DOLAR 18,8080 -0.07%
EURO 20,3052 -0.06%
ALTIN 1.127,49-0,07
BITCOIN 430867-2,23%
Mersin

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:38

İMSAK'A KALAN SÜRE

şişli escort

Tarsus Mektubu 11 Kasım 2022

Tarsus Mektubu 11 Kasım 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Kasım 11, 2022 11:13
Tarsus Mektubu 11 Kasım 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

11 KASIM  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..                 

VALİ PEHLİVAN, TARSUS OSB ŞANTİYE

 SAHASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan Tarsus OSB Yönetim Kurulu ve  Müteşebbis Heyet toplantısına başkanlık etti. Toplantı öncesi OSB’de yapımı devam eden su terfi hattı, su depoları, elektrik dağıtım merkez binaları ve parsel bağlantıları ile ilgili altyapı çalışmalarını yerinde inceledi. Tarsus OSB Başkanı Vekili Hasan Ruhi Koçak, Tarsus için çok büyük öneme sahip olan OSB’de yapılan inşaat ve altyapı yatırımları hakkında Vali Pehlivan’a detaylı bilgiler verdi.

 ………….OOO………..

KOÇAK; ALTYAPI İLE İLGİLİ İHALELERİN

 TAMAMINA YAKINI YAPILDI.

Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Şantiye binası toplantı salonunda Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili H. Ruhi Koçak, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Kaya, Ayhan Terban ve müteşebbis heyet üyeleri katıldı. Toplantı öncesi yapılan inceleme gezisinde, Altyapı ile ilgili ihalelerin tamamına yakının yapıldığını ve hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Hasan Ruhi Koçak, OSB’mizde altyapı anlamında ana hatların atık su, yağmur suyu yol terasman kazıları tamamlandı. 21 adet elektrik dağıtım merkezi inşaatı, 2 adet 5000 m3 su deposu inşaatı ve 11 km terfi hattı yapımı devam etmekte olup parsel bağlantıları, kullanma suyu dağıtım şebekesi, elektrik dağıtım şebekesi ve altyapısal anlamda diğer tüm parsel bağlantıları ile ilgili çalışmalara başlandı, bu çalışmaların 2023 haziran ayına kadar tamamlanması planlandığını belirtti.

Vali PEHLİVAN; Tarsus OSB ülke ve bölge ekonomisini ciddi katkı sağlayacak.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan; ”Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, bu bereketli toprakların ürününe, üreticisine ve yatırımcısına artı değer kazandırarak sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendiren bir OSB olacaktır. Tarsus OSB ‘de üretilen ürünler yurt içi pazarlarda satılarak ülkemize katma değer yaratacak ve ekonomiye ciddi katkı sağlayacaktır. Yine Tarsus OSB’de üretilen ürünlerin yurtdışı pazarlarda satılarak ülkemize döviz girdisi sağlanacaktır. Ayrıca OSB’nin tamamen faaliyete geçmesiyle 10.000 -15.000 arası kişiye istihdam kapısı olacağı planlanmaktadır.” dedi ve yapılan altyapı çalışmalarında gösterilen gayretten dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti.

………….OOO………..

TARSUS’TA ATATÜRK’Ü ÖZLEMLE ANDIK

Tarsus’ta Büyük önder Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yıldönümünde  özlem , rahmet ve saygıyla andık.

Törene Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu , Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Garnizon komutanı vekili  Üstteğmen Cem Saltuk Ulusoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki ile STK temsilcileri, siyasi partilerin ilçe başkan ve yöneticileri, Muharip Gaziler, Kuvayi Milliyeciler , öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Anma proğramı  Cumhuriyet alanında Atatürk anıtı önünde   gerçekleştirildi.  Atamızı bir kez daha  özlemle andık.

Saat 08.45’de Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ve Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından  büyük önderin aramızdan ayrılışının 84. yıldönümü münasebetiyle  saat 09.05’de sirenlerin çalmasıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Atatürk hakkında ve vefatına kadar geçen son aylardaki yaşamı hakkında açıklayıcı bilgiler verildi. Ardından İmam Özel adlı şair Atatürk şiirini okudu. Törenin sonunda törene katılanlar Atanın huzurunda birlikte fotoğraf çektirdiler.

