DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320163-0,41%
Mersin
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 1 Ocak 2022

Tarsus Mektubu 1 Ocak 2022

Yakup Boncuk Tarsus Gündemini yazdı.

ABONE OL
Ocak 1, 2022 12:02
Tarsus Mektubu 1 Ocak 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAKUP BONCUK TARSUS MEKTUBU-1 OCAK 2022

SELAM  DOSTLAR…Tarsus ‘tan sizleri

 bilgilendirmek için tarihe not düşüyorum.

En derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

…………OOO………..

TARSUS İÇİN  EN GÜZEL 100. YIL HATIRASI

 Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı anısına bastırılan  özel posta pulları geride kalan 2021 yılına Tarsus açısından damga vurdu.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bastırdıkları bu özel pulların Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı anısına ayrı bir anlam katacağını ayrıca kentin tarihi turistik ve kültürel değerlerini ülkeye tüm dünyaya tanıtmada oldukça etkili olacağına inandıklarını belirtti.

…………OOO………..

TARSUS BELEDİYE BAŞKANININ YENİ YIL MESAJI

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, yeni yıl dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Bozdoğan mesajında,’’ Çok kıymetli hemşehrilerim, Tarsus Belediyesi olarak 2021 yılını nice projeler ve başarılarla geride bırakıyor, planlanan yeni hizmetlerimizle 2022 yılını tüm umutlarımızla bekliyoruz.  2022 yılının ülkemize ve Tarsus’umuza, tüm insanlığa sağlık, huzur, mutluluk, başarı getirmesini,  dünyanın ortak sorunlarının çözülmesi için yeni bir başlangıç oluşturmasını diliyor, hemşehrilerime saygılarımı ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Bizim için yeni yıl, yeni hizmetler, yeni projeler, halkımıza dokunabileceğimiz yeni işler demektir.  Beklentiler ve hedefler yönünden, bireyler, toplumlar ve ülkeler için de farklı anlamlarla yüklüdür. Daha iyi bir dünya, daha iyi bir Tarsus için, aydınlık yarınlara ulaşmak için tüm gücümüzle çalışmamız, sahip olduğumuz olanaklar ve öz kaynaklarımızı en verimli biçimde kullanmamız gereklidir. Her ne kadar milletçe zor bir dönemden geçiriyor olsak dahi umutlarımızı her daim canlı tutuyor vatandaşlarımızın olan durumlardan en az etkilenmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Unutmayın ki her kışın sonu bahardır. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olalım. Yeni yılda aydınlığa, özgürlükçü eşitliğe dayalı, sağlık içinde bir toplum düzenine giden yol olması en büyük temennimizdir. Hemşehrilerimizin hayat standartlarını yükseltmek için güzel kentimiz için yaptığımız hizmetler 2022 yılında da devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımızın yeni yılını kutluyor, 2022 yılının ülkemize ve dünyaya sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diliyorum.

…………OOO………..

EĞİTİMİŞTARSUS ŞUBESİ

ÜYELERİNDEN İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Eğitim-İş, eğitim çalışanlarının maaşlarının iyileştirilmesi ve eğitim politikalarında değişiklik yapılması talebiyle Çarşamba günü iş bırakma eylemi yaptı.

Yarenlik Alanaındaki Saatli Çeşme önünde toplanan üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-İş Tarsus Şube başkanı Yunus Karamık, memurlara verilen zamların enflasyon sebebiyle eridiğini ve eğitim emekçilerinin alım gücünün azaldığını söyledi.

1 yılda tüketilmesi zorunlu olan tüm gıda maddelerine yüzde 100’ü aşan oranlarda zam geldiğini belirten  Karamık ‘’ İnsanca yaşamak için tüm eğitim emekçilerinin maaşlarına yüzde yüz zam istiyoruz.”

Eğitim-İş Tarsus Şube başkanı Yunus Karamık “Bugün derslere girmeyerek bir günlük iş bırakma eylemimizle sesimizi herkese duyuruyoruz.Tüm eğitim emekçileri için kadrolu, güvenceli çalışma ve insanca çalışma şartları istiyoruz! Eğitim çalışanlarının görev tanımlarının yapılmasını, angarya çalışmaya son verilmesini istiyoruz.Gün dayanışma günüdür, mücadele günüdür. Üreten emekçileriz, sesimiz, sözümüz var. Hep birlikte güçlüyüz.Ancak tüm bu çağrılarımıza ve taleplerimize yanıt verilmediği gibi her gün biraz daha yoksullaşıyoruz, emeğimiz ucuzluyor.”

