İttifakı’nın enerjisi, ezilen, hor görülen, ötekileştirilen, yalnızlaştırılmaya çalışılan, hak ettiğini alamayan geniş halk kesimlerinin umudu olmuş durumda. Çok güzel dönüşler alıyoruz. Millet İttifakı, sandıkta Cumhuriyet tarihinin en yüksek oy oranını alarak iktidara gelecektir” dedi.
 
Başkan Ozan Varal, nazik ziyaretlerinden dolayı İyi Parti İlçe Başkanı Burak Özdil ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini iletti.
 ………..….ooo…………..


– İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANI ÖZDİL:

“İKTİDARIMIZDA GÜÇLENDİRİLMİŞ

PARLAMENTER SİSTEM, BAĞIMSIZ

VE TARAFSIZ YARGI TESİS EDİLECEK”
İyi Parti İlçe Başkanı Av. Burak Özdil ise ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, “Seçim süreci başlamıştır. Seçimlere en iyi şekilde hazırlanıyoruz. Millet İttifakımızın değerli ilçe yöneticilerini ziyaret ediyoruz.
 
El birliği ile sandıklara sahip çıkarak, milyonların heyecanla beklediği değişimi; hem de güçlü bir şekilde gerçekleştireceğiz.
 
Yurttaşlarımızın desteğiyle milletin iktidarı kurulacak.  İktidarımızda güçlendirilmiş parlamenter sistem, bağımsız ve tarafsız yargı tesis edilerek, tek adam rejimi sona erdirilecektir” diye konuştu.
 
Ziyarette, her iki parti yöneticileri sandık güvenliği ve birlikte yapılacak çalışmalarla ilgili karşılıklı görüşlerini dile getirdiler.

………..….ooo…………..

TARSUS İDMANYURDU TESİSLERİNE

GECE YARISI KİM GİRDİ?

TFF 2. lig Beyaz grupta mücadele veren Tarsus İdmanyurdu’nun tesislerineönceki gece kimliği meçhul kişilerin girdiği öğrenildi.

Başkan Cem Kavalcı sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Dün gece kulübümüze dışarıdan bir giriş gerçekleştirilmiş ve kamera kayıtlarınun bulunduğu sistem üzerinden tüm kayıtlar silinmiştir. İlk iş olarak siber suçlular masasına bilgi verilmiş ve gerekli işlemlere başlanılmıştır. Kimlerin korkusu varsa ve bunları kim düzenliyorsa bu ortaya er veya geç çıkacaktır. Bizler üzerimize düşen her şeyi yaptık ve yapacağız. bu kulübe zarar verenleri ifşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

………..….ooo…………..

TİY, BUGÜN SAHASINDA

SOMASPORU  KONUK EDECEK

TFF 2. lig Beyaz grupta mücadele veren Tarsus İdmanyurdu, uzun bir aradan sonra bu hafta Somasporu konuk edecek.Maç hazırlığı tamamlandı.

Geçen hafta  Ş.Urfa karşısında alınan 11-0 lık  tarihi fark üzüntü yaratırken bu cumartesi ise sahamızda Somasporu konuk edeceğiz. Maç saat 14.00 de başlayacak.

………..….ooo…………..

SOMA TARSUS’A İDDİALI GELİYOR

TFF 2’nci Lig Beyaz Grup’ta  Soma Tarsus’a iddialı geliyor. 6 maçlık yenilmezlik serisi geçen hafta iç sahada Ankaraspor önünde biten Somaspor,  bu cumartesi günü  Tarsus İdman Yurdu deplasmanında yeni seri başlatmaya çalışacak

………..….ooo…………..

Yakup Boncuk Huzurlu Günler Diler

Tel. 0533.3248800.Yakup Boncuk-Medyad 2. Bşk.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….Ooo………..

Not. Gündemin  Uzun Hali Doc

Dosyasında Var.  Dileyen Uzun  Okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.