DOLAR 16,6930 0.31%
EURO 17,5346 0.74%
ALTIN 969,06-0,38
BITCOIN 316767-5,83%
Mersin
29°

AÇIK

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 10 Şubat 2022

Tarsus Mektubu 10 Şubat 2022

Yakup Boncuk Tarsus gündemini yazdı.

ABONE OL
Şubat 10, 2022 10:19
Tarsus Mektubu 10 Şubat 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10 ŞUBAT.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo…………

TARSUS’LU CAN’LAR HIZIR ORUCU TUTTU

Tarsus’lu Can’lar  8 Şubattan itibaren 3 gün Hızır orucu tuttu.  Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şube başkanı Erdal Turgut,  “Alevi inancına göre her yıl 3 gün süreyle tutulmaktadır. Hızır Peygambere adanan bu orucun ardından Hızır Cemi yapılır, geleneksel olarak Aleviler bu yıl 8-9-10 Şubat tarihlerinde Hızır orucu tuttuk” dedi. Can’lar bugün saat 18.00’de Cem evined Hızır lokması dağıtarak oruçlarını tamamlayacaklar.

HIZIR ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Hızır Orucu yöresel farklılıklara göre 3, 5 ve 7 gün peş peşe Ocak ayının sonu ve Şubat ayının ortasına kadar tutulabiliyor.

………….ooo…………

AKKOZA MEDYA’DA ENİNE  BOYUNA

TARSUS’U KONUŞTULAR

 Akkoza Medya’da Tarsus Özel gündeminde enine boyuna Tarsus konuşuldu.

Gazetemizin  kurucusu Mustafa Erdoğan ile  MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan bir saat süren canlı yayına katıldılar. Enine Boyuna adını taşıyan proğramda duayen gazeteci Mustafa Erdoğan, MEDYAD başkanı Okan Çalışkan’ın sorularını cevaplandırdı. Yerelden genele Tarsus’un tüm sorunlarını tek tek irdeleyen iki gazetecinin canlı yayında konuşmaları ilgi ile takip edildi.

Akkoza Medya sahibi Hasan Selenoğlu, yeni yapılanmaya gittiklerini ve dijital platformda sosyal medya aracılığı ile hergün canlı yayın yaparak Tarsus’tan haberleri dünya ile paylaştıklarını söyledi. Selenoğlu, gazeteci Mustafa Erdoğan’ın bilgisinden ve görüşlerinden yararlanmak üzere  her zaman kapılarının açık olduğunu belirterek canlı yayınlara davet etti. Erdoğan da zaman zaman canlı yayınlara katılarak Tarsus halkıyla bilgilerini paylaşacağını söyledi. Okan Çalışkan ile birlikte katıldıkları proğram ile gündeme renk kattıkları için teşekkür etti.

………….ooo…………

MUHTAR PERİHAN ÖZCAN CANLI YAYINDA

Tarsus Altaylılar mahallesi muhtarı   Perihan Özcan    10 şubat 2022  perşembe   günü saat 16:00’da Canlı yayında Erdal Alakaş  İn  sorularını cevaplıyor. 5 platformda aynı anda

Sakın KAÇIRMAYIN.

………….ooo…………

TAHRİP KALIPLARI BOŞ DURMUYOR

BERDAN BARAJI MESİRE ALANINDAKİ TUVALETİN ASMA TAVANI SÖKÜLDÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarsus’ta Berdan Baraj bölgesi Devlet Parkı mesire alanına yaptırılan tuvaletlere bir saldırı daha gerçekleştirildi. Tuvaletin asma tavanını yerinden söken ve fayansları kıran saldırganlar, elektrik aksamı ile tuvalet içinde yer alan diğer aparatları da söktü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin park ve mesire alanlarında halkın hizmetine sunduğu tuvaletlere saldırılar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarsus ilçesi Berdan Baraj bölgesi Devlet Parkı mesire alanında yaptırılan tuvaletler kimliği belirsiz kişiler tarafından yine saldırıya uğradı.

Tuvaletler kullanılamaz hale geldi

Kadın ve erkek bölümünün yanı sıra özel gereksinimli bireylerin kullanımı için ayrı alan bulunan tuvaletin asma tavanını yerinden söken kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, elektrik aksamını ve tuvalet içinde yer alan diğer aparatları da söktü. Fayansların kırıldığı saldırıda, elektrik panosu yanında bulunan kabloların da kesilerek çalındığı tespit edildi.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin düzenli olarak temizleyip bakımını yaptığı tuvaletlere yapılan tahribatların önlenmesi için çalışma başlatıldı.