…………OOO………..

TÜED ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK

BAKANI PROF. DR. VEDAT BİLGİNİ ZİYARET ETTİ.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün ve beraberinde; Genel Sekreteri Gazi Aykırı, Genel Mali Sekreter ve TarsusŞube başkanı  Ömer Kurnaz, Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Abdülkadir Ersaldan oluşan heyetimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Bilgini ziyaret etti.

“Emeklilerimizin talep ve beklentilerini sayın bakanımıza aktarma fırsatı bulduk” diyen Ergün, ziyarete ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Yurdumuzun dört bir yanından emeklilerimizin bizlere ulaştırdıkları talep ve beklentileri sayın bakanımız Vedat Bilgin’e ilettik. Elbette bu beklentiler arasında en önemlisi, giderek eriyen emekli aylıklarına ek iyileştirme yapılması hususudur. Sayın Bakanımızın konuya hakim olduğunu ve emekli aylıkları için bir çalışma yaptıklarını memnuniyetle öğrendik. Çalışmalar tamamlandığında yapılacak düzenlemelerin, basına da yansıdığı şekliyle, sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamuoyuyla paylaşılacağı da görüşmeden edindiğimiz izlenim oldu. Umuyor ve diliyoruz ki, emeklilerimizin yüzünü güldürecek bir sonucu hep birlikte yaşamış oluruz” dedi.

…………OOO………..

TARSUS TİCARET BORSASI YILIN SON

MECLİS TOPLANTISINI YAPTI. 

Tarsus Ticaret Borsası Meclisi 2021 yılının son meclis toplantısını Meclis Başkan Yardımcısı Fatma Temel Başkanlığında gerçekleştirdi. 

Temel, “Tarsus başta olmak üzere, bölge ve ülke ekonomisindeki, ticaretindeki gelişmeler ile tarım ve diğer sektörlerin istişare edildiği toplantının ardından yaptığı açıklamasında, 2021 yılında yaşanan ekonomik gelişmeler üzerine değerlendirmede bulunurken, 2022 yılının hem ülkemiz hem de bölgemiz adına sağlıklı ve hayırlı bir yıl olması temennisinde bulundu. 

…………OOO………..

MEKKE’NİN FETHİNİN 1391. YILI

TARSUS’TA DA KUTLANDI

Mekkenin fethinin 1391.yılı nedeniyleTarsus Spor salonunda bir etkinlik yapıldı. Etkinlik saat 19.00’da etkinlik düzenleniyor. Etkinlik için bilgi veren AGD Tarsus temsilcisi Şeref İyiyolbulan, “ “Yılları aşarak kalplerimizin kapılarına ışıklar tutan  Mekke’nin fethinin 1391.yılı nedeniyleTarsus Spor salonunda düzenlediğimiz etkinlğe katılanlara teşekkür ederiz’’ dedi.

Etkinlikte          İsmail Kaya’ın  Kur’an-ı  Kerim tilaveti, Memet Zeki Uyanık’ın konuşmaları sunucu Muhammed Okur yönetiminde gerçekleşti.. Ayrıca Ezgi sanatçısı Ammar Acarlıoğlu ile şiir dinletisinde Enes Burak Gönültaş sahne aldı.

…………OOO………..

TARSUS’TA TRAKTÖR DEVRİLDİ

Tarsus’ta dün Tepeçaylak köyünde trakör devrildi. Dikkatsizlik sonucu  devrilen traktörün sürücüsü yaralandı.Tepeçaylak Mahallesi’nde A.U’nun kullandığı 33 KA 0162x  plakalı traktör, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi.Yaralanan sürücü,  Acil Sağlık ekiplerince Tarsus Devlet Hastanesi kaldırıldı. Tedavisi devam ediyor.

…………OOO………..

TARSUS BELEDİYESİ CAN

DOSTLARA SAHİP ÇIKIYOR

Tarsus Belediyesi ekipleri, Hasanağa Köyü’nde kanala düşen köpeği,  kanalın içerisine girerek kurtardı.

