DOLAR 16,6939 0.32%
EURO 17,5320 0.74%
ALTIN 969,88-0,30
BITCOIN 316929-4,96%
Mersin
28°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 10 Aralık 2021

Tarsus Mektubu 10 Aralık 2021

Yakup Boncuk Tarsus Gündemini yazdı.

ABONE OL
Aralık 10, 2021 10:55
Tarsus Mektubu 10 Aralık 2021
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAKUP BONCUK TARSUS MEKTUBU-10 ARALIK 2021

SELAM  DOSTLAR…Tarsus ‘tan sizleri

 bilgilendirmek için tarihe not düşüyorum.

En derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

…………OOO………..

TARSUSA BELEDİYE 2. EKMEK FABRİKASINI AÇACAK

Belediye BaşkanıDr.Haluk Bozdoğan, Tarsus’ta Belediye Ekmek Fırınımızın 2. şubesinin açılması ve Un Fabrikasının kurulmasına yönelik alanda incelemelerde bulundu.

Ekonomik şartlar ne olursa olsun, halkımızın sofrasına en ucuz ekmeği ulaştırmaya devam edeceğiz. Bu doğrultuda kuruluşunu gerçekleştireceğimiz Belediye Ekmek Fırını ve Un Fabrikalarımızın, halkımızın kaliteli, sağlıklı ve ucuz ekmeğe ulaşmasına katkı sağlamış olacağız

…………OOO………..

BAŞKAN BOZDOĞAN: “ŞARTLAR NE OLURSA

OLSUN HALKIMIZIN DESTEKÇİSİ OLMAYA

DEVAM EDECEĞİZ”

TARSUS BELEDİYESİ HALK EKMEĞE ZAM YAPMAYACAK

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın talimatlarıyla hijyen koşullarına uygun olarak üretilen 200 gram ağırlığındaki ekmekler, Belediye Ekmek Fırını’nda 1 TL’ye satışa sunuluyor. Belediye ekmek fırını önünde oluşan kuyruğa çözüm üretmek için ikinci ekmek fırınını da  açacaklarını belirten Başkan Bozdoğan,’’ Şartlar ne olursa olsun her halkımızın yanındayız. Vatandaşlarımızın sofrasına en ucuz ekmeği ulaştırmaya devam edeceğiz . ’’dedi.

BAŞKAN BOZDOĞAN SAHADA İNCELEMELERDE BULUNDU

Sahada inceleme gerçekleştiren Başkan Bozdoğan; Ekmeği en uygun fiyata vatandaşlara ulaştırmaya çalıştıklarını vurgulayarak’’ Biz Tarsus Belediyesi olarak hemşehrilerimize ekmeğimizin 1 TL’den satışını gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde Tarsus’taki vatandaşlarımız bütçelerine uygun fiyata ekmek satın alabilecek ve sorun yaşamayacak.’’ Dedi

AYDA 1 MİLYON EKMEK

Mersin genelinde ekmek fiyatlarının 2 buçuk liraya çıkmış olması sebebi ile Tarsus Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası, dar gelirli vatandaşlara destek için ayda 1 Milyonun üzerinde adet ekmek çıkartıyor.

TARSUS BELEDİYESİ HALK EKMEĞE ZAM YAPMAYACAK

Vatandaşların ekmeğe ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla ikinci fırını da açacaklarını belirten Başkan Bozdoğan ’’ Tarsuslu vatandaşlarımızın her koşulda yanında olmak için çalışıyoruz. Bunun için ikinci ekmek fırınını açmak için çalışmalara başladık. Sadece ekmek değil, un fabrikası da açıyoruz. Bizler kendi buğdayımızı, mısırımızı üretiyoruz. Her türlü ihtiyacı kendimiz üreterek, vatandaşlarımız için ekonomik sıkıntı çekildiği bu dönemde ekmeği, un stokları bitene kadar 1 TL’den satmaya devam edeceğiz ve gramaj olarak da herhangi bir düşürmeye gitmeyeceğiz. Belediye olarak kimsenin mağdur olmadan hizmet alması için her türlü çalışmayı yapmaya çalışıyoruz.’’ diye konuştu.

VATANDAŞLARDAN OLUMLU DÖNÜŞ

Vatandaşlar özellikle ekmek fiyatları konusuna dem vurarak, ‘’Haluk Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Ekmekler çok taze ve uygun. Özellikle bu süreçte belediye halk ekmek fırını sayesinde uygun fiyatlı ekmek tüketebiliyoruz. O yüzden ekmeklerimizi burdan almayı tercih ediyoruz. Bu halkçı uygulama için Tarsus Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyoruz, bu zor dönemlerde yanımızda olduğu için teşekkür ederiz.’’ şeklinde konuştu.

…………OOO………..

