DOLAR 16,6919 0.31%
EURO 17,5291 0.7%
ALTIN 969,43-0,36
BITCOIN 316714-5,12%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 1 Şubat 2022

Tarsus Mektubu 1 Şubat 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı.

ABONE OL
Şubat 1, 2022 11:41
Tarsus Mektubu 1 Şubat 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAKUP BONCUK TARSUS MEKTUBU- 1 ŞUBAT 2022

SELAM  DOSTLAR…Tarsus ‘tan sizleri

 bilgilendirmek için tarihe not düşüyorum.

En derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum..

…………OOO………..

İNÖNÜ-CHURCHILL YENİCE BARIŞ

GÖRÜŞMESİNİN 79. YIL DÖNÜMÜ

TÖRENLE KUTLANDI

İkinci Dünya Savaşı esnasında, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill arasında Yenice Tren İstasyonu’nda bir vagonda gerçekleşen ‘’Barış Görüşmeleri’’nin 79.yıl dönümü Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşına girmemesinde çok büyük rolü olan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill ‘ın Yenice’de bulunan Beyaz Vagon ’da gerçekleştirdikleri Barış Görüşmesinin 79.yıl dönümü sebebi ile kutlama töreni düzenlendi.

Tören kapsamında Yenice Mahallesi Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Yıldırım tarafından çelenk sunuldu. Bando eşliğindeki saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından katılımcılar İnönü Churchill Yenice Barış Parkı’na geçerek burada bulunan Barış Görüşmesinin gerçekleştiği Beyaz Vagon’u gezdi.

DÖNEME AİT OLAYLAR ANLATILDI

Günün anlam ve önemi dolayısıyla Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Emekli Tuğgeneral Dr. Veli Köroğlu tarafından “Barış Görüşmelerinin” Türkiye açısından önemini anlatan konferans gerçekleştirildi. Köroğlu konuşmasında; Yenice’de bir vagon içerisinde gerçekleştirilen Barış Görüşmesinin, Türkiye açısından tarihi bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek döneme ait bilgiler verdi.

Konferans sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Yıldırım, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Emekli Tuğgeneral Dr. Veli Köroğlu’na teşekkür plaketi sundu.

Katılımcılar daha sonra barış görüşmelerinin yapıldığı müzeye dönüştürülen  “Beyaz Vagon” u gezerek buradaki hatıra defterini imzaladı

…………OOO………..

TARDOBDER YENİ YÖNETİMİ 13 KİŞİYE ÇIKTI

 Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı  gerçekleştirildi.

Dernek üyelerinin ilgi gösterdiği toplantıya üyelerin yanısıra dernek üyelerinden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan da katıldı.

Yoklama, divan seçimi, saygı duruşu ve dernek genel sekreteri Müzik Öğretmeni Murat Bal’ın yönetimindeki İstiklâl Marşının ardına yönetim kurulu başkanı Bayram Yıldız bir açılış konuşması ile toplantıya katılan üyelere HOŞGELDİNİZ dedi. Ve ardından Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN’da günün anlam ve önemine binaen düşüncelerini belirtirken TARDOBDER’in Tarsus halkı için öneminden söz etti.

Gündem maddelerinin sırasıyla yerine getirildiği ve tek liste olan mevcut dernek başkanı olan Bayram YILDIZ’ın sunduğu yönetim kurulu listesinin oylanması sonucunda TARDOBDER yeni yönetim kurulu şu şekikde oluştu:

1- Bayram Yıldız

2- Murat Bal

3- Cavidan Demirağ

4- Vedat Uzunbağ

5- Leyla Çakmak

6- Uğur Uyar

7- Sevinç Sucugil

8- Mahmut Kahraman

9- Ümran Yıldırım

10- Kurtuluş Yaman

11- Cüneyt Işik

12- Mücahit Emin POLAT

13- Tuğba DOĞAN

olarak şekillendi.

…………OOO………..

TARDOBDER 4 PLAKET VERDİ

TARDOBDER toplantısında önceki yönetim kurulunda görev alarak derneğe verdikleri emek ve katkılardan dolayı yönetim kurulu başkanı Bayram YILDIZ tarafından  Fahri Işık, Zuhal Küçük, Ali Küçük ve Bülent Esen’e plaket takdim edildi.

TARDOBDER – Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği’nin yeni yönetim kurulu tüm Tarsus’a HAYIRLI OLSUN Diyoruz…

…………OOO………..

GENÇLİK KAMPI’NI GEZEN ASGD GENEL

BAŞKANI İBRAHİM ERDOĞAN: “BÜYÜKŞEHİR

BELEDİYESİ’Nİ KUTLUYORUM”

ANADOLU Spor Gazetecileri Derneği (ASGD) Genel Başkanı İbrahim Erdoğan ve Genel Merkez yöneticileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Tarsus Gençlik Kampı’na hayran kaldılar.

Beraberinde spor muhabirleri, çeşitli il cemiyet başkanları ve Bursa’dan gazetecilerle birlikte Tarsus’a gelen Genel Başkan İbrahim Erdoğan ve beraberinde ki heyet, Tarsus Gençlik Kampı’nı da gezdi.

Gençlik Kampı’nın konumu, içinde gerçekleştirilen aktiviteler ve geri dönüşüm atölyelerine hayran kaldığını belirten Genel Başkan Erdoğan, “Burası inanılmaz bir yer. İçeriğini öğrendiğimde daha da mutlu olduğum konu ise geri dönüşümden yapılan malzemelerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması. Ayrıca binlerce çocuğun buraya getirilerek inanılmaz eğlenceli aktivitelere katılmalarının sağlanması.

Bu nedenle başta Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Vahap Seçer olmak üzere kampın yönetici ve çalışanlarını tek tek tebrik ediyorum” dedi.

…………OOO………..

ÇAMLIYAYLA’DA HEYELAN MEYDANA GELDİ

Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde meydana gelen heyelanda grup yolu trafiğe kapandı.

İlçeye bağlı Kale mahallesi mevkiinde aşırı yağıştan meydana gelen heyelan sonucu yolun yarısı kullanılamaz hale geldi.

Çamlıyayla belediyesi ekipleri kâr yağışı devam eden bölgede yol yapım çalışması başlattı.

…………OOO……….

SURİYE UYRUKLU ŞAHISTA UYUŞTURUCU BULUNDU

Tarsus’ta Suriye uyruklu ( E.R. ) isimli şahıstan toplamda 55 gram metamfetamin olarak tabir edilen uyuşturucu madde elde edilmiş, Uyuşturucu Madde Ticaretinden işlem yapılan şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Bağlar Mahallesinde ( G.G. ) isimli şahıstan toplamda 85 gram kubar esrar olarak tabir edilen uyuşturucu madde elde edilmiş, şahsa gerekli yasal işlem yapılmıştır.

Uygulamalarda ( D.G. – O.Y. – E.K. – A.Y. ) isimli şahıslardan toplamda 4 ruhsatsız tabanca, tabancalara ait 37 fişek elde edilmiş, şahıslara gerekli yasal işlem yapılmıştır.

…………..ooo…………..

TARSUS’TA SAHTE DETERJAN

ÜRETİCİLERİNE OPERASYON

Tarsus İlçe Emniyet Müdürlüğünce vatandaşın huzuru ve güveni amacıyla İlçe genelinde yapılan Genel Asayiş Uygulamalarında;

Temizlik ürünlerinde merdiven altı üretim yaptığı tespit edilen (B.C.) isimli şahsın Eski Ömerli Mahallesindeki imalathanesinde yapılan aramada, bilindik ve yaygın birçok temizlik markaların etiket ve kutularının kullanıldığı, 2472 kg. toz deterjan ve 5298 Litre sıvı temizlik ürünleri, temizlik ürünlerinin paketlemesinde kullanılan karton kutu, boş bidonlar ve markalara ait etiketler ile sahte temizlik ürünlerinin üretimi, dolum ve paketlemelerinde kullanılan makinalar elde edilmiş, şahsa gerekli yasal işlem yapılmış olup ayrıca;

Suriye uyruklu ( E.R. ) isimli şahıstan toplamda 55 gram metamfetamin olarak tabir edilen uyuşturucu madde elde edilmiş, Uyuşturucu Madde Ticaretinden işlem yapılan şahıs tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Bağlar Mahallesinde ( G.G. ) isimli şahıstan toplamda 85 gram kubar esrar olarak tabir edilen uyuşturucu madde elde edilmiş, şahsa gerekli yasal işlem yapılmıştır.

Uygulamalarda ( D.G. – O.Y. – E.K. – A.Y. ) isimli şahıslardan toplamda 4 ruhsatsız tabanca, tabancalara ait 37 fişek elde edilmiş, şahıslara gerekli yasal işlem yapılmıştır.

…………OOO……….

BAŞKAN TEPE: “ABDİ İPEKÇİ GAZETECİLİĞİ

TÜRK BASINI İÇİN ÖRNEK OLMALI”

Mersin Gazeteciler Cemiyeti(MGC) Başkanı Rüstem Kaya Tepe, ölüm yıldönümünde Abdi İpekçi’yi anarak “Bu topraklar Abdi İpekçi ve onun gibi yürekli gazeteciler gördü. Abdi İpekçi gazeteciliğinin Türkiye basınının içinde bulunduğu bu dönemde tüm gazetecilere örnek olması gerekmektedir.” dedi.

Türkiye basın tarihinin öncü isimlerinden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 tarihinde düzenlenen suikast sonucu öldürüldü. MGC Başkanı R. Kaya Tepe konu ile ilgili bir mesaj yayımlayarak, Abdi İpekçi gibi gazetecilerin aydınlık bir Türkiye uğruna hayatlarını kaybettiğini vurguladı.

