DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4711030,79%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

reklam

Tarsus Mektubu 10 Mart 2022

Tarsus Mektubu 10 Mart 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Mart 10, 2022 10:37
Tarsus Mektubu 10 Mart 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10 MART.2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….ooo……….

BOZDOĞAN, ATATÜRK MAHALLESİ MUHTARI

KUBİLAY HIDIROĞLU ‘NU KUTLADI

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ı ziyaret eden Atatürk Mahallesi Muhtarı Kubilay Hıdıroğlu ve yöneticileri, nazik ve samimi ev sahipliği nedeniyle Tarsus Belediyesine teşekkür etti.

Başkan Bozdoğan ise, ”Atatürk Mahallesinin eksikleri ve istekleri noktasında yedi gün 24 saat tüm birimlerimizle mahallemizin emrindeyiz” dedi

………..OOO………..

 YAŞLI KADIN DENGESİNİ KAYBEDEREK AŞAĞIYA DÜŞTÜ

 Tarsus  Yeşilyurt mahallesinde oturan 73 yaşındaki Nursel Karakulak iddiaya göre henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı balkondan aşağıya düştü.

Kronik rahatsızlıkları nedeniyle dengesini kaybettiği düşünülen Karakulak olay yerinde yaşamını yitirdi.

Yaşlı kadının cenazesi yapılan incelemenin ardından Adli Tıp Kurumuna sevk edildi.

………..OOO………..

TARSUS KENT KONSEYİ KADIN RİTİM MOR

GRUBUNUN 8 MARTTA ETKİNLİĞİ ALKIŞ ALDI

Tarsus Kent Konseyi bünyesinde Kadın Platformuna üye  kadın ritim mor grubunun 8 martta etkinliği büyük alkış aldı.

Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi 8 Mart günü Yarenlikte Çeşmeli saat önünde mini bir konser verdi. Burada kadınlar ritim tutarak şarkılar söylediler ve 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladılar.

Yoksulluğa savaşa, kadın şiddetine hayır dövizleri taşıdılar.

Tarsus Kadın Platformu ‘Yoksulluğa, Savaşa, ve Şiddete SUSMUYORUZ’ dedi.

8 Mart 2022 Salı günü saat 17:30’da Tarsus yarenlik alanında Saat kulesinin altında ritim grubunun ritim solosuyla başlayan program, Tarsus Halk Eğitim Önünden PTT ye kadar yürüyüşle devam etti.

Coşkulu kalabalığın da katılımıyla yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapıldı.

………..OOO………..

TARSUS BELEDİYESİ 2021 YILINDA 2150

ADET ÇÖP KONTEYNERİ GERİ KAZANDIRDI

Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, 2021 yılında üretim ve tasarrufa yönelik yaptıkları çalışma sonucu zarar görmüş ya da hurda olarak ayrılan 2150 adet çöp konteynerini tamir ederek, tekrar halkın hizmetine sundu.

“İyi ve Temiz Bir Tarsus İçin Çalışıyoruz” sloganıyla harekete eden Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın önderliğinde daha temiz Tarsus hedefine emin adımlarla ilerliyor.

7/24 hizmet veren Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, hava şartları ve zaman içerisinde oluşan yıpranmalar sonucu hurda olarak ayrılan çöp konteynerlerini sağlam hale getirerek tekrar kullanıma sunarken, Tarsus’un her noktasında bulunan çöp konteynerlerinin yerinde bakım, onarım, boyama ve yenileme işlemlerini kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştirerek tasarruf elde ediyor.

………..OOO………..

BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’HEDEFİMİZ

SAĞLIKLI VE TEMİZ BİR TARSUS’TUR’’

Tarsus genelinde işlevini yitirmiş konteynerlerinin onarım ve bakım çalışmalarını atıl durumda tek bir çöp konteyneri kalmayana kadar sürdürmeyi hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 2021 yılında 2150 adet çöp konteynerinin hizmete kazandırdıklarını ifade ederek, “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar tasarruf tedbirlerini çok iyi uyguladık. Kendi öz kaynaklarımızı kullanmaya gayret ettik.  Bu kapsamda yenileme çalışmasına, atıl durumda tek bir çöp konteyneri kalmayana kadar devam edeceğiz. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından yapılan çalışma ile onarımı ve boyaması yapıldıktan sonra tekrar halkımızın hizmetine kazandırılıyor. Onarılıp, yenilenen ve belirlenen noktalara yerleştirilen çöp konteynerleri, periyodik olarak dezenfekte ediliyor. Bu şekilde hem görüntü kirliliğinin önüne geçiliyor hem de etrafa pis koku yayan konteynerler ortadan kalkmış oluyoruz. 2021 yılında 2150 adet çöp konteynerini tamamını onarıp bakımları yaparak, daha sağlam, daha temiz ve daha güzel görünüşle vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Geri dönüştürülen konteynerleri vatandaşın kullanımına sunan ekiplerimiz hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağladı. Hedefimiz sağlıklı ve temiz bir Tarsus’tur. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

………..OOO………..

