DOLAR 26,5363 2.95%
EURO 28,6156 2.75%
ALTIN 1.633,603,11
BITCOIN %
Mersin
29°

PARÇALI BULUTLU

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Şirketlerin Hortumlanması
136 okunma

Şirketlerin Hortumlanması

lİNDA kÜÇÜK YAZDI "ŞİRKETLERİN HORTUMLANMASI"

ABONE OL
Ekim 25, 2023 14:08
Şirketlerin Hortumlanması
4

BEĞENDİM

ABONE OL

LİNDA KÜÇÜK

Şirketlerin Hortumlanması

Küreselleşme ile birlikte piyasaların rekabet koşulları artmıştır. Rekabet yoğun piyasalarda sürdürülebilirliklerini koruma çabası içerisinde olan şirketler, rekabet avantajı elde edebilmek ve kârlılıklarını koruyabilmek noktasında, etik kurallar ile örtüşmeyen uygulamaları hayata geçirebilmektedirler.

Şirketleri uzun vadede olumsuz olarak etkileyen etik dışı uygulamaların ortaya çıkartılması noktasında iç denetim süreçlerinin önemi büyüktür. İç denetim süreçleri, etik dışı uygulamaların ya da diğer bir ifade ile hileli işlemlerin ortaya çıkartılması noktasında başvurulan en önemli süreçlerden bir tanesidir. Uzun vadede şirketlerin yüksek maliyetler, itibar kaybı gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya bırakabilme ihtimali olan hileli işlemlerin iç denetim süreçleri kapsamında ortaya çıkartılması ve iç denetim süreçlerinde iç denetim departmanlarının hileli denetim süreçleri bu yazımın temelini oluşturmaktadır. Bazı şirketler ve özellikle Avrupa şirketlerinde yürütülen uygulama kapsamında, iç denetim süreçlerinde hilenin araştırılması ve hilenin ortaya çıkartılması ve raporlanması süreçleri incelenmiş ve bu süreçler Uluslararası İç Denetim Standartları kapsamında değerlendirilmiştir.

Öncelikle iç denetim nedir onun tanımını açalım. İç denetim, bir şirketin  yönetsel faaliyetlerini, bilgi iletişim sistemlerini, bilgi sistemlerini kapsayacak genişlikte bir kontrol alanına sahiptir ve  bu alanlar üzerinde sürdürülen şirket yönetim sisteminde bulunan kontrol ve denetim faaliyetleri sayesinde, finansal verimliliğin artmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, yürütülen iç denetim faaliyetleri süresince, var olan aksaklıkların vakitli bir şekilde ortaya çıkması ile birlikte, şirketlerin  bu aksaklıkları gidermeye yönelik stratejiler geliştirmesi mümkün olmakta ve olası büyük olumsuz sonuçlardan kaçınılmaktadır. Bir anlamda, şirketlerin iç kontrol sisteminin ve diğer şirket yönetim  süreçlerinin etkinliğinin sağlanması ile birlikte, şirketlerin  risk yönetim süreçleri etkin hale getirilecektir.

Şirketlerin hortumlanmasında en çok kullanılan yöntem hileli işlemlerdir. Hilelerin tespit edilememesi ve tespit edilemediklerinden dolayı önlenememesi sonucunda şirketler ekonomik anlamda ciddi zararlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Hileler,  tasarlanarak ve bilinç dâhilinde gerçekleştikleri için “hatalardan” önemli ölçüde farklılaşmaktadırlar ve bu nedenle de tespit edilmeleri oldukça zorlaşmaktadır.

Hilelerin tespit edilmesi noktasında en önemli görevlerden biri iç denetim süreçlerine düşmektedir. İç denetim süreçleri, şirketlerin süregelen faaliyetlerinin mevcut düzenlemelere , yasalara ve yürürlükteki mevzuata uygunluğunun denetlenmesi ve aksayan faaliyetlere ilişkin tespitlerin yapılması noktasında kritik rol oynamaktadır. Etkin ve verimli sonuçlar ortaya koyabilecek iç kontrol sistemlerinin, kurumsal yönetim ilkelerinin benimsendiği ve etik kuralların şirket içerinde uygulanması şarttır. Etik kurallar şirket içerisine entegre edildikten sonra şirketin faaliyet alanına göre organizasyon yapılıp  şirketin etkin olarak denetlenmesi ve aksaklıkların tespit edilerek engellenmesi şarttır.