FIRINCILAR ZAMMI SAVUNDU

 Tarsus Fırıncılar Odası Başkan Suat Yaşar, “‘Dayanacak gücümüz kalmadı zam yapmak zorunda kaldık” dedi.
Tarsus Fırıncılar Odası Başkanı Suat Yaşar, “‘Dayanacak gücümüz kalmadı zam yapmak zorunda kaldık”
Başkan Yaşar “Tarsus fırıncılar odasından son dakika haber 8 ekim 2021 tarihinde 230 gr olan ekmek 2 TL olarak belirlenmişti ancak 60 günlük süreçte 170 TL ye aldığımız un 330 TL bandına çıktı . Yani una yüzde yüz zam geldi bunun yanında maya susam ekmek geliştirici tuz gibi tüm girdi maaliyelerimiz yüzde 70 oranında artış gösterdi zam kaçınılmaz bir hale geldi eğer un fiyatları bu şekilde yükselmeye devam ederse bu fiyat bile kurtarmayacak diyerek 8 Aralık günü Tarsusta  200 gram ekmek 2.50’ye satılmaya başlandı” dedi.

…………OOO………..

TARSUS KAYMAKAMI

KADİR SERTEL OTCU’NUN

10 ARALIK İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI

İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilişinin yıldönümü olan 10 Aralık; tüm dünya tarafından “Dünya İnsan Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca İnsan haklarının anayasası olarak tanımlanan “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” 10 Aralık 1948’de ilan edilmesini müteakip tüm dünyada insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş ve işletilmeye başlanmıştır.

Bu bağlamda ülkemizde de bir dizi yasal düzenlemeye gidilmiş ve bu haklar Anayasa ve kanunlarla da koruma altında alınmıştır. Ülkemizde insan haklarının korunması ve daha ileri götürülmesi, toplumumuzun tüm kesimlerinin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Gelişmişliğin bir ölçüsü olarak kabul edilen insan hakları alanında vardığımız noktayı hiçbir zaman yeterli görmeden, hep daha iyiye daha güzele ulaşma yönünde çabalarımız sürdürülecektir.

İlçemizde de Kaymakamlığımız bünyesinde teşekkül ettirilen İlçe İnsan Hakları Kurulu, insan hakları ihlallerinin önlenmesi/araştırılması ve insan hakları bilincinin oluşup yerleşmesi yönündeki çalışmalarına devam etmektedir.

Vatandaşlarımızın, sahip oldukları hakların ihlal edildiğini düşündükleri durumlarda, İlçe İnsan Hakları Kuruluna müracaat etmeleri önem arz etmektedir. Kaymakamlığımıza yapılan ihlal başvuruları Kurulumuzca titizlikle incelenerek, neticelendirilmektedir.

Kaymakamlık olarak insan haklarının korunması ve geliştirilmesine büyük önem vermekteyiz. Bu çerçevede, devlet ve millet olarak insan hak ve özgürlüklerini benimseyerek sahip olduğumuz farklılıkları sevgi, saygı ve hoşgörü ekseninde birer zenginlik olarak görme ve bu değerleri ülkemizi çok daha güçlü kılacak şekilde geleceğe taşıma azim ve kararlılığındayız.

Bu duygu ve düşüncelerle; insan hakları ihlallerinin olmadığı, sevgi ve kardeşliğin egemen olduğu bir dünya temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyor, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Kadir Sertel OTCU

TARSUS KAYMAKAMI

İlçe İnsan Hakları Kurulu Başkanı

…………OOO………..

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, TİCARİ ALANLARDA DA

ALTYAPI ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi’nin batı bölümünde yer alan ve birçok KOBİ ile tarımsal ürün işleme tesisinin bulunduğu alanda uzun yıllardır yaşanan yol problemini ortadan kaldırdı. İç kısımda bulunan yolları sathi asfalt ile kaplayan ekipler, aynı bölgede bulunan ve ana arter konumunda bulunan 850 metre uzunluğundaki 2971. Sokak üzerinde ise sıcak asfalt döküm işlemini yerine getirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki birçok noktada yol ıslah, düzenleme, yenileme ve yeni yol açma faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, merkezde ve kırsal mahalle yollarında gerçekleştirdiği çalışmaların yanı sıra ticari alanlarda da yaşanan ulaşım problemlerini bir bir ortadan kaldırıyor.

Tarsus’ta ticaret hayatının önemli noktaları arasında bulunan ve içerisinde Yaş Sebze ve Meyve Hal Kompleksi, tarımsal ürün işleme tesisi ve KOBİ’lerin yer aldığı Öğretmenler Mahallesi’nin batı bölgesindeki alanda uzun yıllardır yaşanan altyapı ve üstyapı problemleri, Büyükşehir Belediyesi’nin programlı çalışmalarıyla ortadan kaldırılıyor.