Tören bitiminin ardından bazı STK’lar da Anıta çelenk koyarak Ataya saygı duruşunda bulundu.

………….OOO………..

TARSUSLU GAMZE MADALYA GETİRDİ

Tarsuslu Milli syorcumuz Gamze Altun ülkemize madalya kazandırdı.

Milli Takım halter antrenörü İsa Makal, derece alan sporcularını kutlayarak “ Sporcum Gamze Altun kadınlar 45 kg da Türkiye şampiyonu olmuştur. Diğer sporcularımda ilk 4-10 arasında yer aldılar. Ayrıca kadınlarda 46 kulüp arasında takım halinde Türkiye 5. Olarak kupamızı aldık . Erkeklerde 63 kulüp arasında takım halinde Türkiye 5. Olarak kupamızı aldık Tarsus’a  da  iki kupayla dönmenin gururunu yaşıyoruz. “ dedi.

………….OOO………..

TARSUS’TA BAŞARILI BİR İŞ İNSANI

HİZMETTE 32 YILINI KUTLUYOR

Tarsuslu iş insanı Murat Erkoç “ERKOÇ Mimarlık İnş. Ltd.Şti. olarak 32 yıldır ve ERKOÇ – Aker Tarsus Beton Ailesi olarak da 12 yıldır Tarsus’umuza ve yatırımcı, müteşebbis çok kıymetli hemşehrilerimize kesintisiz olarak hizmet ediyoruz. “ dedi.

Erkoç “İlk günkü heyecanımızı ve ilk günkü amatör ruhumuzu hiç kaybetmeden daima çalıştık, çalıştık ve yine çalıştık…. geldiğimiz bu nokta da çok kıymetli eşim Esin ERKOÇ ve ilk göz ağrım kızım Günsel ERKOÇ’un da Mimar olmasının yadsınamaz payı oldu…Bugün gördüm ki bayrağı devredebileceğimiz ve mesleğini büyük bir şevkle yapmaya çalışan çok kıymetli evladım Günsel’im var…

Hepimizin mutlu olduğu ve nereye gidersek gidelim dönmek için can attığımız bu güzel Tarsus’umuzu her yönden geliştirmek ve daha yaşanası bir şehir yapmak için hepimiz el birliği ile çalışmak zorundayız. Kim Tarsus için taş üstüne taş koyarsa bize sadece alkışlamak düşer….

Unutmayalım ki başka Tarsus yok….” dedi.

ERKOÇ – Aker Tarsus Beton…        

………….OOO………..

ATATÜRK’E SAYGI İÇİN

PEDALÇEVİRDİLER

Tarsuslu bisikletçiler Atatürke saygı için pedal çevirip Tarsus turu yaptılar. Tarsus’ta Atatürk’ü Anma proğramı kapsamında Tarsus Bisiklet Topluluğu (TABİT) dün bir bisiklet turu yaptı. Gökhan Özberk yönetimindeki TABİT ekibi  Atamıza saygı ve anmak amacıyla bir bisiklet turu gerçekleştirdi. Tur Tuğralı kavşaktan başladı.

………….OOO………..

TARSUS TSM KOROSU ATATÜRK’ÜN

SEVDİĞİ ŞARKILARI SÖYLEDİ

Tarsus Türk Sanat Müziği Derneği Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 84. yıldönümünde  özlem  rahmet ve saygıyla andı. Belediye Nikah salonundaki etkinlikte Atatürk’ün sevdiği şarkılar söylendi.

Şef Mahmut Atdağ yönetimindeki TSM korusu “10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Sevdiği Şarkılar Konserini” gerçekleştirdi.