Hile ve hile riski, şirketlerin her durum ve her koşul altında karşı karşıya kalabileceği, hiçbir durum altında tamamen ortadan kaldıramayacağı operasyonel bir risktir. Her durumda var olan ve tamamen sıfırlanamayan bu riskin etkin bir şekilde yönetilmesi, örgütlerin sürdürülebilirliği, kârlılığı ve şirket imajı için önemlidir. Dolayısıyla, şirketler faaliyet alanlarında ortaya çıkması muhtemel hileli alanları ve hile riski olasılıklarını belirlemek ve belirlemelere göre stratejiler geliştirerek bu riskleri minimize etmeye çalışmaktadırlar. Bu noktada iç denetim süreçleri, maddi kayıpların yaşanmaması, hatalı kararların alınmaması, suiistimal ve hile vakalarının ortaya çıkmaması için, şirketin  faaliyetlerini denetleyerek, yönetime raporlar. Bu sayede, muhtemel hile riski taşıyan alanların belirlenmesi ve risk yönetim süreçlerinde bu alanlara yönelik stratejilerin geliştirilmesinin önü açılır.

Şirketlerin en çok yaşadığı hile türü çalışan hileleridir. Çalışanların genellikle en çok uyguladıkları yöntem organizasyonelhile yani diğer çalışanlarla iş birliği olarak tanımlayabiliriz. Hile eylemi çalışanlar tarafından gizlice yapılan bir eylemdir. Bu eylemin sonucunda ulaşılmak istenen direk ya da dolaylı olarak fayda sağlamaktır.Hile eylemi gizli yapıldığı için şirket yöneticisi ya da şirket sahibi bunu ancak eylem gerçekleştirildikten sonra fark etmektedir. Bu noktada şirket sahibinin bu duruma düşmemek için yapacağı en önemli hamle şirketin güvenebileceği iç denetçi bulundurmasıdır. Şirketin kendi bünyesinde yapacağı iç denetim hileli işlemlerin ortaya çıkarılmasında çok önemli rol oynamaktadır.

İç denetim dönemsel ve devamlı olarak 2 şekilde uygulanır. Denetim sürecini şirketin faaliyet alanı ve iş potansiyeli belirlemektedir.

Denetçi en temel anlamda denetim faaliyetlerini gerçekleştiren kişiler ya da kurumlardır. Daha geniş anlamda ele almak gerekirse denetçi; denetim faaliyetlerinin yürütülmesinde yeterli mesleki bilgiye ve tecrübeye sahip, ahlaki ve etik nitelikleri yüksek kişilerdir.

Şirketlerin en çok yaşadığı 2. Hile türü ise müşteri hilesidir. Bu hile türü genelde şirketin mal satın satın aldığı ya da mal sattığı kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu hile türü esasında bütün şirketlerin bildiği ama bir türlü önlem alamadığı bir yöntemdir. Her ne kadar şirket resmi evraklarla işlerini sürdürmeye devam etse de bunun önüne geçmede yetersiz kalıyor. Müşteri hilesi yine şirket çalışanlarıyla yapılmaktadır. .Şirket çalışanları şirketin müşterileriyle anlaşarak genelde komisyon usulü çalışmaktadır. Anlatmak istediğim şirket çalışanları ve bunlar genelde müşterilerle görüşüp iş bağlayan kişilerdir.

Şirketlerin en çok yaşadığı diğer hile türü ise şirketin yetki verdiği kişilerdir. Şirket yetkilisi genelde işleri başkasına yaptırıp para tahsil edilmeye geldiği zaman yetkisini kullanarak başkası üzerinden fayda sağlamaktadır. Bunun önüne geçilmesinin 2 yolu vardır. Yapılan işin kim tarafından yapıldığının tespiti esasında zor değildir. İşi yapan kişi eğer yazışma ve mail ortamında yapmışsa bunlar şirket sahibi tarafından kontrol edilmelidir. İkinci yöntem ise şirket sahibinin yapılan işin detayıyla ve nasıl yapıldığıyla alakalı process documentation yani işlem dokümantasyonu istemesi gerekir. İşlem dokümantasyonu belge ile kanıtlanabilir ya da görsel olarak gösterilmelidir. Bu  işlem sürecini yapılan işin detayı ve konusu belirleyecektir.

Konu ilgi kanıtlar: İş hayatında yaşanan ve problemlerin neden ne için yaşandığıyla alakalı geniş bir araştırma ve bu konularla ilgili yazılan bildiri ,kitap ve Article

.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri