DOLAR 30,8747 0.09%
EURO 33,2698 -0.08%
ALTIN 2.001,680,08
BITCOIN 1594845-0,87%
Mersin
15°

AÇIK

06:21

İMSAK'A KALAN SÜRE


Tarsus Mektubu 1 Ağustos 2022
170 okunma

Tarsus Mektubu 1 Ağustos 2022

Yakup Boncuk Tarsus'un gündemini yazdı

ABONE OL
Ağustos 1, 2022 12:03
Tarsus Mektubu 1 Ağustos 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 AĞUSTOS  2022- TARSUS MEKTUBU

YAKUP BONCUK İYİ GÜNLER DİLER (YKB)

………….OOO………..

TARSUSLU ÖĞRETMEN DUALARLA

TOPRAĞA VERİLDİ

Önceki gün  Antalya’da kullandığı motosikletle aydınlatma direğine çarpan fizik öğretmeni ve müzisyen Hakkı Sucugil (36) dün Tarsus’a getirilip toprağa verildi.

Antalya  Konyaaltı ilçesi Atatürk Bulvarı’nda yaşanan kazada Tarsuslu  Fizik öğretmeni ve aynı zamanda müzisyenlik yapan Hakkı Sucugil, kontrolünü kaybettiği 07 ALU 287 plakalı motosikletiyle aydınlatma direğine çarparak kaza yerinde yaşamını yitirmişti.

Hakkı Sucugil’in cenazesi, dün Tarsus’ta toprağa verildi. Cenzae törenine Mersin Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş: müdürdü Ali Uyan, CHP ilçe başkanı Ozan Varal, Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği başkanı Mustafa Naci Güllü ve merhumun yakınları katıldı.

………….OOO………..

YENİDEN REFAH PARTİSİ’NİN

TARSUS İLÇE TEŞKİLATININ MEDYAD ZİYARETİ

Genel başkanlığını merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın yaptığı Yeniden Refah Partisi’nin Tarsus ilçe teşkilatı yeni yönetimi MEDYAD’ı ziyaret etti.

Daha önce  Tarsus parkı karşısında bulunan ilçe binasının Cengiz Topel Caddesi eski Maliye Sarayı yanına taşınmasından sonra ilçe yöneticileri basını ziyaret etti. MEDYAD’da Medya Mensupları Derneği başkanı Okan Çalışkan, Zirve gazetesi sahibi ve MEYDAD başkan yardımcısı Ferhat Günaştı ile Tarsus Ekspres ve Akkoza gazeteleri yazarı, MEDYAD Başkan vekili Yakup Boncuk ile bir araya gelen Refahçılar, yerel ve genel konuları değerlendirdi.

Başkan Mustafa Avcı, Seçim ve hukuk işleri başkanı Tahir Güngör, STK ve halkla ilişkiler birimi başkanı Duran Ali Erkek ve Mahalle İdareler birim başkanı Hüseyin Çınar, yerelde Tarsus ve Mersin Büyükşehir belediyesinin hizmetlerini takip ettiklerini, özellikle  üretimden yana yapılan çalışmaların olumlu, ancak sinekle ilaçlama konusunda zayıf bulduklarını  belirttiler.

………….OOO………..

TARSUSLU TENİSÇİ MİLLİ TAKIMA SEÇİLDİ

Tarsus Tenis Kulübü’nün genç yeteneklerinden Alp Kemal Aksoy, 16 yaş Türk Milli Takımı’na seçildi. Tarsus Tenis Kulübü Başkanı Dr. Levent Alpaltaş, İspanya’da düzenlenen turnuvada Alp Kemal’in Türkiye’yi ve Tarsus’u başarıyla temsil ettiğini söyledi.
 
Kulüp Başkanı Levent Alpaltaş, “Alp, İspanya’da düzenlenen Avrupa 16 yaş Junior Davis Cup turnuvasında ülkemizi temsil ediyor. Alp ve takım arkadaşlarına başarılar diliyoruz. Emeği geçenlere başta ailesine, hocalarına Tarsus Tenis Kulübüne teşekkürler” dedi.

………….OOO………..

SEYHAN NEHRİ TARSUS’U KİRLETİYOR

Adana’dan Tarsus’un Baharlı Mahallesine uzanan ve burada buluştuğu Seyhan Nehri ile birlikte taşıdığı tüm pisliği, kimyasal atıkları denizle buluşturan dere, dün olduğu gibi bugünde zehir saçmaya devam ediyor.
 
Sadece doğayı değil, çok yönlü olumsuzluk yaratan o dere, denizi ve deniz ürünlerini de yok etmeye devam ediyor. Adana bölgesinde dere yatağına yakın olan yerlerde tüm fabrika atıklarıyla buluşan ve çevreyi, doğayı, denizi ve denizin içindeki canlı hayvanları yok eden bu dere faciasına kim nasıl engel olacak, o da belli değil. Etkili ve yetkili kim varsa, sanki orayı görmemekte ısrar ediyor!
 
Uzun yıllardan beri her türlü hastalığa sebep olabilecek kadar kirli ve zehirli bir şekilde akan ve Seyhan Nehriyle buluşup denize akan bu kirli dereye etkili ve yetkili makamların sessiz kalmalarına bir anlam verilemiyor. Mevcut tablo bir insanlık suçu olarak kabul edilebilir. Böylesine açık bir suça ilgili mercilerin nasıl seyirci kaldıkları ise gerçekten çok ilginç. Dedim ya, Adana’dan başlayıp Baharlı Mahallesi çevresine kadar uzanan bu zehirli dereyi görmek, görebilmek zor mu? Yoksa görülmek istenmiyor mu?
 
Birçok çeşit kimyasal atığı barındıran ve çevreye dayanılması mümkün olamayacak kadar ağır koku salan bu dereden gına geldiklerini söyleyen Baharlı Mahallesi halkı, “Kim ne yapacaksa yapmalı ve bu zehir dolu dere mutlaka ıslah edilmelidir. Çevreyi, doğayı, denizi ve deniz ürünlerini yok eden bu facia mutlaka önlenmelidir” dediler.
 
Bu kadar açık ve net olan bu insanlık dramına müdahale etmek için kim neyi bekliyor, anlaşılır gibi değil. Söz konusu dereden gelen pis atıklar Kazanlı’ya kadar olumsuz etki yaratıyor. Söz konusu dereye pislik zehir akıtan dere kenarındaki işletmelerin yoksa dokunulmazlıkları mı var? Dokunulmazlıkları yoksa niçin “DUR ARTIK” denmiyor?
 
Yaşanmakta olan söz konusu tablo gerçekten yazıktır, günahtır birazda çirkindir.
 
Kim ne yapacaksa yapsın, yeter ki biran önce bu olumsuz tablo son bulsun.

Kaynak Tarsus Akdeniz.com

………….OOO………..

14. ULUSLARARASI TARSUS YARI

MARATONU HAZIRLIĞI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi’nin bu yıl 23 Ekim 2022’de gerçekleştirmeyi planladığı 14. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nun hazırlığı sürüyor.

14. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu için koşulacak yeni parkur belirlendi. Uluslararası Atletizm Federasyonu yetkilileri tarafından yapılan ölçümlerin ardından parkurun sertifikası çıkarılarak, resmiyet kazanması sağlandı. Başlangıç ve bitiş noktası Tarsus Cumhuriyet Meydanı olarak belirlenen parkur ölçümleri sonrası maraton kitapçığı da oluşturuldu.

Yine 2 kategoriden oluşması planlanan maratonda atletler 21 kilometrelik parkurda, vatandaşlar ise 5 kilometrelik halk koşusunda maraton heyecanı yaşayacak

…………….ooo…………..

MİTHAT PAŞA’DA BİR YAZ EĞLENCESİ

Vatandaşlarımızın yoğun katılımıyla  Tarsus belediyesinin ‘’Bir Yaz Eğlencesi’’ oyunu sahnelenmeye devam ediyor.

Mithat Paşa Mahallemizde sahnelenen oyunumuz renkli görüntüler oluşturdu.

Belediye başkanı Haluk Bozdoğan ‘’Katılım sağlayan vatandaşlarımıza ve duayen oyuncularımıza teşekkür ederiz.’ Dedi.

…………….ooo…………..

‘ZEYTİN GEN KORUMA ALANI’ AÇILIYOR

Tarsus Belediyesi, kentin yeşil dokusunu arttırabilmek ve tescilli ürünleri koruma altına alabilmek amacıyla Gaziler Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait alanda zeytin ve zeytinyağı konusunda bilinç oluşturmak için hayata geçireceği müze tadında Zeytin Gen Koruma alanını yakın zamanda vatandaşların beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan alanda incelemelerde bulundu.

Tarsus’ta sürdürülen projeler ve çalışmalarla yaşanacak değişimi ve kazanımlarını anlatmak için durmadan çeşitli ziyaretler gerçekleştiren Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bu sefer de sabahın erken saatlerinden itibaren kentte yapımı devam eden çalışmalarda ve hayata geçirilecek olan proje alanlarında incelemelerde bulundu. Başkan Bozdoğan’ın sabah erken saatlerde gerçekleştirdiği saha gezilerine başkan yardımcıları, birim müdürleri ve teknik ekiplerde eşlik etti. Gaziler Mahallesi’nde bulunan tescilli ürün zeytini koruma altına almak için yapımı devam eden Zeytin Gen Koruma alanını ziyaret eden Başkan Bozdoğan, son çalışmalar hakkında bilgi aldı.

TARSUS’TA YAPIMI DEVAM EDEN PROJELER YERİNDE İNCELENDİ

82 Evler, Şahin, Girne, Yeni Mahalle ve Öğretmenler Mahallelerinde inşası devam eden proje noktaları ve çalışma alanlarını inceleyen Başkan Haluk  Bozdoğan, yetkililerden de çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Ardından Şehitler Tepesi Mahallesinde yapımı devam eden semt pazarını inceleyen Başkan Bozdoğan, çalışanlarla bir süre sohbet etti. Başkan Bozdoğan, daha yeşil bir kent oluşturma çabası doğrultusunda Kırklarsırtı Mahallesinde bulunan yeşil alan ve parkları, Kavaklı mahallesindeki 100.Yıl Parkını, Haydar Aliyev Parkını ve yerli yabancı turist ağırlanan Karavan Park alanlarında incelemeler yaparak, eksiklikleri not aldı. Sonrasında sporcu cenneti olan Tarsus için Fırat Yılmaz Çakıroğlu Yaşam Boyu Spor Merkezini de ziyaret ederek, iyileştirme çalışmaları yapmak üzere bilgi alışverişi gerçekleştirdi.  Belediyeye ait olan ve değerlendirilmeye açık alanlar için de ziyaretler yapan Başkan Bozdoğan, mahallelerin yaşam kalitesini arttırmak için nitelikli çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Sağlıklı bir Tarsus için D400 karayolu üzerinde, İş sağlığı güvenliği ve meslek hastalıkları ağırlıklı olmak üzere çeşitli sağlık alanları hakkında ve Tarsus’ta halk sağlığının geliştirilmesi konularında hedeflenen ‘’Sağlık Yerleşkesi’’ alanını da inceleyen Başkan Bozdoğan çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını belirtti. 

BAŞKAN BOZDOĞAN, ‘’DAHA GÜZEL DAHA YAŞANILABİLİR BİR TARSUS İÇİN ÇALIŞIYORUZ’’

Kentte devam eden projelerle ilgili de bilgiler veren Başkan Bozdoğan, “Tarsus günden güne hızla, sosyal donatılarıyla, kültürel gelişmeleri ile daha yaşanılabilir hale getiriliyor. Yeni projelerimizle halkımıza hizmet etme gayretindeyiz, tüm çabamız Daha Güzel Bir Tarsus İçin” diye konuştu.

‘’BAŞKANIMIZ GELECEĞE OLAN ÜMİDİMİZİ YEŞERTİYOR’’

Başkan Bozdoğan’ın ziyaretleri esnasında karşılaştığı esnaf ve vatandaşlar, ‘’Başkanımızı sıkı takipteyiz. Yorulmuyor, uyumuyor hiç durmadan sürekli bir çalışma bir üretme halinde. Bizim geleceğe olan ümidimizi yeşertiyor. Kentimiz için, mahallelerimiz için yapılan çalışmaları görüyoruz, bizleri ziyaretlerinde taleplerimizi de aktarıyoruz ve hemen ilgili birimleri yönlendiriyor. Başkanımıza teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

…………….ooo…………..

TARSUS GENÇLİK KAMPI’NDA

ETKİNLİKLER DEVAM EDİYOR.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Tarsus Gençlik Kampı’nda etkinlikler devam ediyor. Belediye’nin Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı gençlik kampında etkinlikler kapsamında, ‘Ebeveyn Çocuk Çadır Kampı’ düzenleniyor. Her hafta cuma günleri düzenlenen programda, Berdan Nehri kıyısında ağaçlar altında kurulan çadırlarda aileler gece boyunca konaklıyor.

Kent merkezinden ve diğer ilçelerden ailelerin ağırlandığı kampta; çocuklar doğa bilinci kazanırken balık tutmadan kuş gözlem evine, spor faaliyetlerinden eğitim çalışmalarına, doğa yürüyüşünden survivor oyun alanlarına kadar düzenlenen etkinlikler, katılımcı ailelerin beğenisini topluyor.Anne, babası ve kardeşiyle birlikte kampa katılan Orhan Kaan Kölemiş, “Güzel yerler var, doğal ortamlar var. Şehrimizle, göllerle, ağaçlarımızla ilgili güzel bilgiler alıyoruz. Turlar atıyoruz, doğal ortamları görüyoruz, güzel sporlar yapıyoruz, balık tutuyoruz. Kanolara biniyoruz. Yemekhanede çeşitli oyunlar oynayabiliyoruz, ödüller alabiliyoruz” diye konuştu.Kampa çocuklarıyla birlikte geldiğini belirten Filiz Kalmış ise “Tarsus Gençlik Kampı’na sürekli geliyorum. Bu beşinci gelişim. İmkanlarını çok çok beğeniyorum. Çalışan arkadaşlarım her zaman çok ilgililer, çok güler yüzlüler. Bir aile gibi olduk artık burada. Çocuklara çok dikkat ediyorlar. Güvenle sahaya bırakıp, biz oturup keyif yapabiliyoruz burada. İkramları da çok güzel. Geldik mi hiç ‘Acaba orada bu olacak mı, bunu yaşayacak mıyız’ diye düşünmüyoruz. Gayet gönül rahatlığıyla geliyor ve rahat ediyoruz. Sürekli de gelmeye devam edeceğiz” dedi.

…………….ooo…………..

TARSUS ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKESİNDE

ASFALTLAMA YAPILDI

Tarsus Üniversitesi yerleşkesinde, 10 bin metrekare sıcak asfalt dökümü yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri; iki adet otopark, kaldırım düzenleme, menfez, 2 bin 465 metrekare parke döşeme, 680 metrekare engelli karosu, 3 bin 700 metrekare bordür taş döşeme işlemini de yerine getirdi. Bölgeden geçen Akçakocalı grup yolundan başlamak üzere, yerleşke içerisindeki fakülte binalarına kadar sıcak asfalt dökümü yapan ekipler, yerleşkenin arka tarafında bulunan ve Takbaş Mahalle merkezine doğru giden yolda 200 metre sıcak asfalt serimi yaptı.

…………….ooo…………..

MESKİ TOROSLARDA

TERFİ HATTI YAPIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Toroslar ilçesi Yeniköy Mahallesi içmesuyu isale ve terfi hattı yapım işine devam ediyor. Söz konusu çalışmaların sona ermesiyle mahalle sakinleri kaliteli, kesintisiz ve yeterli içmesuyuna kavuşacak.

MESKİ’nin yatırım tutarı 4 milyon 504 bin lira olan yapım işi kapsamında; muhtelif çaplarda 6 bin 156 metre HDPE boru ile 1861 metre çelik boru döşeme çalışması yapılması planlanıyor. Yeniköy Mahallesi’nin içmesuyu altyapı sorununu çözmek için çalışmalara başlayan MESKİ’nin mevcut terfi hattını yenilemesiyle içmesuyu abonelere daha verimli ulaşacak

…………….ooo…………..

YAKUP BONCUK HUZURLU GÜNLER DİLER

Tel. 0533.3248800.YAKUP BONCUK-

MEDYAD 2. BŞK.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Tarsus Delegesi

……….ooo………..

NOT. Gündemin  uzun hali doc

dosyasında var.  Dileyen uzun  okuyabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

cam show
skype show
skype cam show
whatsapp cam show
cam show
skype show
skypecam show