Başkan Tepe mesajında şu ifadelere yer verdi: “1 Şubat 1979 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi Başyazarı ve Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi’yi ölümünün 43. yıl dönümünde saygı ile anıyoruz. Ocak ayı Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı ve daha pek çok gazeteciyi andığımız, Türkiye basını açısından kara sayılacak bir ay ne yazık ki. Düşüncelere olan tahammülsüzlük, karanlıkların aydınlıklara ulaşmasından korkanlar elinde kaleminden başka bir silahı olmayan gazetecileri katlettiler.

Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, basın özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savunan Abdi İpekçi; iyi gazeteci nasıl olur sorusuna cevap olarak gösterilecek nitelikteydi. Karanlıkların içerisine gövdesini sokmaktan, o karanlıkları yırtmaktan, bu toplumu aydınlatma görevinden hiç bir zaman vazgeçmedi. Aradan 43 yıl geçmesine rağmen Abdi İpekçi cinayetinin arkasındaki güçler ortaya çıkarılamamıştır. Ve bu durum gazetecilere yönelik saldırıların, suikastların sürmesi noktasında cesaretlendirici bir rol oynamıştır.Bu topraklar Abdi İpekçi ve onun gibi yürekli gazeteciler gördü. Bir ulus bu gazetecileri tanıma şansı buldu. Abdi İpekçi gazeteciliğinin Türkiye basınının içinde bulunduğu bu dönemde tüm gazetecilere örnek olması gerekmektedir. Kimse yalanın peşinden koşmasın, hırsızı, arsızı, yolsuzu herkes bilsin diye Abdi İpekçi gibi gazeteciler hayatlarını kaybettiler. Bundan sonra yeni nesile sizleri anlatmak bizim boynumuzun borcu olsun.”

………….ooo…….……

EN GÜZEL HEDİYE: ATATÜRK TABLOSU

Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneği’nin ( TARDOBDER ) gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında yeni Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Yıldız’a anlamlı hediye verildi.  BİREY Koleji Müdürü Mehmet Ramazan Aydın, TARDOBDER ailesine özenle hazırlattığı ATATÜRK Portesini hediye etti. Hediye çok güzel ve anlamlı bulundu. Kendisine teşekkür edildi.

………….ooo…….……

AKKOZA MEDYA HABER MERKEZİ GÜNÜN

HABERLERİNİ SESLİ GAZETE İLE SUNMAYA BAŞLADI                                              

Tarsus’ta gazetecilik, matbaacılık ve reklamcılık sektöründe 30 yıla yakın hizmet veren Akkoza Medya Haber Merkezi günün haberlerini sesli gazete ile sunmaya başladı.

Genç işadamı Hasan Selenoğlu yönetiminde faaliyetlerini genişleterek sürdüren Akkoza Medya, yazılı ve dijital gazeteden onra şimdi de sosyal medyadan Sesli gazete yayınına başladı.

Erdal Alakaş’ın genel yayın koordinatörlüğünde, İrem hanımın sunumu ile okuyuculara ve dinleyicilere ulaşan Akkoza Özel Gündem, Sesli gazete 31 Ocak 2022 tarihi itibariyle tst yayınlarına başladı. Tarsus ve Mersin’de olup biteni sizlere duyuranAKkoza Medya, hergün sosyal medyadan saat 10.30’da sizlerle birlikte olacak. Birgün öncesinin ve aynı günün gelişmelerini sizlere duyuracak olanAkkoza Medya sizlerin sesi gözü, kulağı olmaya devam edecek. Sesli gazete yayını gün içinde tekrarlanarak daha geniş kitlelere ulaşacak.

TÜM ÇUKUROVANIN SESİ OLACAĞIZ

Akkoza Medya Haber Merkezi için büyük fedakarlıklarda bulunarak çok güzel bir canlı yayın stüdyosu hazırlatan genç işadamı Hasan Selenoğlu “Sizin sesiniz, gözünüz, kulağınız olmaya devam ediyoruz. Canlı yayın proğramları ve sunumlarımızla artık tüm Çukurova’dan sizlere seslenme imkanına kavuştuk. Tarsus’a, Mersin’e ve tüm halkımıza hayırlı olsun” dedi.

………….ooo…….……

KAR GEZİSİ İÇİN MÜRACAATLAR DOLDU

Tarsus belediyesinin çocuklar için kar gezisine büyük ilgi oldu.

Yoğun talep üzerine iki güne çıkarılan‘’Kar Gezisi (Karboğazı)’’ etkinliğinde 3-4 Şubat kontenjanlarının tümü dolmuştur.

Tarsus belediyesi ‘’Gösterilen yoğun ilgiden dolayı değerli hemşehrilerimize teşekkür ederiz’’ dedi.

………….ooo…….……

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.