DOLAR 26,5363 2.95%
EURO 28,6156 2.75%
ALTIN 1.633,603,11
BITCOIN %
Mersin
29°

PARÇALI BULUTLU

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE


Sendikamızın Kuruluş Yıldönümünü Kutladık
118 okunma

Sendikamızın Kuruluş Yıldönümünü Kutladık

2021 Tüm Emekli Sendikası kuruluş yıldönümünü kutladı

ABONE OL
Kasım 19, 2023 10:18
Sendikamızın Kuruluş Yıldönümünü Kutladık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EMEKLİLER SENDİKALARININ KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

                Yusuf Çelik

2021 Tüm  Emekli Sendikası Mersin şubesi kuruluşunun 2. Yılını kutladı. İstiklal Caddesinde bulunan  şube binasının önünde toplanan emekliler burada basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Sendika şube başkanı Hüseyin Kurt iki yıl içinde yaptıklarını özetledi. Sendika il sekreteri Fatih Kaplan ise sendikanın kuruluş amacını ve gelecekte yapacaklarını anlattı. Sloganların atıldığı marşların okunduğu etkinlikte bir çok emekli duygulu şiirler okudu. Etkinlik şube binasında devam etti. Emekliler kendi elleriyle hazırlamış oldukları ikramlarını misafirlerine sundular. Etkinliğe bir çok siyasi parti, DKÖ, sendika ve kurum yöneticileri destek verdi.

                SENDİKANIN BASIN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

  Değerli basın emekçileri, kurum başkan  ve temsilcileri, yol arkadaslarım. Biz, emekliler olarak 1995 yılından beri kuruluş yıl dönümlerini kutluyoruz. Ancak iktidar eliyle yapılan hukuksuzluk sonucu 2. yıl  dönümünü  kutluyoruz. Hoş  geldiniz.

      21 yıldır iktidar olan hükûmet  ve ortaklarının uyguladıkları politikalarla, her gün  yenisi ile karşılaştığımız hak kayıpları ve bu da mı  oldu dedirten durumlarla karşılaşıyoruz. Daha dün  KAYYUM uygulamaları ile 10’larca seçilmiş belediye başkanları görevinden alınmış onlarcası cezaevine gönderilmiştir. Bu gün de YSK’nın seçilme hakkı tanıdığı ve seçilen  Hatay Milletvekili  Can Atalay nezdinde yaşananlar orta yerdedir.  Demokrasi adına utanç  duyulacak bir duruma dönüşen bu tablo sonl Saygıdeğer emekliler, emekli dostları, gayretli basın emekçileri hoş geldiniz. Kuruluş yıl dönümümüze katılımınız bizleri onurlandırdı.

Her zaman söylüyoruz, söylemeye de  devam edeceğiz. Biz emekliler işçi-emekçi sınıfının, yani  üretenlerin emekli koluyuz.Dünyada her ne var ise  bileğimizin gücüyle, beynimizin ışığıyla  biz ürettik,yarattık ve büyük insanlığa sunduk.

Yalnız bir eksiğimiz var; çok güzel  üretiyoruz ama  henüz yönetemiyoruz.Oysa ki üretenin hakkıdır yönetmek, kardeşçe, dostça, eşitçe paylaşmak.Gasbedilen yönetme hakkımızı geri aldığımızda dünya herkese yetecek, herkes doyacak, barınacak,işe aşa eğitime kültüre kavuşacak.

Üretenler henüz yönetemediği için yakın bölgemizdeki Filistin yurdundaki  sistematik  soykırımı engelleyemedik.Amerikan AB emperyalizminin korumasında siyonist İsrail devleti Filistin emekçilerini, kadınını erkeğini, yaşlısını gencini,  çocuğunu bebesini  katlediyor.Şehirleri, köyleri, camileri, kiliseleri, okulları, hastaneleri başlarına yıkıyor. Koca bir halkı yurdundan sürgün ediyor.Bu defa güçleri yetmeyecek, Filistin halkının direnişi yok olmayacak, nehirden denize özgür Filistin kurulacak.Halklar barış içinde bir arada yaşayacak.Önümüzdeki günlerde TBMM’de bu katliamın en büyük destekçisi Nato’ya İsveç’in katılımı görüşülecek. Emek dostu partilerin ve milletvekillerinin halkın eğilimi gereğince bu genişlemeye karşı çıkmaları istiyoruz.

Ülkemizde sendikalı emekli mücadelesinin yaklaşık 30 yıllık geçmişi var. Sendikalarımız iktidarların hukuk dışı kararlarıyla kapatıldılar, her defasında emekliler  sendikalarını yeniden kurdular.    15 Ekim 2021 tarihinde 2021 Tüm Emekliler Sendikası adıyla yeniden kuruluşumuzu sağladık.

Mersin Şubemizin 1. olağan kongresini 10 Aralık 2022 tarihinde dost kurumumuz Petrol İş Sendikasında geniş bir katılımla yaptık. Kongreden bugüne bir yıla yakın zaman geçti. Geçmişi geleceğe bağlayan sendikamız emekli mücadelesinin birliğini sağlamayı, emeklilerin ekonomik demokratik haklarının kazanımı için güçlü bir odak yaratmayı  öncelikli görevi sayar.

Bir yıl içinde  çok sayıda merkezi ve yerel etkinlikler, basın açıklamaları, stand çalışmaları, imza kampanyaları yaptık.1 Mayıs işçi emekçi mitingine katıldık. Emeklinin sesinin daha gür duyulmasını sağladık.   Deprem yıkımında yerle bir olan komşu illerimizin yardımına koştuk, dayanışma gösterdik. Konutsuz, barınaksız kalan üyelerimizi ve dostlarımızı ilimizde ağırlamak için çaba gösterdik. Dayanışma pikniği düzenledik, dostlarımızla birbirimizi dinledik.

Mersin Cumhuriyet 100.Yıl Kutlaması Meclisinin bileşeni olarak çalışmalara omuz verdik.

Erdemli temsilciğimiz şube olma yeter sayısına ulaştı, yakın zamanda bağımsız şube olarak çalışmalarına devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

skype show
cam show
whatsapp show
görüntülü sohbet siteleri
canlı sohbet siteleri
görüntülü chat
+18 sohbet siteleri