Tarsus halkının ve musiki severlerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte bazı sanatçılar solo yaparken bazı şarktılar ile koro halinde dillendirildi. Salonu dolduran davetliler başlangıçta koro ile birlikte 10.Yıl marşını söylediler Ellerindeki Türk bayrakları ile salonu al bayraklarla ayyıldızlı renklere bürüyen davetliler daha sonra Atanın sevdiği  şarkılara da eşlik ettiler.

Başkan Ahmet Deniz, Atatürk’ün sevdiği şarkılar  konserinde büyük önderi vefatının 84. yılında rahmetle andıklarını belirterek bu önemli günde kendilerini yalnız bırakmayan musiki severlere de teşekkür etti.

………….OOO………..

TARSUS’TA ORGAN VE DOKU BAĞIŞI DAVETİ

Tarsus İlçe sağlık Müdürü uzm.Dr.Orhan Acehan “Organ ve Doku Bağışı Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamada, organ bağışının önemine işaret etti.

Acehan’’ Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Ve bu durumdaki binlerce gözü yaşlı insanı?

 Lütfen! Organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim!Organ Doku ve Bağış Haftası: Her bağış yeni bir hayat

Organ nakli nedir?

Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Organ bağışı nedir?

Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Nakil yapılabilecek doku ve organlar hangileridir?

-Böbrek—Deri–Karaciğer

-Kalp—Akciğer–Pankreas

-İnce barsak—Kemik–Kemik iliği

-Kornea–Kalp kapağı  – Kıkırdak

– Tendon– Kas Dokusu– Yüz Saçlı Deri

– Ekstremite– Üst Solunum Yolu

– Üst Sindirim Yolu– Kadınlarda Uterus

Her ölümden sonra organlar alınabilir mi?

Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde ya da yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir organ herkese nakledilebilir mi?

Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir. Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (İmmunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir.

Kişi ölmeden organ nakli kararı alınabilir mi?

Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından beyin ölümü kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.

Dinen bir sakınca var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer İslam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur’an-ı Kerim’de de (Maide Suresi, Ayet 32) ” KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI ” beyan olunmuştur.

Nereye-nasıl organ bağışı yapabilirim?

-İl Sağlık Müdürlüğüne

-Tüm Özel ve Kamu Hastanelerine

-Üniversite Hastanelerine

-Organ nakli yapan merkezlere

-Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerine

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

Organ bağışı için yaş sınırı ve özellik aranıyor mu?

18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

Bütün organlarımı bağışlamak istemiyorum, mümkün mü?

Organ bağışı kartının bir bölümünde bağışlamak istediğiniz organlarla ilgili seçenekler mevcuttur, bu bölümde işaretlediğiniz organlarınız dışında her hangi bir organınızın alınması söz konusu değildir.

Her organ bağışı yapanın organları mutlaka alınır mı?

Kişi organ bağışı yapmış olabilir fakat evde yolda ya da kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınamaz. Daha öncede belirttiğimiz gibi ancak hastane ortamında tıbben ölümü gerçekleşmiş kişilerin organları aile bireylerinin de onayı ile alınabilir.

Organ bağışı fikrimden vazgeçtim! Mümkün mü?

Organ bağışı kartı sahibi olsanız dahi, istediğiniz anda ailenize bildirerek ve bağış kartınızı yırtarak, fikrinizden vazgeçebilirsiniz. Bakanlığımızca 2013 yılı Nisan ayında oluşturulan Türkiye Organ Bağışı Bilgi Sistemine (TODBS) kaydınız var ise kaydınızın silinmesi için organ bağışı yaptığınız kuruma ya da organ bağışı alan her hangi bir kuruluşa talebinizi iletebilirsiniz.

Organ bağışı yaptığımı, aile bireylerimden gizlemek istiyorum! Üzerimden çıkacak bağış kartı yeterlimidir?

Hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır.

Organlarımın birine satılma ihtimali ya da belirli kişilere özellikle verilme durumu var mıdır?

Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri 2238 sayılı yasaya göre yasaktır. Bağışlanan organlar, bu konuyla ilgilenen Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından tıbben acilliği ve doku uyumuna göre en uygun alıcıya nakil edilir. Bu belirlemede zengin, fakir, ırk, cinsiyet vb. ayrımlar kesinlikle yapılmaz.