Kanal’dan köpek sesi duyan vatandaşlar ekiplere haber verdi. Bölgeye giden Tarsus Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, merdiven yardımı ile yaklaşık 4 metrelik kanala indi. Yaralı olan ve kurtarılması için görevlilerin gözüne çaresizce bakan köpek, ekipler tarafından sedyeye konularak kanaldan çıkarıldı. Yoğun çaba sonucunda kurtarılan köpek, tedavi edilmek üzere Tarsus Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine götürüldü.

HAYVAN AMBULANSI OLAY YERİNE İNTİKAL ETTİ
Hasanağa Köyünde yaşayan vatandaşlar, kanaldan köpek sesi duydu. Kendi imkanları ile köpeği kurtaramayan vatandaşlar, itfaiye ve Tarsus Belediyesi ekiplerine haber verdi. Kanala bir köpeğin düştüğü ihbarını alan Tarsus Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Kısa sürede hayvan ambulansı ile belirtilen adrese gelen ekipler, merdivenle kanala indi. Kanala sıkışan köpek, gösterilen büyük çabayla kurtarıldı.  Kurtarılan köpek, Tarsus Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü ekiplerince battaniyeye sarılarak, Tarsus Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezine götürülüp tedaviye alındı.

‘’DOSTUMUZ BURADA İYİLEŞENE KADAR GÜVENDE OLACAK’’
Köpeğe ilk müdahaleyi yapan Tarsus Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi Veterineri,’’ Vatandaşlar köpek sesi duymuş, bizlere haber verildi. Biz Tarsus Belediyesi olarak hemen harekete geçip, hayvan ambulansımız ile patili dostumuzu Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezimize getirdik. Geldiğinde çok ıslak ve üşümüş bi haldeydi. Biz de hemen tedavisine başladık. Şimdi genel sağlık durumu iyi. Dostumuz burada iyileşene kadar güvende olacak.’’ diye konuştu.

………OOO………..

TARSUSLU CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ALİ

MAHİR BAŞARIR’IN YENİ YIL MESAJI

Başarır ‘’Öncelikle 2022 yılının ülkemiz ve dünya üzerinde yaşayan tüm insanlara başta sağlık olmak üzere, huzur, mutluluk, adalet, barış ve başarı getirmesini diliyorum. ‘’ dedi.

Başarır ‘’Bununla birlikte; İstanbul Sözleşmesi’nin feshi yanlışından dönüldüğü, kadın cinayetlerinin sona erdiği, Pandeminin tamamen sona erdiği, sağlık çalışanlarının haklarının iyileştirildiği, Soğuk kara kış aylarında evlerdeki kombilerin kısılmadığı,

Ucuz ekmek ve benzin almak için kuyrukların oluşmadığı,

Vatandaşlarımızın çürük meyve ve sebze almak için pazarların sonunu beklemediği,

Atanamayan öğretmenlerin ve polis intiharlarının son bulduğu,

Stajyer avukatların haklarının iyileştirildiği, bakan çocuğu avukatların kayrılmadığı,

Savunma hakkının kısıtlanmadığı, uzun tutukluluk sürelerinin son bulduğu,

Kayırmacılık yerine liyakatin esas alındığı, emeğin ve alın terinin korunduğu,

Basın özgürlüğünün tesis edildiği, gazetecilerin haksız yere tutuklanmadığı,

Akademisyen ve öğrencilerin toplantı, gösteri ve yürüyüş haklarını özgürce kullanabildiği,

Bakanların yolsuzluk yapmadığı, kendi bakanlıklarına kendi ürünlerini satmadıkları,

Yine bakanların kara para aklayan dolandırıcılarla kol kola yürümediği,

Merkez Bankası’nın içinin boşaltılmadığı, Dolar baronlarının zengin edilmediği,

Gömlek değiştirir gibi Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı’nın değişmediği,

Ayrıştırıcı bir Cumhurbaşkanının değil, birleştirici bir Cumhurbaşkanının göreve geldiği bir yıl diler, tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

………OOO………..