………….ooo…………

,

TARSUS ÖZEL KREŞTE ‘KAR ETKİNLİĞİ’ İLE ÇOCUKLARA UNUTULMAZ ANLAR YAŞATTI

Tarsus Güneş Kreş 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci dönemine eğlence temalı ‘Fen-Doğa Etkinlikleri’ kapsamında ‘Kar Etkinliği’ ile start verdi.

Emine Kuren’in haberine göre, Tarsus Güneş Kreş Kurucu-Müdürü Kerim Sümbül ‘Kar Etkinliği’ ile ilgili yaptığı açıklamada çocuk gelişimi ve eğitiminde ‘Fen-Doğa Etkinlikleri’nin önemine dikkat çekti. Çocukların çok yönlü düşünebilmelerini, merak duygularını ve yeteneklerini geliştirmelerini, problem çözme becerileri kazanmalarını, yaşayarak, yaparak ve öğrenerek dünyayı keşfetmelerini sağlayan ‘Fen-Doğa Etkinlikleri’ kapsamında Güneş Kreş Bahçesi’nde ‘Kar Etkinliği’ düzenleyerek hayatında hiç kar görmemiş çocuklara kar’ın saflığında bir anı yaşatmayı hedeflediklerini belirtti. 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci dönemine çocukların sevinç çığlıkları ve mutluluk saçan bakışları ile başlamak istediklerini söyledi. Tarsus Güneş Kreş ailesi olarak Tarsus Halkı’na kaliteli hizmet vermenin onurunu yaşıyoruz dedi.

Bahçesinde çeşitli ağaçların, ‘Hayvanat Bahçesi’nin, ‘Organik Tarım Alanı’nın, oyun parkının ve saman balyalarından oluşan kamelyanın bulunduğu; çocuklara insan, doğa ve hayvan sevgisinin öğretilmeye çalışıldığı ‘Tarsus Güneş Kreş’ düzenlediği ‘Kar Etkinliği’ ile çocuklara unutulmaz anlar yaşattı.

Emine KUREN

………….ooo…………

TARSUS ‘TA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Tarsus Kent Konseyi işbirliği 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında bir etkinlik yapıldı.Kent Konseyi ile Tarsus Kaymakamlığı (İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü), Tarsus Belediyesi ve Tarsus Kent Konseyi işbirliği ile dün Belediye Nikah Salonu’nda, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Suat Kiriş ve Uzman Klinik Psikolog Meriç Mavi’nin sunumları ile “Siz mi Sigarayı Tüketiyorsunuz, Sigara mı Sizi?” konulu söyleşi yapıldı.

………….ooo…………

ALİ ŞAHİN REŞADİYESPORLA ANLAŞTI

..

Tarsus’lu tanınmış spor adamlarından Ali Şahin Reşadiyespor ile anlaştı.

Amatör 1. küme takımlarından Reşadiyespor başkanı Kasım Onur Gökşen, antrenör olarak Ali Şahin ile anlaştıklarını söyledi.

Başkan Av. Kasım Onur Gökşen, antrenör olarak anlaştıkları Ali Şahin ile sözleşme imzaladıklarını belirterek “Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

………….ooo…………

ASKIDA ET VE PEYNİR İHTİYAÇ

SAHİPLERİNİN KAPILARINA KADAR GÖTÜRÜLÜYOR

 Tarsus Belediyesi, sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda Tozkoparan Zahit ve Gazipaşa Mahallelerinde bulunan ihtiyaç sahibi 60 haneye et, kıyma ve kaşar peyniri dağıtımı gerçekleştirildi. Halk Et Market ve Halk Market’te hazırlanan gıdalar paketlenip Belediye ekipleri tarafından kapı kapı dolaşılarak ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.

Tarsus Belediyesi tarafından yaşlı, engelli ve maddi geliri olmayan ailelere verilen sosyal yardımlar kapsamında Tozkoparan Zahit Mahallesi ve Gazipaşa Mahallesi’nde sosyal tespiti ve ihtiyaç sahipliği kontrolü yapılmış 60 haneye Halk Et Market ve Halk Marketlerden temin edilen et, kıyma ve kaşar peynir dağıtımı gerçekleştirildi. Halk Market ve Et Marketlerden elde edilen kar ve askıda et uygulaması ile ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatıldığını ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,’’  Halk Market ve Et Marketlerimizde vatandaşlarımızın bütçesine uygun olarak satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Elde ettiğimiz kar ve askıda et uygulamamız ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yüzünde tebessüm oluşturmak için çalışıyoruz’’ dedi.

………….ooo…………

TARSUS SU SESİ , EMİT FUARINA

 KATILIP TARSUS’U TANITIYOR

Tarsus Berdan Barajı bölgesinde bulunan Su Sesi Cafe işletmesi Tarsus’un tanıtımı için yakında yapılacak olan Emitt fuarına katılıyor..