EMNİYETTEN TERÖR ÖRGÜTÜNE OPERASYON

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle  Mücadele  Şubesi  ekipleri ABD vatandaşı E.J.’nin Ankara  Emniyetinde  Müdürlüğü’nde alınan ifadesinin ardından gelen yazı üzerine geniş çaplı çalışma başlattı.

Yapılan çalışma neticesinde eşi Lübnan asıllı ABD ve Ürdün vatandaşı olan Abu Malik Kod isimli M.A.L. isimli şahısın Akdeniz ilçesinde ikamet ettiği tespit edildi.

Belirlenen adrese düzenlenen operasyonda M.A.L.’nin yanı sıra terör örgütü içinde paralı çalıştığı saptanan M.E.E. ve DEAŞ ile internet üzerinden iletişim halinde olan Ö.E.S., gözaltına alındı. Ele geçirilen dijital materyallere ise el koyuldu. Emniyetteki işlemleri sonrası adliyeye sevk edilen M.A.L., çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

M.E.E. ve Ö.E.S. adlı şahıslar  ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

………..OOO………..

GAZETECİ YAZAR ASLI ŞAFAK TARSUS’TA  SÖYLEŞİYE KATILDI

..

Gündem Ekonomi Konulu Söyleşi için Tarsus’a gelen Gazeteci Yazar, TV sunucusu  Aslı Şafak, Ticaret ve Sanayi Odasının konuğu oldu.

Gazeteci, Tv programı sunucusu, yazar, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasının davetlisi olarak  TSO meclis salonunda Tarsuslularla ekonomiyi değerlendirdi.

Başkan Ruhi Koçak’ın açış konuşmasıyla başlayan proğrama, TSO Meclis başkanı Eyüphan Eyüboğlu,  TSO yönetim kurulu üyeleri, STK başkan ve yöneticileri ile iş insanları katıldı.

Ekonomik durum ile ilgili görüşlerini ve iş dünyasında insanların anlayış farkını değerlendiren Aslı Şafak, “Yeni dünya düzeninde sizin başarınız ciro ve elde ettiğiniz kazanç değil, sürdürülebilir ve katma değer yaratan bir yönetici ve insan olmak önemlidir. Gelecek nesile başarılı genç insanları yetiştirmektir. Ekonomide sayısal değil niteliksek içerikli başarı vardır” diyerek yeni nesilin öz güvenini kazanması için tecrübeli insanların onlara  yararlı bilgiler aktarması gerektiğini söyledi.

Şafak ayrıca konukların hayat ve ekonomi ile ilgili sorularını da cevaplandırdı.

Söyleşi sonunda Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak, yazar Aslı Şafak’a teşekkür ederek çiçek verdi.

………..OOO………..

TARSUS BELEDİYESİ 8 MART’TA

BİR DİZİ ETKİNLİK DÜZENLEDİ

Tarsus Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’ Ana olarak, eş olarak, çocuk olarak kadınlar bizim için çok değerlidir. Kadınlarımızın net ve mükemmel duruşu çoğu zaman toplumda odak olarak görülen erkek egemenliğinin ortadan kalkmasını sağlar.  Eşitlikçi anlayışta kadınlarımızın yüzlerini gülümsetebilmek, onların eşit bir yere gelmesini sağlamak her idarecinin boynunun borcu olmalıdır. Kadınlar Gününüz kutlu olsun’’ dedi.

Kadınlara yönelik çok sayıda proje ve çalışmayı hayata koyan Tarsus Belediyesi, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinesinde çeşitli etkinlikler ile kadınların önemine değindi. Kadınlar gününe özel düzenlenen etkinlik haftasında; tiyatro, sergiler, panel, kadın üretici pazarları, söyleşiler ve çeşitli konser etkinlikleri yapıldı. 