BÜYÜKŞEHİR, YILBAŞI ÖNCESİ ÖĞRENİM

YARDIMININ İLK KISIM ÖDEMESİNİ YATIRDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yılbaşı öncesi Tarsus dahil Mersin’de ikamet eden ve bu yıl ilk kez üniversitelerin lisans bölümlerini kazanan 6 bin 278 öğrencinin 2021-2022 eğitim-öğretim dönemindeki öğrenim yardımlarının 350 TL’lik ilk kısım ödemesini hesaplarına yatırdı. Öğrenim yardımından bu yıl ilk kez yararlanacak olan ön lisans öğrencilerinin de paraları önümüzdeki günlerde hesaplarına yatırılacak. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, “Üniversiteyi kazanan öğrencilerimize bu şekilde bir nebze de olsa yardımcı olmak istiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman öğrenci ve velilerimizin yanındayız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde de üniversiteyi kazanan öğrencilere öğrenim yardımında bulunmaya devam ediyor. Bu yıl 6 bin 278 lisans öğrencisine 1600 TL ve 2 bin 913 ön lisans öğrencisine de 500 TL’lik öğrenim yardımı yapılacak. Mersin’de ikamet eden ve lisans bölümünü kazanan öğrencilerin 350 TL’lik ilk tutarları yılbaşı öncesi hesaplarına yatırıldı. Ön lisans bölümlerini kazanan öğrencilerin öğrenim yardımları ise önümüzdeki günlerde hesaplarına aktarılacak.  

“Öğrenim yardımının 350 TL’lik kısmını hesaplarına yatırdık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, yılbaşı öncesi lisans öğrencilerinin hesaplarına yatırılan öğrenim yardımına ilişkin bilgileri, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl üniversitelerin lisans bölümlerini kazanan ve 9 ilçemizde bulunan kurs merkezlerimize başvuru yapan 6 bin 278 öğrencimize öğrenim yardımı desteğinde bulunacağız. Bu yıl 1600 TL yardımda bulunacağız. Bunun 350 TL’lik kısmını hesaplarına yatırdık” cümleleriyle paylaştı.

Ön lisans öğrencilerimize kart dağıtım işlemi devam ediyor”

Bu yıl ilk kez üniversitelerin ön lisans bölümlerini kazanan öğrencilere yapılacak öğrenim yardımına da değinen Karakuş, “Ön lisans öğrencilerimizden 2 bin 913 öğrencimize öğrenim yardımı desteğini sunacağız. Ön lisans öğrencilerimize hala kart dağıtım işlemi devam ediyor. Kart dağıtımları 7 Ocak tarihinde sonlandırılacak. Ondan sonra en yakın zamanda da hesaplarına paralarını yatıracağız” dedi.  

“Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman öğrenci ve velilerimizin yanındayız”

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak adına kurs merkezlerinde de çalışmaların sürdüğünü anımsatan Karakuş, “9 ilçemizde kurs merkezi hizmetimiz devam ediyor. LGS olarak da ihtiyaç olan bölgelerimizde kurs merkezlerimizi açıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman öğrenci ve velilerimizin yanındayız” ifadelerini kullandı.

………OOO………..

HALK KART’IN ARALIK AYI TUTARLARI

TARSUS DAHİL YATIRILDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yeni yıl öncesi Tarsus dahil  Halk Kart tutarlarını kullanıcıların hesaplarına yatırdı. 12 bin 712 Halk Kart kullanıcısının hesabına toplamda 1 milyon 614 bin TL yatırıldı.

Dar gelirli vatandaşın mutfak masraflarında önemli oranda azalma sağlayan Büyükşehir Belediyesi’nin Halk Kart hizmetinde Aralık ayı tutarları yeni yıla girmeye sayılı günler kala hesaplara yatırıldı.

12 bin 712 kişiye toplamda 1 milyon 614 bin 960 TL

Yerel esnaftan alışveriş yapılan ve hem esnafın hem de vatandaşın yüzünü güldüren Halk Kart hizmetinden Aralık ayında 12 bin 712 kişi faydalandı. 8 bin 415 kişinin 100 TL, 4 bin 297 kişinin de 180 TL’lik bakiyeden faydalandığı hizmette Aralık ayı için hesaplara toplamda 1 milyon 614 bin 960 TL yüklendi.

………OOO………..

BORSA BAŞKANI KAYA:

2002’DE YATIRIMLAR ARTMALI

Tarsus Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya  ‘’ 2022 yılının ülkemize milletimize ve elbette ki yatırıma üretime ve istihdama yönelecek olan iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum.’ Dedi.