Erdoğan Aslan Su Sesi olarak İstanbul’da  9-12 Şubat 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Emitt fuarına Tarsuslu bir işletme olarak katılacaklarını ve Tarsus’un tanıtımına katkı sunacaklarını söyledi. Kendi imkanları ile bu fuara katılmaya hazırlanan Tarsus Su Sesi gibi Mersin Büyükşehir belediyesinin de fuara katılacağı öğrenildi. Biz, Tarsus Su Sesi  işletmecileri Erdoğan Aslan ve İbrahim Ayhan’ı tebrik ediyoruz ve  Emit Fuarına katılıp Tarsus’u tanıtacakları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

………….ooo…………

ÇAMLIYAYLALI BAŞKANIN TORUN SEVİNCİ

Çamlıyayla belediye başkanı İsmail Tepebağlı’nın ikinci torunu dünyaya geldi.

Tepebağlı “İkinci torunu kucağımıza aldık. Hoş geldin Tuana Öykü Karakış” diyerek

mutluluğunu payaştı. Biz de İsmail Tepebağlı başkana gözünaydın diyoruz. Yeni

dünyaya gelen bebeğimize Allahtan sağlıklı ve mtlu başarılı bir ömür diliyoruz.

………….ooo…………

TARSUS İDMAN YURDU TEKNİK DİREKTÖRÜ

GÜRSES KILIÇ :PENDİKSPOR MAÇI ÖNEMLİ

TFF 2. Lig Beyaz Grup’taki ekibimiz Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Teknik Direktörü Gürses Kılıç Pendikspor Maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.

Harun Şahin Kırbıyık’ın sorumluluklarının bilincinde olduğuna dikkat çekti. Pendikspor Maçı hazırlıklarını anlattı. Basından gelen soruları yanıtladı.

TFF 2. Lig Beyaz Grup’taki ekibimiz Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü 13 Şubat 2022 Pazar günü, saat 13.00 de, kendi sahasında Pendikspor ile karşılaşacak.

Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısına Teknik Direktör Gürses Kılıç ve Tarsus’ta faaliyet gösteren basın mensupları katıldı.

Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Teknik Direktörü Gürses Kılıç yaptığı açıklamada devre arası transfer dönemi ile ilgili ve oyuncularla ilgili bilgilendirme yaptı. İç ve dış sahada oynanan oyunları değerlendirdi. Hakemlerle ilgili yaşanılan sıkıntıları ve taraftarla ilgili beklentileri dile getirdi. Her maça ciddi bir şekilde hazırlandıklarını ifade etti. Yakın ve gelecek zaman için hedeflerini belirtti. Şampiyonluk ve play-off hedefimiz dedi. Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü’nde ve Tarsus’ta iz bırakarak güzel anılmak istediğini söyledi. Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü Başkanı-İş Adamı Harun Şahin Kırbıyık’ın istifa açıklaması ile ilgili bilgi verdi. Harun Şahin Kırbıyık’ın sorumluluklarının bilincinde olduğuna dikkat çekti. Pendikspor Maçı hazırlıklarını anlattı. Basından gelen soruları yanıtladı.

TFF 2. Lig Beyaz Grup’taki ekibimiz Tarsus İdman Yurdu Spor Kulübü 13 Şubat 2022 Pazar günü, saat 13.00 de, kendi sahasında Pendikspor ile karşılaşacak.

Emine KUREN

………….ooo………..

DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI

 KONFERANSI CANLI GERÇEKLEŞTİ

..

Tarsus’ta demokrasi ve insan hakları kulübü öğrenci ve öğretmenleri ile video konferans gerçekleşti.

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTCU, 30 ortaokul ve lisenin demokrasi ve insan hakları kulübü öğrenci ve öğretmenleri ile video konferans yöntemi ile sohbet etti.

Kaymakam OTCU, sohbette kulüp öğrencilerini ilçe insan hakları kurulunun kuruluşu, görevleri ve çalışmaları konusunda bilgilendirip öğrencilere okullarında insan hakları bilincinin ve farkındalığının oluşması için yapılabilir çalışmalara dair tavsiyelerde bulundu

…………..OOO……….…


TEPEBAĞLI , MHP’NİN 53. KURULUŞ YILINI KUTLADI. ..

 Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail TEPEBAĞLI , MHP’nin 53. kuruluş yılını bir mesajla kutladı.

Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail TEPEBAĞLI ”Milliyetçi Hareket Partisi’nin kuruluş yıldönümünü kutluyor, başta Başbuğumuz Alparslan Türkeş olmak üzere ebediyete irtihal eden kutlu davamızın neferlerini rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.

………..OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.