KADINLAR GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI

Tarsus Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinesinde Tarsus Kültür Parkı’nda gerçekleştirilen bir diğer etkinlikte Kadın Üretici Pazarı yoğun ilgi görürken, halk oyunları gösterileri, Belediye Bandosu’ndan ve Kadın Bağlama Atölyesi’nden mini konserler de Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarına renk kattı. Çeşitli atölyelerin ve spor faaliyetlerinin gerçekleştirildiği etkinlikte kadınlar ve çocuklar doyasıya eğlendi.

………..OOO………..

KÜLTÜR SANAT ve BİLGİLENDİRME ETKİNLİKLERİ DÜZENLENDİ

Etkinlik haftasında; Düşevi Oyuncularından Sardunya Kokan Kadınlar ve Kadıköy Halk Tiyatrosu’ndan Celile tiyatro oyunu sahnelendi. Av. Burcu Gül Soydan’dan söyleşi ve sergi Ressam Seval Meray ve Piyale Çataklı’dan da kadınlara yönelik resim sergisi düzenlendi.   Kadın Üretici Pazarları, atölyeler, çeşitli müzik dinletileri, halk oyunları, spor etkinlikleri de yapıldı.  Tarsus Kent Konseyi’nin STK’ların Tarsus Ve Çağ Üniversiteleri’nin katkılarıyla, Kadın ve Girişimcilik, Siyaset ve Kadın, Medeni Hukuk Bağlamında Kadın, Kadın Sağlığında Erken Tanımın Önemi konularının konuşulduğu panelde ise Çağ Üniversitesi’nden Doç. Dr. Eda Yaşa Özelturkay, Arş. Gör. Orkun Tat,  Tarsus Üniversitesi Dr. Öğr. Gör. Tuğba Aydın Halisoğlu,  Arş. Gör. Tuğçe Sönmez, Uluslararası Mersin Müzik Festivali Yön. Krl. Bşk. Selma Yağcı, Mersin Üni. Dev. Kons. Öğr. Gör. Dr. Duygu Deniz Demirel konuşmacı olarak yer aldı. Düzenlenen panelde Mersin Opera ve Bale sanatçılarından piano ve çello dinletisi de yapıldı. Etkinlik haftasına Tarsuslular tarafından yoğun ilgi gösterildi.

………..OOO………..

BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’SAĞLIKTA, HUKUKTA, İSTİHDAMDA SİYASETTE VE EĞİTİMDE KADINLARIMIZIN EŞİT BİR ŞEKİLDE ERKEKLERLE AYNI NOKTADA OLMASI TEK ÇABAMIZDIR’’

Günün anlam ve önemine değinen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,’’ Bereketli kadim Anadolu topraklarında emek vererek bir yere gelmiş kadınlar olduğu kadar sesi hiç dinmeyen, sözü değer bulmayan kimliksiz kadınlar da var. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet kazanımlarıyla çok değerli konumlar elde edildi. Kadınlarımız bu kazanımlarını, bu kuvveti daha çok arttırıp daha iyi yerlere gelmelidir. Sağlıkta, hukukta, istihdamda siyasette ve eğitimde kadınlarımızın eşit bir şekilde aynı noktada erkeklerle birlikte olması tek çabamızdır. Bugün kadına şiddetin olayında ve kadınlarımızın bazı kazanımlarının yok edilmesinde rol alanlar varsa bunlarla mücadeleyi verecek olan kadınlarımızın o ekonomik girişimciliğidir’’ dedi.

………..OOO………..

‘’ EKONOMİDE KADINLARIMIZA YETERLİ GÜCÜ VERİRSEK BU ÜLKENİN KALKINMASINI, SÜRDÜRÜLEBİLİR VE İŞLEVSEL OLMASINI SAĞLARIZ’’

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘’Bu ülkede en güçlü ekonomiye sahip olan ev kadınlarımızdır. Onlara yeteri kadar değerlendirseydik, ekonomide yer almalarını sağlasaydık bugün bu ülkede sürdürülebilir kalkınmanın sosyal refahın önünü açmış olurduk.  Aslında yapılması gereken tek şey, yerel yönetimlerin kadınlarımızın her alanda eşit olmaları için çalışması, destek ve teşvik vermesi. Bunları yaptıktan sonra kadınlar gününün bir anlamı olacak. Kadınlarımızın en büyük hakkı eşit muamele görmektir. Bugün ekonomide kadınlarımıza yeterli gücü verirsek bu ülkenin kalkınmasını, sürdürülebilir ve işlevsel olmasını sağlarız. Tüm kadınların Kadınlar Günü Kutlu Olsun’’ dedi

………..OOO………..