Kaya

“Diliyorum ki 2022 yılı bu topraklar üzerinde yaşayan herkese daha fazla sevgi, anlayış ve huzur getirsin. Çünkü yaşamın asıl temel nedeni sevgi ve inançtır. İnsanlığın ayakta kalmasını sağlayan yegane güç de budur.” Dedi. 

2020 ve 2021 yıllarının ı pandemiyle geçirilen yıllar olduğuna, salgının devam ettiği bir ortamda yaşanan belirsizliklerin çeşitli riskleri de 2021 de birlikte yaşandığına dikkat çeken Başkan Murat Kaya, “Sanayisiyle, tarımıyla, ticaretiyle, turizmiyle, hizmetler sektörüyle her alanda istihdamın güçlü bir şekilde desteklenmesini umut ettiğimiz 2022 yılının ülkemize milletimize ve elbette ki yatırıma üretime ve istihdama yönelecek olan iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum. 

2022’de küresel ekonomide toparlanma öngörüsü daha da ağırlık kazanmaktadır. Elbette bu toparlanmalar bölgeler ve ülkeler arasında farklılık gösterebilecektir. Ancak inanıyorum ki; bütün dünyayı sarsan pandemi ve ekonomik sorunların altından yine el ele vererek birlik ve beraberlik içerisinde kurtulmak için gayret göstereceğiz.  

İnşallah 2022 yılında hep beraber güven ve istikrarlı bir sürece ulaşacağımızı umut ediyor,  bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın üyelerimize iş dünyamıza milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor 2022 yılının sağlık huzur ve mutluluk dolu bir yıl olmasını diliyorum.” Dedi. 

…………OOO………..

BERDAN BARAJI MESİRE ALANINDA

 TAHRİBAT VE HIRSIZLIK OLAYI

Tarsus Berdan Barajı Devlet Bahçeli mesire alanında bulunan elektrik altyapısını oluşturan kablolar ve farklı aparatlar çalındı, bazı noktalarda tahribat yapıldı.Alınan bilgiye göre, mesire alanındaki 5 adet aydınlatma direği kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce söküldü. Direkler üzerinde takılı bulunan projektörler, kablolar, kapaklar çalındı. Aynı şekilde mesire alanının farklı noktalarında bulunan elektrik panolarına zarar verilip, içerisindeki ekipmanlar çalınırken, bazı noktalarda da yer altındaki kablolar söküldü.Mesire alanında yer alan bazı kamelyalara da zarar verildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımı yapılan mesire alanında yaşanan hırsızlık olayıyla ilgili inceleme yapılıyor..

…………ooo………….

TARSUSLU EMEKLİLER  YENİ YILDA

GEÇİNEBİLECEĞİ BİR AYLIK İSTİYOR’’

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Tarsus Şube Başkanı Mehmet Bülent Gözener “Emeklilerimiz zorda’ dedi.

Gözener “Emekliler geçinebileceği bir aylık istiyor’’ diyerek şunları söyledi:

‘’Çalışanlar ve emekliler arasındaki ücret uçurumunun giderilmesi, çalışanlara  yapılan ücret artışlarının emekliler içinde yapılmasını istiyoruz. Emekli sandığı çalışanına (memuruna) uygulanan sözleşme artışları emeklisine de aynen uygulanırken işçi ve Bağkur emeklisine  sadece TÜFE verilmektedir. Bu farkı giderecek bir düzenleme talep ediyoruz. Emekliler arasında memur, işçi, Bağkur ayrımı giderilmeli katsayı ve gösterge sistemi tekrar hayata geçirilmelidir. Emekliye daha önce faturalı  harcaması karşılığı olarak yüzde 25 ile 12 arası ödenen katkı payı şimdi yüzde 4 olarak ödenmekte, bu ödemenin yüzde 10’a yükseltilmesini istiyoruz. Emeklilerde en düşük maaş asgari ücret seviyesinde olmalıdır.

Ayrıca huzurla hizmet alabileceğimiz 25-30 yıl primini ödediğimiz karşılığı faturasız sağlık hizmeti almak istiyoruz’’

Gözener, ayrıca emekli evi projeleri olduğunu, sağlık seminerleri düzenlemeye devam edip emekliler için indirimli hizmetler almak içinde görüşmelerini Tarsus’un yanı sıra Adana ve Mersin’de de sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

……….ooo…………

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.