Adım adım sorunlar gideriliyor

Geçtiğimiz yıl bölgeden geçen Gazipaşa Bulvarı üzerinde bozuk zemin söküm ve yeniden sıcak asfaltla kaplama işlemi uygulayan Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi ekipleri, aynı şekilde Tarsus Yaş Sebze ve Meyve Hal Kompleksi içerisindeki bozuk zeminin tamamını söküp, yeniden sıcak asfaltla kaplamıştı. Hal Kompleksi’nin arka bölgesinde bulunan ticaret alanında ilk olarak MESKİ ekipleri altyapı çalışması gerçekleştirdi. Altyapının tamamlanmasının ardından da Büyükşehir ekipleri, kombi araç vasıtasıyla çift kat sathi asfalt kaplama işlemi uyguladı.

Büyükşehir ekipleri, 2 bin 400 metre uzunluğunda ve 17 metre genişliğindeki yol ağında kaplama işlemini tamamladı. Çalışmalar kapsamında bölgede ana arter konumunda olan ve 850 metre uzunluğunda bulunan 2971. Sokak’taki bozuk zemin de ekipler tarafından söküldü. Baştan sona sıcak asfaltla kaplanan yol, işletmelerin hizmetine sunuldu. 

Söz konusu bölgede geçtiğimiz yıl 2961. Sokak’ta yürütülen yol düzenleme ve asfalt kaplama işleminin yanı sıra yine aynı bölgede bulunan 2970, 2974, 2976, 2978 ve 2980. Sokaklarda zemin sıkılaştırmanın ardından da çift kat sathi asfalt kaplama çalışması gerçekleştirilmişti.

…………OOO………..

TARSUSTA : SHAKESPEARE VE MÜZİK” KONSERİ

Tarsus ta Saint Paul Kilisesi’nde “Shakespeare Perisi: Shakespeare ve Müzik” konserinde William Shakespeare’in farklı oyun ve sonelerinden metinler arası kolaj yöntemiyle hazırlanmış ezgiler seslendirildi.

…………OOO………..

TARSUSTA GÜZ GÜNEŞİ-33 İSİMLİ

 ŞAFAK OPERASYONU DÜZENLEDİ.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Tarsus’ta uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik Güz Güneşi-33 isimli şafak operasyonu düzenledi.

Jandarma ekipleri yaptıkları titiz çalışmalar sonucunda Tarsus ilçesi Yenice Mahallesinde uyuşturucu madde ticareti yapan şahısları tespit etti. 150 Jandarma personelinin katılımı ile eş zamanlı operasyon yapan ekipler 8) şüpheli şahsı yakalayarak gözaltına aldı.

 Operasyon yapılan adreslerde arama yapan ekipler (1475) gr bonzai, (900) gr kubar esrar, (200) gr metamfetamin, (25) adet extacy hap ile çok sayıda dijital materyal ele geçirdi ve incelenmek üzere el koydu.

Yakalanan şüpheliler işlemleri tamamlanmak üzere Mersin İl Jandarma Komutanlığın götürüldü

…………OOO………..

TARSUSUM OLUŞUMUNDAN BORSAYA ZİYARET

Tarsus Üniversitesi bünyesinde kurulan Kent Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (TARSUSUM), Müdürü Prof. Dr. Bülent Şen ve Doç. Dr. Fatih Kaplan, Başkan Murat Kaya’ya ziyarette bulundu. 

Merkezin amacı hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Bülent Şen, Tarsus’un ulusal ve uluslararası düzeyde, kent tarihi ve kültürü ile kent ekonomisi, sanayisi ve kentsel sorunlarının çözümüne yönelik yerel yönetim, kurum ve kuruluşlar ile iş birliği geliştirmek amacında olduklarını ifade etti. 

Başkan Murat Kaya, ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Tarsus, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, Tarsus ‘un üstü kadar altının daha da zengin tarihe sahip olduğunu belirterek “Sosyo-kültürel, tarihi ve coğrafi zenginlikleri ile dünyanın en güzel kentlerinden birindeyiz. Tarihsel anlamdaki zenginliği ve sosyo-kültürel yapısıyla Tarsus bu anlamda çok önemli bir konumdadır. “ 

Üniversitelerin, bulundukları kentleri dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu ifade eden Başkan Murat Kaya, bu noktada, Tarsus Üniversitesinin kurulduğu andan itibaren kente yönelik projelerinin yansımalarının görüldüğünün altını çizdi. 

Borsanın, tarım, ticaret ve sanayi alanında pek çok önemli projede Tarsus Üniversitesi ile iş birliği yaptığına da değinen Başkan Murat Kaya, “Aynı lisanı değil, aynı duyguyu paylaşanlar başarıya ulaşır.” Düşüncesiyle, Üniversitemizin gelişmesi noktasında; şehrimizin ve ülkemizin menfaatine olan her konuda, tüm oda ve sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliği ve diyaloğu en üst düzeyde tutarak öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve tüm Tarsus ile el ele vererek, Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri haline getirmek için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapacağız. Çünkü; iş dünyası, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının üniversitelerle daha yakın çalışarak ihtiyaca yönelik çözümler üretmesi kritik önem taşır.” İfadesinde bulundu. 

…………OOO………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.