Organları alınan kişinin cenazesi vücut bütünlüğü bozulmadan teslim edilmesi mümkün müdür?

Organları alınan kişinin cenazesi son derece özenli bir şekilde vücut bütünlüğü bozulmadan aileye teslim edilir. Bu konuda nakil merkezleri özellikle hassasiyet göstermektedir.

………….ooo..………..

TARSUS FOTOGRAF MARATONU’NDA ÖDÜL YAĞACAK..

 Tarsus Fotoğrafçılar Maratonu Aralık ayında başlıyor. Yarışmanın Amacı ve Konusu: Tarihi ve kültürel değerleri ile ön plana çıkan Tarsus’un her biri birbirinden harika doğal ve kültürel güzelliklerinin; görsel arşivini oluşturmak, ulusal boyutta tanıtılmasını sağlamak ve bu yolla ülkemiz fotoğraf sanatına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Yarışmanın konusu başlatmış olduğumuz “İL’lede Tarsus” kampanyası doğrultusunda; “TARSUS NEDEN İL OLMALI?” olacaktır.

Yarışma Organizasyonu:

Yarışma, Tarsus Belediyesi (düzenleyici kurum) tarafından; Tarsus Fotoğraf Derneği ve Tarsus Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası iş birliği ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile yapılacaktır.

Yarışmaya en az bir fotoğrafla katılan kişi bundan sonra KATILIMCI olarak anılacaktır.

Yarışma Kategori/Bölümleri:

Yarışma; Dijital (sayısal) Renkli ve/veya Siyah-Beyaz fotoğraf olarak tek kategoridedir. Renkli ve/veya Siyah-Beyaz tüm fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

………….ooo..………..

TÜRKİYE YÜZYILINA NEFES

 FİDAN DİKİM ETKİNLİĞİ

11 Kasım Milli Ağaçlandırma günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Mersin ve Tarsus’ta da fidan dikimi ile kutlanacak.

Türkiye Yüzyılına nefes fidan dikim etkinliği 11 kasımda (bugün)  yapılacak. Tarsus’ta Karabucak’ta ve Çamalan’da fidan dikilecek.

Ayrıca Karabucak’ta öğleden önce doğa yürüyüşü yapılacak. burada konferrans verilip halk oyunları ekibi gösteri sunacak, ikramda bulunulacak.

Yine aynı gün saat 14.00’de Tarsus Orman işletme müdürlüğü önünde fidan dağıtımı gerçekleştirilecek.

………….ooo..………..

TARSUS’TA AFİŞLERE SALDIRI

Opr.Dr.Mehmet Yunus Seven tarafından   Atatürk’ü Anma günü nedeniyle  billboarda asılan  afişleri kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce zarar verildi. Mehmet Yunus Seven  olayla ilgili polise başvurdu.

Seven’’ 10 Kasım nedeniyle şehrin dört bir tarafına aştığımız afişlerimizin bazı kendini bilmezler tarafından yırtılmış olduğunu gördüm. Organize olduğunu düşündüğüm bu saldırıyı yapanları ve planlayanları kınıyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ü gururla, minnetle, sevgiyle ve saygıyla anıyorum.’’

………….ooo..………..

TARSUS’TA 500 BİN MAKARON

GELEGEÇİRİLDİ

Tarsus’ta bir şahsın aracında 500 bin makaron (filtreli sigara kağıdı) ele geçirildi. Araç sürücüsü gözaltına alındı.

Aracında filtreli sigara kağıdı ele geçirilen sürücü Mersin İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındı. Ekipler gümrük kaçağı makaron getirilerek piyasaya sürüleceği bilgisi üzerine harekete geçti.Takibe aldıkları aracı durduran ekipler, yaptıkları aramada 500 bin gümrük kaçağı makaron ele geçirdi.

………….ooo..………..

TARSUS İDMANYURDUNUN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.