BÜYÜKŞEHİR’İN BAL EVİ’NDE AYDA 1 TON BAL SATIŞI YAPILIYOR

BAL EVİ YENİŞEHİR VE TARSUS’UN ARDINDAN YAKINDA MEZİTLİ’DE

,..

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişehir ilçesindeki Bal Evi, 10 aydır Mersinlilere en

kaliteli balı en uygun fiyatlara sunuyor. Aylık 1 ton bal satışının yapıldığı Bal Evi’nde yer

alan ürünler Mersinli üreticilerden temin ediliyor. İkincisi Tarsus’ta açılan Bal Evi’nin üçüncü

noktasının ise ilerleyen günlerde Mezitli’ye kazandırılması planlanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi’nin Mersin İli Arı

Yetiştiricileri Birliği’yle gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde 2021’in Mayıs ayında

Yenişehir ilçesinde açtığı Bal Evi, üreticiden temin edilen doğal balı 10 aydır en uygun

fiyatlarla Mersinlilere ulaştırıyor. Bal Evi’nde aylık 1 ton bal satışı yapılıyor.

………..OOO………..

İÇEL İDMANYURDU PLAY OFF AŞKINA GALİP

Türkiye Futbol Federasyonu 3. Lig 3. Grup’ta mücadele eden İçel İdman Yurdu, 26. Hafta maçında Yeşilyurt D.Ç. Ofspor’u ağırladı.

Kırmızı Lacivertliler, Mersin Stadyumu’nda oynanan mücadeleyi Umut Aydın’ın golüyle 1-0 kazandı.

Bu skorla birlikte ligdeki yenilmezlik serisini 20 maça çıkaran İçel İdman Yurdu, puanını 48’e yükseltti.

İçel İdman Yurdu, 27. Hafta maçında 13 Mart Pazar günü Karabükspor ile karşılaşacak. Karabük’te oynanacak mücadele saat 14.00’te başlayacak.

EN AZ GOL YİYEN İKİ TAKIMDAN BİRİSİ

Sahasında Ofspor’u 1-0 mağlup eden İçel İdman Yurdu, Belediye Derincespor ile birlikte Türkiye profesyonel liglerinde en az gol yiyen iki takımdan biri olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Oynadığı son 6 maçta gol yemeyen Kırmızı Lacivertliler, bu sezon toplamda 16 maçta kalesini gole kapattı.

İçel İdman Yurdu ayrıca, Spor Toto Süper Lig lideri olan ve bu sezon sadece 1 kez yenilen Trabzonspor’un ardından en az mağlup olan 3 takımdan biri olarak ta dikkat çekiyor. Bu sezon oynadığı 26 maçta sadece iki kez mağlup olan Mersin ekibi, Sakaryaspor ve Batman Petrolspor ile birlikte bu ünvanı elinde bulunduruyor

………..OOO………..

TARSUS’TA KADINLARA

AĞAÇ BUDAMA EĞİTİMİ

Tarsus’ta Kadınlara yeni meslek.. Meyve ağaçlarında budama eğitimi alan kadın çiftçilere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Tarsus Tarım Kampüsü’nde gerçekleştirilen törende konuşan  Kaymakam Kadir Sertel Otcu, proje kapsamında eğitimlerini tamamlayan 14 kadın çiftçinin sertifika almaya hak kazandığını söyledi.Kadınların hayatın her alanında olduğu gibi çiftçilikte de bulunduğunu belirten Otcu, “Budama eğitimi alan kadınlarımızı kutluyorum. Kadın güçlü olursa aile, toplum ve geleceğimizde güçlü olur. Kadınlarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik alanda güçlü olmalarını diliyoruz.” dedi.

İlçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan’ın konuşmasından sonra eğitimlerini tamamlayan kadın çiftçilere sertifikaları verildi

………..OOO………..

TARSUS’TA TIR YANGINI

Tarsus’ta demir yüklü tırda çıkan yangın, maddi hasara neden oldu.

68 KS 648x  çekici plakalı demir yüklü tır, TEM otoyolu Taşobası mevkisinde seyir halindeyken henüz belirlenemeyen nedenle  yandı.

Bölgeye Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangını söndürdü.

………..OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

Yazıların uzun bölümü ekteki doc dosyasında var.

Uzun halini oradan okuyabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.